Someone please help me and thank you:)
Answer:
your answer is F . s=1/6r .
WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
the answer it's B we got the same test
PUT THE B
Answer:
mm option a is right
Step-by-step explanation:
bcz there is only 1 zero less in weight of elephant as compared to whale hope it may help u
which of the following are some of the possible soulitions for the inequality -9w < -54
the answer
w < 6
Step by Step
-9w < -54
w < -54/-9
w< 6
Please help look at picture
round to the nearest tenth
-6(2x - 6) - 4x + 7 Simplify the algebraic expression.
Answer:
− 1 6 + 4 3
Step-by-−
−6 ( 2 − 6 ) − 4 + 7
− 1 2 + 3 6 − 4 + 7
− 1 2 + 3 6 − 4 + 7
− 1 2 + 4 3 − 4
− 1 2 + 4 3 − 4
− 1 6 + 4 3
step explanation:
Distribute
Add the numbers
Combine like terms
Dylan and Marcella decided to build a fence. Dylan worked alone for 2 hours. Marcella arrived, and they worked 1 hour together. Dylan left, and Marcella worked 1 hour alone. The fence was then ½ done. Individually, it takes Dylan 3 more hours to build a fence than Marcella. How long would it take Dylan and Marcella each to build the fence by themselves?
I need help
5th Grade: Module 2 - Lesson 23
please send me picture why bc i need do a division of that and show my work please help
Answer:
your
Step-by-step explanation:
account
DELETED :)
Enjoy the rest of your day lovebug, if helpful... dont hesitate to mark as brainliest! ;)
Functions W and Z are both linear functions of x. Which statement comparing the functions is true?
Answer is in the file below
tinyurl.com/wpazsebu
Choose the following function that belongs to the squaring family.
Oy= x3 + x2
O y=x2-x
Oy= x+22
Oy= X
Helpp worth 20 points!!
write the equation of the line below
Answer:
y = -x -2
Step-by-step explanation:
Answer:
-x - 2 = y
I hope this is correct :P
Americans eat an average of 100 acres of pizza per year. That is equivalent to 4,356,000 square feet of pizza per year. How is the area expressed using scientific notation?
Answer:
D. [tex] 4.356 * 10^6 [/tex] ft²
Step-by-step explanation:
Scientific notation of a number is expressed in the following form, [tex] a * 10^b [/tex]
Where,
a = decimal number (1 ≤ |a| < 10)
b = the power of 10 whereby the scientific notation is equivalent to the original number.
To express 4,356,000 square feet in scientific notation, do the following:
1. Move the decimal point to the left up to the last non-zero digit = a = 4.356
2. Since we moved the decimal point by 6 decimal places, therefore, b = 6
3. Substitute the values of the variables into
Thus:
4,356,000 = 3. Substitute the values of the variables into
a * 10^b
Thus:
4,356,000 = 4.356 * 10^6
Evaluate the expression when a=4 and b=-3.
-a +4b
Answer:
-16
Step-by-step explanation:
-a +4b
By putting the value a = 4 and b = -3
= -(4) + 4 × (-3)
= -4 - 12
= -16 (Ans)
Which expression is equivalent to 6-8 x 65?
Answer:
12-16 X 130
Step-by-step explanation:
Lol its asking for an equivalent expression meaning the same thing soooo... I just multiplied each number by two: 6X2= 12) 8X2=16) 65X2= 130) so the expression will be 12-16 X 65.
ps.
If u get any other answers with a different one than mine it doesnt mean its incorrect because there are infinite equivalent answers for this expression
What is 387.0642 rounded to the nearest hundredth?
Answer:
387.0742
Step-by-step explanation:
Answer:
387.06
Step-by-step explanation:
5 or more raise the score 4 or less let it rest
The ratio of x to 4 is not less than 9
Answer:
x/4 > 9
Step-by-step explanation:
Given g(x)=-2x+2, solve for x when g(x)=8
Answer:
x=±3. Explanation: g(x)=2x2−10 g(x)=8. ie 2x2−10=8 2x2=18 x2=9 x=±3.
Step-by-step explanation:
You can think of percentages in terms of fractions. Describe how you can think about 10%, 25%, and
75% by using fractions. Consider using tape diagrams to support your explanation
Answer:
You can think percentages as fractions by always using the denominator as 100 and the percentage as the numerator. For example, 10% would be 10/100 or 1/10 and 25% as 25/100 or 1/4 and 75% as 75/100.
Evaluate the function, find f(-2):
f(x) = 2x^2 +3x
Answer:
B) 2
Step-by-step explanation:
f(-2) = 2 * (-2)^2 + 3(-2)
f(-2) = 2 * 4 - 6
f(-2) = 8 - 6
f(-2) = 2
PLZ HELP ASAP WILL MARK U BRANLYEST... thanks:)
Step-by-step explanation:
Here we are going to use the Pythagoras theorem to get the Hight of the Television
[tex] {42}^{2} - {32}^{2} = x[/tex]
X Being the unknown side
[tex] {42}^{2} - {32}^{2} = 740 \\ x = \sqrt{740} = 27.2[/tex]
So the height is 27.2in
The Are of the screen would be L x B
27.2 x 32 = 870.2 in^2
We will use Pythagoras for the last question also
[tex] {40}^{2} + {32}^{2} = 2624 \\ \sqrt{2624} = 51.23[/tex]
She will need 51.23 in screen size
Luca has a box of dog toys. There are 3 bones, 5 balls, and a stuffed animal. What is the ratio of balls to stuffed animals?
A.
5:1
B.
9:5
C.
5:8
D.
1:5
The sum of the measures of two angles is 107.3º. One angle has a measure of 51º. What is the measure of the second angle?
Answer:
56.3°
Step-by-step explanation:
If the total is 107.3° just subtract 51° to get 56.3°
Find the missing dimension. Use the scale factor 1: 8.
Model length: 6 cm.
Actual length: ?cm.
What is the actual length
Answer:
9cm
Step-by-step explanation:if im wrong sorry
A male African elephant weighs
7 Tons. A male African lion at the local zoo weighs
1
50
of
the weight of the male African elephant.
How many pounds does the lion weigh?
The lion weighs
pounds.
0.14 Short Tons = 280 pounds
(I dont know how a fat A* Lion weighs 280 pounds, but just go with it-)
Jerrold was playing around and created the following expressions for fun. Are they equivalent? How can you tell? 2x + 2 x + 1 + x + 1 2(x + 1)
Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio. 4:15
Answer: 8:30, 16:60, 32:120
what is the solution to the equation below -5/4 x + 2/5 equals -13 / 30
Y-3=2(x+1)
Missing values?
Dom buys a stock option for $2500 that pays out 15% annual interest compounded monthly. What is Dom's balance after 6 years?
Answer:
375
Step-by-step explanation:
Which triangles are similar? I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
Answer:
A and B!!!
Step-by-step explanation:
Which is a better deal 12.4 ounces for $4.99 or 21 ounces for $6.49?
Answer:
Getting 21 ounces for $6.49 is a better deal!
Step-by-step explanation:
4.99 / 12.4 = 0.402419...
6.49 / 21 = 0.30904...
0.4 is larger than 0.30 therefore 0.30 is less and a better deal.
Have an amazing day! ^-^