Answer:
c=n/5+3 the first answer
Nail-polish is on sale for $7 what is the price for 1 nail- polish
Answer:
unkown answer not correct evidence.
Step-by-step explanation:
Answer:
The price for 1 nail polish is $2.35
Step-by-step explanation:
Its correct I took the test.
2x + 2x - 4y - y = 4x + ( ? )
Answer:
-5y
Step-by-step explanation:
combine them -4y +(-1y)
The area of a square is 81 square centimeters. What is the perimeter of the square?
Answer:
p = 36cm
Step-by-step explanation:
p = 4a
4 × 9 = 36
good luck, i hope this helps :)
75
25
Simplify fraction to a mixed number
Answer:
75/25= 3 wholes
Step-by-step explanation:
Because 25*3=75 so it would be 3 wholes
What is 1.2 called in a division problem?
Please help me with this surds question. Explain how you got your answer.
Answer:
1/5
Step-by-step explanation:
b and c = [tex]\sqrt{50}[/tex] because 10 x 5 = 50
therefore the fraction is √2/ √50
to simplify you need to simplify the √50 into a number of √2 as the top is √2
√50 = √25 x √2
= 5√2
√2/5√2 = 1/5 if you divide both top and bottom by √2
The perimeter of a square can be found using P=n+n+n+n, where n is the length of che side of the square. Which equation could also be used to find the perimeter of a square?
what value of d makes the equation true
Answer:
16.8
Step-by-step explanation:
the one above would the y
math work pls help :)
Answer:
c. ASA
Step-by-step explanation:
Which of the following is a geometric sequence?
A:0, 2, 6, 12, 72, . . .
B:1/2,2/3,3/4,4/5,5/6
C:4, 9, 14, 19, 24, . . .
D:1, 3, 9, 27, 81, . . .
Answer:
D
Step-by-step explanation:
to find the next term multiply by 3
How do I solve this equation step by step?
Answer:
Step-by-step explanation:
answer=
5x+1=6
5x=6-1
5x=5
x=1
Square root of 1 is 1
Answer:
√5x+1 = 6
(√5x+1)2 = (6)2
5x+1 = 36
5x -35 = 0
Add 35 to both sides
5x = 35
Divide both sides by 5
solution is :
x = 7
Step-by-step explanation:
Write an equation to represent 'twice a number (x) is fifty"
Answer:
2x=50
Step-by-step explanation:
Hi there,
Your question is "twice a number (x) is fifty"
Recall how a number is represented by x.
Twice a number would be represented as 2x.
Therefore, to represent that twice a number is equal to 50, that would result in the expression: [tex]2x=50[/tex]
If you're looking to solve this equation, it's often best to think about the "reverse" of the current equation.
Notice how 2 is multiplying the x.
To isolate x, divide that side by 2.
However, recall that whatever is done to one side of an equation must also be done to the other side of the equation. Therefore, you will need to divide both sides by 2.
[tex]2x=50[/tex]
[tex]\frac{2x}{2} = \frac{50}{2}[/tex]
[tex]x=25[/tex]
Equation: [tex]2x=50[/tex]
Solving for x: 25
Hope that helps!
List the steps in order you used to evaluate 6(x-5) when substituting x=8. Can you think of a different way to solve 6(x-5)=18 based on reversing these steps? * 15 Points)
what is the variable and inequality to this question
Order these numbers from least to greatest
-0.5,1.5, 0, -5, 1.25
Ty
Answer:
-5, -0.5, 0, 1.25, 1.5
Answer:
-5, 0, -0.5, 1.25, 1.5
hope it helps
im so mad rn bc i dont get this please HELP
Answer:
X is 26
Step-by-step explanation:
Hahahah don't be mad
One straight line is 180°
So
2x-10+5x+8 = 180
7x = 180-8+10
X = 26
I need help with this question
a+b= 8+24=32
Ab=8 x 24= 192
B/a= 24:8=3
(a+b)²=(8+24)² =64+576+384= 1024
Pls mark as brainliest
Answer:
1 is 32. 2 is 192. 3 is 3. 4 is 1024
find the median of the numbers
Answer:
8
Step-by-step explanation:
There are 3 numbers on each side of 8, which makes 8 the median because it is in the middle.
