please provide answer and explanation !!
Three lines are given on each graph that intersect at one point. Find the slope-intercept equation of each line. Graph and write an equation for one additional line that intersects at the same point. Vertical and horizontal lines are not permitted.
Answer:
Step-by-step explanation:
PLZ
The unit price of a T-shirt is $6.50 when purchased in a pack of 3.
A single shirt costs $8. What is the least amount of money Sandy can
spend to get 4 T-shirts?
Answer:
$14.50 I think
cuz u add 6.50+ $8.00=$14.50
10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)
Answer:
17x + 4
Step-by-step explanation:
The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.
Answer:
3x+4
Step-by-step explanation:
Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.
List the values shown on the number line
Answer:
-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3
Step-by-step explanation:
Answer:
-4, -2.8, 0.5, 3.1
Step-by-step explanation:
Simplify: 3x + 2(x - 1)
Answer:
5x -2
Step-by-step explanation:
literally did this in my head but
2 * x = 2x
2 * -1 = -2
2x + 3x = 5x -2
Answer:
5x-2
Step-by-step explanation:
3x+2(x-1)
3x+2x-2
5x-2
A client pays for a moving company to move 25 boxes. If the moving company charges $12.50 per box and a base fee of $199.95 to each client, what is the total amount the client pays?
$212.45
$ 212.45
$237.45
$ 237.45
$312.50
$ 312.50
$512.45
Answer:
$512.45
Step-by-step explanation:
12.50x25 would equal 312.5 then you add that to 199.95 and you would get $512.45
Rearrange each of the following in slope/y-intercept form, y = mx + b.
a) 3x−6y+8=0
b)−2x−5y+30=0
read the screenshot and please explain
Answer:
A, because the chart has a constant rate of 7 minutes per box. Multiply the 7 by 5 and you will get 35 minutes, and do the same with 1 and get 5 boxes. I hope this helps and I love your profile pic! I'm a fan of Danganronpa too!
Solve: 3(x- 2)= 18.
X=
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3(x-2)=18
3x-6=18
3x=24
x=24/3
x=8
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3 (x - 2) = 18
3x - 6 = 18
18 + 6 = 24
3x = 24
x =
78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units
Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz
Step-by-step explanation:
If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help
what is the slope and y-intercept for y= 2x - 3
Answer:
Slope: 2
y-intercept: 3
Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed?
Answer:
402 because it is the answer because I add it all up
Answer:
8%
Step-by-step explanation:
The table defines a function.
What is the domain of the function?
Question 2 options:
Year
Change in height (inches)
Joshua
Table
Ok im almost done with this assignment pls help with this question
Answer: 9 grandchildren
Step-by-step explanation: If she give out 452.25 in total in 50.25 increments, you need to find out how many times she was able to do that. Divide 452.25 by 50.25 which equals 9
Answer:
The answer is 9 grandchildren.
All you have to do is divide $425.25 by $50.25.
Hope this helps! Have an awesome day!
which of the following ratios are proportional? help me, please
Answer:
12/15 and 16/20
Step-by-step explanation:
Ratios are proportional if they represent the same relationship. One way to see if two ratios are proportional is to write them as fractions and then reduce them. If the reduced fractions are the same, your ratios are proportional.
12/15 simplified is 4/5.
16/20 simplified is 4/5
2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t
Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.
Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)
A plot of corn is 15 3/8 yards wide. It is 15 8/15 times as long as it is wide. How long is the plot of corn? PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!! LOTS OF POINTS TO THE PEOPLE WHO SOLVE! FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!
Step-by-step explanation:
Width = 15.375 yards
Length = 15.375 * 15.5333 = 238.825 yards.
The plot of corn is 238.825 yards long.
Answer:
238.825 yards.
Step-by-step explanation:
The length of the cornfield is:
[tex]15 \frac{3}{8} \cdot 15 \frac{8}{15}[/tex]
[tex]= \frac{123}{8} \cdot \frac{233}{15}[/tex]
[tex]= \frac{28659}{120}[/tex]
[tex]= 238.825 \ yards[/tex]
Hope this helped!
A contractor needs 54 square feet of brick to construct a rectangular walkway. The length of the walkway is 15 feet more than the width. Write an equation that could be used to determine the dimensions of the walkway. Solve this equation to find the length and width, in feet, of the walkway.
What is 2.286
Rounded to the nearest hundredth
Answer:
2.29
Step-by-step explanation:
2.286
If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go
TRICK/ TIP
(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)
for this you are subtrating polynomial expressions
Simplify 7(9x - 3) - 4(2x - 1)
34x
55x - 17
55x - 25
Answer:
the answer is the second one, 55x-17
Step-by-step explanation:
So what you do is you open the parenthesis and evaluate and simplify the expression.
Here is the simplification: (7)(9x)+(7)(−3)+(−4)(2x)+(−4)(−1)
=63x+−21+−8x+4
And reduce that further and you get 55x-17.
Write a linear equation for the table above. Use y=mx+b format
Answer:
y=7x-3
Step-by-step explanation:
PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!
Answer:D
Step-by-step explanation:
I just did the quiz and passed !
Priya has a recipe for banana bread. She uses
7 1/2
cups of flour to make 3 loaves of banana bread.
Andre will follow the same recipe. He will make b loaves of banana bread using f cups of flour.
Which of these equations represents the relationship between b and f?
1. B=2/5 f
2.B=9/2 f
3.B=2/9 f
4.B=5/2 f
Answer:
i think its B, Hope u ace it sorry if its wrong i truly tried my best
Please help asap I suck at math :(
Answer:
a. 68 mi/h
b. It will take Nolan 3 hours at this rate
Answer:
A. 68
B. 3 hours
.........
.
Can someone help on this other question ^W^
Answer:
z=12
Step-by-step explanation:
z/4-2=1
z/4=2+1
z/4=3
z=3×4
z=12
Answer:
[tex]\huge\boxed{z=12}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]\dfrac{z}{4}-2=1\qquad|\text{add 2 to both sides}\\\\\dfrac{z}{4}-2+2=1+2\\\\\dfrac{z}{4}=3\qquad|\text{multiply both sides by 4}\\\\4\!\!\!\!\diagup\cdot\dfrac{z}{4\!\!\!\!\diagup}=4\cdot3\\\\z=12[/tex]
A restaurant owner plans to sell pizzas during the football game.
He orders 14 cases of pizzas.
Each case holds 48 pizzas.
He plans to sell each pizza for $11.
If he sells every pizza he ordered, how much money would he have from the pizza sales? I WILL GIVE U BRAINLIEST IF U ARE RIGHT
Answer to the question 61 or 62
Answer:
7392 dollars.
Step-by-step explanation:
You multiply 14 by 48 then by 11.
ima ask this again pls help
Tony’s investments lost $12,545.50 in value over the past 2.5 months. On average, how much did his investments change each month?
–$31,363.75
–$5,018.20
$5,018.20
$31,363.75
Answer:
It's either –$5,018.20 or $5,018.20
I need help! What does this dot mean? I forgot.
Answer:
Times/Multiply
Step-by-step explanation: