A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3. Write and solve a multiplication equation to find the cost of a can of cat food.
The cost of one can of cat food is 2 $
The cost of one can of cat food is 120$
The cost of one can of cat food is 16 $
Answers
Answer 1
Answer:
A
Explanation:
Answer 2
The cost of each can should be 50ยข. .50 x 6 cans would give you the $3.