Nathan and Matt plan to paint a house. If Nathan works alone, it will take
10 days. If Matt works alone, it will take 15 days. How many days will it
take to finish the job if they work together?
Anna is 11 5/6 years old. Morgan is 1 1/3 years older than Anna and Jane is 1 1/4 years older than Morgan. How old is Jane?
Answer:
18
Step-by-step explanation:
Two sides of a triangle have sides 11 and 16. The length of the third side must be greater than
__and less
than
A) 10, 17
B) 4,28
C) 5,27
D) 11,16
Answer:
c
Step-by-step explanation:
A city has a population of 350,000 people, suppose that each year the population grows by 5%. What will the population be
after 14 years?
Answer:
595,000
Step-by-step explanation:
find 5% of the present population
5/100*350,000 =17,500
there fore the population increases by 17,500 yearly
in 14 yrs time
=(14*17500) + 350,000
=245000+350000
=595000
The product of 0.031 and 1,000,000 is
-----------------
because the decimal point in 0.031 moves
-------------places to the right..
Answer:
31,000 and 6
Step-by-step explanation:
The product of 0.031 and 1,000,000 is 31,000, because the decimal point in 0.031 moves 6 places to the right.
Hope it helps :)
Please mark my answer as the brainliest
Answer:
0.00000003-6
Im doing a chalenge
Please like I need to win
20 POINTS IF YOU GET THIS I NEED HELP
Answer:
sum=3.2559347
Step-by-step explanation:
product= 2x6x2 798.364
did it on edginuty and got it right
PLZ PLZ PLZ help 50 points
Answer:
i think im to late sorry
Step-by-step explanation:
1.
Radii of the circles are given below, find their areas.
(1) 28 cm
(2) 10.5 cm (3) 17.5 cm
Answer:
i have done the solution calculate yourself
What is the value of y?
40°
y +30
A. 1100
B. 10°
C. 55°
D. 850
Answer:
the answer is c or 55
Step-by-step explanation:
good luck on your quiz!
Hey I need some help
Answer:
27
Step-by-step explanation:
It is an equilateral triangle, so all sides are 9 ft. 9*3=27.
You can buy a 49 pound bag of flour for nine dollars or you can buy a one pound bag for $.41 compare the per pound cost for the large and small bags
Answer:
49 pound bag=$.19 per pound
one pound = $.41 per pound
Step-by-step explanation:
49 pound bag for $9
$9/49=$0.1836 per pound
49 pound bag=$.19
one pound = $.41 per pound
I need this questions done for my class, we went over this but I forgot. Can you guys say the answer and explain so I don’t forget again? Thank you so much!
1) 2/5 x 3 =?
Since we cannot possibly cancel the denominators, let us multiply 2 and 3.
Answer will become, 6/5.
2) 2/3x3 =?
We can cut 3 and 3.
Answer will become, 2.
3) 2/5 x 3=?
This is a repeated question and the answer remains the same as the 1st question's answer, 6/5.
4) 3/2 x 3=?
We cannot cancel the denominators, let us multiply 2 and 3.
Answer is, 9/2.
X/6 = 3 x=____ help
Answer:
x =18
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{x}{6} = 3[/tex]
x = 3 x 6
x = 18
Verify:
[tex]\frac{18}{6} =3[/tex] (Correct)
Hey guys please help if I did this question correct if not can you answer it for me I would give you a Brainliest answer if you answer and that is NO JOKE❤
Answer:
Hope this helped :D Because summation means adding both values. So when we add negative integer, it will be more negative and hence resultant value will be smaller than both the integers.
20 points, help. I have this due in like 20 minutes.
Answer:
in sequence, -7, 3, 43, -27
Step-by-step explanation:
How do you do 20/4 divided by 8/9 and put it in simplest form?
Answer:
45/8, or 5.625
Step-by-step explanation:
20/4 is simplified to 5/1.
5/1 divided by 8/9
5/1 * 9/8
45/8
simplified to 5.625
Answer:
45/8 or 5 5/6.
Step-by-step explanation:
20/4 / 8/9 We invert the second fraction and multiply:
= 20/4 * 9/8
= 180 / 32
= 45/8
= 5 5/8.
Lainey bought a set of 20 markers for $6
What is the cost of 111 marker?
Answer:
370
Step-by-step explanation:
First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333
Then find amount for all pencils
3.333 by 111 is 369.963
Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370
Need help pleaseeeee!!
