Answer:
if the answer is the value of x then it would be 13.5
Step-by-step explanation:
Answer:
X=81/8
Step-by-step explanation:
The final answer is 81/8 which cannot be simplified. I used symbolab calculator to solve the equation.
En una escuela hay 196 estudiantes en los cuales 84 son mujeres. La razón geometríca de mujeres a varanos que estudian en dicha escuela es:
Answer:
La razón geométrica de mujeres a varones es de 3 mujeres por cada 4 hombres.
Step-by-step explanation:
El enunciado es incorrecto, su forma correcta es: En una escuela hay 196 estudiantes, de los cuales 84 son mujeres. La razón geométrica de mujeres a varones que estudian en dicha escuela es:
Es sabido que la especie humana solo tiene dos formas en un sentido biológico: hombre y mujer. Si 84 de los 196 estudiantes son mujeres, entonces 112 son hombres. En consecuencia, la razón geométrica de mujeres a varones es de 3 mujeres por cada 4 hombres.
how to unblock your Chromebook plz help l need securly to stay on but get out
Step-by-step explanation:
What exactly are you looking to unblock? What do you mean you need to 'stay on but get out'?
HELP PLS
Use the figure below to answer the questions.
Name two angles that are adjacent.
Oa. ZMPL and ZNPO
Ob. ZMPN and ZLPO
Oc. ZMPO and ZLPN
Od. ZOPL and ZLPM
explain ggvfkdjdigzufsitz8tItst9zotzotxiys8tx
I need help, please please please
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
There is a picture of a graph
(PLEASE HELP ME‼️)
Choose all of the examples that describe volume.
A.how much a box can hold
B.the distance someone walks
C.the size of a basketball court
D.the amount of space in a freezer
how much fencing is needed for a garden
Answer:
A and D
Step-by-step explanation:
since volume is defined as the 3 dimensional space matter fills
thus volume is that which occupies space
follow for further explanations on questions as such.
PLZZ HELPP ILL GIVE BRAINLIST
Answer:
multiply both sides by 3
You earn $8.50 per hour walking dogs and $5.75 per hour mowing lawns. The amount you earn is given by the expression 8.5x + 5.75y where x is the amount of time (in hours) you walk dogs and y is the amount of time (in hours) you mow lawns. Find the amount you earn if you walks dogs for 6 hours and mow lawns for 10 hours.
Answer:
$108.50
Step-by-step explanation:
The total amount earned would be a function of the time spent walking dogs and mowing lawns
8.5(6) + 5.75(10) = 51 + 57.5 = $108.50
Jack and Jill went for a walk separately. Jack’s total distance in blocks, x, was thirty blocks fewer than twice Jill’s total distance in blocks, y. The difference between five times Jack’s total distance and twice Jill’s total distance is ten blocks. The following system can be used to model this relationship.
Answer:
x= 2y -30
5x-2y=10
Step-by-step explanation:
substitute x= 2y-30 into the 2nd equation
5(2y-30)-2y = 10
10y-150-2y=10
10y -150-2y= 10
8y-150=10
+150 +150
__________________________
8y= 160 so y =20 substitute y=20 into x=2y-30 so 40-30=10 so x=10 & y=20
PLEASE ANSWER! <3 TYSM!
Answer:
If the probability that she wins is i/j.
Then the probability that she does not win is (1-i)/j.
For example, if the chance that she wins is 2/3, then the chance that she doesn't win is (3-2)/3, or 1/3.
Let me know if this helps!
Suppose a coordinate plane contains line l, line m, line p, and line q. If all that is known is that line l is parallel to line m, and line p is parallel to line q, which of these statements must be true after all of the lines are reflected across the y–axis. Select two that apply.
Line l is parallel to line m.
Line l is parallel to line p.
Line m is parallel to line q.
Line l is parallel to line q.
Line m is parallel to line p.
Line p is parallel to line q.
