Answer:
20ft
Step-by-step explanation:
Answer:
20 ft lol
Step-by-step explanation:
A service club has 64 male members and 16 female members. Which statement is true?
A.There are 2 female members for every male member in the service club.
B.There are 2 male members for every female member in the service club.
C.There are 4 female members for every male member in the service club.
D.There are 4 male members for every female member in the service club.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
It would be D because since there would be 4 male members for each female, 16 times 4 is 64 so it would be correct.
Answer: D
Step-by-step explanation: There are 4 times as many male members, so there will be 4 male members for every ONE female member
Michael decided to make French toast. He finds a recipe that calls for the following ingredients:
FRENCH TOAST
8 slices of bread
4 eggs
2 cup of milk
1 teaspoon of cinnamon
Which of the following comparison statements describe how much milk is used for the slices of bread used (There are 2 correct answers)?
A.1/4 cup of milk for every 1 slices of bread
B.2 cup of milk for every 8 slice of bread
C.1 cup of milk for every 1 slice of bread
D.1 cup of milk for every 1/8 slice of bread
E.4 cups of milk for every 1 slice of bread
2x+9=17 help me someone plz
there are 60 students in PE. 60% of them is male what is the number of male students?
Answer:
36 male students 24 female
Step-by-step explanation:
Answer:
24 is the answer
Step-by-step explanation:
1/2a - 1/2 = 1/4d - 3/4= 5/6s + 2/3=
Its supposed to be a coefficient! Plz help!
Quadrilateral Q’R’S’T is a dilation if quadrilateral QRST, with the origin as the center of dilation.
What appears to be the scale factor used to create this dilation?
4
0.5
2
0.25
Jeffrey had both chocolate cake and coconut cake at his birthday party. There were 25 people at the party, and 20 of them picked chocolate cake. What percentage of the people at the party picked chocolate cake?
Answer: 555555
Step-by-step explanation:
55555
Need helpp fastt plss will give brainliest to who is correct plss helpp
Answer:
1/4 times 3.
1/4 of 3.
number of fourths in 3.
Step-by-step explanation:
Please help me understand how to work out these types of equations?
My teacher isn't doing a very good job at it right now.
Answer:
48
Step-by-step explanation:
2.4 (12 / 1/4)
First you do distributive property (multiplying the number in front of the parenthesis).
28.8 / 0.6
Then you just do the math
48
It's pretty easy, but it just depends on how somebody explains it.
Convert 3.25 kilograms to grams.
(1 kilogram = 1,000 grams)
Group of answer choices
0.000325
0.00325
325
3250
Answer:
3250
Step-by-step explanation;
3.25 * 1000 = 3250
What is 2 8 10 +(−3.5) in decimal form? Show your work
Answer:
2806.5
Step-by-step explanation:
Mark me as brainliest
Rodrick and Valentina drove to the coast. Rodrick drove 38 9−− 10miles. Then Valentina drove the last 51 3− 5miles. How far did they drive to the coast?
Answer:
zaqwsxcderfvbgtyhnmjuiklop
Step-by-step explanation:
Answer:
what are the hyphens for?
Step-by-step explanation:
Please help, I will give brainliest to best answer
Answer: corn flour
Step-by-step explanation:
WF: 12.5/5 =2.5 per pound
RF: 24/8 = 3 per pound
CR: 33.75/15 = 2.25 per pound
SF: 55.2/24=2.4 per pound
I will write the steps to find the slope and y-intercept from a graph.
Y-INTERCEPT: It's called the "y intercept" and it's the y value of the point where the line intersects the y- axis. For this line, the y-intercept is "negative 1." You can find the y-intercept by looking at the graph and seeing which point crosses the y axis. This point will always have an x coordinate of zero.
SLOPE:The slope will be the same for a straight line no matter which two points you pick as you know. All you need to do is to calculate the difference in the y coordinates of the 2 points and divide that by the difference of the x coordinates of the points(rise over run). That will give you the slope.
