can anybody help with this question please!?!

Can Anybody Help With This Question Please!?!

Answers

Answer 1

Answer:

73

Step-by-step explanation:

According to Triangle Sum Theorem, the 3 interior angles of a triangle adds up to 180 degrees.

So, you can take the other 2 interior angles to find the third on:

180-72-35=73

<1=73 degrees

Answer 2
73° 72+35=107 180-107=73

Related Questions

there was some ham in the refrigerator tyrisha used 3/4 of a pound to make sandwiches and jacquel used 7/8 of a pound to make sandwiches if there is now 2 1/2 pounds of ham leftover how much ham was there before tyrisha and jacquel used some

Answers

4 and 1/8

Step by step explanation:

You convert 3/4 and 7/8 to the LCM (Lowest Common Denominator) which would be 8 so
3/4 = 6/8 + 7/8= 13/8 = 1 and 5/8 pounds
Then you add 2 and 1/2 pounds to 1 and 5/8 pounds ,but again u need the LCM which would be 8 so 2 1/2 = 2 4/8 pounds
2 4/8 pounds + 1 and 5/8 pounds = 4 and 1/8 pounds

Sorry if it’s wrong

help me with this please

Answers

This is incorrect. X can be negative, making the expression on the left less than 0. If x were -10, then:
3 x -10 + 1 > 0
-30 + 1 > 0
-29 > 0
Is NOT true.

log26x nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Answers

Answer:

? what

Step-by-step explanation:

Answer:

what?......................

GIVING 20 POINTS AWAY PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ASAP!!

Answers

Answer:

D 144 in hope this helps you on your test

Help please I need this!!!

Answers

Answer:

n and y are incorrect

Step-by-step explanation:

The right rectangular prism is made of equally sized cubes. If the length of each cube is 1 meter, what is the volume of the right rectangular prism?
v

72 m3

13 m3

44 m3

36 m3

Answers

Answer:

72 m3

Step-by-step explanation:

Just multiply every number, 6*3*4=72

Which of the following statements are true? select all that apply.

Answers

Answer:

what are the statements?

What is the volume of the cube shown?

Answers

It’s 11 24/64 i did this too

PLEASEEE HELP 25 points

Answers

Answer:

slope= 1/10x and the slope represents the increase of the rental cost after x miles driven.

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

Whoever gets this correct gets brain, 5 stars and a thanks! An explanation of it would be amazing! Tysm!

Answers

Answer:

D: 12

Step-by-step explanation:

1) So what I did at first was convert the fractions into decimals.

(Personally, this makes it easier, for me at least)

[tex]\frac{1}{4} = 0.25\\[/tex][tex]\frac{3}{5} = 0.60[/tex]

2) The problem states that for every 0.25 cups of broccoli, 0.60 grams of fiber are added as well to the mix. You can also convert this into a fraction. (It doesn't matter which one is the numerator/denominator, but for this example, I used the 0.25 cups of broccoli as the numerator.

[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{0.25}{0.60}[/tex]

3) Next step would be making another fraction. This time, the fraction is for the 5 cups of broccoli. Since we don't know the amount of grams for the fiber, we will replace it with an "x".

[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{5}{x}[/tex]

4) Realize, that |  [tex]\frac{0.25}{0.60} =\frac{5}{x}[/tex] |  To figure out the answer to this part, you can cross-multiply

[tex]0.25x = 5(0.60)[/tex][tex]0.25x = 3[/tex]

5) Then at last, divide both sides by [tex]0.25[/tex] and you'll get:

[tex]x=12[/tex]

Sorry this may have taken a long time; I just wanted to make sure everything was correct. Hope you do well on math, whether it's a test, or just homework. Good luck! :D

An engineer lives 21 miles east and 22 miles north of a water tower. A bridge she is
building is located 12 miles west and 34 miles south of the water tower. Find the
distance between where the engineer lives and the bridge

Answers

Answer:

t

Step-by-step explanation:

Juan sells 3 oranges for every 2 apples. How many apples should Juan expect to sell
when Juan sells 15 oranges:

Answers

Answer:

10 apples

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

3 oranges     15 oranges

--------------- = -----------------

2 apples           x apples

Using cross products

3x = 2 * 15

3x = 30

Divide by 3 on each side

3x/3 = 30/3

x = 10

Answer:

He can expect to sell 10 apples

The mean age of 5 people in a room is 27 years.
A person enters the room.
The mean age is now 27.
What is the age of the person who entered the room?

