2+2 pls help btw 4 .....

Answers

Answer 1

Answer:

is it 22.

Step-by-step explanation:

is it?

Answer 2

Answer:

I think its -24000

Not so sure though.


Related Questions

Give two ways to write the algebraic expression in words.
n - 5

Answers

Five less than a number n

Rachels company invest 2200 for her each year she works for the company. The investments earns 2.3% simple interest each year. Rachel has worked for this company for one year how much is her investment worth?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2250.6

Rachel's investment is worth $2251.60 after the first year.

What is the simple interest?

Simple interest is defined as interest paid on the original principal and calculated with the following formula:

S.I. = P × R × T, where P = Principal, R = Rate of Interest in % per annum, and T = Time, usually calculated as the number of years. The rate of interest is in percentage r% and is to be written as r/100

The investments earn 2.3% simple interest each year.

The interest earned in the first year is calculated as follows:

Interest = (2.3/100) x $2200

Apply the multiplication operation, and we get

Interest  = $51.60

So, Rachel's investment is worth $2200 + $51.60 = $2251.60 after the first year.

Learn more about the simple interest here:

brainly.com/question/22621039

#SPJ6

The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.

Answers

Answer:

rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Step-by-step explanation:

First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;

A = 2w^2+7w+6

A = 2w^2+4w+3w+6

A = 2w(w+2)+3(w+2)

A = (2w+3)(w+2)

Since l = 2w

Length = 2w+3

width = w+2

This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2

The projected population of Tennessee in 2030 is
about 5x5.9^8. Predict the average number of people
per square mile in Tennessee in 2030. Land area: about 5.9^6

Answers

Answer:

Population  

Population estimates, July 1, 2019, (V2019) 6,829,174

Population estimates base, April 1, 2010, (V2019) 6,346,276

Population, percent change - April 1, 2010 (estimates base) to July 1, 2019, (V2019) 7.6%

Population, Census, April 1, 2010 6,346,105

Age and Sex  

Persons under 5 years, percent 6.0%

Persons under 18 years, percent 22.1%

Persons 65 years and over, percent 16.7%

Female persons, percent 51.2%

Race and Hispanic Origin  

White alone, percent 78.4%

Black or African American alone, percent(a) 17.1%

American Indian and Alaska Native alone, percent(a) 0.5%

Asian alone, percent(a) 2.0%

Native Hawaiian and Other Pacific Islander alone, percent(a) 0.1%

Two or More Races, percent 2.0%

Hispanic or Latino, percent(b) 5.7%

White alone, not Hispanic or Latino, percent 73.5%

Population Characteristics  

Veterans, 2015-2019 431,274

Foreign born persons, percent, 2015-2019 5.1%

Housing  

Housing units, July 1, 2019, (V2019) 3,028,213

Owner-occupied housing unit rate, 2015-2019 66.3%

Median value of owner-occupied housing units, 2015-2019 $167,200

Median selected monthly owner costs -with a mortgage, 2015-2019 $1,244

Median selected monthly owner costs -without a mortgage, 2015-2019 $388

Median gross rent, 2015-2019 $869

Building permits, 2019 41,361

Families & Living Arrangements  

Households, 2015-2019 2,597,292

Persons per household, 2015-2019 2.52

Living in same house 1 year ago, percent of persons age 1 year+, 2015-2019 85.5%

Language other than English spoken at home, percent of persons age 5 years+, 2015-2019 7.2%

Computer and Internet Use  

Households with a computer, percent, 2015-2019 87.1%

Households with a broadband Internet subscription, percent, 2015-2019 78.4%

Education  

High school graduate or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 87.5%

Bachelor's degree or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 27.3%

Health  

With a disability, under age 65 years, percent, 2015-2019 11.0%

Persons without health insurance, under age 65 years, percent 12.1%

Economy  

In civilian labor force, total, percent of population age 16 years+, 2015-2019 61.0%

In civilian labor force, female, percent of population age 16 years+, 2015-2019 56.6%

Total accommodation and food services sales, 2012 ($1,000)(c) 12,499,013

Total health care and social assistance receipts/revenue, 2012 ($1,000)(c) 42,383,683

Total manufacturers shipments, 2012 ($1,000)(c) 139,960,482

Total merchant wholesaler sales, 2012 ($1,000)(c) 111,718,421

Total retail sales, 2012 ($1,000)(c) 91,641,605

Total retail sales per capita, 2012(c) $14,194

Transportation  

Mean travel time to work (minutes), workers age 16 years+, 2015-2019 25.2

Income & Poverty  

Median household income (in 2019 dollars), 2015-2019 $53,320

Per capita income in past 12 months (in 2019 dollars), 2015-2019 $29,859

Persons in poverty, percent 13.9%

BUSINESSES

Businesses  

Total employer establishments, 2018 138,269

Total employment, 2018 2,683,214

Total annual payroll, 2018 ($1,000) 125,736,019

Total employment, percent change, 2017-2018 1.3%

Total nonemployer establishments, 2018 539,987

All firms, 2012 550,453

Men-owned firms, 2012 302,249

Women-owned firms, 2012 195,694

Minority-owned firms, 2012 105,234

Nonminority-owned firms, 2012 434,025

Veteran-owned firms, 2012 59,379

Nonveteran-owned firms, 2012 469,392

GEOGRAPHY

Geography  

Population per square mile, 2010 153.9

Land area in square miles, 2010 41,234.90

FIPS Code

Step-by-step explanation:

If P the incenter of triangle JKL, find MP.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  MP = 38

Step-by-step explanation:

Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.

