Answer:
5, 8, 11
Step-by-step explanation:
3(2) - 1 = 5
3(3) - 1 = 8
3(4) - 1 = 11
Answer:
27,81
Step-by-step explanation:
Patrick can make 185 tacos in 2 hours. How many tacos can he make in one hour?
Answer:
92.5
Step-by-step explanation:
Write a recursive function for each of the following sequences
9, 15, 27, 51, 99
Answer:
N=6
Step-by-step explanation:
Find two integers whose sum is -14 and product is 33
Answer:
Step-by-step explanation:
a+b=-14
a=-14-b
ab=33, using a from above makes this become
(-14-b)b=33
-14b-b^2=33
b^2+14b+33=0
(b+11)(b+3)=0
So the numbers are -3 and -11
Hey guys I need help; will mark brainliest
The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.
Answer:
207.2in
Step-by-step explanation:
Hey There!
So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made
C=2πr
where r = radius
Now we plug in the values
C=2(3.14)11
3.14*2=6.28
6.28*11=69.08
So one full rotation would have traveled 69.08 inches
Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations
3*69.08=207.24
Now we round to the nearest tenth
so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in
Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?
Answer: $8727- thsi should be the correct answer
The sum of − , − − is
Zayna has 4 boxes with 14 art books in each box. She has 3 bags with 12 math books in each bag. If she
gives 15 books away, how many art and math books does she have left?
Evaluate 1/2(4^3-6*3^2)
Write the equation of each line in slope-intercept form
Answer:
1) y=4/5x-8
3) y=7/5x -2
Step-by-step explanation:
Slope- intercept form is y=mx+b (y = (slope)x+ (y-intercept))
I hope this helps :)
Which of the fractions are in ascending order below (from smallest to largest) *
(a) 3/4, 1/4, 1/2
(b) 1/2, 1/4, 3/4
(c) 1/2, 3/4, 1/4,
(d) 1/4, 1/2, 3/4
Answer:
B
Step-by-step explanation:
because i know and you have to trust me
Find the distance between the points (-3,-2) and (-1, -2).
2
V6
4
Answer:
2 units. Hope this helps!
can somebody please help me
Answer:
Step-by-step explanation:
10
A. [-2,3]
B. [-4,5]
C. [1,3]
D. [-5,0]
PLEASE ANSWER ASAP !!!
The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.
Answer:
rebecca increased the length by 3 and the width by 2
Step-by-step explanation:
First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;
A = 2w^2+7w+6
A = 2w^2+4w+3w+6
A = 2w(w+2)+3(w+2)
A = (2w+3)(w+2)
Since l = 2w
Length = 2w+3
width = w+2
This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2
4
10
-6
-544
32"
2 3 4 5 6
8
9 10
O y = -0.2(x + 3)2 – 4
Oy= -0.2(x – 3)2 - 4
Submit Answer
O y = 0.2(x + 3)2 - 4
O y = 0.2(x - 3)2 – 4
Answer:
10 -6 -544 32" 2 3 4 5 6 8 9 10 O y = -0.2(x + 3)2 – 4 Oy= -0.2(x – 3)2 - 4
Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?
Answer:
The answer is 30.2
Step-by-step explanation:
subtract 8. Then divide by 2
Answer: 30.2
Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number, gets us 30.2.
Hope I could help!
Please solve! 20 points!
please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:
explanation:total=addition
area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).
equation:3cm both sides 3cm
answer: 3+3= 6cm .
Answer: 36
Step-by-step explanation:
Formula: 2 pi rh + 2 pi r2
2 pi 3 • 3 + 2 pi 9
Leave answers in terms of pi
18 pi + 18 pi = 36 pi
Answer = 36
If P the incenter of triangle JKL, find MP.
9514 1404 393
Answer:
MP = 38
Step-by-step explanation:
Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.
3x +14 = 9x -34
48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides
24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)
NP = 3x +14 = 24 +14 = 38
NP = OP = MP = 38
Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.
The value of the expression is
Answer:
0.24
Step-by-step explanation:
(13 - 3) 2 / 50
10 + 2 / 50
12 / 50
=0.24
Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!
