.............................answer

.............................answer

Answers

Answer 1

Answer:

30

Step-by-step explanation:

If w=6, you need to multiply 5 by 6 to get 30.

Answer 2
the answer would be 30 good luck

Related Questions

r/6 = 15
what is the vaue of r? include an explanation, check, and property

Answers

r=90, because 90 divided by 6= 15.
R=90

Reverse the problem. What is 15 x 6? The answer is 90. 90 divided by 6 is 15.

PLZ HELP I NEED IT IN 9 MIN

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

30 points
Which function does the graph represent?

f(x) = (x – 2)2 + 3
f(x) = –(x – 2)2 + 3
f(x) = (x + 2)2 + 3
f(x) = –(x + 2)2 + 3

Answers

Answer:

I think id be the last one

Step-by-step explanation:

The graph would represent f(x)= -(x+2)2+3 which is the last one

A candy bar costs $0.79
Find the price of the candy bar if it is sold with a 65% mark up
A. $1.58
B. $1.44
C. $1.30
D. $1.17

Answers

Answer:

C. $1.30

Step-by-step explanation:

Multiply 0.79 and 0.65 (65%) which is about 0.51.

Add that to 0.79.

Answer:

$ 1.30

Step-by-step explanation:

Increased price =  65% of $0.79

                          [tex]\frac{65}{100}*0.79[/tex]

                         = 0.65 * 0.79

                        = 0.5135

                         = $ 0.51

Selling price  = 0.79 + 0.51 = $ 1. 30

can you help me plssss

Answers

Step-by-step explanation:

57° + x + 23° = 180° { being linear pair }

80° + x = 180°

x = 180° - 80°

x = 100°

Hope it will help :)❤

Answer:

4.35

Step-by-step explanation:

180-57=123

123-23=100

100 ÷ 23=4.347826

rounded to 4.35

i need help asap 1/2k=20

Answers

Answer:

K=40

Step-by-step explanation:

40 divided by 2 is 20.

Answer:k=40

Step-by-step explanation:

Let's solve your equation step-by-step.

1

2

k=20

Step 1: Multiply both sides by 2.

2*(

1

2

k)=(2)*(20)

k=40

During a 5th grade field trip to the Museum, Ms. Jones bought 33 student tickets and one adult ticket for herself. Her ticket cost $3.00 more than a student ticket. She spent a total of $300.50.Enter, in dollars, the cost of a single student ticket

Answers

Answer: $ 9.02 I think (Might be wrong)

I believe it is 9.01

Im almost done but I need help :)

Answers

Answer:





Explanation: D:
It’s D because if he do

Amira bought 3.34 lbs. of grapes at $0.67 per pound. How much money did she spend?

Answers

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you multiply 3.34 and 0.67 then you round

0.67 x 3 = 2.01
0.67 x 0.34 = 0.2278 —> rounded to 0.23
2.01 + 0.23 = 2.24
she spent $2.24

I really need help with this:)

Answers

Answer:

I think it is b because dimension are measurable extent

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The answer is B, because the second scale is half that of the first, so if you half the length and width you get 4.5 and 2.5

please help i don't understand this

Answers

Answer:

x=12

a=48

b=82

c=50

Step-by-step explanation:

HELP PLS AND EXPLAIN:
y= 4x + 7
2x + y = 7

A. one solution

B. no solution

C. infinitely many solutions

Answers

C.infinitely many solutions

PLEASE HELP ASAP!!! PLEASE!!!!
The graph shows the prices of different numbers of bushels of corn at a store in the current year. The table shows the prices of different numbers of bushels of corn at the same store in the previous year.

A graph shows the Number of Bushels on the x-axis and the Price of Corn in dollars on the y-axis. The x-axis scale is shown from 0 to 14 at increments of 2, and the y-axis scale is shown from 0 to 98 at increments of 14. A straight line joins the ordered pairs 2, 14 and 4, 28 and 6, 42 and 8, 56 and 10, 70 and 12, 84.
Previous Year
Number of Bushels
Price of Corn (dollars)
2
10
4
20
6
30
8
40
Part A: Describe in words how you can find the rate of change of a bushel of corn in the current year, and find the value.
Part B: How many dollars more is the price of a bushel of corn in the current year than the price of a bushel of corn in the previous year? Show your work.

Answers

Answer:Part A:8  Part B:$1

Step-by-step explanation:

Part A: 7 dollars  

- The graph shows that 2 bushels is 14 dollars,  because the graph has a straight line, the rate remains constant you must divide the sides by two to find the amount for one bushel which would be 7 dollars.

- And to double check you would divide 28 by 4, 42 by 6, 56 by 8, 70 by 10, 84 by 11, and 98 by 12. they all equals 7 dollars So, the equation would be y = 7x.

- 7 can be known as the slope and  rate of change.

Part B:2 dollars

- The years before show 2 bushes was 10 dollars

-so you would divide 10 by two you would get five  To double check you would do the same thing with 20 by 4, 30 by 6 and 40 by 8, and they all equal 5 dollars.

-if you use this answer be sure to reword it so you dont get copy write and integrity. have a great day or night.

Other Questions
connect them, dont guess please + 23 points in klm the measure of m=90 the measure of l=68 and mk=2.5 feet. find the length of kl to the nearest tenth of a foot (repost) Can someone please help me with this asap!!! 108.2 explain with answer How many solutions does x2 - 2x + 9 = 0 have and what type are they? Do NOT find theactual solutions. please help if you can. add any missing commas. Can someone help me with this problem number 4 Select the correct answer.Who do we consider to be the founder of genetics? Mill Company began operations on January 1, 20X1, and recognized income from construction-type contracts under different methods for tax purposes and financial reporting purposes. Information concerning income recognition under each method is as follows: Year Tax Purposes Book Purposes 20X1 $ 400,000 $ 0 20X2 625,000 375,000 20X3 750,000 850,000 Required: Assume the income tax rate is 21% in all years and that Mill has no other temporary differences. In its December 31, 20X3, balance sheet, what amount of deferred income taxes should Mill report What is NOT a good source of protien! PLZ HELP I NEED IT IN 9 MIN I have one question, i'll give ya'll 50 points! how might immigration affect diversity which process helps guarantee that a species continues to involve over hundreds of years?A. growthB. nutritionC. reproduction Will mark brainliest Most of the oxygen in the atmosphere is made by algae. Where do most of the algae live?coastal oceandeep oceanpondslakes I need help with this math problem NEED HELP ASAP!! WILL MARK BRAINLIEST!!! According to the dictionary, -ment can refer to an action, a place, or a state resulting from an action. This definition is useful to know because -ment functions as aA: suffix.B: verb.C: prefix.D: root. HELP IMMA DIE find the inverse for each relation {(-5,1),(-5,-1)(-5,8)}a. (8,-5) (1,-5) (-5.8)b. (-5,1) (-5,-1) (-5,8)c. (-1,5), (1.-5) (8,5)d. (1,-5) (-1,-5), (8,-5) Factor the trinomial 3x2 + 13x 10 by grouping.