Answer:
i know number 8 is B but that's all sorry
Step-by-step explanation:
a tv has a price of $895.95 before tax. if the sales rate it 9.35% find the total cost of the tv with the sales tax included
Answer:
979.72
Step-by-step explanation:
First find the amount of tax
895.95 * 9.35%
Change to decimal form
895.95 * .0935
83.771325
Rounding to the nearest cent, tax is 83.77
Add this to the cost of the tx
895.95 +83.77
979.72
The cook at a local restaurant makes a special raspberry iced tea. He uses 8 small containers of the rasberry tea base to make 2 quarts of iced tea. How many small containers of the tea base will he need to make 12 quarts of the iced tea
Answer: 48 small containers
Step-by-step explanation:
Let the amount of small containers of the tea base that he will need to make 12 quarts of the iced tea be represented by x.
The information given can be formed into an expression as:
8/x = 2/12
Cross multiply
2 × x = 8 × 12
2x = 96
x = 96/2
x = 48
Therefore, 48 small containers will be needed.
Mike 24 coins in nices and dimes they are valued at $2.05. how many DIMES does he have?
Answer: He has 8 dimes
Step-by-step explanation:
Answer:
17 dimes
7 nickels
Step-by-step explanation:
n = number of nickels
d = number of dimes
0.10d + 0.05n = 2.05
n + d = 24, n = 24 - d
substitute for n:
0.10d + 0.05(24 - d) = 2.05
simplify:
0.10d + 1.20 - 0.05d = 2.05
0.05d = 0.85
d = 17
n = 24-17 = 7
10. Which equations could be used to solve
for x? Circle all that apply.
Answer: B and D
Step-by-step explanation:
5. Ana's age is twice the age of Lorna. If the sum of their ages is no more than 72, find the age of
the two.
Answer:
Ana:48
Lorna:24
Together they are a total of 72 yrs old
simplify: 10 (3x-4)=30-5x
Answer:
x=2
Step-by-step explanation:
10(3x−4)=30−5x
Step 1: Simplify both sides of the equation.
10(3x−4)=30−5x
(10)(3x)+(10)(−4)=30+−5x(Distribute)
30x+−40=30+−5x
30x−40=−5x+30
Step 2: Add 5x to both sides.
30x−40+5x=−5x+30+5x
35x−40=30
Step 3: Add 40 to both sides.
35x−40+40=30+40
35x=70
Step 4: Divide both sides by 35.
35x 70
____ = _____
35 35
x=2
Please mark as brainliest if answer right
Have a great day, be safe and healthy
Thank u
XD
Really sorry if it is complicated
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLEST, I need an answer that is 100% correct because this test determines if I'm passing or not, thank you.
Answer:
C = 150.72 cm
A = 1808.64 [tex]cm^{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
circumference = 2π[tex]r[/tex]
r = 24 (48 ÷ 2)
substitute 24 for r
C = 2 × 3.14 × 24
C = 150.72
Area = π[tex]r^{2}[/tex]
r = 24
substitute 24 for r
A = 3.14 × [tex]24^{2}[/tex]
A = 3.14 × 576
A = 1808.64
Find the area of the regular 18 gon with radius 56 mm
Answer:
since there are 18 of these isosceles triangles in the polygon, then multiply this by 18 to get area of the polygon with 18 sides is equal to 28.56497087 square units. you can round this to as many desimal digits as required. each of those little triangle with a vertex angle of 20 degrees is an isosceles triangle.
a rectangular playground has its length more than its breath by 2 m find the length and breadth of the playground if area of playground is 440 sq.m.
Answer:
Length = 22m
Breadth = 20m
Step-by-step explanation:
Given:
Area = 440 m²
Let the breadth be x m
According to the question:
Length = (x+ 2) m
Area of a rectangle = length × breadth
Substitution the values of area, length and breadth
440 = (x+2) × x
440 = x² + 2x
x² + 2x - 440 = 0
x² + 22x - 20x - 440 = 0
x (x + 22) - 20 (x + 22) = 0
(x + 22) (x - 20) = 0
x = -22 and 20
Since the value of breadth cannot be in negative, therefore the value of breadth will be 20 m.
Length = (x + 2)
⇒ 20 + 2
⇒ 22 m
There are 5 water bottles sold for $50. What is the unit price? Round to the nearest cent
Answer:
$50/5 bottles
$10 per bottle.
must be really good water!
