Answer:
3. B
4. B
5. C
Step-by-step explanation:
A pinwheel's four blades are all congruent right trapezoids.
4 in
2 in
2 in
What is the combined area of the four blades, in square inches?
Answer:
[tex]Area = 24\ in^2[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
Let
[tex]a, b \to[/tex] opposite sides of each trapezoid
[tex]h \to[/tex] height
[tex]a = 2; \ \ \ b = 4 \ \ \ \ h = 2[/tex]
See attachment for trapezoids
Required
The combined area of the 4
First, we calculate the area of 1
[tex]Area = \frac{1}{2}(a + b) * h[/tex]
So:
[tex]A_1 = \frac{1}{2}(2 + 4) * 2[/tex]
[tex]A_1 = \frac{1}{2}*6 * 2[/tex]
Using a calculator
[tex]A_1 = 6[/tex]
The combined area is:
[tex]Area =n * A_1[/tex]
Where
[tex]n = 4[/tex] --- 4 blades
So:
[tex]Area = 4 * 6[/tex]
[tex]Area = 24\ in^2[/tex]
125 ft to yd what is the answer
Answer:
your answer is 41.6667
Answer:
41 2/3 yards
Step-by-step explanation:
Divide by 3 because 3ft in one yard
125 / 3 = 41 2/3 yards
If my answer is incorrect, pls correct me!
If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!
-Chetan K
!!!MAJOR HELP AND NO LINKS AND IF YOU DONT KNOW BUT YOU STILL ANSWER, I WILL REPORT IF YOU SAY SOMETHING THAT IS NOT AN ANSWER!!!
What is the solution to the equation 7.5 minus X =2.8?
Image above
Answer: A
Step-by-step explanation:
4.7+2.8 = 7.5
And
7.5 -4.7 = 2.8
Find the length of the missing side
Answer:
it should be 40 in.
Step-by-step explanation:
because you have to use pythagorean theorem which is A square plus B square equals C square
Hope it helps.
Determine the volume if the figures below round to the nearest hundredth
Answer:
48 m³
4,186.67 km³
Step-by-step explanation:
volume of pyramid =
⅓×6×6×4 = 48 m³
volume of ball =
4/3 × 3.14 × 10³ = 4,186.67 km³
The CEO of a large manufacturing company is curious if there is a difference in productivity level of her warehouse employees based on the region of the country the warehouse is located. She randomly selects 35 employees who work in warehouses on the East Coast (Group 1) and 35 employees who work in warehouses in the Midwest (Group 2) and records the number of parts shipped out from each for a week.
She finds that East Coast group ships an average of 1276 parts and knows the population standard deviation to be 347.
The Midwest group ships an average of 1439 parts and knows the population standard deviation to be 298.
Using a 0.01 level of significance, test if there is a difference in productivity level. What is the test statistic?
(Round to 4 decimal places)
z =
please use excel to solve
Answer:
The test statistic is z = -2.11.
Step-by-step explanation:
Before finding the test statistic, we need to understand the central limit theorem and subtraction of normal variables.
Central Limit Theorem
The Central Limit Theorem establishes that, for a normally distributed random variable X, with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the sampling distribution of the sample means with size n can be approximated to a normal distribution with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]s = \frac{\sigma}{\sqrt{n}}[/tex].
For a skewed variable, the Central Limit Theorem can also be applied, as long as n is at least 30.
Subtraction between normal variables:
When two normal variables are subtracted, the mean is the difference of the means, while the standard deviation is the square root of the sum of the variances.
Group 1: Sample of 35, mean of 1276, standard deviation of 347.
This means that:
[tex]\mu_1 = 1276, s_1 = \frac{347}{\sqrt{35}} = 58.6537[/tex]
Group 2: Sample of 35, mean of 1439, standard deviation of 298.
This means that:
[tex]\mu_2 = 1439, s_2 = \frac{298}{\sqrt{35}} = 50.3712[/tex]
Test if there is a difference in productivity level.
At the null hypothesis, we test that there is no difference, that is, the subtraction is 0. So
[tex]H_0: \mu_1 - \mu_2 = 0[/tex]
At the alternate hypothesis, we test that there is difference, that is, the subtraction is different of 0. So
[tex]H_1: \mu_1 - \mu_2 \neq 0[/tex]
The test statistic is:
[tex]z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
In which X is the sample mean, [tex]\mu[/tex] is the value tested at the null hypothesis and s is the standard error.
0 is tested at the null hypothesis:
This means that [tex]\mu = 0[/tex]
From the two samples:
[tex]X = \mu_1 - \mu_2 = 1276 - 1439 = -163[/tex]
[tex]s = \sqrt{s_1^2+s_2^2} = \sqrt{58.6537^2+50.3712^2} = 77.3144[/tex]
Test statistic:
[tex]z = \frac{X - \mu}{s}[/tex]
[tex]z = \frac{-163 - 0}{77.3144}[/tex]
[tex]z = -2.11[/tex]
The test statistic is z = -2.11.