78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units
Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz
Step-by-step explanation:
A plot of corn is 15 3/8 yards wide. It is 15 8/15 times as long as it is wide. How long is the plot of corn? PLEASE HELP I'M BEING TIMED!!! LOTS OF POINTS TO THE PEOPLE WHO SOLVE! FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!
Step-by-step explanation:
Width = 15.375 yards
Length = 15.375 * 15.5333 = 238.825 yards.
The plot of corn is 238.825 yards long.
Answer:
238.825 yards.
Step-by-step explanation:
The length of the cornfield is:
[tex]15 \frac{3}{8} \cdot 15 \frac{8}{15}[/tex]
[tex]= \frac{123}{8} \cdot \frac{233}{15}[/tex]
[tex]= \frac{28659}{120}[/tex]
[tex]= 238.825 \ yards[/tex]
Hope this helped!
PLEASE HELPPPPP!!!!!!!!!!!!
Answer:D
Step-by-step explanation:
I just did the quiz and passed !
a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?
Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Creating a system of equations thus :
n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)Substitute for n and q
(q+3) + (q+6) + q = 36
3q + 9 = 36
3q = 36 - 9
q = 27 ÷ 3
q = 9 quarters
n = 9 + 3 = 12 nickels
d = 9 + 6 = 15 dimes
Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.
Learn more : https://brainly.com/question/25629067
If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help
Lin’s family needs to travel 325 miles to reach her grandmother’s house. At 377 miles, what percentage of the trip’s distance have they completed?
Answer:
402 because it is the answer because I add it all up
Answer:
8%
Step-by-step explanation:
What is 2.286
Rounded to the nearest hundredth
Answer:
2.29
Step-by-step explanation:
2.286
If the italicized number is 5 or above round the underlined number up. If it is 4 or less let it go
TRICK/ TIP
(5 or above, give it a shove. 4 or below, let it go.)
y – 4/12 = 1 pls help its for midterm
Answer:
[tex]\huge\boxed{y=1\dfrac{1}{3}=\dfrac{4}{3}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]y-\dfrac{4}{12}=1\\\\y-\dfrac{4:4}{12:4}=1\\\\y-\dfrac{1}{3}=1\qquad|\text{add }\dfrac{1}{3}\ \text{to both sides}\\\\y-\dfrac{1}{3}+\dfrac{1}{3}=1+\dfrac{1}{3}\\\\y=1\dfrac{1}{3}[/tex]
read the screenshot and please explain
Answer:
A, because the chart has a constant rate of 7 minutes per box. Multiply the 7 by 5 and you will get 35 minutes, and do the same with 1 and get 5 boxes. I hope this helps and I love your profile pic! I'm a fan of Danganronpa too!
in a 3 digit number, the hundreds digit is four more than the units digit, and the tens digit is 3 less than the sum of the other two digits.if the sum of all three digits in the number is 17, find the three digits, than the number.
Answer: The number is 480.
Step-by-step explanation:
The question states that in a 3 digit number, the hundreds digit is 4 more than the units digit and the tens digit is twice the hundreds digit.
Answer:
480
Step-by-step explanation:
Ms. Reznik can jog 3000 feet in 5 minutes. How many feet can she jog in 8 minutes?
Answer:
4800 ft
Step-by-step explanation:
divide 3000 by to get the amount of ft she runs in a minute then multiply that answer by 8
(3000/5= 600×8= 4800
Step-by-step explanation:
Hey there!
According to the question,
In 5 mins Ms. Reznik can jog 3000 ft.
In 1 min Ms. Reznik can jog 3000/5 ft.
In 8 mins Ms. Reznik can jog 600 * 8 ft.
Therefore, In 8 mins Ms. Reznik can jog 4800ft.
Hope it helps...
2) Orion buys 3 books for a total of $25.50. He pays $8 plus sales tax for each book. He wants
to know how much the sales tax is for one book.
) Which quantity is unknown?
.) the sales tax for each book
Let t equal the sales tax Orion pays for each book. Write an equation that
represents the situation.
3
8
25.50
t
Answer: I think the Sales tax is 0.5 because 0.5 X 3 is 1.5, He paid $24 in total for the books so you would do 24 + 1.5 and get 25.50, So it would have to be 0.5 sales tax for one book. Sorry about my English.
Answer: the equation would be 3(t + 8) = 25.50 :)
Solve: 3(x- 2)= 18.
X=
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3(x-2)=18
3x-6=18
3x=24
x=24/3
x=8
Answer:
x = 8
Step-by-step explanation:
3 (x - 2) = 18
3x - 6 = 18
18 + 6 = 24
3x = 24
x =
List the values shown on the number line
Answer:
-4, -2.8, 0.5, 1.3, 3
Step-by-step explanation:
Answer:
-4, -2.8, 0.5, 3.1
Step-by-step explanation:
What is the value of x - y if x= -1/5 and y= 7/15?
The table defines a function.
What is the domain of the function?
Question 2 options:
Year
Change in height (inches)
Joshua
Table
10x- (- 4 + 7x
answer if you can :)
Answer:
17x + 4
Step-by-step explanation:
The -(- would be turned into a positive due to the rule of two negatives makes a positive. You wouldn't add the 4 into either of the numbers with a variable, you would only add the 10x and 7x.
Answer:
3x+4
Step-by-step explanation:
Apply the distributive property to get 10x - -4-(7x). Now we can turn the two negatives into a positive to get 10x+4-7x. Now, subtract 7x from 10x to get 3x. This will leave you with 3x+4.