A package of 4 pairs of insulated socks costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Answers

Answer 1
$8.29 which is $33.16 divided by 4 to find the unit price!
Answer 2
Divide the 33.16 into 4 parts. It is 8.29.

ANSWER: $8.29 for each pair

Related Questions

help me pls and get right answer okay

Answers

ANWSER: it’s the last one for sure

Step by step explanation:
It’s the last one because it’s the only one that includes all of the values and has the second value added onto the first

The table defines a function.

What is the domain of the function?

Question 2 options:

Year


Change in height (inches)


Joshua


Table

Answers

The domain is that Joshua is correct

Ronelle asked 100 students to choose their favorite subject from among mathematics, history, and art. She found that 22 students chose mathematics, 26 history, and the rest art. What percent of students chose art?
22%
26%
48%
52%

Answers

The answer is 52 because 22 plus 26 is 48. 100 - 48 = 52. Hope I helped!

Answer:

❌22%

❌26%

❌48%

✔️52%

a collection of coins consist of nickels, dimes, and quarters. there are 3 fewer quarters than nickels and six more dimes than quarters. how many of each kind of coin is in the collection if the total value of the collection is $4.35?

Answers

There are 12 Nickels, 9 Quarters, and 15 Dimes.

Using a system of equations, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Creating a system of equations thus :

n + d + q = 36 - - - (1)n = q + 3 - - - (2).d = q + 6 - - - (3)

Substitute for n and q

(q+3) + (q+6) + q = 36

3q + 9 = 36

3q = 36 - 9

q = 27 ÷ 3

q = 9 quarters

n = 9 + 3 = 12 nickels

d = 9 + 6 = 15 dimes

Hence, there are 9, 12 and 15 quarters, nickels and dimes respectively.

Learn more : https://brainly.com/question/25629067



I Will Mark Brainliest!!

The table below shows the combination of dry pre-packaged mix and water to make concrete. The mix says for every 1 gallon of water is equal to 8lbs. Using the information provided in the table, complete the remaining parts of the table.

Fill in the table with the lowest terms fractions.

To enter a mixed number, write it in the format 5 1/2. Note that there is a space between the whole number and fraction.

Answers

Answer:

Dry Mix | Water | Total

  64      |     8     |     ?

  75      |     10    |     ?

            |             |     ?

4 1/2    |  14/25  |     ?

Step-by-step explanation:

im not done

Answer:

i dont know

Step-by-step explanation:

please answer w/ explanation !

write an equation in slope-intercept form when given the information:
slope = 0, goes through the point (-3 , 3)

Answers

Answer:

[tex]y=3[/tex]

Step-by-step explanation:

We are given the slope of the line and a point on the line.

So, we can utilize the point-slope form, given by:

[tex]y-y_1=m(x-x_1)[/tex]

Where m is the slope and (x₁, y₁) is a point.

We know that the slope is 0. So, m = 0.

And we will let (-3, 3) be (x₁, y₁). Hence, by subsitution:

[tex]y-(3)=0(x-(-3))[/tex]

Simplify:

[tex]y-3=0[/tex]

We can add 3 to both sides. Hence, our equation is:

[tex]y=3[/tex]

As you would've expect, since it had a slope of 0, it is a horizontal line.

The answer to the question is y=3

78 fl oz = _c = _oz
pls help me and its in us coustemery units

Answers

Answer:78 fl oz= 9.75c =81.12 oz

Step-by-step explanation:

78fl oz = 9.75c = 81.12 oz
Hope this is right!! ☺️

please help me with this , probably easy for others but i don't got energy to do it : ')

Answers

Answer:

I believe its B

Step-by-step explanation:

I’ll go with B (i think)

If five pounds of oranges cost $5.50, what is the unit rate? pls help

Answers

Its 0.909 simple and easy ;)

I need help! What does this dot mean? I forgot.

Answers

Answer:

Times/Multiply

Step-by-step explanation:

Use the divisibility rules to determine which of the following numbers 528 is divisible by. (Check all that apply.)