-XxDeathshotxX
Answer:
Exact form: 2/5
Decimal: 0.4
Step-by-step explanation:
Shellys square garden has an area of 81f ft^2 what is the length of the side PLS HELPPPP
Answer:
9 ft
Step-by-step explanation:
Hope this helps!
Have a great day!
I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)
Answer:
-28.84
Step-by-step explanation:
-6π - 10
-6(3.14) - 10
-18.84 - 10
-28.84
Answer:
− 28.85
Step-by-step explanation:
6. Peter is standing next to a flagpole and wants to
know how tall it is. Peter knows that he is 5'6" tall,
and that his shadow is 3'3" long. If the flagpole's
shadow is 9'9" long, how tall is the flagpole?
Answer:
11'12
Step-by-step explanation:
so peter is 5'6, and his shadow is 3'3, which means that its subtracted by 2'3, therfore the flagpole is 11'12, hope this helps :)
7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles
Answer:
Step-by-step explanation:
It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg
It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles
It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L
dont know shrimp
The unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
How to calculate unit value?In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.
Unit price = total cost/ total number of quantity
here given
(a) $1.85 for 4 kg peaches
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $1.85/4 Kg
=$0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $16.99/454g
=$0.037 per gram
=$37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $2.99/1.89L
=$1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles
unit cost = total cost/ total number of quantity
=$283.28/22.5m²
=$12.6 per m²
Therefore the final unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
Learn more about unit value
here: https://brainly.com/question/14125148
#SPJ2
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?
Answer:
yes it is exactly 39 ft long
Step-by-step explanation:
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
using the Pythagorean theorem:
36² + 15² = c²
1296 + 225 = c²
1521 = c²
c = 39 ft
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long
Answer:
hypotenuse is about 33 ft long
Step-by-step explanation:
a^2+b^2=c^2
a= 30
b=14
30^2+14^2= 1096 =c^2
[tex]\sqrt{1096}[/tex]=c
33.1=c
hypotenuse is about 33 ft long
Answer:
No, the Hypotenuse is 33.11
Step-by-step explanation:
The formula for finding a hypotenuse is:
[tex]\sqrt{x^2+y^2}[/tex]
x=30 and y=14 here
[tex]x^2=900[/tex]
[tex]y^2=196[/tex]
[tex]x^2+y^2= 1,096[/tex]
[tex]\sqrt{1,096} = 33.11[/tex]
So it would be about 33, not 39
Mike is catering a party. He plans on having 4 trays of 5 appetizers each on the buffet at the beginning of the party and will rotate in new trays as those become empty. To ensure that he does not run out of appetizers during the party, he is going to make 2 appetizers per person in addition to the initial number put out on the buffet. Which of the following represents A, the amount of appetizers Mike needs to make, in terms of p, the amount of people attending the party?
Answer:
A = 20 + 2p
Step-by-step explanation:
For rectangle ABCD, find m∠ADB.
Answer:
we know all angles are 90° in the rectangle
therefore, angle d = bdc+bda = 90
=> 31+bda = 90
=>angle bda= 59
The measurement of the angle ADB should be considered as the 59 degrees.
Calculation of the measurement of the angle ADB:Since we know that all angles in the rectangle should be of 90 degrees
So,
Here angle d = bdc + bda
= 90
Now
31 + bda = 90
So, bda = 90 - 31
= 59
hence, The measurement of the angle ADB should be considered as the 59 degrees.
Learn more about rectangle here: https://brainly.com/question/1916433
Write the decimal 0.532 as a percent.
a. 53.2%
b. 532%
C. 5.32%
d. 0.532%
In a two-digit number, the tens' digit is 1 less than the units' digit. If the digits are
interchanged, the sum of the number obtained and the original number is 143. Find
the number.
Answer:
67
Step-by-step explanation:
Number: AB
A = B-1
BA + AB = 143
10*B + A + 10*A + B = 143
11A + 11B = 143
A + B = 13
(B-1) + B = 13
2B = 14
B = 7
A = 6
The number is 67
check: 6 = 7-1 and 67 + 76 = 143