Answer:
2500
Step-by-step explanation:
Dimensions of first level
Length = Breadth = 75 ft (since it is a square)
It is assumed that a person will occupy [tex]2.25\ \text{ft}^2[/tex]
Area of first level
[tex]75\times 75=5625\ \text{ft}^2[/tex]
When the area of the level is divided by the area of one person then we will get the number of people that can occupy the room or the number of tickets that can be sold.
[tex]\dfrac{5625}{2.25}=2500[/tex]
The number of tickets that can be sold for the first level is 2500.
Eight friends share 12 pounds of
gold coins equally. How many
pounds of coins does each friend
get?
N
Answer: each person would get 1.5 pounds of gold
Step-by-step explanation:
12/8= 1.5
Answer:
1.5 pounds of gold
Step-by-step explanation:
You just do 12÷8 which gives you 1.5
Hope this helped!
Last week, Kira drove 291 miles. This week, she drove n miles. Using n, write an expression for the total number of miles she drove in the two weeks.
Answer:
d = 291 + n
Step-by-step explanation:
Given that,
Last week, Kira drove 291 miles. Then this week she drove n miles.
We need to find an expression for the total number of miles she drove in the two weeks. It can be calculate by adding distance force 2 weeks. So,
d = 291 + n
Hence, this is the required solution.
What are the solutions of the quadratic equation? 2 x^2 – 16 x + 32 = 0
Answer:
X=4,4
Step-by-step explanation:
2 x^2 – 16 x + 32 = 0
2(x^2-8x+16)=0
X^2-(4+4)X+16=0
x^2-4x-4x+16=0
x(x-4)-4(x-4)=0
(x-4)(x-4)=0
X=4,4
So the solution is X=4,4
Write -2(pi)/9 in degrees.
Answer:
-40 DEGREES
Step-by-step explanation:
a+b+c=88
b+c=84
a=2xb
Help!
Answer:
C=84∘, a=2, c=7
Step-by-step explanation:
Answer:
Sorry, but i need to do my homework as well. The answer is: a=4, b=2, c=82
becky adds 11 new videos to instagram per week. She currently has 1,577 videos.
Write an expression that represents the number of videos Charli will have in w weeks.
Answer:
1577 + 11w
Step-by-step explanation:
-5(2× - 4)=2(x - 8) with work please :)
Answer:
Step-by-step explanation:
−5(2)(−4)=2(x−8)
Simplify both sides of the equation.
−5(2)(−4)=2(x−8)
−5(2)(−4)=(2)(x)+(2)(−8)(Distribute)
40=2x+−16
40=2x−16
Step 2: Flip the equation.
2x−16=40
Step 3: Add 16 to both sides.
2x−16+16=40+16
2x=56
Step 4: Divide both sides by 2.
2x/2 = 56/2
x=28
What is 71283922222 E Times 78232 E Divide by 8326.291213?
Answer:
4333.23777
Step-by-step explanation:
.just type it in the calculator
Find the deposit required to accumulate $7700 after investing 3 years in an account that pays an APR of 5% compounded quarterly. How much is earned in interest?
Answer:
The deposit required is $6633.62 and the interest earned is $366.38
Step-by-step explanation:
Compound interest occurs when the interest earned is reinvested rather than paying it out. When it happens interest in the next period is then earned on the principal sum plus previously accumulated interest.
The formula is:
[tex]{\displaystyle A=P\left(1+{\frac {r}{n}}\right)^{nt}}[/tex]
Where:
A = final amount
P = initial principal balance
r = interest rate
n = number of times interest applied per time period
t = number of time periods elapsed
It's given the final amount A=$7700 after t=3 years of investment in an account that pays an APR of r=5%=0.05. Since the interests compound quarterly and there are 4 quarters in a year, then n=4.
