a sculptor needs to lift a peice of marble its a cuboid with dimentions 1m by 0.6m by 0.3 m, marble has a density of 2.7g/cm cubed

Answers

Answer 1

Answer:

486 kg

Step-by-step explanation:


Related Questions

Alisha buys 6 boxes of peanut butter granola bars and 6 boxes of cinnamon granola bars. Let p represent the number of peanut butter granola bars and c represent the number of cinnamon granola bars. Jaira and Emma each write an expression that represents the total number of granola bars Alisha bought.

Jaira
6p + 6c

Emma
6(p + c)
Are the expressions equivalent?

Answers

Answer:

Yes.

Step-by-step explanation:

Help with this it’s due today.!!!!

Answers

Answer:

Right answer is 10 I hope it's helps you

You buy two shirts online that cost x dollars each. The total which includes a $10 shipping fee is $39.98. Which equation can you use to find the price of the shirt?
A. 2x = 39.98
B. X + 10 = 39.88
C. 2x +10 = 39.88
D. 2x+10x=39.88

Answers

Answer:

C. 2x + 10 = 39.88

Step-by-step explanation:

2x will give you the price of the 2 shirts and you have to add the fee of $10 to get the total of $39.88

ann traveled 360 meters at a speed of 6 meters per second, how long did it take?

Answers

Answer:

60

360 divided by 6 = 60

Unit rate 5 breaks in 8 hours

Answers

.625 I think but sorry if not

You are finding the SLOPE!! Please answer all of these! I will mark brainliest^^

Answers

m = 1/2

m = -1/5

m=9

m= 1

m = 4/5

m= -5/4

Hope I helped ~~Laurel

Horatio has 230 dollars to be used only on his car. He wishes to save 160 of this money and spend $24.95 on an oil change. Horatio knows that gas costs $3.81 per gallon. Which of the following shows how many gallons of gas (g) he could buy? 3 needed.

A. g ≤ 11.82

B. g ≤ 60.37

C. 3.81 ≤ 45.05

D. 3.81 ≤ 230 + 160 + 24.95

E. 160 + 24.95 + 3.81 ≤ 230

F. 184.95 + 3.81g ≤ 45.05

I'd be greatly thankful if you told me the answers!

Answers

Answer:

g<_11.82

3.81<_230

160+24.95

so, ade

Step-by-step explanation:

4р — 5 (p + 6) =

I need help solving this question

Answers

ANSWER
-p-30

STEP BY STEP:
-Distribute
-Combine like terms
-Simplify

Hope this helps :)

sooo the answer is: - p -30

4p - 5 (p + 6)

first we distribute:

4p + (-5)(p) +  (-5)(6)

4p + -5p + -30

combine like terms:

(4p + -5p) +( -30)

          -p  +  -30

        =  -p -30

One Solution
6-3+4x+1=

Answers

+4x +2 = 0

4x = -2

x = -0.5 = -1/2

Its 4

y = 2x + 3
y= -2x + 15​

Answers

Get your calculator and put alpha n y= and you are going to subtract the opposite way and the answer will be -1/13
The answe is -1/13 hope this helped

Write all the names of the quadrilateral shown.
???

Answers

Answer:

Rhombus

Step-by-step explanation:

Find the slope of the line containing the pair of points (-1,-18) and (-13,-19)

Answers

Answer:

Slope: 3.083333333

Step-by-step explanation:

The local movie theater wants to increase ticket prices by 37% to keep up
with rising costs. The current price of a ticket is $8. What will the new ticket price
pe after the 37% increase (to the nearest cent)? Show your work.

Answers

Answer:

$10.96

Step-by-step explanation:

8 * 1.37 = $10.96

Double check the work

8x .37 = 2.96

8+2.96 = 10.96

Function 1
{(2, -4), (4, -3), (6, -1), (8,3)}
Linear
Not linear ?

Answers

Answer:

It should be Linear?

Step-by-step explanation:

WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
twelve times the difference between a number and fifty-five
Translate into a variable expression. (Use x for your variable. Do not simplify.)

Answers

Oh wyeah wowowiwo wowowiwo

Please help me answer this I put 18 points that’s how much your gain if you answer

Answers

Answer:

2) 520

3) 135

4) 490

5) 850

Step-by-step explanation:

2) 10 regular for every 2 premium. so 12 total. Then we do 624 divided by 12 so we get 52. So we multiply 10 by 52 and 520. So they have 520 regular subscribers.

