Answer:Avocado recognizes a gain of $50,000
Explanation:
Book Value of machine = Purchase Price - Depreciation
$ 100,000 - $70,000 = $30,000
Avocado sold the machine at = $80,000
Therefore, Gain/(loss) recognized = Selling Price - Book Value on date of sale
$80,000 - $30000 = $50,000
Avocado recognizes a gain of $50,000
Avocado recognizes a gain of $50,000
The calculation is as follows:
Book Value of machine = Purchase Price - Depreciation
= $ 100,000 - $70,000
= $30,000
And,
Avocado sold the machine at = $80,000
So,
Gain/(loss) recognized = Selling Price - Book Value on date of sale
= $80,000 - $30000
= $50,000
Learn more: https://brainly.com/question/17429689?referrer=searchResults
The Nicor family is planning to purchase a new home 7 years from now. If they have $240,000 now, how much will be available at the time of purchase
Answer:
$530,400
Explanation:
The interest rate on the funds is 12%.
To find the answer, we use the future value of an investment formula:
FV = PV(1 +i)^n
Where FV = Future Value (the value we are looking for)
PV = Present value, in this case $240,000
i = the interest rate, in this case 12%
n = the number of compounding periods, in this case, 7 years.
Now, we plug the amounts into the formula:
FV = 240,000 (1 + 0.12)^7
FV = 240,000 (2.21)
FV = 530,400
So the value available for buying the new home after 7 years is $530,400
For financial accounting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 20,250 units
Answer:
$411,075
Explanation:
Calculation for the total amount of product costs incurred to make 20,250 units
First step is to calculate Variable manufacturing cost per unit
Direct materials 7.70
Direct labor Variable 4.70
Variable manufacturing overhead 2.20
Variable manufacturing cost per unit $14.6
Second step is to calculate Total variable manufacturing cost
Variable manufacturing cost per unit$14.6
*Number of units produced 20,250 units
=Total variable manufacturing cost $295,650
($14.6*20,250)
Second step is to calculate Total fixed manufacturing cost
Fixed manufacturing overhead per unit $5.70
xNumber of units used to calculate fixed cost per unit 20,250 units
=Total fixed manufacturing cost $115,425
($5.70*20,250)
Now let calculate Total product cost
Total product cost = $295,650+$115,425
Total product cost=$411,075
Therefore the total amount of product costs incurred to make 20,250 units is $411,075