Copy Center sells laser printers and supplies. Assume Copy Center started the year with containers of ink​ (average cost of ​each, FIFO cost of ​each, LIFO cost of ​each). During the​ year, Copy Center purchased containers of ink at and sold units for each. Copy Center paid operating expenses throughout the​ year, a total of . Ignore income taxes for this exercise. Prepare Copy​ Center's income statement for the current year ended December 31 under the​ average, FIFO, and LIFO inventory costing methods. Include a complete statement heading.

Answers

Answer 1

Answer:

The question is incomplete, so I looked for a similar one:

Copy Center sells laser printers and supplies. Watson Copy Center started the year with 90 containers of ink​ (average cost of $ 8.50 ​each, FIFO cost of $ 8.90 ​each, LIFO cost of $ 7.80​each). During the​ year, Watson Copy Center purchased 720 containers of ink at $ 10.30 and sold 600 units for $ 19.75 each. Watson Copy Center paid operating expenses throughout the​ year, a total of $ 5000. Watson Copy​ Center's income statement-excluding the effects of income tax under each of the​average-cost, FIFO, and LIFO inventory costing methods--is given.

Total sales revenue = 600 x $19.75 = $11,850

COGS under weighted average = {[(90 x $8.50) + (720 x $10.30)] / 810} x 600 = $6,060

COGS under FIFO = (90 x $8.90) + (510 x $10.30) = $6,054

COGS under LIFO = 600 x $10.30 = $6,180

Copy Center

Income Statement for the year 202x

(using weighted average)

Sales revenue             $11,850

COGS                          ($6,060)

Gross profit                  $5,790

Operating expenses  ($5,000)

Net income                     $790

Copy Center

Income Statement for the year 202x

(using FIFO)

Sales revenue             $11,850

COGS                          ($6,054)

Gross profit                  $5,796

Operating expenses  ($5,000)

Net income                     $796

Copy Center

Income Statement for the year 202x

(using LIFO)

Sales revenue             $11,850

COGS                          ($6,180)

Gross profit                  $5,670

Operating expenses  ($5,000)

Net income                     $670


Related Questions

On 1/1/27, Frankfort Company sold 100 components at $700 each. All sales were cash sales. Estimated total cost servicing the components was $1,300 each year of the three-year-warranty. Frankfort spent $1,400 servicing the components in 2027. This is considered an assurance-type warranty. Using the Expense Warranty approach, what is the 12/31/27 Warranty Liability

Answers

Answer:

the 12/31/27 Warranty Liability is $2,500

Explanation:

An assurance type warranty gives a customer assurance that the Good or Service will function or work as intended.

There is no option on the customer to take the warranty or not. Therefore, an assurance type warranty is not a separate performance obligation for revenue recognition.

Assurance type warranties are accounted for in terms of IAS 37 : Provisions.

Entries that Frankfort Company will have made Using the Expense Warranty approach will be :

Date : 1/1/27

Debit : Warranty Expense $1,300

Credit : Warranty Provision $1,300

Providing for amount it will cost the entity in 2027

Date : 12/31/27

1st increase the provision

Debit : Warranty Expense $100

Credit : Warranty Provision $100

then utilize the provision

Debit : Warranty Provision $1,400

Credit : Cash $1,400

When warranty claim is subsequently received

Conclusion :

Warranty liability remaining = $3,900 - ($1,300 + $100)

                                              = $2,500

I know that Stephen has a lot of money. His parents drive Mercedes. His dogs wear cashmere sweaters, and he paid cash for his Hummer. The conclusion of the argument is ____________

Answers

Answer: I know that Stephen has a lot of money.

Explanation:

The whole point of the reasoning behind this thought by the speaker was to prove that Stephen had a lot of money.

This is why the speaker explained why they believed that Stephen had a lot of money. They talked about the car his parents drove, the cashmere sweaters his dogs wear and his use of cash to pay for his Hummer all to come to the conclusion that Stephen has a lot of money.