Please help and explain please. would appreciate it!Can someone please help and explain!
Answer:
x = 32 in
Step-by-step explanation:
8/34 = x/136
34x = 1088
x = 32 in
True or False: {5, 6, 7...10) is an example of an infinite set.
Evaluate: 4^2 x 4^2 HELP ME PLZ!!!!
Evaluate the expression 8 +3 +(-12) +4=
A storekeeper increased the price of snack by `20\%`.
If the price of a snack (after the increase) is `\$3.25`, what is the original price?
I need the answer pls
Answer:
B?
Step-by-step explanation:
I feel like the answer would be b but I'm not that good with fractions so don't choose my answer right away...
HELP
Which of the following does Ax + By = C represent?
a) slope
b) standard form
c) slope intercept form
d) y intercept
Which of the following does b represent
A. Slope
B. Standard form
C. Slope intercept form
D. Y intercept
Naomi wants to take fitness classes at a nearby gym, but she needs to start by selecting a membership plan. With the first membership plan, Naomi can pay $54 per month, plus $1 for each group class she attends. With the second membership plan, she'd pay $12 per month plus $3 per class.
If Naomi attends a certain number of classes in a month, the two membership plans end up costing the same total amount. How many classes per month does that take? What is that total amount Naomi will pay per month for a membership and that many classes?
write the equation of a line that is parallel to 2x-5y=-20 and passes through the point (7,6)
Answer:
I guess the answer is 0.4x+3.2=y (0.4 equals to 2/5 ) .
Help will mark Brainlest
To make 4 batches of cupcakes, it takes 6 cups of flour. How many cups of flour are needed for 1 batch?
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
First you divide 6 by 4. It looks like this 6/4.
Then you get 1.5 cups of flour.
Good Luck!
Answer:
3/2 cups
Step-by-step explanation:
4 batches = 6 cups
1 batch of cupcakes = (6/4) cups of flour.
hence, 3/2 cups of flour are needed for 1 batch.
whats the mode of $6.00 $6.00 $6.00 $6.00 $5.00 $7.00 $4.00 $7.00
Answer:
4.00,5.00,6.00,6.00,6.00,6.00,7.00,7.00
Step-by-step explanation:
Mean 5.875
Median 6
Mode 6.00
Use the long division method to find the result when 4x³-16x²-21x+5 is divided by x-5?
Do nto know but mabue someone will Answer:
Step-by-step explanation:
Two apps launched on the same day. At the end of the first week, the number of visitors to each app was 25. For the first 6 weeks, the number of visitors to each app increased according to the following words. App A: The number of visitors doubles each week. App B: The number of visitors increased by 150 each week.
Answer:
i don't know the answer today I say tomorrow
PLS HELP (MARKING BRAINLIEST)
Answer:
there is a fraction calculator you can use
https://www.calculatorsoup.com/calculators/math/fractions.php
Step-by-step explanation:
50 points! Look at the picture attached. Random answers will be reported
Step-by-step explanation:
Ans is here in picture plz give me brilliant ans
Answer:
x > 14Step-by-step explanation:
Triangle inequality: for any triangle, the sum of the lengths of any two sides must be greater than or equal to the length of the remaining sideApply to the given triangle:
2x + 1 + x + 16 > 2x+ 31 ⇒ 3x - 2x > 31 - 17 ⇒ x > 142x + 1 + 2x + 31 > x + 16 ⇒ 4x - x > 16 - 32 ⇒ 3x > -16 ⇒ x > -16/32x + 31 + x + 16 > 2x + 1 ⇒ 3x - 2x > 1 - 47 ⇒ x > - 46Combination of the three inequalities:
x > 14-11/6 + m equals -2 / 9
HELP ASAP 20 POINTS BRAINLIEST
So the arrow goes through (-2 and -2) so your answer would be -4
-2+-2=-4
Hope this helps
Help i don't know what to do I will give brainiest
Answer:
The sum will be whichever number has the greater value.
Step-by-step explanation:
Let's say you have (-2) + 4 = ?
The number with the greater value is 4.
So the sum of your answer would be a positive, since the greater number has a positive sign.
Please help me solve this :((((
Answer:
Step-by-step explanation:
hello :
tangθ = 9.85/12.90
tangθ = 0.76
θ = tang-1(0.76)
θ = 37.23°