Bull Run Bicycles is having a sale. All bikes are 20% off. What is the sale price of a bike that is $184.99?

Answers

Answer 1

36.99 or 37 rounded, 184.99 x .20 gets you the answer, basic maths


Related Questions

9y= 5/7
solve as a fraction

Answers

Divide both sides by 9
5/7 times 1/9 = 5/63
Y = 5/63

Answer:

y=5/63

Step-by-step explanation:

Lulu found a recipe for her favourite snack: yogurt covered peanut clusters. Lulu wanted to make a large batch of peanut clusters, so she bought 4 pounds of peanuts for $14. How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts? What is the cost per pound?

Answers

Answer:

How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts?

Answer: $35

What is the cost per pound?

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

So first, to find the anser to the first question, we need to find out the second question. So, what is the cost per pound.

Well if she got 4 pounds for $14, we should try dividing 14 by 4.

14 divided by 4 = 3.5 ($3.50)

So the cost per pound is $3.50

Now to find out how much it costs if Lulu bought 10 pounds, we need to multiply.

10 x 3.5 = 35

So if she bought 10 pounds, she would play $35

please help. This is Linear systems. If anyone knows how to do it helppp

Answers

Answer:

The given system of linear equations has infinite many solutions.

Step-by-step explanation:

Given equations are

σ-2ζ=3       eqn 1

4σ-8ζ=12   eqn 2

We will use elimination method to solve the linear system

Multiplying equation 1 by 4

4(σ-2ζ) = 4(3)

4σ-8ζ=12

We can see that the both equations in the system are same i.e. we get the same equations by simplifying the equations. The graph of both equations will overlap completely.

This means that the system has infinite many solutions.

Hence,

The given system of linear equations has infinite many solutions.

Help with this please

Answers

Answer:

4,5,6.

Step-by-step explanation:

This is the answer because these 3 x values are the one's where the y value is less than one, and another name for y is f(x). Hope this helped!

Evaluate the expression
бу — x when x = 6 and y = 4

Answers

6y-x
you have to plug in the numbers for x and y so it would be (6x4)-6 then you you solve this you do whats in parentheses first. Your problem should look like this 24-6 then you subtract that and you get 18. 18 will be your final answer.

Give three examples of equations where there will be no solution.

Answers

Answer:

5x = 3x

4+8t-y=y-t+8

98/r=34t

Step-by-step explanation:


I need to find the missing side (x). PLEASE HELP I HAVE UNTIL TOMORROW AT 10AM

Answers

Answer:

The answer is x = 9.19

Step-by-step explanation:

I used the pythagorean theorem to solve for x.

12^2 - 7.71^2 = x^2

#teamtrees #WAP (Water and Plant)

how does dividing integers relate to multiplying integers

Answers

Answer:

Dividing is like multiplying fractions.

Also, dividing integers is the opposite of multiplication of integers.

x * y = z

z / y = x

Answer:

To multiply or divide signed integers, always multiply or divide the absolute values and use these rules to determine the sign of the answer. When you multiply two integers with the same signs, the result is always positive. Just multiply the absolute values and make the answer positive.

Step-by-step explanation:

Hope this helps:)

Solve the value of x

Answers

Answer:

the value of x will be 180 degrees - 95 degrees x is equals to 85 degrees

Select the correct answer.
Solve the system of equations,
y=x-5
y = x2 - 5x+3

a. (4,-1) and (2,-3)
b. (4,-3) and (2,-1)
c. (4,-9) and (2,-7)
d. (-4,-9) and (-2,-7)

Answers

Answer:

A. (4,-1) and (2,-3)

Step-by-step explanation:

In QRS, mQ= 8x-17,mR=19x+4,and mS=5x+1. Classify QRS by its angles and sides

Answers

Answer:

Option (3) and Option (5)

Step-by-step explanation:

By the property of a triangle,

Sum of interior angles of a triangle is 180°.

m∠Q + m∠R + m∠S = 180°

By substituting the measures of angles in the equation,

(8x - 17)° + (19x + 4)° + (5x + 1)° = 180°

32x - 12 = 180

32x = 192

x = 6

m∠Q = (8x - 17)° = 48 - 17

                          = 31°

m∠R = (19x + 4)° = 114 + 4

                           = 118°

m∠S = (5x + 1) = 30 + 1

                       = 31°

Since, one interior angle measures 118° which is grater than 90°.

Therefore, triangle QRS is an obtuse triangle.

Since, m∠Q = m∠R = 31°

It's an isosceles triangle.

Option (3) and Option (5) are the correct options.


Given that
8
x

5
y
=
24

Find
x
when
y
=
8

Answers

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

8x-5y=24

Plug in y

8x-40=24

8x=64

x=8

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

8(x)-5(y)=24

8(x)-5(8)

5(8)= 40

8(x)-40=24

40-24=16

16/8=2

x=2

I need help ASAP!!!!

Answers

Answer:

it would be small.

Step-by-step explanation:

bcause its the smallest one and theres only 1 softball.

complete the explicit formula of the arithmetic sequence
a. —11, —3, 5, 13, ...
b. 81, 54, 27, O
c. —5, 13, 31, 49
A=
B=
C=

Answers

Answer:

a. a^n = 8n - 19

b. a^n = 81 - 27(n - 1) = 81 - 27n + 27 = 108 - 27n

c. a^n = -5+18(n-1)

determine if the triangles are congruent or not?

Answers

Answer:

they are congruent

Step-by-step explanation:

both have the same size and angles, one is just translated

Enter the correct answer in the box.
Savannah always buys a specific brand of shampoo. The average price of a 15-ounce bottle is $8.25.
Depending on where
she buys it, the price can vary by as much as $0.65. Write an equation that represents the maximum and minimum price per
bottle of Savannah's shampoo. Do not use dollar signs, and use x for the variable in the equation.

Answers

Ans $0.15 cents per ounce wer:

Line a can be described by the equation 3x - 4y = 8.
Write the equation of a line in slope intercept form that is parallel to line a and goes through point (24, 6).

Answers

Given:

Equation of a line is

[tex]3x-4y=8[/tex]

To find:

The equation of line in slope intercept form that is parallel to line a and goes through point (24, 6).

Solution:

If a linear equation is [tex]ax+by+c=0[/tex], then

[tex]Slope=-\dfrac{a}{b}[/tex]

In the equation [tex]3x-4y=8[/tex], a=3 and b=-4, thus the slope of the line is

[tex]Slope=-\dfrac{3}{-4}[/tex]

[tex]Slope=\dfrac{3}{4}[/tex]

We know that, slope of two parallel lines are same. So, slope of parallel line is

[tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex]

The parallel line passes through (24, 6) and have slope [tex]m=\dfrac{3}{4}[/tex], so the equation of line is

[tex]y-6=\dfrac{3}{4}(x-24)[/tex]

[tex]y-6=\dfrac{3}{4}(x)-\dfrac{3}{4}(24)[/tex]

[tex]y-6=\dfrac{3}{4}(x)-18[/tex]

Add 6 on both sides.

[tex]y=\dfrac{3}{4}(x)-18+6[/tex]

[tex]y=\dfrac{3}{4}(x)-12[/tex]

Therefore, the equation of parallel line in slope intercept form is [tex]y=\dfrac{3}{4}(x)-12[/tex].

Please help asap!!!!!!

Answers

Answer:

I think the answer is srry if I'm wrong but it's 22 or 42

Step-by-step explanation:

ur welcome srry if I got it wrong

Please I will give brainliest !!!!!
Please
!
!















.
...

Answers

The answer is option 2,

2x10^10

For the graphs below, find f(g(-2)).​

Answers

Answer:

g)112

Step-by-step explanation:

You wanna move it down to F by 4 squares

Using the given graph we must find the value of the composition of f(g(x)) evaluated in x = -2, we will get:

f(g(-2)) = 2

First, we need to find the value of g(-2), to get this, we look at the graph of g(x) and find the value when x = -2, it is:

g(-2) = -1

Then we have:

f(g(-2)) = f(-1)

Now we must find f(-1) in the f(x) graph, it is:

f(-1) = 2

Then we have:

f(g(-2)) = 2

If you want to learn more, you can read:

https://brainly.com/question/5614233

Find the surface area of the square pyramid.
11 m
7 m

Answers

Answer:

A≈210.61

Step-by-step explanation:

Answer:

316.85 I don't know if it's correct but I tried and I think your in a different grade them me soo correct me if it's wrong. Hope I helped :)

Step-by-step explanation:

explanation would be it's hard to explain..heeh sorry if it's wronggg

Pleaseeee help im confused best answer will get brainliest.

Answers

Answer:

10x + 4

Step-by-step explanation:

10x + 4

There are two sides on each so 2(x+1) = 2x + 2 and 2(4x + 1) = 8x + 2. (8x+2) + (2x + 2) = 10x + 4

By coincidence, Kimberly’s Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday: yellow and blue. All yellow paint comes in 9-liter containers while blue paint is sold in 12-liter containers. What is the smallest amount of each paint color the store must have sold?

