245,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000

Answers

Answer 1

Answer:

Ummm WHAT! IS THIS FREE POINTS?!

Step-by-step explanation:


Related Questions

If you get this right I'll make you the brainiest
39+19*989/2*3+55

Answers

Answer:28280.5?

Step-by-step explanation:  was this right

Answer:

using order of operations you will want to simplify your equation using PEMDAS

39 + 19 * 989/2 * 3 + 55

39 + 9395.5 * 3 + 55

39 + 28186.5 + 55

28225.5 + 55 = 28280.5

Step-by-step explanation:

Hope this is right! Have a nice day

edit: you said its wrong so is this right ? if so u did not use order of operations correctly 57968.5

PLEASE HELP !
I AM RUNNING OUT OF TIME

Answers

Answer:

149

Step-by-step explanation:

If you order the numbers from smallest to biggest and then find the middle number it is 149

Answer:

Median is 149

Step-by-step explanation:

just sum extra info lol<3

min is 144

mean is 150

max is 160

so in order: 144,145,147,148,149,150,152,155,160

hope i could help:)

please answer i know the picture is a little blurry but please i will give you brainliest!!

Answers

Answer: the 1st one.

Step-by-step explanation: becuase today I was helping out a freind with this.  So it the first one

What is the value of 16 • 2-2?

Answers

Answer:

= 30

Step-by-step explanation:

Two students on roller skates stand face-toface, then push each other away. Which student will always have the fastest speed

Answers

Answer:

The student with lower weight will move faster than the one with higher weight.

Step-by-step explanation:

The students are on roller skates and it is assumed that their wheels are identical. They are on a frictionless flat horizontal ground. According to Newton's Law F=ma

Mass of student 1 is 97 kg

Mass of student 2 is 61 kg

The force magnitude is assumed to be equal and acceleration is same. The student with higher weight will have lesser force exerted than the student with lighter weight.

An atom of which element is represented by this model Answer(ps if you dont have ther awnser dont say anything at all got it)​

Answers

Answer:

Im back XD

Step-by-step explanation:

Find the rule and the graph of the function whose graph can be obtained by performing the translation 4 units right and 3
units down on the parent function f(x) = xl.

Answers

Answer:

oh dayung neyece

Step-by-step explanation:

noh eye wownt because garebahge

Answer:

no tienes idea de lo que estoy diciendo, chico

Step-by-step explanation:

−46x−23=46x+23 how many solutions

Answers

-46x -23 = 46x + 23

-46x - 46x = 23 + 23

x = 46

Could someone answer and explain. Will mark the brainliest

Answers

Answer: I think you’re right??

Step-by-step explanation:

What’s the answer pls

Answers

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Which expression represents the phrase " the difference of 18 and 12"?

Answers

Given:

The statement is "the difference of 18 and 12".

To find:

The expression for the given statement.

Solution:

We have,

Given statement = The difference of 18 and 12.

We use subtraction, to find the different between two numbers and subtraction is represented by negative sign. So, we need to subtract second number form the first number.

The difference of 18 and 12 = 18 - 12

Therefore, the required expression for the given statement is 18-12.

apriquide Rd
.) Travis is planning to ride at a constant speed during an upcoming bike trip. He wants to know
how many miles he will ride after different numbers of hours.
c) Plot two points that show how far Travis
will ride after 3 hours and after 4 hours.

Answers

Answer:

3 times 30 miles and 4 times 40 miles

Step-by-step explanation:

Travis will ride at a distance of 30 miles after 3 hours and at a distance of 40 miles after 4 hours.

What is Speed?

Speed is the unit rate in terms of distance travelled by an object and the time taken to travel the distance.

Speed is a scalar quantity as it only has magnitude and no direction.

Given that,

Travis is planning to ride at a constant speed during an upcoming bike trip.

This implies that the slope of the graph will be a constant.

So the graph will be a straight line.

We have two points on the graph (1, 10) and (2, 20).

The starting point will be (0, 0).

Slope = (20 - 10) / (2 - 1) = 10

So the equation of the line is y = 10x.

When x = 3 hours, y = 30 miles

When x = 4 hours, y = 40 miles

Hence the points has to be marked at (3, 30) and (4, 40).

Learn more about Speed and Slope here :

https://brainly.com/question/13281781

#SPJ2

The complete question with the graph is given below.

Find the slope of the line that passes through the points (2,8) and (6,8).