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!! DUE TODAY!!! WORTH 50 POINTS!!! :3 Amal is saving for a video game system. Amal earns $250 a week but she saves $210 a week for other expenses. Draw a graph of this situation. If the video game system costs $120, how many weeks will it take before Amal can afford the video game system?
Answer:
3 weeks
Step-by-step explanation:
if she saves 210 for other expenses then she is left with $40 so then in three weeks she will have $120 for the video game system.
how do you do
this
(move 3 circles to make the figure upside down
Answer:
Move the top left and right to the sides of the second to last row, then move the single circle from the bottom row to the top.
Step-by-step explanation:
Which of the following simplifies the expression shown below?
Answer:
C
Step-by-step explanation:
I just took the same quiz :/.... Please mark me Brainliest :D
whAt rate describes it
Answer:
the amazing rate
Step-by-step explanation:
1/2
Answer:
the answer is a
Step-by-step explanation:
because the amount of cups is 1/2
the amount of servings is 2/3
Thomas decides to use the method of proportions and similar
triangles to find the height of a lamppost. He measures the length of
the post's shadow and finds it is 5 feet long. Then, he holds a 1-foot
ruler perpendicular to the ground and finds that it casts a 2-inch
shadow. How tall is the lamppost?
a. 2.5 ft c. 30 ft
b. 12 ft d. 60 ft
Answer:
C. 25
Please mark brainiest
Step-by-explanation:
Please help me answer this question.
A bag of oranges weighs 15 pounds. How many kilograms is this? (1 pound ≈ 0.454 kilogram)
Answer: 6.81 kilograms
Step-by-step explanation:
Multiply 0.454 by 15 and you get 6.81
PLEASE HELP
David’s French test scores are 87%, 88%, 82%, 83%, 88%, 86%, and 88%. His latest test score is 100%. Which measure (mean, median, or mode) will be most affected by his latest score? Explain.
Answer:
Mean
Step-by-step explanation:
median will only shift by one number, mode is not affected, the mean has a large change.
simplify the expression 4x24
Answer:
96
Step-by-step explanation:
4*24 = 96
please help me with this math problem I forgot how to solve it
Answer:
-3
Step-by-step explanation:
Eight pipes were turned on to fill the pool in 36 hours. Then, after 12 hours some of the pipes were turned off, and the rest of the pool was filled in 32 hours. How many pipes were turned off?
Please show your work
Answer:
4 pipes (im pretty sure)
-but i hope this was correct and if not i hope it at least helped have a good rest of your day :)
Step-by-step explanation:
because 36 - 32= 34
6 or 7 i would think. hope that helps.
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
. The table shows a proportional relationship between x and y. What is the unit rate of y per x? A) 1 B) 3 C) 6 D) 9
ill give brainly
Answer:
I cannot see the table.
Step-by-step explanation:
You can download the image, then attach it to your question. I will gladly edit this answer if you need it!
Look at the chart and answer the question. Which country has about four times as much helium as Canada?
How do I do Distance Formula? Here is the equation ( or equations I don't know if it is a equation or 2 different ones) that I need help with
They are late and I need to turn them in [tex]C(-5, -3), D(-4, -2)\\K(8 1/2, 12), L( -63/4, 7 1/2)[/tex]
Answer: view image below
Step-by-step explanation:
Hope this helps you, love!
Answer:
c and d = square root of 26 or 5.09901 in decimal
k and l = square root of 59461/2 or 60.9615 in decimal
Step-by-step explanation:
hope this helps:))
What is one-half divided by one-eight?
Please use fractions
I'll give brainliest if it's right and you show ur work
Answer: 4
Step-by-step explanation:
Answer:
4
Step-by-step explanation:
1/8 -> 1 x 8 > 2 x 1 = 8/2
1/4 -> 4 x 2 > 1 x 2 = 4/1 = 4