Answer:
180
Step-by-step explanation:
Answer:
180
Step-by-step explanation:
HELP PLEASE!!!!!! 10 POINTS!!
Select the correct operator for the following exponential expression.
Answer:
The answer is A. because (2)8 is bigger than (-2)'6
Javier bought a 20-pound bag of dog food for his Great Dane, Tank. After 7 days, all the dog food was gone.
How much dog food did Tank eat each day?
Write your answer as a proper fraction or mixed number.
Step-by-step explanation:
answer 2.85 or 57/20 this is because you divide 20/7 and find it is 2.85... and convert frim there
Answer:
2 6/7
Step-by-step explanation:
B
Hannah Earns $68.00 per hour She is given a pay rise of 10% Workout how much extra money she gets per hour
24 out of the 48 employees at the sport shop or part time employees. What percentage of the employees at the sport shop work part time?
Answer:
I don't know if you're serious but its 50%.
Step-by-step explanation:
Its really simple, 48/24=2 meaning that 24*2=48 and means that 24 is half of 48 making it 50%.
choices ;
a) AAS
B)ASA
Part D:
240 out of 1200 adults in survey of Western states named cookie dough as their favorite. Use the double number line to find the percent of Westerners who liked cookie dough best. Please label each of the points on the top and bottom number lines that you use to find your answer.
1200/240=5
so 240 goes into 1200 5 times, just like 20% goes into 100% 5 times.
The answer would be 20%.
Hope this helps!
!!HELP + BRAINIEST!!
find 0. round to the nearest degree. 8 3
*click imagine*
Answer:
theta=67.975 deg
Step-by-step explanation:
I hope that it's a correct answer.
Good luck.
how to write 0.00007 in scientific notation
Answer:
As 7.0 is the same as seven, 0.00007 written in scientific notation is seven multiplied by 10 to the power of negative five.
Step-by-step explanation:
Answer:7x10 ^-5
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP IM BEING TIMED WILL MARK BRAINLIEST!!
Find the measure of the arc or angle indicated.
Step-by-step explanation:
7.B
8.C
9.A
10.D
.......
20 apples cost R12.What will 16 of the apples cost?
Answer:
192
Step-by-step explanation:
you take 12 and multiple it by 16:
R12×16=R192
What is the measure of ∠I? Explain. (1 point)
Answer:
112.5°
Step-by-step explanation:
its the same as G, but I need to know if you have any measurements?
f=67.5 e=75 h=105
180-67.5= 112.5
since G and I are interior opposite angles then they are the same. So I equals 112.5
PLEASE HELP ME !! WHO EVER GETS IT RIGHT GETS BRAINLIEST
Answer: the answer is C
Answer: A. [tex]4x^{2} +4x-3+\frac{3}{5x-5}[/tex]
Hope this helps.
The screenshot has the question
Which equation is TRUE?
A)
4x + 2x + 7 = 6x - 2x + 7
B)
4x + 2x = 6x - 2x
C)
5x - x + 7 = 6x - 2x + 7
D)
8x + 1 - 2x = 6X – 2x + 1
Answer:
c and d
Step-by-step explanation:
Simplify a: 6x+7=4x+7 ~ No matter what, this cannot be possible
Simplify b: 6x=4x ~ Once again, this is impossible unless x=0, but I'll assume it can't be for now
Simplify c: 4x+7=4x+7 ~ This clearly is a correct statement, this it is c
Simplify d: 6x-1=4x+1 ~ By subtracting 4x on each side, then adding 1 on both sides, we get 2x=2, so x can be 2.
help plwase due soon
Your construction company needs to pay a large bill for materials. You decide to pay the bill over the next few months. The bill is $8,970. The first month, you paid $1,250. How much do you still owe for the materials?
$5,970
$6,720
$7,720
$10,120
$10,220
Answer: 7,720
The answer is 7,720! got the question correct with it
Can someone help me with this? I don’t understand it.
Answer:
x+y=z
4+9=13
Step-by-step explanation:
x=4
2(4)+1=y=9
4+9=13
the equation below describes a circle. x^2+14x+y^2=70. what are the center and radius of the circle?
Answer:
Step-by-step explanation:
center(-7,0)
radius= radical 119
A runner ran 20 miles in 150 minutes.
If she runs at the same speed,
a. How long would it take her to run 6 miles? ___minuets
b. How far could she run in 15 minutes?
___miles
C. How fast is she running in miles per hour?
miles per hour___
d. What is her pace in minutes per mile?
minutes per mile___
Answer:
a) 45 minutes
b) 2 miles
c) 8 miles per hour
d) 7.5 minutes per mile
Step-by-step explanation:
a) (150/20) x 6 = 45 minutes
b) (20/150)(15) = 2 miles
c) (20/150)(60) = 8 miles per hour
d) 150/20 = 7.5 minutes per mile
Answer:
Use ratios and cross multiplication to solve this
20 miles ⇔ 150 minutesa.
