Answer:
486 kg
Step-by-step explanation:
Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.
Jaira
6p + 6c
Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?
Answer:
Yes.
Step-by-step explanation:
Help with this it’s due today.!!!!
Answer:
Right answer is 10 I hope it's helps you
You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88
Answer:
C. 2x + 10 = 39.88
Step-by-step explanation:
2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88
ann traveled 360 meters at a speed of 6 meters per second, how long did it take?
Answer:
60
360 divided by 6 = 60
Unit rate 5 breaks in 8 hours
You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^
m = 1/2
m = -1/5
m=9
m= 1
m = 4/5
m= -5/4
Hope I helped ~~Laurel
Horatio has 230 dollars to be used only on his car. He wishes to save 160 of this money and spend $24.95 on an oil change. Horatio knows that gas costs $3.81 per gallon. Which of the following shows how many gallons of gas (g) he could buy? 3 needed.
A. g ≤ 11.82
B. g ≤ 60.37
C. 3.81 ≤ 45.05
D. 3.81 ≤ 230 + 160 + 24.95
E. 160 + 24.95 + 3.81 ≤ 230
F. 184.95 + 3.81g ≤ 45.05
I'd be greatly thankful if you told me the answers!
Answer:
g<_11.82
3.81<_230
160+24.95
so, ade
Step-by-step explanation:
4р — 5 (p + 6) =
I need help solving this question
sooo the answer is: - p -30
4p - 5 (p + 6)
first we distribute:
4p + (-5)(p) + (-5)(6)
4p + -5p + -30
combine like terms:
(4p + -5p) +( -30)
-p + -30
= -p -30
One Solution
6-3+4x+1=
+4x +2 = 0
4x = -2
x = -0.5 = -1/2
y = 2x + 3
y= -2x + 15
Write all the names of the quadrilateral shown.
???
Answer:
Rhombus
Step-by-step explanation:
Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)
Answer:
Slope: 3.083333333
Step-by-step explanation:
The local movie theater wants to increase ticket prices by 37% to keep up
with rising costs. The current price of a ticket is $8. What will the new ticket price
pe after the 37% increase (to the nearest cent)? Show your work.
Answer:
$10.96
Step-by-step explanation:
8 * 1.37 = $10.96
Double check the work
8x .37 = 2.96
8+2.96 = 10.96
Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?
Answer:
It should be Linear?
Step-by-step explanation:
WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)
Please help me answer this I put 18 points that’s how much your gain if you answer
Answer:
2) 520
3) 135
4) 490
5) 850
Step-by-step explanation:
2) 10 regular for every 2 premium. so 12 total. Then we do 624 divided by 12 so we get 52. So we multiply 10 by 52 and 520. So they have 520 regular subscribers.
3) 3 short sleeves for every 9 long sleeves. So 12 in total. 540 divided by 12 is 45. 45 times 3 is 135. So 135 short sleeves were sold.
4) 7 teens for every 2 adults. so 9 in total. 630 divided by 9 is 70. 70 times 7 is 490. So 490 of the people who voted were teens.
5) For every 10 songs he like there was 5 he disliked. So 15 in total. 1275 divided by 15 is 85. 85 times 10 is 850. He liked a total of 850 songs.
I hope I helped! <3
Jackson's mom prepares 3/4 of a pound of fudge for his class Valentine's Day party. Only 1/3 of the fudge is eaten. How much of a pound of fudge is eaten?
a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
1g -> 0.00220462 pounds
525g ->1.15743 pounds
≈ 1 pounds
Eric is purchasing Valentine's gifts for all his friends he buys each of his friends either candy bar for 1.50 or stuffed animal for $7 how much money does Eric spend if he purchased 13 candy bars and 4 stuffed animals
(GIVING BRAINLIEST!!)
Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?
A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups
Answer:A
Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.
The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.
What is metric conversion?Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.
Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.
We know that, 1 ounce = 0.125 cups
Here, 48 fluid ounces = 48×0.125
= 6 cups
Number of cups of fluid = 8-6
= 2 cups
Therefore, option A is the correct answer.
To learn more about the metric conversion visit:
brainly.com/question/21244256.
#SPJ2
7/9 of 10800
please help quickly !!
Answer:
8400
Step-by-step explanation:
10800/9= 1200
1200*7= 8400
Find the point where the two lines intersect. Graph the lines.
1. point a: x = -2, y = 3
2. point b: x = 9, y = -4
Answer:
3,-4
Step-by-step explanation:
im not sure if this is right or not but I tried
First correct answer gets brainliest
Answer:
19
Step-by-step explanation:
Mathematics:
Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck
Solve for the value of p.
2 X p = 42
[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]
a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.
You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)
Answer:
26666.6
Step-by-step explanation:
So sorry if this is wrong i tried
The amount after 5 years is $4,644.74.
What is compound interest?It is the interest we earned on the interest.
The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:
A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]
P = principal
R = rate
t = time in years
n = number of times compounded in a year.
We have,
P = $4000
n = 4
r = 3%
t = 5 years
A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]
A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]
A = $4,644.74
Thus,
The amount after 5 years is $4,644.74.
Learn more about compound interest here:
https://brainly.com/question/13155407
#SPJ2
Whats the solution to −2+7<−41 ???
Answer:
1st step is 19
Step-by-step explanation:
2x-7+7=41+8.
2x=48.
2x÷2=48÷2.
x=19
Х
3х+8
Find the value of x
Answer:
x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
divide both size by 3
⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]
3 will cancel 3x then x will stand on it own
x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]
3 will divide 8
x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]
Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?
Answer:
36 ounces
Step-by-step explanation:
If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!
Answer:
She needs 36 ounces.
Step-by-step explanation:
4 1/2=9/2
1/8=(9/2)/x
cross product
8(9/2)=1*x
72/2=x
x=36