1/sin30 - √3/cos10 =4 prove it?​

Answers

Answer 1

Step-by-step explanation:

1/sin10-√3/cos10

= (cos10 - √3sin10)/cos10sin10

multiplying 1/2 in denominator and numerator

= {(cos10/2) - (√3sin10/2)}/(cos10sin10/2)

= (cos60cos10 - sin60sin10)/(cos10sin10/2)

= cos(60 + 10)/(cos10sin10/2)

= cos70/(cos10sin10/2)

= 2cos70/cos10sin10

multiplying 2 on numerator and denominator

= 4cos70/2sin10cos10

=4cos70/sin20

=4cos70/cos70

= 4  proved


Related Questions

2. Ten is the same as the quotient of n and five increased by six

Answers

10=n/5+6

hope this helps

Answer:

10=n/5+6

Step-by-step explanation:

Sole The Problem Below

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

you can just use trial and error

I hope that this helps!


A couple of travelers are buying souvenirs at the gift shop in Istanbul, Turkey. Jake buys a
keychain for $7.65 and 5 pounds of Turkish delights. Tina buys postcards for $2.45 and 4
pounds of Turkish delights for her mom. Use the variable p to represent the price, in dollars,
per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Jackson
spent.

Answers

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

Let p represent the cost of Turkish delights in dollar per pound. Therefore the money spent by Jake who bought 4 pounds of Turkish delight is:

money spent by Jake = 7.65 + 5p

The money spent by Tina who bought 4 pounds of Turkish delight is:

Money spent by Tina = 2.45 + 4p

The money Jake spent more = difference between money spent by Jake and that spent by Tina = money spent by Jake - money spent by Tina = (7.65 + 5p) - (2.45 + 4p) = 5.20 + p

Help I will give brainly

Answers

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

A negative number divided by a negative number is a positve number.

Answer:

c and d

Step-by-step explanation:

Juan buys a bag of 12 tangerines for $3.48.
Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Answers

Answer:

0.29

Step-by-step explanation:

12 divide by $3.48 is 0.29

At Mukilteo Elementary school The two fastest runners in the 100 yard dash had race times of 12.19 seconds and 12.38 seconds how much faster was the first runner from the second runner

Answers

.19 seconds

This is because 12.38-12.19= .19

can someone please help my ASAP

Answers

Domain: (-∞, ∞)

Range: (-∞,1]

Answer:

Domain = All Real Numbers

Range = y≤1

Step-by-step explanation:

Since parabolas are continuous, the domain is all real numbers. The range, or y value, is all real numbers less than or equal to 1 (y≤1), since 1 is the vertex.

Hope this helps :)

What is the parent function for f(x) = (x+7)^2?

Answers

Answer:

I think The parent function is the simplest form of the type of function given g(x)=x^2

Step-by-step explanation:

8-b; when a= 3 and b=5

Answers

8-5=3 so 3 is the answer

I need help on this

Answers

Answer:

the last one talking about victoria has y dollars

Step-by-step explanation:

x times 12 is equal to y, so the equation is y = 12x

Wait I’m so sorry for wasting this answer thingy but I don’t understand your question you are suggesting here.... but the least I can say is that have a great day and think positive thoughts! Farewell:)

whats 6/2 i have the math homework and it says that.

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

2times3=6

Tell whether the value is a solution of the inequality. Pls helpp

Answers

Answer: it is most likeply a solution

Step-by-step explanation:

Answer:

No, the answer is a solution to the inequality.

Step-by-step explanation:

When you substitute a number for the variable in an open sentence, the resulting statement is either true or false. If the statement is true, the number is a solution to the inequality.

2x > 5; x = -4

2(-4) > 5

-8 < 5

The answer is false, because there is no solution to -8 < 5. Therefore, the value is not a solution of the inequality.

Please mark me the brainliest!?!

PLSS HELPPPP
Reggie recorded how longRandomly selected her to walk 1 mile. He recorded the data in the dot plot below. If 126 students were selected, how many students would Reggie predict would take more than 18 minutes to walk 1 mile.

Answers

Answer:

48

Step-by-step explanation:

If there were 126 students total, and 21 dots. That means that there are 6 students per dot. And since there are 8 dots in the 18 minute mark, that means that there were 48 predicted students.

Is this true or false? The following graph represents a proportional relationship:
True
False

Answers

Step-by-step explanation:

true I think I hope this helps !!!

Write the equation of the line passing through the point (2,-1) with a slope of -3

Answers

I just plugged in everything that needed to be plugged in using the point slope form and your answer is y=-3x+5 hope this helped you

Help Plz
Linear equations

Answers

Answer:

- So were x is 0 that is your y-intercept.

y-intercept: 5

- For your slope it is alway Rise over Run and if your slope is negative you might go down instead of up. So for this table your slope is a zero slope because it is going directly across the graph horizontally. Think of it as a stick figure, with a positive slope they walk up the line with a negative they walk down and zero they walk strait on flat ground. so therefore there is no slope.

