Can you guys help me. l will give you the brainliest and if you give me the correct answers. please show working.

Can You Guys Help Me. L Will Give You The Brainliest And If You Give Me The Correct Answers. Please Show

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

Angles formed when we turn clockwise in the given directions,

a) N to E → 90°

b). W to NE → (90° + 45°) = 135°

c). SE to NW → 180°

d). NE to N → 360° - 45° = 315°

e). W to NE → 90° + 45° = 135°

f). S to SW → 45°

g). S to SE → 360° - 45° = 315°

h). SE to SW → 180°

i). E to SW → 90° + 45° = 135°


Related Questions

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

1) Determine if the side lengths could form a
triangle. Use an inequality to prove your
answer.
29ft, 38ft, 9ft

Answers

9514 1404 393

Answer:

  cannot form a triangle

Step-by-step explanation:

The triangle inequality requires the sum of the shorter sides exceed the longest one.

  9 + 29 > 38

  38 > 38 . . . . . . . . FALSE — not a triangle

f f(x)=2x f ( x ) = 2 x and g(x)=x2+3 g ( x ) = x 2 + 3 , find (g ∘ f)(x) ( g ∘ f ) ( x ) . Question 2 options: 2x2+3 2 x 2 + 3 2x2+6 2 x 2 + 6 x2+2x+3 x 2 + 2 x + 3 4x2+3

Answers

Answer:

im confused. what math structure is this

I WILL GIVE BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS!

Please answer quickly, do NOT show work.

Answers

Answer:

9.6

Step-by-step explanation:

Answer: 9.6 is your answer

Explanation

4.) A store is having a sale in which all items are marked 30% off.
4a.) Which equation represents the selling price, s, in dollars, of an item originally
priced p dollars after a markdown of 30%?
a.) s=0.3p
b.) s=0.7p
c.) p=0.35
d.) p=0.75

Answers

Answer:

0.70p

Step-by-step explanation:

"30% off" means paying only 70% of the original sales price (subtracting 30% from 100% yields 70%).  Next, find the decimal equivalent of 70%:

It is 0.70.  Finally, multiply the price p by 0.70:  0.70p (Answer b)

Answer:

d

Step-by-step explanation:

what are the pair of solutions?

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

WILL GIVE BRAINLIEST! NEED INSTANT HELP!
The distance s, in feet, that an object will fall in t seconds is given by the formula
s = 16t2 + vt,
where v is the initial velocity of the object in feet per second.

Find the initial velocity of an object that falls 96 ft in 2 s.
ft/s

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

monke is  monke is smart monke rip banana apart s=16

Can some one help me with this

Answers

Answer:

273/1000

Step-by-step explanation:

The equation y=21.2x represents Austin's earnings in dollars and cents, y,
for working x hours. Find the rate of change.


Answers

Given:

The equation is

[tex]y=21.2x[/tex]

Where, y is earnings for working in dollars and cents and x is the number of working hours.

To find:

The rate of change.

Solution:

The slope intercept form of a linear function is

[tex]y=mx+b[/tex]          ...(i)

Where, m is the slope and b is the y-intercept.

We have,

[tex]y=21.2x[/tex]            ...(ii)

On comparing (i) and (ii), we get

[tex]m=21.2[/tex]

Therefore, the rate of change is 21.2 dollar and cents per hour.

I need to solve for x btw these are corresponding angles ​

Answers

Step-by-step explanation:

As we know corresponding angles are equal so

6x - 100° = 2x + 4° < being corresponding angles>

6x - 2x = 100 ° + 4°

4x = 104°

x = 104° / 4

x = 26°

Hope it will help :)❤

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better

What is... 5 x 2? this is for easy points

Answers

Answer:

Yay, 10

Step-by-step explanation:

Im on time thanks!

Answer:

[tex]\huge\boxed{\boxed{\underline{\textsf{\textbf{Answer}}}}}[/tex]

[tex]5 \times 2 \\ = 10[/tex]

꧁❣ ʀᴀɪɴʙᴏᴡˢᵃˡᵗ2²2² ࿐

what breakdown protein products

a.urea
b. carbon dioxide
c. water
d. oxygen​

Answers

Answer:

b carbon dioxide yan nag answer

9 – 4x = 2x whats the ancewer

Answers

Answer:

3/2 is the answer

Step-by-step explanation:

Answer:

x=1 1/2

Step-by-step explanation:

9-4x=2x

4x+2x=9

6x=9

x=9/6

x=3/2

x=1 1/2

Theres the answer hope this helps! :)

Bill and his dad are building a deck on the back of their house. The scale on the building plan is 1 in. = 4 ft. If the length of the deck on the plan is 3.5 in., how long will the actual deck be? Length of deck = ft

Answers

Answer:

14 feet

Step-by-step explanation:

4 x 3 = 12ft

4 / 2

2

2 + 12

answer is 14 ft

Answer:

14 feet got it right on the test

Step-by-step explanation:

Please make sure the answer is right I only have 6 questions help?

Answers

Answer:

i told you the answer is -8

Answer:all

recall that the inside angles of a triangle add up to 180

Step-by-step explanation:

now add up all the angles and make it equal to 180 :)  

as follows

X+58+45+85 = 180

now use algebra ... and solve for X  :)

X = 180-58-45-85

my calculators tells me....

X = -8

what does that answer mean?

it's saying ... like this   58-8    is that angle.. does that help    ? :)

(order doesn't matter)

Answers

Answer:

Because there are 4 ways to pick red then 4 (C)

Answer:

it looks like it would be C

Step-by-step explanation:

it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?

