can u help me plssssssss

Can U Help Me Plssssssss

Answers

Answer 1

Answer:

120

Step-by-step explanation:

you do 3*4=12

12*10=120

Answer 2
I’m pretty sure surface area is all the sides multiples then added
I’m going to assume the length is 10, width is 4, and height is 3
You would find the base of the rectangle which is the same as the top and that would be 80 (because 10 multiples by 4 for the base and top)
Then the ends which is 3x4= 12 and you have to sides so the total is 24
And lastly the sides which is 10x3= 30 and you have 2 sides so it’s really 60
In total you have 60+24+80= 164cm

Related Questions

This is worth 16 points if you show work you will get the Brainliest answer if your unable to show work type it for your explanation plz ( no links )

Answers

H.

Step-by-step explanation:

Answer: H.

Step-by-step explanation: 2 x 4= 8 and 12/2 = 6

Solve questions 1-8 I just need the answer in (x,y) form

Answers

1 (x= 4, y= 12)
2 (x= 9, y= 2)
3 (x= -7, y= -1)
4 (x= 1, y= 0)
5 (x= 2, y= 1/2)
6 (x= -4, y= 5)
7 (x= 1, y= -5)
8 (x= -4, y= 3)
The girl above is right

A quadrilateral in the coordinate plane has verticles (3,-2) (3,-4) (5,-4) and (5,-2). What is the area, in square units, of the quadrilateral?

Answers

Answer:

4 Square

Step-by-step explanation:

Example : C For Cheeseburger , S for small and etc

Alexis goes to McDonald’s to get lunch for herself and her mother. Everything she orders is from the dollar menu. Alexis orders three McDoubles, two small fries, and two small cokes. Then she realizes she needs to take off one of the McDoubles and add two McChicken sandwiches. Write an expression to represent the cost of her order.

Answers

Answer:

3+2+2-1+2=8

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

3+2+2+-1+2=8

3+2 = 5
5+2=7
7-1=6
6+2=8
answer= 8

Help me pls! (Dot plots) Answer F G H. (Median and range)

Answers

Answer:

F. Last season median was 2, this season median was 5

G. The range last season and this season are the same: 8

H. This season was Paula's best.  Her median score per game was 5, and she scored as many as 9 points in a game. (If you've discussed mean and mode in class, here's more info) Her mean score (average score) last season was 3.41, and this season was 5. Also, her mode (score she recorded most often) this season was 5, compared to last season's mode of 2.

Step-by-step explanation:

Last season data set:

0, 1, 1, 2, 2, 2, 2, 4, 5, 7, 7, 8

median: 2

range: 8 - 0 = 8

mean: 3.41 points per game

mode: 2 points per game

This season data set:

1, 2, 2, 3, 5, 5, 5, 5, 7, 8, 8, 9

median: 5

range: 9 - 1 = 8

mean: 5

mode: 5 points per game

Let me know if you have any questions.

HELP QUICKLY PLEASE AND THANKYOU!

Answers

Answer is 9
Because 3 x 3 = 9

please answer Number 5

Answers

Answer:

what is the question, you forgot to add the image.

Step-by-step explanation:

Simplify the expressions by combining like terms

4r + 9r - 11r + 7r

Answers

9r
Explanation:
4r + 9r = 13r
13r-11r = 2r
2r + 7r = 9r

Celina surveyed 60 students at her school and found that 0.75 of the students she surveyed said their favorite class is math. Another 35% of the students she surveyed reported that their favorite class is science. How many more students in the survey prefer math over science?

Answers

Answer:

0,75⇔75% (m)

35% (s)

75%+35%=110%

110%-100%=10% (m+s)

75%-10%=65% (only m)

60-100%

(?)-65%

65*60:100=39 (stud.)

A math test is worth 50 points, but there is extra credit. If you get 110% on the test, how many points is your score?