To find the principal P, we solve the previous equation for P as follows:
[tex]{\displaystyle P=A\left(1+{\frac {r}{n}}\right)^{-nt}}[/tex]
Substituting:
[tex]{\displaystyle P=7700\left(1+{\frac {0.05}{4}}\right)^{-4\cdot 3}}[/tex]
[tex]{\displaystyle P=7700\left(1+0.0125}\right)^{-12}}[/tex]
P=$6633.62
The interest earned is:
I = A - P = $7700 - $6633.62 = $366.38
The deposit required is $6633.62 and the interest earned is $366.38
If x = 4 and y = 3, then xy – 2x = A 4 B 6 C 19 D 40
Answer:
A) 4
Step-by-step explanation:
Plug in the value for x and y.
(4 x 3) - 2(4)
12 - 8 = 4
Jimmy earns money for babysitting his little
brother. He earns the same amount every
week. He is saving all the money he earns for a
summer trip. The table shows how Jimmy's
savings have been growing.
What is the total area of this composite figure rounded to the nearest hundredth?
18.53 ft2
43.07 ft2
39.53 ft2
20.07 ft2
Answer:
B) 176 ft²
Step-by-step explanation:
Answer:
39.53 ft2
Step-by-step explanation:
If you are having a hard time with this it is most likely due to the semicircle. First you need to divide the diameter (3) by 1/2, next you multiply the now radius (radius is always 1/2 of the diameter) and pi to get 3.53.
Now you have to find the area of the rectangle, 3*12 = 36.
36 + 3.53 = 39.53 rounded.
Rachel worked 2.5 hours on Monday, 3.5 hours on Tuesday, 2 hours on Thursday, and 5 hours on Saturday. She is paid $10.66 per hour. How much money did Rachel earn that week?
Answer:
$138.58
Step-by-step explanation:
You would first set up an equation. You want to know how much money Rachel earned that week, so let's refer to that by using variable t for total money earned this week.
Next, we also know that Rachel is paid 10.66 per hour, so we'll be multiplying it by the number of hours she worked this week. This allows us to set our equation up as follows:
10.66(2.5+3.5+2+5) = t
You would now add like terms.
10.66(13) = t
You would now multiply 10.66 and 13(total number of hours worked this week).
This would get us 138.58, or the total numnber of money Rachel earned this week.
What is the value of h(2)?
-2
-1 0 3
Answer:
103 is ur answer hope this helps
Answer:
The answer is 0 or C on Edge.
Step-by-step explanation:
Got it right. 2021.
Please help me I don’t understand stand it
I will mark Brainliest What is the length of AB
(((click on the image to see it all))))
I need the answers to number 2 and 4 asap
Answer:
2.Matrices and Linear Algebra. 2.1 Basics. Definition 2.1.1. A matrix is an m × n array ... aij = 0 i = j. (1b) A diagonal matrix A may be denoted by diag(d1,d2,... ,dn) ... space of A. With r1 (A),...,rm (A) denoting the rows of A the row space
4.Introduces reflections in the x- and y-axes. Demonstrates the ... This leaves us with the transformation for doing a reflection in the y-axis. For this transformation, I'll switch ... Many textbooks don't get any further than this. If these are all the rules ...
IM DUMB HELP ME WAAAAAAAAA
Answer:
Sales tax (6.5% of Subtotal) would be
The total amount comes out to
Step-by-step explanation:
The first step is to add the sales tax percentage to the gratuity percentage. In this example, that would equal 24.5%. Next, we must divide the sum of the sales tax percent and the gratuity percent by 100 to convert to a decimal. So, 24.5% divided by 500 comes out to 0.245. Then, multiply the result by the amount of the bill to find what the sales tax and gratuity add to the bill. However, we do not have the bill amount given, so we must figure that out. In order to do this,
PLZ HURRY IT'S URGENT!!
Which equation matches the scenario?
Maggie has $15 to spend. Pinball games cost $0.75 per play and skee-ball games cost $1.25 per play.