Answers

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)

yeah it would be 8.75

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

HELP!!! PLEASE!!!! 55 POINTS!!!!
What is a point-slope equation of the line with slope -12 that goes through the point (5,3)?

Answers

Answer:

D. y - 3 = - 12 ( x - 5)

Step-by-step explanation:

Given

Slope (m) = - 12

Point = ( 5 , 3 ) = ( x1 , y1)

Now

Writing in point-slope equation we get

y - y1 = m( x - x1)

y - 3 = - 12 ( x - 5 )

Hope it will help :)❤

can someone help me please
True or false

Answers

Answer:

True

Step-by-step explanation:

The sum of 2 numbers is 27. The larger number is 3 times more than the smaller number. What are the numbers?

Answers

Answer:

The first number is 6.75

The second number is 20.25

Step-by-step explanation:

I went into decimals

If x = 5 & y = 3 what is 3x + 5y?

Answers

Answer:

30

Step-by-step explanation:

If you plug in 5 for x and 3 for y then the equation would be 3(5)+5(3) or 15+15.

Help me pleaseeee right now please

Answers

Answer:

x   |   y

-2  | -5

-1   | -3

0   |  -1

1    |   1

2   |  3

3   |  5

The pattern is as x increases by 1, y increases by 2.

Step-by-step explanation:

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2

75=(4x-25)

What is the value of x?

Answers

Answer:

x = 25

Step-by-step explanation:

75 = (4x - 25)

Since there are no numbers outside of the parentheses, we can remove them.

75 = 4x - 25

Now we can see that we can add 25 to both sides.

100 = 4x

Divide both sides by 4 to isolate x.

25 = x

Check by plugging in the value into the original equation.

75 = 4(25) - 25

75 = 100 - 25

75 = 75

Your answer is correct.

Hope this helps!

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

Determine if the two triangles are congruent. If they are, state how you know.

Answers

Answer:

they are not congruent

Step-by-step explanation:

the markings and angle don't match up to the same sides. the answer is most likely f, not enough information.

Does anyone know how to solve this?

Answers

Answer:

The correct option is c.

Step-by-step explanation:

Given that,

u = 7i+4j and v = 2i-3j

We need to find the product of u and v. The dot product of two vectors is given by :

[tex]u{\cdot}v=(7i+4j){\cdot} (2i-3j)\\\\=(7i)(2i)+(4j)(-3j)\\\\=14-12\\\\=2[/tex]

So, the dot product of u and v is equal to 2.

Jenny has 12 bottles of iced tea in her cooler. If there are 6 liters of iced tea in all, how many milliliters does each bottle contain? Enter your answer in the box. milliliters

Answers

Answer:

1000

Step-by-step explanation

1 liter always equals 1000 milliliters

Answer:

it is 500

Step-by-step explanation:

Other Questions
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?14 rolls of paper towels for $18or 10 rolls of paper towels for $12what is the unit rate for the 14 roll option What are substances that cannot be broken down into simpler substances? a. elements b.compoundsc. molecules d.protons Help! Check if my answer is right please, Im marking brainliest!!!A. 46.1B. 50.1 - (my answer)C. 76D. 54.2Show work, if possible. Thanks El soluto y el solvente de un caf con leche. According to one definition, what do bases do in solution?A. They decrease the pH.B. They increase the [OH-].C. They donate protons.D. They form conjugate bases. Write down 2 facts each about the following topics:-The Roman Republic-The Roman Empire-The Origins of Christianity-The Origins of Ancient China-Chinese Philosophies-Chinese Imperial DynastiesPLEASE ITS URGENT Identifying Variables in the Effect of Type of Material onAbsorption ExperimentAnswer the questions using the drop-down menus.Which is the independent variable in this experiment?Which is the dependent variable in this experiment?Which is a controlled variable in this experiment? What does NBT stand for pls answer me ASAP hey guys, i found this marble outside and covered in grease. so i took it in to wash it. can you please tell me what it is made of...plz Which of the following graphs represents the equation2x + y = 12? Which of the following would mostlikely be said by an economist whobelieves in monetarism?A. "Taxes are the most important part of an economy."B. "The government does not need to interfere withthe market."C. "The supply of money is what impacts an economythe most."D. "Printing more money solves inflation." Richie is solving the equation x^2 12x = 28 by completing the square. What number should he add toboth sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help What value of x is in the solution set of 8x 6 > 12 + 2x? Water can be a solid ice a liquid or a gas calledA. Precipitation B. Water vapor Help please Who fought for control of the Holy Land during the Crusades? If 1.0 mole of C8H18 are available to completely reactwith enough O2, how many moles of H20 can be produced? HURRY PLEASE!!! I NEED HELP DAST!Based on the description in this passage, the reader canconclude that the dogs areRead the excerpt from The Call of the Wild.They were simply so many bags of bones in whichsparks of life fluttered faintly. When a halt was made...the spark dimmed and paled and seemed to go out. Andwhen the club or whip fell upon them, the spark flutteredfeebly up, and they tottered to their feet and staggeredforgetful of the whipO extremely close to death.O disobedient to commands.desperate for safety.on. solve the triangle a=? b=7m c=10m As a ship approaches the dock, it forms a 70 angle between the dock and the lighthouse. At the lighthouse, an 80 angle is formed between the dock and the ship. How far is the ship from the dock? is hoover dam the largest public works project? True or false