Answers

Answer:

8-8/6-2

0/4

answer is 0

y=0x+c

8=0(2)+c

8=0+c

8=c

y=0x+8 i thinkkk

Step-by-step explanation:

Answer:

8-8/6-2

0/4

answer is 0

y=0x+c

8=0(2)+c

8=0+c

8=c

y=0x+8

Step-by-step explanation:

Stella is going to invest in an account paying an interest rate of 7% compounded
continuously. How much would Stella need to invest, to the nearest ten dollars, for
the value of the account to reach $1,650 in 9 years?

Answers

Answer:

$901.64

Step-by-step explanation:

Given data

rate= 7%

Final amount = $1650

time= 9 years

Let us apply the compound interest formula to solve for the Principal amount P

A=P(1+r)^t

substitute

1650=P(1+0.07)^9

1650=P(1.07)^9

1650=P1.84

Divide both sides by 1.84

P=1650/1.83

P=901.64

Hence she needs to invest $901.64

Answer:

880

Step-by-step explanation:

PLEASE ANSWER ASAP !!!!!!!!!!!!!!!!!!! WILL GET BRAINLEST IF CORRECT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer: x=40

Step-by-step explanation:

Answer:

X equals 40.

Step-by-step explanation:

since the other side is 120 degrees then the side opposed to it would also be 120. in case you're wondering what the other two sides are, they are both 60.

George buys pizza. He eats 3/8 of pizza for lunch and 1/4 of the pizza for dinner

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

To find the amount he ate we just add the fractions:

3/8 +1/2 = 7/8 or 0.875

HOPE THIS HELPS!

HAVE A GR8 DAY ;-)

Sara has 2 pounds of chicken. She uses 5 ounces of chicken while cooking. How can you determine the mass of chicken that she has left?

Answers

Answer: 27 ounces of chicken.

Step-by-step explanation:

Sara has 2 pounds of chicken.

She uses 5 ounces of chicken.

So now, she has:

(2 pounds - 5 ounces ) of chicken.

To perform this subtraction, we first need to write bot quantities in the same units.

First, we know that:

1 pound = 16 ounces.

Then we can rewrite 2 pounds, this is equal to 2 times 16 ounces.

2 pounds = 2*16 ounces = 32 ounces.

Then initially she has 32 ounces, and she uses 5 ounces.

Now she has:

(32 ounces - 5 ounces) = 27 ounces of chicken

D) 5. Which situation can be represented by 3s = 5s– 6?

Answers

Answer:

zzzzzolcialmmmmed1a

Step-by-step explanation:

z0mb13br41n5f1r3k1n6

A map is drawn to scale such that 1 inch equals 100 miles. To mark a distance of 500 miles, the length on the map must be_____ inches.

Answers

Answer:

5 inches

Step-by-step explanation:

its simple

1in-100m

500m= 100m x 5

so multiply five to the other side

1in x 5=5 in

5in-500m

Answer:

5 inches

Step-by-step explanation:

100 miles = 1 inch

500 miles = 500/100 * 1 = 5 inches

you're welcome....

¾+(⅓÷⅙)-(-½)=( ) need help with this question ​

Answers

Answer:

3.25 or 3 1/4

Step-by-step explanation:

Remove the parentheses first: 3/4 + (1/3 / 1/6) - (-1/2)

1/3 / 1/6 turns into 1/3 * 6

Reduce the numbers:

3/4 + (1/3 * 6) + 1/2

cross multiplication, 6 divided by 3 = 2.

So the new equation is 3/4 + 2 + 1/2

Then you calculate.

3/4 + 2 + 1/2 = 13/4

13/4 reduced is 3 1/4 or 3.25

Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 for lunch and snacks each week (5 school days). What is the cost of each snack? Write and solve an equation to model the situation. SHOW EVERY STEP.

Answers

Answer: 1.25

Step-by-step explanation: 28.75 ÷ (5 school days) so for one day the cost is $5.75 then subtract $4.50 and you get 1.25

i have a feeling this is it

Compute 292,000 divide 100

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

is pretty simple

292,000/100=2,920

BONJOUR asker

Answer:

2920

Step-by-step explanation:

292000 divided by 100 is 2920

#CarryOnLearning

heyoitzmeh from Philippines

you can foIlow me in my brainly in Philippines

What is the total cost with sales tax price $17.95 tax 6%

Answers

the answer would be 16.87

Answer:

$19.03

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard percentage problem, so learning how to do this is necessary. First, we have to find what 6% of $17.95 is, since of is our keyword and that means to multiply, and percentages turn into decimals:

17.95 x 0.06 = 1.08

So we have our tax, then we have to add that to our original price to get the whole thing:

17.95 + 1.08 = 19.03

So the total sale price is $19.03

Can someone answer this question for me

Answers

$18.75, i’m pretty sure :)
$18.75 is the correct answer

How many phone numbers (without area codes) are possible? The first digit cannot be 0 or 1.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

For the first digit, there are 8 numbers to choose from (2, 3, ..., 9).

For each remaining digits, there are 10 numbers to choose from (0, 1, ..., 9).

Choose 6 of them. Repetition is allowed, and order matters.

There are 10⁶ possible choices.

There are 8×10⁶ possible phone numbers.

Find the area of the following shape:

Answers

Answer:

52 m²

Step-by-step explanation:

A(trap) = 1/2h · (sum of bases)

A = 1/2(8)·(3 + 10)

A = 4(13)

A = 52

Find mZVUT if IZAUT = 88
and mZVUA = 55°.
T
U
V

Answers

9514 1404 393

Answer:

  143°

Step-by-step explanation:

Angle VUT is the sum of the angles into which it is divided.

  ∠VUT = ∠VUA +∠AUT

  ∠VUT = 55° +88°

  ∠VUT = 143°

HELP!!! LOTS OF POINTS
A bakery did a survey among 100 customers to find their food preference . The customers were asked about their preferences for cupcakes or brownies. Out of the total 72 people who liked cupcakes, 37 also liked brownies. There were 59 people who liked brownies.
Part A. Summarize the data by writing the values that the letters A to I in the table below represents

PART B. What percentage of the survey respondents did not like cupcakes or brownies ?


PART C . Do the survey results reveal a greater dislike for brownies or cupcakes? Justify your answer
(I added a picture down below)

Answers

Answer:

Answer:

put 37, 22,59,35,6,41,72,28,100 in chart < That is for the ppl who cant click on the brainly site but it still shows alitttle

For the ppl who can click on brainly:

Part A:

Like Cupcakes

Do Not Like Cupcakes

Total

Like Brownies

37

22

59

Do Not Like Brownies

35

6

41

Total

72

28

100

Part b: 6

Part c: You really have to figure out how to word this 37- 72=35 35-41=6

hope it helps

Jabari owns 100 shares of Stock A and 45 shares of Stock B. For the past month, his stocks have been fluctuating inversely. Stock A decreased by m cents per share and Stock B increased by n cents per share. Which equation can be used to find the total change in value of Jabari's shares per month

Answers

Answer:

what hcomp10 said he is right

Step-by-step explanation:

Answer:

(100-m)+(45+n)

Step-by-step explanation:

100 -n and 45-m. You would have to add them together to get the amount of the shares.

I can't simplify

5-2(-4x+10)-5x​

Answers

Answer:

5-2(-4x+10)-5x----open brackets and multiply

5+8x-20-5x----combine like terms

8x-5x+5-20

3x-15

3(x-5)

Answer:

Simplified : 3x - 15

Step-by-step explanation:

5 - 2(-4x + 10) - 5x

5 + 8x - 20 - 5x

5 + 3x - 20

3x - 15

Other Questions
Historians organize information about the past into historical narratives in order to Find Cos b in the triangle HELP !! Timed question What goods did Mesopotamia have to trade? Helpppppppppp plzzzzz 900.j of work are done by a light bulb in 15.0 s. What is the power of the light bulb? An ice cream shop is choosing a milk delivery service. The Spotted Cow charges $2.80 per gallon, plus a $2 delivery fee. Dairy Farms charges $2.10 per gallon, plus a $10 delivery fee. If the ice cream shop uses 20 gallons a milk per week, which service is a better deal? Group of answer choices WHO's BIRTHDAY was on 24 January?my bday was yesterdaymentors can u please not remove this because i want this to be here and I WILL be VERy HApy A command economy is best described as an economy that: 34=16+x helpppppp please due in 30 minutes 10 MINUTES UNTIL I HAVE TO TURN TEST INHELP PLS :) While ruling the Persian Empire, he conquered Bactria.Alexander the GreatCyrus the GreatGenghis KahnBabur 14. Each of the following is an example of an interface EXCEPT.. A. a stylus B. a mouse C. a screen D. a keyboard what is two examples of software and hardware? What are CDs in economics? In which part of a project assignment should you ask the following question?What are the requirements of this project?taskpurposeaudienceargument What message was Washington trying to convey when he warned against the destructive spirit of political parties?Please help! Tysm! I need help quick because its timed. 1. Many nonmetals are weak and2. The property of an element to be beaten into sheets isknown as3. The total space occupied by an object is5.is a gas and is an f(n) = 3(n+ 1). Find f(-2)