Answer: z 1/2
Step-by-step
:) 100%
If 4 is a root of the quadratic equation
x² - bx - 22 = 0
a. Find the value of b
b. Find the other root
Answer:
Step-by-step explanation:
x²-bx-22=0
put x=4
4²-4b-22=0
16-4b-22=0
-4b-6=0
2b+3=0
b=-3/2
x²-3/2x-22=0
2x²-3x-44=0
2x²-11x+8x-44=0
x(2x-11)-4(2x-11)=0
(2x-11)(x-4)
roots are 11/2,4
The required value of the b is -3/2, and another root of the given equation is -11/2.
What is simplification?The process in mathematics to operate and interpret the function to make the function or expression simple or more understandable is called simplifying and the process is called simplification.
Here,
Given expression,
x² - bx - 22 = 0
As we know 4 is the root of the equation,
put 4 in the given expression,
(4)² -b(4) -22 = 0
16 -4b -22 = 0
b = -3/2
x² + 3/2x - 22 = 0
(x - 4)(x + 3/2) = 0
root are,
x = 4 and -11/2
Thus, the required value of the b is -3/2, and another root of the given equation is -11/2.
Learn more about simplification here:
https://brainly.com/question/12501526
#SPJ2
any smart people want to help me
Answer:
$217.50
Step-by-step explanation:
$135 + (11*$7.50) = $217.50
Answer:
B
Step-by-step explanation:
26 students = 15 students + 11 students
135 for 1st 15, 7.50 for rest
135 + 7.50(11) = 217.50
Therefore, B
Jenna and Yvonne practice the high jump. Jenna can jump 2 feet. Yvonne can
jump 3 feet. Decide if each equation be used to find how much higher Yvonne
mps then Jenna. Choose Yes or No for each equation.
Answer:
only 1 and 2 are correct
Step-by-step explanation:
Here, we want to select appropriately
From the question, all we had to do is to make a subtraction; and that is;
3 5/12 -2 2/3
1. 2 8/12 can be reduced to 2 2/3; so the answer here is yes
2. 3 15/36 can be reduced to 3 5/12
and 2 24/36 can also be reduced to 2 2/3; so this is correct also
3. This is wrong
4. This is wrong
Angle 3 is equal to angle
PLEASE HELP
Special Right Triangles and Pythagorean Theorem
1. Find the length of the missing side.Leave your answer in the simplest radical form.
please show work
Answer:
x = 14
Step-by-step explanation:
15² = x² + 6²
225 = x² + 36
189 = x²
√189 = x
x = 13.7
x = 14
Find the inverse of 3x - 6
3x - 6
3x - 6
-3x + 6
-3x + 6
3x + 6
3x + 6
-3x + 6
Answer:
3x+6 is inverse of 3x-6.it is a additive inverse and if we add both we get 0.
Work out the perimeter of a regular octagon with side length 2.6mm
Answer:
20.8mm
Step-by-step explanation:
We know that an octagon has 8 sides, and since this is a regular octagon we can safely say that all sides are equal.
This means all sides are 2.6mm.
So if we run the calculation:
2.6mm × 8 = 20.8mm (Side Length × Number of Sides = Perimeter)
We have our final answer!
HELP ME PLEASEEEEE PLEASEEEEE
Answer:
5.46π cm³
Step-by-step explanation:
Volume of sphere= 4/3πr³
= 4/3×π×(1.6)³ cm³
=5.46π cm³
hope this helped you!
48/13 as a decimal rounded to the nearest tenth
Answer:
3.7
Round 5 up
Answer:
as decimal is approximately: 3.69231
Step-by-step explanation:
please answer this quickly
Answer:
Step-by-step explanation:
Azil runs 6 times four-fifths laps on Monday. Which fraction represents the number of laps that Azil runs on Monday?
Answer:
24 / 5 laps
Step-by-step explanation:
Fraction of laps run = 4/5 laps
Number of times lap was run = 6
Fraction representing total laps run :
6 * (4/5)
= 24 / 5
Or
24 /5 = 4 4/5 laps
James, Ryan and Jill share £120 in the ratio 3:2:1.
Find out how much each person recieves.
Answer:
James = £60, Ryan = £40 and Jill = £20
Step-by-step explanation:
James - 3, Ryan - 2 and Jill - 1
3 + 2 + 1 = 6
£120 / 6 = 20
Times 20 by each of the three numbers (3, 2 and 1)
3 x 20 = £60 (James)
2 x 20 = £40 (Ryan)
1 x 20 = £20 (Jill)
Answer:
James gets £60
Ryan gets £40
Jill gets £20
Step-by-step explanation:
Add up the ratio which would be 6 then divide it by the original sum which is £120 so the answer would be 20. You would then multiply 20 by each number so 20x3= 60. 20x2= 40. 20x1=20
All these should add up to your original sum and if they do you know you've done it right!