Answers

Answer:

105

Step-by-step explanation:

WILL MARK BRAINLIESTTT

Maori created this shape out of construction paper using a ruler and scissors. She made sure that all of her angles were right angles.
What is the area of Maori's shape?

A) 36 cm2
B) 48 cm2
C) 90 cm2
D) 102 cm2

Answers

The answer is C 90 cm2
the answer would be C.

Hayden drives a taxi cab and receives $200 a day plue $0.25 for every mile he drives. He is saving up for a new laptop that costs about $1800. If Hayden drives an average of 300 miles per day, how many days will he have to drive to save enough money to buy the laptop?

Answers

Hayden will have to drive for approximately 7 days to save enough money to buy the laptop.

Given:

Daily base pay = $200

Earnings per mile driven = $0.25

Cost of the laptop = $1800

Average miles driven per day = 300

The basic arithmetic operations have been used to solve this question

1. Calculating the total earnings per day.

Total earnings per day = Daily base pay + (Earnings per mile driven × Average miles driven per day)

Total earnings per day = $200 + ($0.25 × 300)

Total earnings per day = $200 + $75

Total earnings per day = $275

2. Determining the number of days required to save enough money for the laptop.

Number of days = Cost of the laptop ÷ Total earnings per day

Number of days = $1800 ÷ $275

Number of days ≈ 6.545 (rounded to the nearest whole number)

Therefore, Hayden will have to drive for approximately 7 days to save enough money to buy the laptop.

Learn more about basic arithmetic operations at

https://brainly.com/question/30553381

Graph inequalities notes

Can sombody write me some guided notes over this topic in math

Answers

Step 1: Always start by isolating the variable y on the left side of the inequality. Step 2: Change the inequality to equality symbol. Step 3: Graph the boundary line from step 2 in the X Y − XY- XY−plane. Step 4: The last step is to shade one side or region of the boundary line.

Answer:

Step 1: Always start by isolating the variable y on the left side of the inequality. Step 2: Change the inequality to equality symbol. Step 3: Graph the boundary line from step 2 in the X Y − XY- XY−plane. Step 4: The last step is to shade one side or region of the boundary line.

Step-by-step explanation:

help help help help help please

Answers

angle T: angle H
line UQ: line IE
line RS: FG

Answer:

angle T -  angle H

line UQ - line IE

line RS -  FG

If im not wrong :)

pls help i need help

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

B is the only one that makes sense

Hope that helps

please help only answer if u have done this

Answers

Answer:

5/2 x 1/2

Step-by-step explanation:

5/2 x 1/2 = 5/4 or 1 1/4

Answer:

The second one

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

:)))))


Please help me
llllllllll

Answers

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

300/400+500+600+300,

1/6

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

You add the numbers :)

please helpp me with this asap

Answers

I think it 0.64 because if you think about it 6 marble in the pouch won’t be enough for 2.5 gram of vintage glass so instead try to put in and see how much it fit. 3.14 - 2.6 = 0.64
Whatever that girl said I’m really sorry but I’m in 10th so I don’t remember how to do this

For 15 minutes, a tortoise can walk 400 meters at a constant pace. At the same rate, how many kilometers can the tortoise walk in 1 hour? Write your answer as a decimal.

Answers

Answer:

1600m  (1 mile)

Step-by-step explanation:

400 / 15 * 60

400 meters in 15 minutes, so divide it by 15 to get the value for 1 minute, and multippy by 60 :)))

The tortoise can go 1.6 kilometers in a hour

WILL MARK BRAINLIEST‼️

Dajuan is a painting a mural on a rectangular wall. The wall is 14.5 feet long and 10 feet wide. So far, his mural covers 60% of the wall. Dajuan will paint the remaining part on of the wall over the next 4 days. He will paint the same amount of the wall, in square feet, on each of the 4 days.
How much of the wall in square feet, will Dajuan paint each of the next 4 days? Enter answer in the box.

Answers

Answer: 87ft

Step-by-step explanation:

14.5*10= 145

145*60%= 145*.60= 87

I hope i am correct, sorry if i am wrong. pls let me know if i was right or wrong.