Answers

Answer:

36 liters

Step-by-step explanation:

Yellow paint = 9 liters containers

Blue paint = 12 liters containers

Kimberly’s Paint Supplies sold equal quantities of two paint colors yesterday

What is the smallest amount of each paint color the store must have sold?

Find the Lowest common multiple of 9 liters and 12 liters

9 liters = 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90, 99

12 liters = 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96, 108

The Lowest common multiple of 9 liters and 12 liters is 36 liters

Therefore, the smallest amount of each paint color the store must have sold to have equal quantities of two paint colors yesterday is 36 liters

Answer:     The answer is 9.

Step-by-step explanation:

Because I got it right on ixl.

12x12=9, 23x23=16, 34x34=?

Answers

Answer:

34 x 34 is 1156

Step-by-step explanation:

Answer:

1,156 is your answer

82.2756 rounded to the nearest penny

Answers

Answer:

i think it's 82

Step-by-step explanation:

20 POINTS !!!!!!!
Determine what type of solution for each system
(a) one solution
(b) infinity many solutions
(c) no solution

{y=2x-1
{y=-4x-7

{y=5x-3
{y=-3x+4

{y=6x+4
{6x-y=1

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

2x + 5= 11 solve for x

Answers

Answer:

....................

Answer:X=3

Step-by-step explanation:

Please give me brainlest

Four boys mixed blue paint and yellow paint to make green paint. The table shows the amounts of blue and yellow paint each boy mixed Green Paint Name Blue Paint Yellow Paint Enrico 8 cups 3 cups Toml 10 pints 4 pints Berkley 12 ounces 8 ounces Jaylen 16 tablespoons 6 tablespoons Which two boys made the same shade of green paint? Choose two names. A Enrico B. Tomi C. Berkley D. Jaylen​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

i am on the same one

who sings, THE KID FRANKIE.

Answers

Answer:

frankie

Step-by-step explanation:

Answer:

wiz khalifa

Step-by-step explanation:

yeah

Is 4 hours greater or less than 14,400 seconds? (Or equal too)

Answers

Answer:

Equal to.

Step-by-step explanation:

The easiest way to figure this out is to convert 14,400 seconds to hours. There are 60 seconds in a minute and 60 minutes in an hour. So, divide 14,400/60, which is 240. This is now 240 minutes. To figure out minutes into hours, divide 240/60, which is 4. 4=4, so 4 hours equals 14,400 seconds.

Hope this helps you out...have a good day c:

Other Questions
Madeline is a midfielder for her High School soccer team. A system in which power is split between the federal and state government in which the federal government is Supreme is called 17. What did Japanese samurai expect of women?A. to live up to the same values of honor and courage as menB. to be weak creatures who needed to be idolizedC. to be weak creatures who needed to be defended by menD. that women could never fight in battle 2020 Camaro ZL1 1LE or 2020 Mustang GT500 and why. my sister leigha is 4 years old, Sheila is 12 yrs old. when leigha becomes 18 how old will sheila be? 16 points and brainliest answer. Dont give wrong answers. Please check before answering Explain the meaning of classical as it applies to periods in history Simplify 3 square root of 512 Which statement best describes laissez-faire and how it was practiced in the Louisiana colony?Local officials did not regulate trade because they were unaware of illegal activity.Local officials strongly regulated trade, but they did allow some illegal activity to occur. Local officials did not interfere with commerce and allowed illegal trade to continue. Local officials forced businesses to strictly follow Spanish law in trade and commerce. In your opinion why would a person be negatively effected by using drugs or alcohol. Please give examples in you explanation. Three paragraphs Mr. Morris bought lunch for the entire class, costing him $80. He left a 20%tip. How much was his total bill? buddy guy!!, has anyone noticed that mos thanks have bats literally lots of there names r like dome7 NEED HELP PLEASE!!!:) Janis is selling water and Gatorade at the parade. Gatorade costs $3 per bottle. She made $20 on water sales. Write an expression that represents how much money Janis will collect in all. solve for t 5t-3=3t+5 HELP!!! MARKING BRAINLIEST By making inferences based on analysis of a character, the reader is able to determine a charactersO actions.O development.O themeO motivation.Mark this and retumSave and Exit Will mark branniest if gotten right How to write an introduction on Alexander the Great in English please help Brainlest if correct