Answers

The answer is 135
27 x 5=135

Answer:

thee answer is 27

Step-by-step explanation:

As the first part was 27 and the second pARTR 27 NO MATHS NEED TO BE INCLUDED AS 27 IS THE CORRECT

[tex]6^{3}[/tex] times [tex]6^{7}[/tex]

1.[tex]6^{21}[/tex]
2.[tex]36^{21}[/tex]
3.[tex]6^{4}[/tex]
4.[tex]6^{10}[/tex]

Answers

6^10

Or

Answer 4

This is because 3+7 is 10

For future problems, exponents can be added and that’s how you get the answer :)

Answer:

6^10

Step-by-step explanation:

When u ve base that are the same(6) u can add the exponents (7+3 = 10)

And keep the base the same

find the length of AB on the kite?

Answers

I don’t know thrhehajjahajahdjebwhahabwvdksjabab

find the length of the missing side

Answers

Answer: 55.4

Step-by-step explanation:

Remember soh cah toa

tangent = adjacent/opposite

angle is 18 degrees

Opposite is 18

Adjacent is x

So tangent of 18 degrees = 18/x

Use calculator to find tangent of 18 =0.3249

So 0.3249 = 18/x

Reciprocal both sides

3.0777 = x/18

Multiply both sides by 18

x = 55.3983

You may need to round

Given a cylinder with a radius of 8 inches and a height of 20 inches. Which of
the following choices is NOT a possible cross section of this cylinder?

Answers

eu ainda n sei mas se alguém responde vai me ajudar tmb

Calculate the diameter of a circle if its circumference is 25.1cm​

Answers

Answer:

d≈7.99 cm

Step-by-step explanation:

Using the formulas

C=2πr

d=2r

Solving for d

d=C/π=25.1/π≈7.98958

Note: Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided. What is the volume of the rectangular prism? A rectangular prism has length of 10.4 millimeters, width of 5 millimeters, and height of 8 millimeters.

Answers

Answer/Step-by-step explanation:

Volume = L*W*H

L = 10.4

W = 5

H = 8

10.4* 5 = 52

L*W = 52

52* 8 = 416

L*W*H = 416

Therefore,

ANSWER: 416

if needed in volume form 416^3

What is 9 (4x^2 - 3) simplified?

Answers

Answer: 36x^2 -27

Step by step: just multiply 9 into the brackets

Someone plz HELP ME
Don't skip this question I'M STUCK
Drawing box and whiskers plots

Answers

Answer:

Water is added to liquid isopropanol (a polar liquid) to form a solution of rubbing alcohol. Describe what happens on the molecular level as the water dissolves in the isopropanol.

Step-by-step explanation:


Last week, while running
the mile, Eva's time was
2 1/2 minutes over her
average time. This week,
her she ran - 4 1/2 minutes
from her average What is
the difference in the two
running times?

Answers

Answer:

the difference is 2 minutes

Step-by-step explanation:

is that -4 1/2???? cause then it would be -2

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Answers

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

did i get this right lol

Answers

Answer:

pretty sure.

Step-by-step explanation:

i believe in you.

Cell phone Plan A costs $60 per month and comes with a free $500 phone. Cell phone Plan B costs $50 per month but does not come with a phone. If you buy the $500 phone and choose Plan B, how many months is it until your cost is the same as Plan A's?

Answers

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

60x=50x+500
-50x=-50x+500
10x=500
500/10 = 50

It would take 50 months for your plan to be the same as A

Please find the square root of this non perfect square please

Answers

Answer:

1.41421

Step-by-step explanation:

What is the value of the expression 2 + x2.5 when x = 3?

Answers

Answer:C. 47

Step-by-step explanation:

Answer:

C. 47

Step-by-step explanation:

I did the calculations

Your teacher gave you 78 of a bag of candy, but she only gave your friend 14 of a bag. How much more of the bag did your teacher give you than your friend?

Answers

Answer:

64

Step-by-step explanation:

78 - 14

You have to subtract your amount of candy by the friends which would be 78-14=64

PLz help me
Aaliyah needed to get her computer fixed. She took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 3 hours and charged her $66 for parts. The total was $441. Write and solve an equation which can be used to determine xx, the cost of the labor per hour.

Equation:
Answer: x =

Answers

Answer:

x=125

Step-by-step explanation:

First identify what the varible means,

x = the cost of the labor per hour.

Next, write out an equation

3x + 66 = 441

Solve,

3x+66=441

Step 1: Subtract 66 from both sides.

3x+66−66=441−66

3x=375

Step 2: Divide both sides by 3.

