1. A bag of 12 oranges costs $2.99. What is the cost per orange?

2. 4 slices of pizza cost $10.50. At this rate, what is the cost of 10 slices of pizza?

3. 4 pieces of candy cost $0.99. At this rate, what is the cost of 7 pieces of candy?

Answers

Answer 1

Answer:

1- $ 0.25.

2- $ 26.25.

3- $ 1.73.

Step-by-step explanation:

1- Given that a bag of 12 oranges costs $ 2.99, to determine what is the cost per orange, the following calculation must be performed:

2.99 / 12 = X

0.249 = X

Thus, the cost of each orange is $ 0.25.

2- Given that 4 slices of pizza cost $ 10.50, to determine what is the cost of 10 slices of pizza at this rate, the following calculation must be performed:

10.5 / 4 x 10 = X

2.625 x 10 = X

26.25 = X

Thus, the cost of 10 slices of pizza is $ 26.25.

3- Given that 4 pieces of candy cost $ 0.99, to determine what is the cost of 7 pieces of candy at this rate, the following calculation must be performed:

0.99 / 4 x 7 = X

0.2475 x 7 = X

1.7325 = X

Thus, the cost of 7 pieces of candy is $ 1.73.


Related Questions

Which graph represents the line that has a -intercept of 3 and goes through the point (2, 5) ?

Answers

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

Answer:

Is the third one,as you can see it goes thru the point (2,5)

Step-by-step explanation:

The opposite sides of a parallelogram
are

Answers

Answer:

Parallel

Step-by-step explanation:

In a parallelogram there are two sets of parallel lines, and they are always opposite sides.

For example: a square has 4 sides, the ones along the top and bottom are parallel and the ones along the left and right are also parallel

10
8
6
Distance (mi)
4
2.
o
20 30 40 50
Time (min)
The graph above shows Tomasso's rate
while jogging. Which of the following is an
ordered pair on the graph?
A (10, 1)
B (15, 3)
C (30,5)

Answers

Answer:

the answer should be A as thats what its showing on the graph

(will mark brainliest!!)

Answers

Answer:

the one with Heidy is the 3 one

the 6th one is E

Step-by-step explanation:

In ΔMNO, m = 55 inches, n = 48 inches and o=59 inches. Find the measure of ∠O to the nearest 10th of a degree.

Answers

Answer: 69.5 degree

There are 12 counters. One third of the counters are yellow. How many counters are yellow?

Answers

Answer:

I think 4

Step-by-step explanation:

1/3 is how many are yellow. so if u do 12/3=4

Answer:

4

Step-by-step explanation:

1/3 is equivalent to 4×1 and 2/3 is equivalent to 4×2 and 3/3 is equivalent to 4×3 which equals 12 so there are 4 counters that are yellow.

ill mark brainlist plss help

Answers

area of the rectangle is length x width
3x4=12
area of triangle is base x height divide by 2
2x4=8
8 divide by 2 is 4
add them all up
12 + 4 + 4 is 20

to find the area of the rectangle it is is length x width  so we do 3x4=12. then area of triangle is base x height divide by 2, so 2x4=8. 8 divide by 2 is 4, then we need to add them all up, so 12 + 4 + 4 is 20. Your answer is 20 cm2.

(Ps please mark brainliest i need for next rank)

The hanger image below represents a balanced equation.
30
26
g
Find the value of g that makes the equation true.
g=

Answers

4 because 26+4 is equal to 30

The receipt below shows the money, in dollars, spent by a customer at the good groceries stores

Answers

C. Good groceries charges 1.20 dollars per kilogram of lettuce. Hope this helps!!

Can someone help meeeee ??

Answers

Answer:

Bottom left graph, ∠a + ∠b = 180°, ∠a + ∠b = 90°, ∠a + ∠b = 90°

Step-by-step explanation:

For the first problem, we can look at the slope. The slope of the equation is negative. The line has to be similar to the bottom slant of the letter "K".

There are two lines that are similar and have the same y-intercept, so it's just a matter of which slope matches.

The slope is -1, so that means to find a different point we go down 1 and right 1.

The only point that's the same on the two lines are (0, 3).

When go down 1 and right 1, the point should be: (1,2)

The only line that satisfy this is the bottom left graph.

For problem 2, ∠a and ∠b must add up to 180°.

So the equation for problem 2 is: ∠a + ∠b = 180°

For problem 3, ∠a and ∠b are equal because they're opposite angles.