You always have your y-intercept in you equation

y=mx+b   mx is slope and b is your y-intercept

since your line is not negative or positive and is horizontal a zero slope meaning there is like no slant or angle to your line your equation will look like this.

y=5

because there is no mx (slope) and only a y-intercept

slope: 0

y-intercept: 5

Equation: y=5

convert to radical form (3) 2/3

Answers

Answer:

The radical form of 3 2/3 is

[tex] \sqrt[3]{3 {}^{2} } [/tex]

Help please. I already got most of the problem done.

Answers

cant see the pic

Step-by-step explanation:

Answer:

[tex]y\leq \frac{x}{2}-2[/tex]

Step-by-step explanation:

When dividing/multiplying you flip the inequality sign, and the negative on the x and 2 cancel.

at what point do the graphs of 9x - 2y = 30 and x + 2y = 10 intersect

Answers

Answer:

(4,3)

Step-by-step explanation:

Mario tried to solve an equation step by step 4/3=q+1/3
4/3-1/3=q+1/3-1/3 step one
2/3=q step two
where did he make the mistake or is this correct

Answers

Answer:

Step 2

Step-by-step explanation:

Answer: step two

Step-by-step explanation:

Use Cramer's rule to find the solution to the following system of linear equations.
x-2y = -7
5x-9y=-5​

Answers

Answer:

x = 53

y = 30

Step-by-step explanation:

Step(I):-

Given equations are

x -2y =-7 ...(I)

5x-9y =-5 ..(ii)

The matrix form  AX = B

                    [tex]\left[\begin{array}{ccc}1&-2\\ 5 & -9\\\end{array}\right] \left[\begin{array}{ccc}x\\y\\\end{array}\right] = \left[\begin{array}{ccc}-7\\-5\\\end{array}\right][/tex]

The determinant

[tex]= \left|\begin{array}{ccc}1&-2\\5&-9\\\end{array}\right| = -9+10 =1[/tex]

By using Cramer's Rule

Δ₁ =      [tex]\left[\begin{array}{ccc}-7&-2\\\\-5&-9\end{array}\right][/tex]



The determinant is     Δ₁ = -9 X -7 - (10 ) = 53

x = Δ₁ / Δ

x = 53

The determinant

Δ₂ =



Δ₂ = -5 +35

     

 

y = Δ₂/Δ =  30

     

 x - 2y = -7

5x - 9y = -5​

[tex]D=\left|\, 1\quad-2\atop5\quad-9\right|=1\cdot(-9)-(-2)\cdot5=-9+10=1\\\\\\x=\dfrac{\left|-7\quad-2\atop-5\quad-9\right|}1=-7(-9)-(-2)(-5)=63-10=53\\\\\\y=\dfrac{\left|\, 1\quad-7\atop5\quad-5\right|}1=1\cdot(-5)-(-7)\cdot5=-5+35=30[/tex]

Chris and Nick want to split an 8-scoop ice cream sundae. The
sundae costs $15.75. They each earned $6.50 for weeding the
garden for their mom. How much more money do they need to buy
this sundae?

Answers

Answer:

9.25

Step-by-step explanation:

15.75 minus 6.50 then you get 9.25

What’s the slope of the line for each of these! Hurry I at testing!

Answers

1. Slope (m) = 2/1 or 2
2. Slope (m) = 1/2
3. Slope (m) = -1/2
slope 1 is “2”
slope 2 is “1/2”
slope 3 is “1/2”
mark me brainliest please

which graph represents the solution set of 2x-5<3

Answers

Answer:

(See the attachment)

Step-by-step explanation:

None

Simplify the expression using the order of operations show all your work 150- (4²+4) ÷ 2

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

150-20/2

Write the slope-intercept form of the equation of the line described.

Answers

Answer:

Please check the explanation.

Step-by-step explanation:

                                           6)

Given the line

[tex]y=-\frac{1}{3}x+3[/tex]

We know that the slope-intercept form of the line equation is

[tex]y=mx+b[/tex]

where m is the line and b is the y-intercept

Thus, the slope of line = -1/3

We know that parallel lines have the same slope.

Hence, the slope of the parallel line is also m=-1/3

So, substituting m = -1/3 and (3, 1) in the slope-intercept form to find the y-intercept

[tex]y=mx+b[/tex]

[tex]1=\frac{-1}{3}\left(3\right)+b[/tex]

Switch sides

[tex]\frac{-1}{3}\left(3\right)+b=1[/tex]

[tex]-1+b=1[/tex]

[tex]b=2[/tex]

Thus, the equation line in slope-intercept form

[tex]y=mx+b[/tex]

[tex]y=-\frac{1}{3}x+2[/tex]

                                             8)

Given the line

[tex]y=\frac{1}{4}x+1[/tex]

We know that the slope-intercept form of the line equation is

[tex]y=mx+b[/tex]

where m is the line and b is the y-intercept

so the slope of line = 1/4

As we know that the slope of the perpendicular line is basically the negative reciprocal of the slope of the line, so