3x/3 = 375/3

x=125

I need answers to this

Answers

Answer:

x = -5, and y = -6

Step-by-step explanation:

Suppose that we have two equations:

A = B

and

C = D

combining the equations means that we will do:

First we multiply both whole equations by constants:

k*(A = B) ---> k*A = k*B

j*(C = D) ----> j*C = j*D

And then we "add" them:

k*A + j*C = k*B + j*D

Now we have the equations:

-x  - y = 11

4*x - 5*y = 10

We want to add them in a given form that one of the variables cancels, so we can solve it for the other variable.

Then we can take the first equation:

-x  - y = 11

and multiply both sides by 4.

4*(-x - y = 11)

Then we get:

4*(-x - y) = 4*11

-4*x - 4*y = 44

Now we have the two equations:

-4*x - 4*y = 44

4*x - 5*y = 10

(here we can think that we multiplied the second equation by 1, then we have k = 4, and j = 1)

If we add them, we get:

(-4*x - 4*y) + (4*x - 5*y) = 10 + 44

-4*x - 4*y + 4*x - 5*y = 54

-9*y = 54

So we combined the equations and now ended with an equation that is really easy to solve for y.

y = 54/-9 = -6

Now that we know the value of y, we can simply replace it in one of the two equations to get the value of x.

-x - y = 11

-x - (-6) = 11

-x + 6 = 11

-x = 11 -6 = 5

-x = 5

x = -5

Then:

x = -5, and y = -6

Other Questions
Subject: ScienceWhich statement best describes how the phase of the Moon changes from a full moon to a new moon? O A. Earth moves around the Sun until the Moon is between the sun and Earth, O B. Earth moves around the Sun until Earth is between the Sun and the Moon O C. The Moon moves around Earth until Earth is between the Sun and the Moon. O D. The Moon moves around Earth until the Moon is between the Sun and Earth. An ethanol railroad tariff is a fee charge for shipments of ethanol on public railroads. The Agriculture Marketing Service publishes tariff rates for railroad-car shipments of ethanol in the Biofuel Transportation Database. Assuming that the standard deviation of such tariff rates is $1150, determine the probability that the mean tariff rate of 500 randomly selected railroad-car shipments of ethanol will be within $100 of the mean tariff rate of all railroad-car shipments of ethanol. Two different formulations of an oxygenated motor fuel are being tested to study their road octanenumbers. The variance of road octane number for formulation 1 is 2 = 1.5, and for formulation, 2it is 2 = 1.2. Two random samples of size n1 = 15 and n2 = 20 are tested, and the mean roadoctane numbers observed are x1 = 89.6 and x2 = 92 5. Assume normality. Find the 95%confidence interval for the difference in the mean octane number. An irregular hexagon has angles that measure the following. Angle 1: 2x + 15 Angle 2: 9x - 3 Angle 3: 77 Angle 4: 8x + 8 Angle 5: 13x Angle 6: x - 4 What is the value of x? A rectangle has a perimeter of 35 1 half feet. If the length is 12 feet, what is the area of the rectangle? I NEED THE ANSWERS WITH AN EXPLANATION PLS!!1. The perimeter = 120 m; length = 45 m ; breadth = ____2. Perimeter of a rectangle = 250 m; breadth = 50m; length = _____ Pelusoec Co., a manufacturer of snowmobiles, is considering outsourcing the production of its headlights to an outside supplier. In the companys current in-house production process, each headlight requires $4 of direct materials, $3 of direct labor, and $6 of total manufacturing overhead. 40% of the manufacturing overhead is a common fixed cost that would be unaffected by the outsourcing decision, while the remaining 60% is traceable to the outsourcing decision. At what outside supplier price would the company be indifferent between making and buying the headl Easy 5th grade math help giving free brainliest. please answer!! How can employees demonstrate dependability to their employers? Find the surface area. 2 quarts hold 8 cups. 5 qts fills X cups Suppose a is an irrational numberand is a rational number. Cantheir sum be rational? Explain youranswer. If I have 16 card my brother as 3 times that amount and my sister has 16 more than him how many do we have all together Question 2 of 43What is the volume of this composite solid?2 m4 m7 m2 m2 mA. 58 cubic meters 1. Find the sum of the measures of the interior angles of a convex 11-gon. Why did the chicken go to the sance? A wave where the oscillation is parallel to the motion is a _______ waveA-standingB-longitudinalC-transverse Identify the sentence type.I have to do my homework before I can watch TV.a. simpleC. complexb. compoundd. compound-complexPlease select the best answer from the choices providedBCD NEED HELP ASAP, WILL GIVE BRAINLIESTPresident Roslin of Country XYZ knows that a new policy is needed to help solve the problem of rising unemployment in her nation. Her next step is todevelop a plan.implement a plan.identify the problem.solve the problem. solve4(2x - 3) = 6x + 2