The regular selling price for the product is $80. The annual quantity of units produced and sold is 40,000 units (the costs above relate to the 40,000 units production level). The company has excess capacity and regular sales will not be affected by this special order. There was no beginning inventory. What would be the effect on operating income of accepting a special order for 1,000 units at a sale price of $40 per product

Answers

Answer:

The correct option is d. Increase by $19,500.

Explanation:

Note: This question is not complete. The complete question is therefore provided before answering the question as follows:

Pluto Incorporated provided the following information regarding its single product:

Direct materials used = $240,000

Direct labor incurred = $420,000

Variable manufacturing overhead = $160,000

Fixed manufacturing overhead = $100,000

Variable selling and administrative expenses = $60,000

Fixed selling and administrative expenses = $20,000

The regular selling price for the product is $80. The annual quantity of units produced and sold is 40,000 units (the costs above relate to the 40,000 units production level). The company has excess capacity and regular sales will not be affected by this special order. There was no beginning inventory.

What would be the effect on operating income of accepting a special order for 1,000 units at a sale price of $40 per product? Note: The special order units would not require any variable selling and administrative expenses.

a. Decrease by $19,500

b. Decrease by $18,000

c. Increase by $18,000

d. Increase by $19,500

The explanation of the answer is now provided as follows:

We first calculate the expected total relevant cost of the special order as follows:

Direct materials cost per unit = Direct materials used / Annual units = $240,000 / 40,000 = $6.00

Direct labor cost per unit = Direct labor incurred / Annual units = $420,000 / 40,000 = $10.50

Variable manufacturing overhead per unit = Variable manufacturing overhead / Annual units = $160,000 / 40,000 = $4.00

Expected special order total relevant cost = (Direct materials cost per unit + Direct labor cost per unit + Variable manufacturing overhead per unit) * Special order units = ($6.00 + $10.50 + $4.00) * 1,000 = $20.50 * 1,000 = $20,500

Expected revenue from the special order = Special order units * Special order selling price per unit = 1,000 * $40 = $40,000

Expected profit from the special order = Expected revenue from the special order - Expected special order total relevant cost = $40,000 - $20,500 = $19,500

Since the expected profit from the special order is $19,500, it therefore implies that accepting it would increase operating income by $19,500.

Therefore, the correct option is d. Increase by $19,500.

Other Questions
please help on the last question im gonna do 40 points 9Mi amigo y yo(ver) la televisin.10T(compartir) el postre. I need help...Briefly discuss the following events that took place during Jackson's Presidency: 3Write 180 as a product of prime factors in index form.(3 Points)Enter your answer Help me please !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Which expression is equivalent to 15(15 + 10x - 5)? 2 + 2x 2 - 2x -2 + 2x -2 - 2x Find the x-intercept and y-intercept of the line.- 8x+ 5y = 18Write your answers as exact values. Do not write your answers as ordered pairs.x-intercept:Y-Intercept: 9.Brian says that ABCD is a right triangle. Is he correct? Explain.B17 m13.5 m21.7 m an oil tank loses 32% of its contents every hour. Peter says the tank will have lost 95% of its original contents by the end of the sixth hour. Is peter correct C.What does the speaker mean in the following lines? Explain.The earth is not your property alone -It's as much ours as yours. Which of the following is not in the Ring of Fire?A.Nicaragua B.Spain C.PanamaD.Colombia FILL IN THE BLANK. _______________ is one of the principal chemical compounds that living things use to store energy. Adenine, ribose, and three _______________ are parts of an ATP molecule sheila has a total of $20 to spend at the fall fair. If the armband for rides cost $12.50, what is the most she can spend on treats? write and solve an inequality please help me on these two questions Do you use Edenuity? if so do you like it and what is your favirot part and your least favirot part about it? 14 pts btw what is an equation of the line that passes through the points 0,-1 and 6,1 put answer in fully reduced form What is the answer anyone quick???? Round 4.574 to the nearest tenth i don't know the answer pls tell me the answer Yesterday I ran 9.6 miles at an average speed of 0.4 miles per 5 minutes. How long did it take me to run the 9.6 miles?