87ft is the-answer I think

Ellie is ordering hot dogs for her son's birthday party. Each hot dog cost $1.50. For orders smaller than a dozen hot dogs, there is a $3 delivery charge. Is the cost proportional to the number of hot dogs ordered?

no links please

Answers

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If the person only ordering one hotdog which is 1.50 dollars why should they have to pay 3 dollars

no, the charge comes from delivering it because it’s too few to actually make them good money.

Karen and bill collector coins Karen has x coins but Bill has eight coins fewer than three times the number of coins Karen has to write and simplify an expression for the total numbers of coins Karen and bill have.

Answers

Bill y= 3x-8
In total; y= 4x-8+x
???

Enter the value for x that makes the equation true.

2 ( x − 1 ) + 3 x = 3

Group of answer choices:

A. -12

B. -1

C. 12

D. 1

Answers

Answer: B

Explanation: if you put -1 in x place u will get 3
B because it would make sense

Select the statement that describes this expression: 6 x (34,937 + 412)

A) 6 more than the sum of 34,937 and 412

B) 6 times the product of 34,937 and 412 6 times the difference of 34,937 and 412
c) 6 times the value of 34,937 + 412

Answers

Answer:

The answer is C!!! blah blah blah 20 characters long

The statement that describes the expression would be:

C). 6 times the value of 34,937 + 412.

Find the expression

An expression is characterized as the placement or sequence in which the symbols are arranged to represent values in a group.

Given that,

Expression = 6 × (34,937 + 412)

The correct way to represent it would be:

6 times the sum produced by adding the numbers 34,937 and 412.

Thus, option B is the correct answer.

Learn more about "Expression" here:

brainly.com/question/13947055

does anyone know how to do this?

Answers

(6,-2) is the answer sorry if I’m wrong

Simplify the following expression by combining like terms. Select the most simplified expression 31y + 10 + 11

Answers

Answer: 31y+21

Step-by-step explanation:

10 and 11 are the only like terms, so combine them.

10+11=21

The following scenario is for #7, 8, 9, and 10 on this test.* A sign in a bakery gives the following options: Option A is 12 cupcakes for $30. Option B is 24 cupcakes for $66. Option C is 50 cupcakes for $129. What is the cost of one cupcake for Option B?

Answers

Cupcakes in option B would be $2.75 each

Answer:

The cost of one cupcake for Option B is 2.75

Step-by-step explanation:

66 ÷24=2.75

Which Ratios are equivalent to 24:4? Choose ALL the equivalent ratios

Answers

Answer:

6:1 and 12:2. cuz if u multiply each, you will eventually get 24:4

Step-by-step explanation:

If the result of the two ratios are same, then they are said to be equivalent ratio.

The ratio which is equivalent to the given ratio are 6:1 and 12:2. Thus the option A and C is the correct option.

What is equivalent ratio?

Equivalent ratio is the ratio which is same in the value as the original ratio but the numerator and denominator is different for both the ratios.

Given information-

The ratio given in the problem is,

[tex]24:4[/tex]

Let r is the ratio, then it can be written as,

[tex]r=\dfrac{24}{4}\\[/tex]

Simplify it,

[tex]r=\dfrac{6}{1}[/tex]

[tex]r=6:1[/tex]

Check all the options which is equivalent to the ratio 6:1.

A) The ratio given in the option A is

[tex]6:1[/tex]

Which is equal tot he given ratio. Thus the option A is correct option.

B) The ratio given in the option B is

[tex]8:4[/tex]

Let r is the ratio, then it can be written as,

[tex]r=\dfrac{8}{4}\\[/tex]

Simplify it,

[tex]r=\dfrac{2}{1}[/tex]

[tex]r=2:1[/tex]

Which is not equal to the given ratio. Thus the option B is incorrect option.

C)The ratio given in the option C is

[tex]12:2[/tex]

Let r is the ratio, then it can be written as,

[tex]r=\dfrac{12}{2}\\[/tex]

Simplify it,

[tex]r=\dfrac{6}{1}[/tex]

[tex]r=6:1[/tex]

Which is equal to the given ratio. Thus the option C is correct option.

D) The ratio given in the option D is

[tex]15:3[/tex]

Let r is the ratio, then it can be written as,

[tex]r=\dfrac{15}{3}\\[/tex]

Simplify it,

[tex]r=\dfrac{5}{1}[/tex]

[tex]r=5:1[/tex]

Which is not equal to the given ratio. Thus the option D incorrect option.

Hence the ratio which is equivalent to the given ratio are 6:1 and 12:2. Thus the option A and C is the correct option.

Learn more about the equivalent ratio here;

https://brainly.com/question/2914376

please help due in 30 minutes will give brainliest.

Answers

Answer:

[tex]4^{18}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]4^{6+3+9} \\= 4^{18}[/tex]

Answer:

[tex] 4^{18} [/tex]

Step-by-step explanation:

You are multiplying 3 powers with the same base.

Write the same base and add the exponents.

[tex] 4^6 \times 4^3 \times 4^9 = 4^{6 + 3 + 9} = 4^{18} [/tex]

A triangular pyramid has a base with an area of 21.8 square meters, and lateral faces with bases of 7.1 meters and heights of 10 meters.

Answers

Answer:21.8 had the same tap open

Step-by-step explanation:

21.8 if u wanted to make sure of your answer
Other Questions
Which expression is not equivalent to 2/3 x4 White Man's BurdenWhen Kipling refers to the indigenous people as "half devil, half child," these beliefs are routed in a misguided science known asHELP ME A The industrial revolution B scientific revolution C social darwinism D natural laws Which of the following relations represents a function? a. { (2, 3), (1, 3), (3, 3) } c. { (1, 3), (2, 3), (1, 4) } b. { (1, 3), (2, 3), (2, 4) } d. { (2, 2), (2, 3), (2, 1) } In "To Build a Fire," the man succeeds in building a fire after having fallen into the water, only to have the fire doused by a load of snow that falls off the tree boughs above it. This is an example of _____. Data related to the inventories of Costco Medical Supply are presented below: Surgical Surgical Rehab Rehab Equipment Supplies Equipment Supplies Selling price $ 260 $ 100 $ 340 $ 165 Cost 170 90 250 162 Costs to sell 30 15 25 10 In applying the lower of cost or net realizable value rule, the inventory of surgical equipment would be valued at: Multiple Choice $240. $170. $152. $230. What will Helen Keller want to do when she wakes up the next day? Explain your answer. Select the simile in the passage.The desire to express myself grew. The few signs I used became less and lessadequate, and my failures to make myself understood were always followed byoutbursts of passion. I felt as if invisible hands were holding me, and I madefrantic efforts to free myself. I struggled-not that struggling helped matters, butthe feeling of resistance was strong within me. I generally broke down in tears andphysical exhaustion. Write six and five hundredths in decimal form. A women buys a brand new premium recliner. it can reclined back to a 138 degree angle. what is the angle from the back of the recliner to the ground while it is reclined? which statement best explains how Italian society was affected by the Renaissance? When seeking collaboration on writing instructions for product use before releasing the information to the consumer, which method would yield the best results? Blog Podcast Wiki Companies can use blogs to share late-breaking news of tidbits of interest to employees. This is an example of Blogs take the same care and attention as other business writing. Pls help i will put brainlyist if you dont answer correctly i will report PLS HELP ME IM AWARDING BRAINLIEST! What is 21/1 divided by 1/4 give two examples of an advocate campaigning Determine the mean, standard deviation, and five number summary of each data set round to the nearest hundredth, if necessary Guys pls help me!!!!!!!!!! Pls answer correctly Ill give you brainliest 121213532 what is the correct answer divided by 13 Which is a key aspect of Stalinism?democracytotalitarianismnationalismtheocracy