Question 4 options:
A. 15x+0.75y≤1.25
B. 0.75x+1.25y≤15
C. (0.75+1.25)x<15
D. 0.75x+1.25y≥15
Answer:
B. 0.75x + 1.25y [tex]\leq[/tex] 15
Julie has a part time job after school she gets paid at a constant rate of dollars per hour.Julie works 12$ per month . Use this rate to find many hours it takes for Julie to earn $228
Using reasoning, determine the number of marbles that you would expect to fit if you doubled the diameter
Original diameter was 8cm, could fit 40 marbles. New diameter is 16cm. How many marbles would I fit?
Answer:
80 marbles
Step-by-step explanation:
8 times 2=16
40 times 2=80
Someone please help...
Answer:
y=mc
Step-by-step explanation:
Is 16/60 and 4/15 equivalent ratio
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
4 x 4 =16
____ _____
15 x 4 = 60
Which of the following values are solutions to the inequality 5 < 7+ 5x?
Answer:
x can equal to anything that is 1 and higher
Step-by-step explanation:
The equation is already correct, you just want to get x as a number that would increase the value.
Help please by slope and y- intercept
Answer:
Slope = -3/4Y - intercept = -3Step-by-step explanation:
y = mx + b
mx = slope
b = intercept
1. Simplify the equation
4y = -3x - 12
2. Divide both sides by 4
y = -3/4 x - 3
3. Make a graph
First start at the y-intercept, (0, -3)*
Then, use the pattern -3/4
It is called rise over run.
But, when the slope is negative you have to go down instead of up. So you have to go down 3 and 4 to the right.
Continue that pattern until you get your result.
But when you have to go to the upper part of the graph go up 3 and over 4 to the left.
Continue this pattern.
This also applies to other graphs.
* = remember a y-intercept always has a 0 as the x - coordinate.
Hope this helped,
Kavitha
Which would be the best concluding sentence?
Tom wrote this paragraph:
Eating at Joe's Pizza Place is a delightful experience.
The food is freshly prepared right there in the
kitchen. Joe uses only the
freshest ingredients and
makes his own tomato sauce. He even makes
homemade sausage.
O Joe's wife, Emma, has decorated the restaurant
with great care.
O A mural on the wall shows Joe making his tomato
sauce at the Pizza Place.
O Joe also keeps a close eye on the servers and
makes sure customers are happy.
O Anyone who enjoys great food should plan a visit to
Joe's Pizza Place.
lol
the last one seems to be the best
Answer:
D
Step-by-step explanation:
How many solutions does -3+9v=8v have
Answer:
-3 = 8v-9v
-3 = -1v
v = -3/-1
v = 3
ONE SOLUTION
PLEASE HURRY!!! I ONLY HAVE FIFTEEN MINUTES TO ANSWER.
Which polynomial correctly combines the like terms and expresses the given polynomial in standard form?
8mn5 – 2m6 + 5m2n4 – m3n3 + n6 – 4m6 + 9m2n4 – mn5 – 4m3n3
a. n6 + 7mn5 + 14m2n4 – 5m3n3 – 6m6
b. –2m6 – 5m3n3 + 14m2n4 + 7mn5 + n6
c. 14m2n4 + 7mn5 – 6m6 – 5m3n3 + n6
d. n6 – 6m6 + 7mn5 + 14m2n4 – 5m3n3
Answer:
c
Step-by-step explanation:
1+9 help me now plssssss
Answer:
10
Step-by-step explanation:
you do the one plus the nine which gives you 11 then subtract 2 which gets you 9 then add 4 which gets you 13 then minus 3 which gets you 10.
A 3-pound bag of carrots costs $11.52. What is the price per ounce?
Answer:
3.75
Step-by-step explanation:
Just divide it in the future!! :)
Answer:
$0.24
Step-by-step explanation:
There are 48 ounces in 3 pounds. Divide 48 by 11.52 to get the unit rate, and the unit rate is $0.24 per ounce