3) 3 short sleeves for every 9 long sleeves. So 12 in total. 540 divided by 12 is 45. 45 times 3 is 135. So 135 short sleeves were sold.

4) 7 teens for every 2 adults. so 9 in total. 630 divided by 9 is 70. 70 times 7 is 490. So 490 of the people who voted were teens.

5) For every 10 songs he like there was 5 he disliked. So 15 in total. 1275 divided by 15 is 85. 85 times 10 is 850. He liked a total of 850 songs.

I hope I helped! <3

Jackson's mom prepares 3/4 of a pound of fudge for his class Valentine's Day party. Only 1/3 of the fudge is eaten. How much of a pound of fudge is eaten?​

Answers

5/12 of the pound of fudge is eaten.

a cake recipe calls for 525 grams of flour. about how many pounds of flour do you need?

Answers

Answer:

1

Step-by-step explanation:

1g -> 0.00220462 pounds

525g ->1.15743 pounds

           ≈ 1 pounds

Eric is purchasing Valentine's gifts for all his friends he buys each of his friends either candy bar for 1.50 or stuffed animal for $7 how much money does Eric spend if he purchased 13 candy bars and 4 stuffed animals

Answers

Answer: Will spend $47.50
28$ for the stuffed animals and 19.5$ for the chocolate, you put those two together and you get 47.5$

(GIVING BRAINLIEST!!)

Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day. He needs to drink 8 cups in total. How many more cups does he need to drink?


A) 2 cups
B) 6 cups
C) 384 cups
D) 768 cups

Answers

Answer:A

Step-by-step explanation:1 cup is equal to 8 fluid ounces so 48/8=6 and since he needs to drink 8 cups of water the answer is 2 more.

The number of cups of water Gethyn need to drink more is 2 cups. Therefore, option A is the correct answer.

What is metric conversion?

Metric Conversion refers to the conversion of the given units to desired units for any quantity to be measured.

Given that, Gethyn drinks 48 fluid ounces of water in one day.

We know that, 1 ounce = 0.125 cups

Here, 48 fluid ounces = 48×0.125

= 6 cups

Number of cups of fluid = 8-6

= 2 cups

Therefore, option A is the correct answer.

To learn more about the metric conversion visit:

brainly.com/question/21244256.

#SPJ2

7/9 of 10800
please help quickly !!

Answers

Answer:

8400

Step-by-step explanation:

10800/9= 1200

1200*7= 8400

Find the point where the two lines intersect. Graph the lines.

1. point a: x = -2, y = 3
2. point b: x = 9, y = -4

Answers

Answer:

3,-4

Step-by-step explanation:

im not sure if this is right or not but I tried

First correct answer gets brainliest

Answers

Answer:

19

Step-by-step explanation:

ANSWER IS 19 step by step dont thank me

Mathematics:


Which is a better deal and why? Giant: $19.50 for 2.75 pounds beef chuck OR
Sam’s Club: $35 for 5 pounds of beef chuck

Answers

Sams is a better deal. With Giants, buying the same amount as Sams costs more so it’s not as good a deal.
Price/weight will give you cost per pound. (19.50/2.75)=$7.09/lb. (35/5)=$7/lb. since sams has the lower cost per pound, it is the better deal. (Remember to make sure both rates have the same unit. $/lb and $/lb or $/kg and $/kg

Solve for the value of p.
2 X p = 42

Answers

[tex]p = \frac{21}{x} [/tex]

Answer: P = 21
Is it 2x p = 42? Or 2×P = 42?

a juice calls for 5 cups of grape juice for every 2 cups of peach. How many cups of grape juice do you need for 100 cups of peach juice.

Answers

I think it would be 50 cups of grape juice bc 100 divided by 2 is 50. I js counted by 2’s and then counted how many 2’s it took to make 100.


So 50 would be ur answer

You invest $4000 into an account that compounds interest on a quarterly basis at 3%. how much money will you have after 5 years? Compound interest formula: A = P(1+r/n)^(nt)

Answers

Answer:

26666.6

Step-by-step explanation:

So sorry if this is wrong i tried

The amount after 5 years is $4,644.74.

What is compound interest?

It is the interest we earned on the interest.