20 miles ⇔ 150 minutes6 miles ⇔ x minutes20x = 150*6x = 900/20x = 45 minutesb.
6 miles ⇔ 45 minutesx miles ⇔ 15 minutesx = 6*15/45x = 2 milesc.
2 miles ⇔ 15 minutes x miles ⇔ 1 hour = 60 minx = 2*4 = 8 miles per hourd.
2 miles ⇔ 15 minutes 1 mile ⇔ x minutesx = 15/2 = 7.5 minutes per mileWhat type of angles are 22 and 27?
Answer: B
Step-by-step explanation:
Because they are on opposite sides and they are outside the parallel lines
What is the spread of the data?
17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
Age of female U.S. Olympic swimmers
(years)
O A. 17 to 22 years
O B. 17 to 26 years
O C. 22 to 26 years
O D. 16 to 27 years
Work out the difference between 5/9and4/9
Answer:
1/9
Step-by-step explanation:
Subtract them
5/9-4/9=1/9 Answer
PLZ!!!!!!
Find the first three iterates of the function f(z) = z2 + c with c = -1, and an initial value of
z0 = 0 - i.
Answer:
b
Step-by-step explanation:
just guessing \o/
Leon had 84 paper clips. He gave 3 4 of them to Joe. Joe gave 2 7 of what he received to Justin. How many paper clips did Justin get?
Please explain it in a statement way!
Given:
Leon had 84 paper clips.
He gave [tex]\dfrac{3}{4}[/tex] of them to Joe.
Joe gave [tex]\dfrac{2}{7}[/tex] of what he received to Justin.
To find:
How many paper clips did Justin get?
Solution:
Leon had 84 paper clips and he gave [tex]\dfrac{3}{4}[/tex] of them to Joe.
Number of paper clips Joe has = [tex]\dfrac{3}{4}\times 84[/tex]
= [tex]63[/tex]
Joe gave [tex]\dfrac{2}{7}[/tex] of what he received to Justin.
Number of paper clips Justin has = [tex]\dfrac{2}{7}\times 63[/tex]
= [tex]18[/tex]
Therefore, Justin has 18 paper clips.
Please I need all answers ASAP I’ll mark u brainyist
Answer:
I'm pretty sure its A /5
PLEASE HELP !!!!!!! what is the coordinate of the vertex of the following parabola: (x-1)^2=12(y+2)
a. (-1, 2)
b. (1, 2)
c. (1, -2)
d. (0, 12)
The coordinate of the vertex of the parabola is option (C) (1,-2) is the correct answer.
What is the equation of the parabola?The set of all points in a plane that are equidistant from a fixed line and a fixed point (not on the fixed line) in the plane is a parabola. The fixed line is the ‘directrix’ and the fixed point is the ‘focus’. The point of intersection of the parabola with the axis is the vertex.
For the given situation,
The equation of parabola is [tex](x-1)^2=12(y+2)[/tex] ------ (1)
The diagram below shows the parabola and the vertex of the equation of parabola.
The general form of the equation of parabola is
[tex](x-h)^{2} =4a(y-k)[/tex]
Here the vertex is (h,k)
Now compare the equation 1 with this general form, we get
⇒ [tex]h=1[/tex] and [tex]k=-2[/tex]
Hence we can conclude that the coordinate of the vertex of the parabola is option (C) (1,-2) is the correct answer.
Learn more about equation of the parabola here
https://brainly.com/question/20333425
#SPJ2
The common factors of 12 and 21 are?
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
3
Step-by-step explanation:
•Factors of 12 are 1, 2, 3, 4, 6 and 12 ... ... because 2 × 6 = 12, or 4 × 3 = 12, or 1 × 12 = 12
•Factors of 21: 1, 3, 7, 21
what is the value of 4(a+b) when a=2 and b=7
Answer: 4x2=8
4x7=28 the full answer should be 144 since 28+8 =36 a 4x36 = 144
Step-by-step explanation:
Solve for x round your answer to the nearest tenth 13 18 x
Answer:
x=24.9
Step-by-step explanation:
Use pythagoras theorem to find half of x which is 12.45 then multiply by 2 to get x
Miss Solan is buying doughnuts and coffee for her classes. The total came out to $32.12. If the coffee costs $5.96 and each doughnut is $1.09 ,how many doughnuts did she buy?
Answer:
24
Step-by-step explanation:
First, start off by subtracting the cost of the coffee ($5.96) from the total cost of $32.12. This would give you $26.16. From here, if you multiply 24 by the cost of each doughnut ($1.09) you would get $26.16 which is the total amount of money that was spent on doughnuts. Miss Solan bought 24 doughnuts.