Answer:
A and E
Step-by-step explanation:
After all of the lines are reflected across the y-axis, the true statements are Line l parallels Line m, and Line m parallels Line p.
What is meant by Parallel lines?Parallel lines are two lines in the same plane that are equal distance apart and never intersect. Real-world parallel line examples include railroad tracks, sidewalk edges, street markings, zebra crossings, the surface of pineapple and strawberry fruit, staircases and railings, and so on.Parallel lines are lines in a plane that never meet, no matter how far they are extended. The distance between the parallel lines is constant because they never meet. Parallel lines are defined as lines that do not intersect or meet at any point in a plane. They are always parallel and equidistant from one another.To learn more about Parallel lines, refer to:
https://brainly.com/question/26961508
#SPJ2
Can someone pls help?!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Come on guys where are you answering this words problem
Answer:
After 6 months, Casey would pay $360 to join either gym.
Step-by-step explanation:
At the first gym, the cost is $35 per month in addition to a $150 joining fee. So, the equation based on 'x' number of months and a total cost of 'c' is:
c = 35x + 150
At the second gym, the cost is just $60 per month. So, the equation based on 'x' number of months and a total cost of 'c' is:
c = 60x
Since you want to find the number of months 'x' it would take until Casey would pay the same amount to be a member of either gym, you can take the two equations and set them equal to each other:
35x + 150 = 60x
Subtract 35x from both sides: 35x - 35x + 150 = 60x - 35x or 150 = 25x
Divide both sides by 25: 150/25 = 25x/25 or x = 6
So, after 6 months, the cost would be same. The find the cost, replace 'x' with 6 in one of the equations: c = 60(6) = $360.
If he is planning on canceling in 5 months, the better option would be the second gym that costs $60 per month
I hope this helps!!!
Tomorrow 3/4 mile in 1/2 hour, how many miles does she walk in 1 hour?
Answer:
i need thhis one too
Step-by-step explanation:
what is The expression Equivalent for 2(5x - 6)
2(5x-6)
10x-12
---
hope it helps
Answer:
10x - 12
Step-by-step explanation:
2(5x - 6) = 10x - 12
What is the measure of angle R?
Answer:
Step-by-step explanation:
∠R + ∠S + ∠T = 180 {Angle sum property of triangle}
∠R + 56 + 30 = 180
∠R + 86 = 180
∠R = 180 - 86
∠R = 94
Mary buys a laptop that originally costs $1,340. It is on sale for 15% off. What is the final price?
Answer:
$1,139
Step-by-step explanation:
1,340 × .15 = 201
1,340 - 201 = 1139
Answer: 1139
How do you get 22/100 out of 11/50?
Answer:
multiply by 2
Step-by-step explanation:
11x2=22
50x2=100
Answer:
multiply by 2
Step-by-step explanation:
22×2=44
12×2=24
I will give you BRAINLIEST for the correct answer
Use the table of the equation C = 0.15t + 2.50 to estimate how long you
could rent a boat for $7.75.
PLEASE NEED HELP FAST
Answer:
I'm a little confused about the question but if it's asking what C= then If I'm correct it's 5.10 but FYI I have no idea if it's right so sorry if I got it wrong
What is the value of x in the right triangle below? Round to the nearest tenth.
Answer:
C. 16.9Step-by-step explanation:
Use sine:
x/ 18 = sin 70x = 18 sin 70x = 16.9[tex]{ \dashrightarrow{ \sf{ \green{ \frac{x}{18} = \sin(70) }}}} \\ \\ \\ { \dashrightarrow{ \sf{ \green{x = 18 \sin(70) }}}} \\ \\ \\ { \dashrightarrow{ \sf{ \underline{ \green{x = 18 \times 0.77}}}}} \\ \\ \\ { \dashrightarrow{ \sf { \green{x = 18 \times 0.939}}}} \\ \\ \\ { \dashrightarrow{ \sf{ \green{x = 16.9 }}}}[/tex]
An arts academy requires there to be 5 teachers for every 125 students and 4 tutors for every 88 students. How many students does the academy have per teacher? per tutor? How many tutors does the academy need if it has 81 students? Pleaseee help
Answer:
25 students peer teacher, 22 students per tutor, 4 tutors for 81 students
Step-by-step explanation:
You need to find the unit rate,
for the teachers, to find the unit rate would be 125 divided by 5. For tutors it would be 88 divided by 4.