6
3
5
7
10
2
11
9
4

Answers

The numbers that are divisible to 528 is 1,2,3,4,6,8,11,12,16,22,24,33,44,48,66,88,132,264,528
Other Questions
The dancing bear family loves when their trainer gives them little treats to reward them for a good performance. If the trainer gives the dancing bear family 34 treats each show, how many treats will the trainer need for 22 shows? What is the prime reason that Jenny's discretionary income is more volatile than her salary?A. Her cost of living is affected by high inflation in the neighborhoodB. Her tax rate remains 30%C. Her mortgage payments and necessities are fixedD. Her discretionary income and salary are equally volatile Term for a society in which fathers and husbands are in control *Ten CommandmentsPastoraldiasporaTorahpatriarchal The product of a negative number and zero is? dhsshdhjdjdjdjdndjcixhxbxnxxxi Which function represents exponential decay with 5% as the rate of decrease? In the case of Schenck v. United States the Supreme Court ruled that the Espionage Act was unconstitutional. Charles Schenck had been falsely accused. speech aimed to potentially create danger could be banned. the First Amendment had no limits. A car accident my rolls off a cliff as it leaves the cliff it has a horizontal velocity of 13 ms it hiys the ground 60 m from the shoreline calculate the height of the cliff why dont hail storms always happen? Replication, Transcription, and Translation ChartPlease answerDNA Replication:1Template Strand: Start with this nucleotide chain.TACCCTTGAATAAAAAATCTCTGTTTGGTCGGTATTGTTGAAATC2Complementary DNA Strand: Write directly below template strand.Transcription:3mRNA Strand: Write the complementary mRNA strand from the DNA template strand (#1).Translation:4Anticodon: Write the anticodon sequence to match the mRNA strand (#3).5Protein Synthesis: Write the mRNA sequence that is complementary to the anticodons. Meaning the opposite code of the anticodons (#4).6Amino Acid Sequence: Create the amino acid sequence from protein synthesis using 3 letter abbreviation for amino acids (#5). What is the capital city of Nepal ? Decide if the verbs is in the preterite or imperfect, then chose the correct conjugation. Final Exam!! Which pair of functions are inverses of each other? A. f(x) = \sqrt[3]{{6x}}f(x)= 3 6x and g(x) = {\left( {\frac{x}{6}} \right)^3}g(x)=( 6 x ) 3 B. f(x) = 10x 5 and g(x) = \frac{{x + 5}}{{10}}g(x)= 10 x+5 C. f(x) = \frac{4}{x} - 3f(x)= x 4 3 and g(x) = \frac{{x + 3}}{4}g(x)= 4 x+3 D. f(x) = \frac{x}{8} + 3f(x)= 8 x +3 and g(x) = 8x 3 What is the relationship between the circulatory and respiratory systems?A. They work together to store the waste that blood collects from the body.B. The circulatory system provides oxygen that the respiratory system uses to fill the lungsC. The respiratory system provides blood that the circulatory system uses to transport nutrients.D. They work together to supply oxygen to tissues and rid the body of carbon dioxide The young wizard, Darpinido, got 16 dragons and 12 griffins for his birthday. But his sister, In grid, left the gate open and more a=than 6 dragon and more than 3 griffins flew away. Now the young wizard has more griffins than dragons. What is the greatest number of dragons Darpinido could have now? About 3,000 years ago, the _____ civilization flourished in what is now Mexico's Yucatn Peninsula, Guatemala, and Belize. A. Anasazi B. Olmec C. Aztec D. Maya Ethan buys a video game on sale. If the video game usually costs $49.99, and it was on sale for 30% off. Which statements are true of communism? Check all that apply.It says that private individuals should own most property.It opposes the ideals of the system of capitalism.It includes both economic and political ideas and principles.It was supported by Lenin and other Russian revolutionaries.It promotes the idea that there should be strict class divisions. The sum of two numbers, a and b, is 75. The sum of 2a and 3b is 202. What is the difference between the two numbers? please urgent please help