So the equation for problem 3 is: ∠a = ∠b

For problem 4, ∠a and ∠b must add up to 90°.

So the equation for problem 4 is: ∠a + ∠b = 90°

For problem 5, ∠a and ∠b must add up to 90°, since the other angle is 90°, which is half to 180°.

So the equation for problem 5 is: ∠a + ∠b = 90°

HELP QUICK PLZ
The cost to purchase a song from iTunes is $0.99 per song. To purchase from Napster, you must be a member. The Napster membership fee is $10, in addition to $0.89 per song. How many songs would need to be downloaded for the monthly price of Napster to be the same as iTunes?

Answers

Answer:

It will take

100 songs for the monthly price of Napster to cost the same as iTunes.

find the square root of 14+6√5​

Answers

Answer:

3 + √5

Step-by-step explanation:

Find the square root of 14+6√5​

Change to √ ( 14 + 6√5 ) = √x + √y

1️⃣ Square.

14 + 6√5 = x + y + 2√xy

14 + 2√45 = ( x + y) + 2√xy

2️⃣ Compare.

(x + y) = 14

xy = 45

3️⃣ Solve.

(x - y)² = (x+y)² - 4xy

( x - y)² = 14² - 180

( x - y)² = 196 - 180

( x - y)² = 16

( x - y) = 4

x + y = 14

x - y = 4

2x = 18

x = 9 .

y = 5 .

14 + 6√5 = √9 + √5 = 3 + √5 .

Answer: 3 + √5 .

Done ✔

It costs $40 to register for Karate, then $15 per lesson. If Rachel is taking lessons and wants to spend no more than $250, how many lessons can she take?​

Answers

Answer:

14 lessons.

Step-by-step explanation:

Hahahhahahahahahahahahhahahahahah
25

-2y + 4 > 10

solve the inequality

Answers

Step-by-step explanation:

-2y+4>10

subtract 4 from both sides

-2y+4-4>10-4

-2y>6

divide both sides by two

-2/2y>6/2

-1y>3

if negative y is greater than three than you have to multiply both sides of the equation by -1

y>-3 if you put that back into the earlier equation it is impossible.

so we have to switch the signs to < or less than

y<-3

Hope that helps:)

Evaluate f(4)  for the function f(x)=3x-5
A.12
B.7
C.9
D.17​

Answers

the answer is b.7

Step-by-step explanation:

because you have to plug in the f(4) to the equation like this

f(4)=3(4)-5

and then multiple 3x4 which is 12 then subtract 12 and 5 and you get 7.

If you buy 4 turkey subs that in total costs 26 dollars how much would 5 turkey subs cost.

Answers

Answer:

33/32.5

Step-by-step explanation:

26 divided by 4 equals 6.5

then 6.5 times 5 equals 32.5

What value of x makes this equation true?
2 (3x – 8) = 2 (7x + 2)

Answers

Answer:

I think the answer to this question or (x) is -2.5 .

Determine the amount or number of something mathematically

Answers

2.586 is the answer cause you said mathematically

PLEASE HELP !!

Find the lateral area of this cone. Leave your answer in terms of pi.

25 cm

8 cm

Answers

Answer:

200

Step-by-step explanation:

pi · radius · height

3.14 · 8 · 25 = 200

extra : i used symbolab.com :)

A university class has 29 students: 14 are accounting majors, 9 are business majors, and 6 are history majors. The professor is planning to select two of the students for a demonstration. The first student will be selected at random, and then the second student will be selected at random from the remaining students. What is the probability that the first student selected is an accounting major and the second student is a history major

Answers

Answer:

0.1034 = 10.34% probability that the first student selected is an accounting major and the second student is a history major

Step-by-step explanation:

A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.

In this question:

14 account majors from a set of 29 students.

Then, 6 history majors from a set of 29 - 1 = 28 students.

So

[tex]p = \frac{14}{29}*\frac{6}{28} = \frac{14*6}{29*28} = 0.1034[/tex]

0.1034 = 10.34% probability that the first student selected is an accounting major and the second student is a history major

together, ben and kyle have 43 fishing lures. Kyle,(K), has 15 more lures than ben, (B). which statements are correct for this situation

Answers

Answer:

k + b = 43

15 + b = 43

b = 28

The RANGE of the graphed function is

Answers

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Write the equation of a line parallel to and passes through the given line’s x-intercept. Leave answer
in slope-intercept form

Answers

Answer:

y = 1/2x - 4

Step-by-step explanation:

The x-intercept is when y = 0, so it would be:

-x  + 2 * 0 = 4

-x = 4

x = -4

That means the x-intercept is (0, -4)

The parallel line would have the same slope as this one, so:

[tex]-x+2y = 4\\2y = x + 4\\y = 1/2x + 2[/tex]

The parallel line has a slope of 1/2

So now you need to find the equation of a line that has a slope of 1/2 and passes through the point (0, -4)

Put it in point slope form:

y - (-4) = 1/2(x - 0)

y + 4 = 1/2x

y = 1/2x - 4

25 divided by the difference of 12 and 7

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

25 / ( 12-7)  = 25 / 5 = 5

I hope im right!!

b) A first-time house buyer can make 240 monthly payments of £675 to repay the mortgage. How many monthly payments are required if she can pay £600 per month?

Answers

she would need 270 payments

1
2
3
Or
4?

Look at the picture.
Thank u!

Answers

Answer:

Option 1

Step-by-step explanation:

Answer:

1

Step-by-step explanation:

0.08= 8/10. so it would be simple multiplication using fractions. 2/3x8/10 giving us 16/30= 8/15. sorry got wrong answer at first.

Ed walsh wanted to purchase a used car. He obtained a 6,700 installment loan at an APR of 6%. He must repay the loan in 2 years. Find the monthly payment, the total amount repaid, and the finance charge.

Answers

Answer:

$519.43

Step-by-step explanation:

bc it is

what is the square root of 25? =7

Answers

square root of 25 is 5

Answer: 625

Step-by-step explanation:

In Vedic mathematics, the numbers containing 5 in the units place can be squared by taking the remaining digit/s and multiply by its successor and then add 25.

Square of 25 is 2*3 = 6 and attach 25, So 25^2 = 625.

Square of 35 is 3*4 = 12 and attach 25, So 35^2 = 1225.

Square of 125 is 12*13 = 156 and attach 25, So 125^2 = 15625.

Square of 95 is 9*10 = 90 and attach 25, So 95^2 = 9025.

From the time I had answered the question asking for the square of 25, the question now appears as what is the square root of 25.

I will answer the revised question as square root of 25 is +5 or -5.

One gallon of gas costs $3.60 and you buy m gallons. How much do you spend on gas?

Answers

Answer:

3.60m

Step-by-step explanation:

Basically if 1 bought i gallon its 3.60

2= 7.2 dollars and so forth

Cindy read 240 minutes last week she read 378 minutes this week how many minutes did she read altogether

Answers

Answer:

618

Step-by-step explanation:

They are added

Answer:

240 + 378 = 618

Step-by-step explanation:

an easy way to add big numbers s to break it up into smaller pieces.

Example:   240+378 = (200 + 300 = 500) + (40 + 70 = 110) + (0 + 8 = 8) = 618

Other Questions
How is most water in your body eliminated? The graph showsf(x)and its transformationg(x).Enter the equation for g(x) in the box.g(x) = Can someone help me thanks Help me please please help me Last year, a computer store sold 200 laptops at the price of $1,000 per laptop. The store manager is planning for the upcoming year. She creates the graphshown below of the projected revenue from the sales of laptop computers for next year depending on the price increase per laptop. Select the boxes to identify denominations and sects of Christianity todayChristianCatholicismEastern OrthodoxyIslamPresbyterianJudaismLutheran do not answer if you don't know list 5 important information on all these pages list them by their number it is in the right top side If you subtract 27 from the product of a number and 8, you get 1789.Translate the statement to equation Please help I will reward Brainliest due tomorrow i need help Can some answers these please Man is termed an 'economic animal' because he a) has the ability to understand economic activities b) lives a life which is governed by economic forces c) studies economies in order to live a productive life d) uses his ability to satisfy his wants from the gifts of nature What is the measure of angle AEF In a lab experiment, 830 bacteria are placed in a petri dish. The conditions are such that the number of bacteria is able to double every 28 hours. How many bacteria would there be after 13 years, to the nearest whole number? if you can pls answer any of these 6-10 plz do it would really help(pic below) y=3x-4 slope intercept form I need Help!!!! Fast!! can anyone help me please? The length of the 135 arc below is 15/4 . Find the radius of the circle. Please explain the answer. An advertisement for a health supplement is being shown in a commercial explaining the benefits of increasing lean muscle, strengthen tendons, and ligaments. It also includes a fat burner that will increase the breakdown of triglycerides. Which two biomolecules are being discussed in this ad?carbohydrates and lipidslipids and nucleic acidsproteins and carbohydratesproteins and lipids