Then to find how many tutors you need for 81 students you would need 4 tutors because you want to divide 81 by the unit rate we got (22), and since the answer would be a decimal (3.68.....) you would need to round the whole number up to four because you cant have a decimal of a person.
Two families planned to go to the zoo. The entry ticket for one adult was $7.31 and the entry ticket for one
child was $5.66. There were two adults in the group. The families intend to spend no more than
$46.00. What is the greatest number of child tickets that can be purchased?
Answer:
5 children
Step-by-step explanation:
$7.31 x2 = $14.62
$46- 14.62 =$32
5.66 divided by 5 = 28.3
5.66 divided by 6 = 33
and $33 is bigger than $31
So the greatest number of children tickets can be purchased is only 5.
Answer:
5 children
Step-by-step explanation:
Solve
$7.31 x2 = $14.62
$46 - 14.62 =$32
5.66 divided by 5 = 28.3
5.66 divided by 6 = 33
$33 is bigger than $31
Therefore, the greatest number of children tickets can be purchased is only 5.
calculate 3(8-6)
[tex]3(8 - 6)[/tex]
Answer:
6
Step-by-step explanation:
3(8−6)
=(3)(2)
=6
Answer:
3(8-6)=6
Step-by-step explanation:
8-6
=2
=3*2
=6
Rewrite in simplest form!!!!!
Step-by-step explanation:
answer is in the picture
Given KITE is a kite. Find the indicated measures.
Answer:
a) m∠1 = 15°
b) m∠2 = 90°
c) m∠3 = 66°
d) m∠4 = 75°
e) m∠5 = 24°
f) m∠ITE = 132°
Hope this helps!
Help Please! Easy Question I will mark brainest :)
find x for 3x + 10 = -5 and
find x for 3x - 12 = 9 please help
Answer:
3x+10=-5
3x=-15
x=-5
3x-12=9
3x=21
x=7
Answer:
1. [tex]x=-5[/tex]
2. [tex]x=7[/tex]
Step-by-step explanation:
First Equation
1. For the first equation, [tex]3x+10=-5[/tex] we need to move all the constants to one side.
[tex]3x+10=-5\\3x=-15[/tex]
2. Once that is done, we need to divide both sides by 3 to get [tex]x[/tex] by itself.
[tex]3x=-15\\\frac{3x}{3}=\frac{-15}{3}[/tex]
3. Now, we have our final answer.
[tex]x=-5[/tex]
Second Equation
1. For the second equation, [tex]3x-12=9[/tex] we need to move all the constants to one side.
[tex]3x-12=9\\3x=21[/tex]
2. Once that is done, we need to divide both sides by 3 to get [tex]x[/tex] by itself.
[tex]3x=21\\\frac{3x}{3} =\frac{21}{3}[/tex]
3. Now, we have our final answer.
[tex]x=7[/tex]
Hope this helped C:
Please help me please please please help please help please help please help please help please help please help please help please help please
Answer:
The answer would be A
Step-by-step explanation:
consider the following image
Joshua went to the grocery store and purchased cans of soup and frozen dinners. Each can of soup has 200 mg of sodium and each frozen dinner has 400 mg of sodium. Joshua purchased a total of 10 cans of soup and frozen dinners which collectively contain 2400 mg of sodium. Write a system of equations that could be used to determine the number of cans of soup purchased and the number of frozen dinners purchased. Define the variables that you use to write the system.
CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS THERES AN PICTURE DOWN BELOW.
Please help..... , click on it to get a better view :)
Answer:
Step-by-step explanation: