A student club spends $78 to buy candy bars and sells them for $3 each to raise money. Construct an equation that models profit or loss for selling a given number of candy bars.​

Answers

Answer 1

Answer: 3x - 78

Step-by-step explanation:

Profit or loss is gotten when the cost is subtracted from the revenue. In this situation, the revenue is given as $78.

Let the total number of candy bars bought be x. Since they are sold at $3 each, all the candy bars will cost 2x.

Profit/Loss = Revenue - Cost

= 3x - 78

If we get a negative value, that's a loss and a positive value denotes profit


Related Questions

An elevator can carry up to 2,500 pounds. Suppose the weight of an average adult is 150 pounds. At most how
many average-sized adults can safely ride the elevator at the same time? Write an inequality and solve. Let p
represent the number of people who can safely ride the elevator.

Answers

Answer:

16

Step-by-step explanation:

2500/150=16 2/3

but we dont want 2/3 of a person so just ignore that part

im in a hurry sorry

Answer:

16

Step-by-step explanation:

assuming that you can go up to 2500, simply multiple until you reach your target of 2500, i did 150 x 16 to get 2400, 100 less than 2500, meaning it would be safe and one more wouldn't.

I need an example of a proportional relationship​

Answers

Answer:

if you want an equation... an example could be

y=3x+5

Step-by-step explanation:

Answer:

Proportions are the same ratios written in different forms. A proportional relationship is states that they are the same. For example, 1/2 and 6/12 have a proportional relationship, which means they are the same.

pls give brainliest

Please answer and show how you got them

Answers

Answer:

Point form:

1:

(1,2)

Equation form:

1, y = 2

2:

Point form:

(3,0)

Equation form:

x = 3,y,=0

Step-by-step explanation:

PLEASE ANSWER QUICKLY

Answers

It should C or either D

9/45 how to simplify to it lowest term​

Answers

Answer:

1/5

Step-by-step explanation:

divide numerator and denominator by 9.

(Because that will go into both 9 and 45.)

9/45 = 1/5

a youth organisation collected nickels and dimes for a charity drive. by the end of the 1 day drive, the youth had collected $45.90. if there were four times as many dimes as nickels,how many of each type of coin was collected?​

Answers

Answer:

Ok Now this is Hard for me Lets Just Say That Its 1 each day if though its not the answer

Step-by-step explanation: anyway Nothing

Find the measure of the indicated angle to the nearest degree (whole number).
39
36
15

Answers

Answer:

I think 39

Step-by-step explanation:

SOLVE FOR X AND Y !! WILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

x=21, y=17

Step-by-step explanation:

180-42= 138

2x+138=180

2x= 42

x= 21

8y+2+2x=180

8y+2 + 42=180

8y= 136

y= 17

Answer:

x=21, y=68

Step-by-step explanation:

We're given that the quadrilateral on the left is a parallelogram as indicated by the arrow markings on the sides. We're also told that the angle on the right is 42 degrees. So, we can find the bottom right angle in the parallelogram by subtracting 42 from 180, because it forms a straight angle. 180-42 is 138. By the alternate interior angles theorem, 8y+2=138, because 138 is also the angle measure of the opposite corner. we also know that the bottom left angle in the parallelogram is the same as 2x. by the alternate interior angles theorem. Notice how the sides of the parallelogram with two arrow markings are parallel, which means that the bottom left angle and the 42 degree angle are congruent, or have the same measure, because of the parallel lines. This means that 2x=42, and the bottom left angle is 42. We can solve for x and y with simple algebra now. 8y+2=138, 8y=138-2, 8y=136, y=68. 2x=42, x=42/2, x=21. So, x is 21 and y is 68.

A delivery company has 18 vehicles in its fleet.

It has 8 vans and 10 trucks.

All 18 vehicles are on the road every working day.

The company is reviewing its fuel expenses and therefore

gathers some information about each type of vehicle.

Average distance Average distance

Type of vehicle

travelled ber day (in km) travelled per litre (in km) All the vehicles use the

Van

198

9

same type of fuel at

£1.29 per litre.

Truck

620

6.2

Use this information to work out the total fuel bill for 1 working day.

You must show all your working.

Answers

Answer: £1517.04

Step-by-step explanation:

The fuel expenses for the vans will be calculated as:

Vans:

Since the average distance travelled per day is 198km and the average distance travelled per litre is 9km, the van would use:

= 198/9

= 22 litres

Since there are 8 vans, they'll use:

= 22 × 8 = 176 liters

Trucks:

Since the average distance travelled per day is 620km and the average distance travelled per litre is 6.2km, the truck would use:

= 620/6.2

= 100

Since there are 10 trucks, they'll use:

= 100 × 10 = 1000 liters

The amount of liters for both the van and the truck will be:

= 176 liters + 1000 liters

= 1176 liters

The fuel cost will then be:

= 1176 × 1£1.29

= £1517.04

Determine whether the relation is or is not a function.

Answers

Answer:

Not a function because it does not pass the Vertical Line Test.