  3x +14 = 9x -34

  48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides

  24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)

  NP = 3x +14 = 24 +14 = 38

  NP = OP = MP = 38

Find two integers whose sum is -14 and product is 33

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a+b=-14

a=-14-b

ab=33, using a from above makes this become

(-14-b)b=33

-14b-b^2=33

b^2+14b+33=0

(b+11)(b+3)=0

So the numbers are -3 and -11

can somebody please help me

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

10

the answer is 10 trust

6 more than the product of 22

Answers

132 you supposed to multiply

Harold is on the diving team at school. The platform he uses is about 5 yards above the pool. On his best dive, he jumps an extra foot in the air before doing a flip. How many feet is he from the pool at the highest point of his jump?

Answers

Answer:

16 feet because 5 yards is equaled to 15 feet and then add the extra foot he uses to jump

Step-by-step explanation:

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?

Answers

Answer:

yes it is exactly 39 ft long

Step-by-step explanation:

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

using the Pythagorean theorem:

36² + 15² = c²

1296 + 225 = c²

1521 = c²

c = 39 ft

The sum of − , − − is

Answers

What are the numbers?

Expand and simplify


(x+4)(2x-1)

Answers

Answer:

2x^2+7x−4

Step-by-step explanation:

View Picture

Mark me Brainliest?

I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)​

Answers

Answer:

-28.84

Step-by-step explanation:

-6π - 10

-6(3.14) - 10

-18.84 - 10

-28.84

Answer:

− 28.85

Step-by-step explanation:

I’ll mark YOU as brainlister please help ASAP

Answers

X=10.06438

But it’s not rounded to the nearest foot
We are just starting triangles here, so I went online to a triangle calculator. I’m sorry I can’t explain the calculations.

Xavier needs to bike a minimum of 80 miles this week for his training if he is already biked 14 miles this week and how many miles should he bike on each of the six remaining days this week?

Answers

Answer:

if he wants to bike the same amount of miles each day he should bike 11 miles each day .

Step-by-step explanation:

subtract 14 - 80 = 66. 66 in 6 days is 11 each day

Hey guys I need help; will mark brainliest

The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

207.2in

Step-by-step explanation:

Hey There!

So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made

C=2πr

where r = radius

Now we plug in the values

C=2(3.14)11

3.14*2=6.28

6.28*11=69.08

So one full rotation would have traveled 69.08 inches

Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations

3*69.08=207.24

Now we round to the nearest tenth

so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in

please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:

Answers

explanation:total=addition

area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).

equation:3cm both sides 3cm

answer: 3+3= 6cm .

Answer: 36

Step-by-step explanation:

Formula: 2 pi rh + 2 pi r2

2 pi 3 • 3 + 2 pi 9

Leave answers in terms of pi

18 pi + 18 pi = 36 pi

Answer = 36

HEEEELPPPPPPPpp!!!!!!!!!!!!!
0.00031 = ________ %

Answers

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

0.00031 x 100= 0.031%

Hope this Helps!

Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?​

Answers

Answer:

The answer is 30.2

Step-by-step explanation:

subtract 8. Then divide by 2

Answer: 30.2

Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number,  gets us 30.2.

Hope I could help!

which one of the following is a factor of a²+bc+ab+ac?​

Answers

a² + bc + ab + ac

a (a+b) + c (b + a)

(a+b) ( a+c)

Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?

Answers

Answer:

$600 after 8 weeks ($400) plus the $200

Answer:

600

Step-by-step explanation:

50x8=400

200+400=600

The movie you chose is 2 hours long. After only 1 /2 of an hour, you look and "Oh no!" you have already eaten a third of your popcorn! If you continue eating popcorn at this speed, do you think you will have enough for the rest of the movie? Include a mathematical explanation to support your thinking.

Answers

Answer:

no

at every 30 minutes, a third of the popcorn is consumed.

After an hour, 1/3 + 1/3 = 2/3 of popcorn would be consumed.

At one hour 30 minutes, 2/3 + 1/3 = 3/3 or 1 or all of the popcorn would have been consumed

Step-by-step explanation:

The rate at which popcorn is consumed is 1/3 in 30 minutes

so, in 1 and a half hours, all the popcorn would be finished

1/3 + 1/3 + 1/3 = 1

If 7 books cost $490, what is the cost of one dozen books​

Answers

Answer:

$840 for a dozen

Step-by-step explanation:

Find out the cost for one book. Then multiply that number by 12 (dozen).

Answer:

840

Step-by-step explanation:

490 ÷ 7 = 70

70 x 12 = 840

Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.

The value of the expression is

Answers

Answer:

0.24

Step-by-step explanation:

(13 - 3) 2 / 50

10 + 2 / 50

12 / 50

=0.24

Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!

-XxDeathshotxX

Answer:

Exact form: 2/5

Decimal: 0.4

Step-by-step explanation:

Find the slope of the line write your answer in simplest form

Answers

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

(y2-y1)/(x2-x1)=Slope  ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or  3/-5

#7: Find the surface area of the square pyramid shown below. * 10 IN. 6 IN. 6 IN. SURFACE AREA = IN2​

Answers

360 IN.2?

Step-by-step explanation:

i don't know if correct

nakalimutan kuna yan kung pano gawin sorry

The surface area would be 276in^2 because the bottom is a basic square (6x6=36in^2) and then adding the four sides which are each 60in^2 gives you 276in^2

State if the triangles in each pair are similar. If so, complete the similarity statement.

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and see if it is true:

[tex]\frac{12}{8} =\frac{27}{18} \\\frac{3}{2} =\frac{3}{2}[/tex]

True, so they are similar.

The similarity statement would be QRS ~ QED

So B is the answer

Need help on this assignment

Answers

Answer:

(-1)^2+5= 1+5=6

(0)^2+5= 0+5= 5

(1)^2+5= 1+5= 6

6+5+6= 17

x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5  + (0)^2 + 5  +  (1)^2 + 5  = 6 + 5 + 6 = 17

7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg

It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles

It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L

dont know shrimp

The unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg  peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

How to calculate unit value?

In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.

Unit price = total cost/ total number of quantity

here given

(a) $1.85 for 4 kg peaches

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $1.85/4 Kg

=$0.4625 per Kg

(b)  $16.99 for a 454 g package cooked shrimp

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $16.99/454g

=$0.037 per gram

=$37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $2.99/1.89L

=$1.58 per L

(d)  $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles

unit cost =  total cost/ total number of quantity

=$283.28/22.5m²

=$12.6 per m²

Therefore the final unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

Learn more about unit value

here: https://brainly.com/question/14125148

#SPJ2

Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?

Answers

Answer: $8727- thsi should be the correct answer

Other Questions
which of the following people is most likely to develop paronychia Find the area of the trapezoid.Recall : (b + b) h 25x 120y = [ ? ]Enter Find the slope of the line between the points: (-2,3) and (3,6) What is the perimeter of XYZ?perimeter= HOW DID THE RELATIONS OF THE US WITH FOREIGN NATIONAL EAD TO A RISE OF NATIONALISM? Describe how to prepare 100.00 mL of a 0.250 M sodium chloride (NaCl) solution using sodium chloride powder. what ia a right triangle? Find the velocity of a dolphin that swims 55 m in 5.0 s. Using the notes you made while reading "The Exposed Nest," list three images that you visualized in your head. Be sure to include details from the poem to support your answer. Which field would best function as a primary key for a table that tracks orders?OrderDateCustomerTypeOrderIDCustomerID If a student were going to write about their favorite food, they would want to include sensory language that focuses on. help please Without these we would not be able to bend our arms or legs. Find the value of x. make this be a 2nd grade argument You are comparing replacing the current lab, which has a cost function of 400,000 + 15*Volume, with an automated lab that has a cost function of 500,000 + 10*Volume. Doing so would reduce the error rate from 1.5 percent to 1 percent. Your volume is expected to be 45,000 tests per year.a. You should keep the current lab because its fixed costs are smaller. b. You should adopt the automated lab because its total costs and error rate are smaller. c. You should keep the current lab because its total costs and error rate are about the same. d. None of the above [URGENT]Refer to Explorations in Literature for a complete version of this poem.Which statement best explains how hyperbole affects meaning in these lines from "Afternoon in School The Last Lesson:"A. By emphasizing how tired he is, the poet develops the idea that teaching is the most difficult profession.B. Hyperbole helps emphasize that it is impossible to get students to learn.C. The poet compares his students to unruly hounds to illustrate the difficulties of teaching.D. The use of hyperbole expresses how spiteful and hateful the teacher is towards his students. Sherbie wants to be a better student. She knows that her cousin, Zerbie, is an excellent student, so Sherbie starts spending time with Zerbie, imitating Zerbie's habit and work ethic. Over time Sherbie improves her performance in class. This shows what type of learning? Operant Conditioning Classical Conditioning Observational Learning Cognitive learning Find a and b please fasttt Cindy owns a plot of land measuring 630 yards wide by 987 yards long what is the area of the land in square yards, square feet, acres and square miles