The formula for the amount earned with compound interest after n years is given as:

A = P[tex](1 + r/n)^{nt}[/tex]

P = principal

R = rate

t = time in years

n = number of times compounded in a year.

We have,

P = $4000

n = 4

r = 3%

t = 5 years

A = 4000 [tex](1 + 0.03/4)^{20}[/tex]

A = 4000 x [tex]1.0075^{20}[/tex]

A = $4,644.74

Thus,

The amount after 5 years is $4,644.74.

Learn more about compound interest here:

https://brainly.com/question/13155407

#SPJ2

Whats the solution to −2+7<−41 ???

Answers

Answer:

1st step is 19

Step-by-step explanation:

2x-7+7=41+8.

2x=48.

2x÷2=48÷2.

x=19

Х
3х+8
Find the value of x

Answers

the answer is -8/3. first you set it equal to zero, subtract 8 from both sides you get 3x=-8, divide both sides by 3 and you get -8/3

Answer:

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

divide both size by 3

⇒[tex]\frac{3x}{3}[/tex]=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will cancel 3x then x will stand on it own

x=[tex]\frac{8}{3}[/tex]

3 will divide 8

x=2[tex]\frac{2}{3}[/tex]

Mary wants to do a cheesecake. She needs 4 1/2 cups of sweet cream. She knows that 1
cup = 8 ounces How many ounces does she need?
Plsss 50 points!?

Answers

Answer:

36 ounces

Step-by-step explanation:

If 1 cup equals 8 ounces, you would multiply 4 1/2 by 8. 8 x 4 is 32 (ounces), and half of 8 is 4, so 4 ounces. You would then add 32 and 4 together to get your answer. Hope this helps!!

Answer:

She needs 36 ounces.

Step-by-step explanation:

4 1/2=9/2

1/8=(9/2)/x

cross product

8(9/2)=1*x

72/2=x

x=36

Other Questions
Solve the equations -5(x + 3) = 25. Write the problem on the sketch pad then solve the problem algebraically. I need the answer and how you work it out :) A triangle is dilated with the resulting image appearing half as large as the original. Which rule best represents this dilation? A. (x, y) (2x, 2y)B. (x, y) (.5x, 2y)C.(x, y) (x-.5, y-.5)D. (x, y) (.5x, .5y) Why were farmers in the Middle Colonies able to raise crops and livestock for sale and export? On the periodic table, all of the cards in each row (across) have the same what? Identify the transformation that was applied to this letterA. Rotation about the originB. Reflection over the x-axisC. TranslationD. Reflection over the y-axis Refer to your Expeditions in Reading book for a complete version of this text. Read the sentences from "Solar Power for Public Buildings." Today, California can again show its imagination. It can again prove its commitment to progress. It can do something that is both smart and moral. It can continue to lead. How does the author relate the ideas in the sentences? What number is most likely to be expressed in scientific notation? Earth makes a full rotation every24 hours, Noptune makes a full rotationevery 16 hours. What is the ratio ofEarth rotations to Neptune Rotations?(in simplest terms) Uhm help pleaseeee. It's for bio but med students can help too!5. Cystic fibrosis is a disease. Find out a little about what it does, whether it is dominant or recessive, and whether or not gender has any bearing on the risk of inheriting the disease. Report your findings here. Fill in the blank if you help ill give you 100 points : D 60.5 minus 15% PLEASE SHOW YOUR WORK Help please Which occurrence would lead you to conclude that lights are connected in acombined circuit?A. When one bulb burns out all the lights go out.B. When one bulb burns out, a circuit breaker is tripped.C. When one bulb burns out a small section of lights goes out.D. When one bulb burns out all the other lights stay lit. un numero entero y racional Pick a cell found in the human body and analyze how the structure of that cell allows it to perform it's specific function in the human body. List all the qualities of an artist? How did Andrew Jackson's election demonstrate the growth of democracy in the United States? Why is it important to engage in CPR if a victim is unconcise and notbreathing? What do we use to spin magnets to supply the city of Portland electricity?a. power from the Columbia b. gasoline powerc. solar power What physical features are the five largest cities in the U.S. near? John is creating a Thanksgiving display at the store where he works, using only canned pumpkin and canned green beans. He needs to maintain a ratio of pumpkin to green beans of 5 to 2. If he wants to use a total of 126 cans, how many cans of green beans should he use? please help me lol