A cylindrical can of paint has a volume of 200pi cubic inches.





What is the volume of a cone with a base and height that are congruent to the corresponding measures of the paint can?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

You pay $6.59 for 8 ounces of black pepper
What is the price in dollars per ounces?
dollars per ounce
How many ounces do you get for a dollar?
ounces per dollar.

Answers

Answer:

0.82375

Step-by-step explanation:

6.59 / 8 = 0.82375 oz / dollar

if correct, pls mark 5 star, thanks, and brainliest!

Crop yield is the ratio of the number of bushels harvested to the number of acres used for the harvest. This year, the harvest at a farm was 94,010 bushels of grain, resulting in a crop yield of 170 bushels per acre.


To the nearest whole acre, how many acres were harvested?


453 acres

489 acres

509 acres

553 acres

Answers

Answer:

553 acres

Step-by-step explanation:

94010 ÷ 170 =553

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Sarah used 3 pound of blueberries to make 1 cup of jam. How many pounds of blueberries would she need
42
to make a cup of jam?

Answers

Answer:

126 pounds of blueberries

Step-by-step explanation:

1cup of jam=3pounds of blueberries

42cups of jam=?

42 X 3=126

2 - (7/8) - (3/4) i need help its hard :/

Answers

Answer:

0.375

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer is  1 and 39/50

Step-by-step explanation:

Hope this Helps! :)

Jefferson is plotting the vertices of an isosceles triangle on a coordinate graph. He has plotted the two points shown. Where would he plot the three point?

Answers

Answer:

4,2

Step-by-step explanation:

Answer:

It is 4, 2

Step-by-step explanation:

Trust me

Bill drove 240 miles in 4 hours. On another day, he drove 480 miles in 8 hours. What is the constant of proportionality?

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

30 miles ÷ 2.5 hours

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 2.5

30 miles ÷ 2.5

2.5 hours ÷ 2.5

=  

12 miles

1 hour

=  

12 miles

hour

= 12 miles per hour

Find a. brainliest!!

Answers

Answer:

what are you trying to find.How many degrees to z or y

Step-by-step explanation:

You’re trying to figure out how many degrees to Z or Y

Under her cell phone plan, Lily pays a flat cost of $55.50 per month and $4 per
gigabyte. She wants to keep her bill at $63.10 per month. Write and solve an equation
which can be used to determine x, the number of gigabytes of data Lily can use while
staying within her budget.
equation:
answer x=

Answers

Answer:

Equation : y = 4x + 55.50

x = 1.9 gigabytes

Step-by-step explanation:

Given that:

Flat fee per month = $55.50

Cost per gigabyte = $4

Let,

x be the number of gigabytes.

y be the total cost

y = 4x + 55.50

Lily wants to keep her bill $63.10

63.10 = 4x + 55.50

63.10 - 55.50 = 4x

4x = 7.60

Dividing both sides by 4

[tex]\frac{4x}{4} = \frac{7.60}{4}\\x=1.9[/tex]

Hence,

Equation : y = 4x + 55.50

x = 1.9 gigabytes

Answer:

Equation: 4x+55.5=63.1

Answer: x=1.9

Whoever answers number 1 and 2 gets brainliest!! :)

Answers

Answer:

1: Yes they are both equivalent because 48/8 is 6 and 24/4 is 6.

2: They would score 750 points because you divide 150 by 3 and get 50, then you multiply 50 by 15 and get 750!

Step-by-step explanation:

brainlist the person above me

Why does 3x4 and 3x4 the same answer?

Answers

Answer:

bc the are both the same numbers. So the answer is 12. :>

Step-by-step explanation:

Answer:

because thay are the same problom

Step-by-step explanation:

3x4 is  12

Select the correct answer from each drop-down menu. Prism M and pyramid N have the same base area and the same height. Cylinder P and prism Q have the same height and the same base perimeter. Cone Z has the same base area as cylinder y, but its height is three times the height of cylinder Y. The figures and have the same volume.​

Answers

I believe it’s y, but I’m not sure

Answer:

sm[tex]prism M and Cylinder P\\[/tex][tex]Plato[/tex]

Step-by-step explanation:

Which expression is equal to 27 when x = -6?
A (-x)2 - 9
B (-2x)2 - 120
C 10(-x) +33
D 3(x-4) + 3

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i got C & D to both be -27 but I think I made a mistake in C w the negatives so I believe it is C.

I hope this helps, have a great day/ night :)

1. Su familia va a cenar a un restaurante de estilo sureño. Hay 6 personas en tu familia. Algunos piden la cena de pollo por $ 14 y otros piden la cena de bistec por $ 17. Si la cuenta total fue de $ 99, ¿cuántas personas pidieron cada cena?​

Answers

hola. én gou. hul gh ghî

Answer the question below* 1 point A grocery store offers a service where customers can place an order and have their groceries delivered to their home for an additional fee. The equation y = 1.1x can be used to find y, the total cost in dollars for x, the grocery cost in dollars. Arlyn has groceries delivered for a total cost of $119.90. He says his grocery cost must be $108.90. Is Arlyn correct? Explain your reasoning. Yes O No​

Answers

Answer:

No.