2) Find the number that makes the ratio equivalent to 1:4.3:
2 points
4
3
оооо
12
16
9514 1404 393
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Maybe you want the equivalence ...
1 : 4 = 3 : 12
(Multiply both reduced ratio numbers by 3.)
How many pieces of ribbon can you cut from 10 meters, if each piece is 4
cm long?
Answer:
answer:250 pieces
1 metre=100cm so
10metres =100*10 =1000cm
each piece is 4 CM long, so.,
no. of pieces=1000/4
by dividing by 2....
=500/4
again by dividing by2...
=250/1=250 pieces
so 250 pieces of ribbon can be cuttted from 10 metre long ribbon.
each of equal sides of an isosceles triangle is 4cm greater than its height .If the base of triangle is 24 cm ,calculate the perimeter and the area of the triangle
192 cm²
Step by step explanation :-Let us take the height be x , then its side = x + 4. Now half of base will be 12 cm .
According to Pythagoras Theorem :-
=> base² + perpendicular ² = hypontenuse ²
=> 12² + x² = (x+4)²
=> 144 + x² = x² + 16 + 8x
=> 8x = 144-16
=> 8x = 128
=> x = 128/8
=> x = 16 cm .
Hence the height of ∆ is 16 cm .So the area will be half the product of base and altitude.
= 1/2 * 16 cm * 24cm .
= 192 cm²
★ Hence the area of the triangle is 192 cm² .scrap metal buyer pays $3.18 Per square foot of steel. how much can you earn by selling the steel drum below? round your answer to the nearest dollar.
Answer:
79.82
(Rounded to the nearest dollar 80)
Step-by-step explanation:
Surface area of Cylinder:
Circle:
π[tex]r^{2}[/tex]=
1π = π
so since there are 2 circles it is 2π
Rectangle:
length*width=
3*Circumference
3*(2π)=
6π
Add them all together:
2π + 6π = 8π
≈ 8*3.14
so the answer is approximately 79.82
Hope this helps :)
John is 5 years older than Mary. In 10 years, twice John's age decreased by Mary's age is 35, and John's age will be
twice Mary's current age. Find their ages now.
If x is Mary's age now and yis John's age now, which system of equations could not be used to solve the problem?
Answer:
M=15
J=20
Step-by-step explanation:
Let J and M be the present age of John and Mary respectively:
J=M+5
2(J+10)−(M+10)=35
2(M+5+10)−(M+10)=35
2M+30−M−10=35
M=15
J=20
7/8th grade math please help!
Answer:
H) 320 square units for the surface area
Step-by-step explanation:
20(5.2+5.25+4.5) + 2(1/2(4*5.25)) = 320
solve the systems of equations by elimination-Solo team teach
5a-2b = 0
2a-3b = -11
Answer:
a=2
b=5
Step-by-step explanation:
5a=2b
a=2/5b
2(2/5b) -3b= -11
4/5b-3b =-11
-2.2b=-11
b=5
5a=2*5=10
a=2
100 points.
Find the surface area of the triangular prism. The unit is cm^2
Answer:
1380
Step-by-step explanation:
if there is a remainder, express
Answer:
Once you have the answer in division the same way - divide, multiply, subtract, bring down and then you're going to let a remainder. Instead of writing R and then the number, you are going to take your remainder and make it the numerator of a fraction.
Step-by-step explanation:
I majored in Mathematics
This is an isosceles right triangle.
The hypotenuse has a length of 1.
Find the length of each leg.
Answer:
Step-by-step explanation:
if we have a right triangle, and isosceles
c^2=a^2+b^2 , in this case of isosceles, a=b
c^2=2a^2
1^2=[tex]\sqrt{2a^2}[/tex]
1=a[tex]\sqrt{2}[/tex]
a=1/[tex]\sqrt{2}[/tex]=[tex]\sqrt{2}[/tex]/2
A 100oz. bottle of Tide costs $10.57. What is the cost per ounce?
Answer:
About $0.11 per ounce i believe.
Step-by-step explanation:
just divide the price by 100.
Solve the following equation for x.
10x – 18 = 32