The slope of the perpendicular line will be: -4

Thus, subtituting m = -4 and (-1, 4) in the point-slope form

[tex]y-y_1=m\left(x-x_1\right)[/tex]

[tex]y-4=-4\left(x-\left(-1\right)\right)[/tex]

writing the point-slope form in the slope-intercept form

[tex]y-4=-4\left(x+1\right)[/tex]

add 4 to both sides

[tex]y-4+4=-4\left(x+1\right)+4[/tex]

[tex]y=-4x[/tex]                                

What is the value of x in the equation 2.5 minus 0.25 x = negative 3

Answers

Answer:

-22

Step-by-step explanation:

Write 81+72 as a proudect using gcf as one of the factors

Answers

Step-by-step explanation:

Since 81 = 9² and 72 = 9 * 8,

81 + 72 = 9(9 + 8) = 9 * 17.

An expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations. The expression 81+72 as a product using GCF as one of the factors can be written as 9(9+8).

What is an Expression?

In mathematics, an expression is defined as a set of numbers, variables, and mathematical operations formed according to rules dependent on the context.

The expression 81+72 as a product using GCF as one of the factors can be written as,

81+72

= 9(9+8)

Hence, the expression 81+72 as a product using GCF as one of the factors can be written as 9(9+8).

Learn more about Expression:

https://brainly.com/question/13947055

#SPJ2

Okay so I have finals in a week on the picture above ^

How can I pass? (Asking for advice)

Answers

Study maybe ? Lol ...

The Stock Market nadia is a stockbroker. Earns 14​% commission each week. Last​ week, sold ​7200$ worth of stocks. How much did make last week in​ commission? If averages that same amount each​ week, how much did make in commission in​ 2011?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

C=0.14×7,200=1008

Nadia made a total of $1008 last week in commission sales

b). To express the total amount she made in 2011, we derive the formula below;

Total amount (2011)=Average weekly commission× number of weeks in 2011

where;

Average weekly commission=$1008

number of weeks in 2011=52

replacing;

Total amount (2011)=(1008×52)=52,416

The total amount Nadia in commission in 2011=$52,416

Other Questions
8-b; when a= 3 and b=5 Help me with espanol por favor :c - Ill report if I need too - I also Mark brainliest Use Cramer's rule to find the solution to the following system of linear equations.x-2y = -75x-9y=-5 PLSS HELPPPP Reggie recorded how longRandomly selected her to walk 1 mile. He recorded the data in the dot plot below. If 126 students were selected, how many students would Reggie predict would take more than 18 minutes to walk 1 mile. 5)of adults who smoke say they would like to quit. Which tasks are commonly done by employees in the Energy cluster? Check all that apply.installing equipmentperforming inspectionsinterpreting technical plansmanufacturing gaugesdesigning systemsfollowing schedulesgathering information Anita, Quentin, and Maria are baking cookies together. They need 3/4 cup and 1/3 cup of butter to make a dozen cookies. They each brought the ingredients they had home . Anita brought 2 cups of flour and 1/4 cup of butter, Quentin brought 1 cup of flour and 1/2 cup of butter, and Maria brought 1 1/4 cups of flower and 3/4 of butter. How many whole batches of a dozen cookies can they make? What is the vital information premise?Group of answer choicesthe foundation for principles of journalism ethicsjournalists responsibility to societythe reporting of accurate and reliable informationthe theory of social responsibility of the pressall of the above During 2009, the U.S. federal government shut off the water to a huge section of farmland in the California Central Valley to save the endangered Delta smelt fish. As a result of that action, 600,000 of acres of good farmland turned into desert land, about 20,000 farm jobs were lost, and almost 1,000 farmers were put out of business. Conclusion: This is a good example of government trying to create a positive externality.a. Trueb. False a. Swimming isb. Cooking is ......C. Studying is..d. Watching television is.......e. Walking is.......f. Screaming isg. Painting is.......h. Laughing is..... You are writing a story for your brother who is nine years old. The story is about using building blocks. Which word would be appropriate to use to describe the shape of a block? A) three-dimensional B) cube C) square D) perpendicular-shaped which graph represents the solution set of 2x-5 In a random survey of 50 students at Great Middle school,32 said chocolate was their favorite flavor of yogurt.The school has 450 students.How many of them are likely to select chocolate as their favorite flavor? What was the purpose of missions during the Catholic Reformation? A. to spread the Catholic faith B. to promote Protestant beliefs C. to end corruption within churches D. to form alliances among other churches what were independent communities in the middle ages PLS HELP THIS IS A TESTA. Manors B. VassalsC. FiefsD. Villeins Juan buys a bag of 12 tangerines for $3.48.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent. does anybody know what toaster level i should put on my pop tart What holiday became popular after it was featured on an episode of seinfeld? The Equator is the line that __________. A. separates one time zone from another B. separates the Northern and Southern Hemispheres C. separates one day from another D. separates the Eastern and Western Hemisphere A baby elephant trots in a straight line along a river. The horizontal position of the elephant in meters overtime is shown below.Position(meters)1512+9+6-3++4+168122024-3+-6+Time(seconds).92