Step-by-step explanation:

For starters, it says the representation of the grocery cost is x, but we have the equation y=1.1x. So, because 1x+0.1x=1.1x, we can infer that 0.1x is equal to our delivery cost, which we can call z.

Now we have two equations. y=x+z, and z=0.1x.

For this problem, we don't necessarily have to find the actual cost: just prove whether or not Arlyn is correct or incorrect by plugging in numbers for variables. So we can plug in our values of 119.90 (total value) and 108.90 (supposed grocery cost value) into our equations.

We now have 119.90=108.90+z, and z=0.1(108.90). First we can compute z=0.1(108.90). Since we know multiplying by 0.1 is the same as multiplying by 1/10, it's easy to get 108.90/10, which is 10.89. Now we can substitute 10.89 into our second equation for z, to get 119.90=108.90+10.89, where you get 119.90=119.79, which is not true. Therefore, Arlyn is incorrect, because $119.79 is not equal to $119.90.

Given: B bisects EA, FE is parallel to CA, DC is parallel
to GF
Prove: Triangle BGF Triangle BDC
Which method?
E
SSS
SAS
AAS
С
OHL
וד
B
ASA
A
INTL 9:53

Answers

Answer:

Choice 3: AAS

Step-by-step explanation:

We can prove that by AAS that means we need two congruent angles and one congruent side.

The first angle will be the vertical pair <FBG and <DBC.

The second angle will be the alternate interior pair <G and <D.

The one side will be [tex]\overline{GB}[/tex] and [tex]\overline{BD}[/tex].

Find the product of the
L.C.M and H.C.F of 8 and 12.​

Answers

Answer:

96 is the answer.

Step-by-step explanation:

The L.C.M of 8 and 12 is 24The H.C.F of 8 and 12 is 4

We multiply 24 *4 we shall get 96 as the answer.

Answer:

24*4=96

Step-by-step explanation:

lcm of 8 and 12 is 24

hcf of 8 and 12 is 4

24 times 4 = 96

x^3 + 5x^2 + 2x + 10 = 0

Answers

Let's solve your equation step-by-step.

x3+5x2+2x+10=0

Step 1: Factor left side of equation.

(x+5)(x2+2)=0

Step 2: Set factors equal to 0.

x+5=0 or x2+2=0

x=−5

Answer:

x=−5

Please help out! Fast

Answers

Answer:

40, 15, 2.5

Step-by-step explanation:

If there are 10 kilos in 22 pounds, we have to divide Fido's weight by 22. 88/22 is 4 meaning there are four sets of 10 kilos making 40.

If 22 pounds is 1 kilogram, and half a kilogram is 11 pounds, we kmow thaat 22 + 11 equals 33.

Bella weighs one foruth or a quarter of 22. Meaning he is a quarter of 10 kilograms giving us 2.5

help! please look at the picture, the answer is needed quick the explanation doesn't matter. Thanks!​

Answers

Step-by-step explanation:

49

only the positive 49

hope this helps bro!!

Other Questions
A certain comet near the sun moved through space at a rate of 701, 208 kilometers per hour. What is this number in word form?Seven hundred one thousand, two hundred eightSeven hundred ten thousand, twenty-eightSeven hundred one thousand, twenty-eightSeven hundred ten thousand, two hundred eight What two-word term describes a population's disease resistance that is achieved by either exposure and recovery or an effective vaccine? Robins fianc bought her a $4500 wedding ring from the Shane Company. It is now worth $5400. What is the percent of increase? What is the mass number for an atom of zinc containing 30 protons and 34 neutrons? Please helpppp I dont know how to do this is the relation shown below a function? What is the advantage of using shortcuts Help plssssssssssssssssss Math question help for points6+5(9/3) I WILL GIVE YOU 20 POINTS IF YOU FULLY COMPLETE THIS ASSIGNMENT!!! AND MAKE YOU THE BRAINIEST!!! the Canadian government created the new territory of Nunavut in order to what 9. At Ethan's tree Farm, the taller trees are braced by wires that extend 2 feet below the top of a tree, to a stakein the ground. What is the tallest tree that can be braced with a 25-foot wire staked 15 feet from the base of the tree? Translate the following into an algebraic expression: "five less than the product of 7 andthe square root of a number" can be written as:05 71x0 5 - 7xO 7x V507/2o 5 12p+ 15 - 13 - 12pAnd show me how you got the answer In your own words, explain Zinsser's "secret" of good writing. Please answer this correctly without making mistakes Find the value of each of the following One father is 70 inches tall and the residual for his sons height is 2.5. What is the sons actual height?71.7 inches74.2 inches76.7 inches82.3 inches True or False, the below is a right triangle: a = 14, b = 16, c =18 What is the slope of a line that is perpendicular to the line with equation 12x+3y=9?