Answer:
Decker Company
1. The carrying value of inventory with LCNRV applied to individual products = $95,384
2. The carrying value of inventory with LCNRV applied to the entire inventory = $102,200
3. There is no write-down since the total cost is chosen as the LCNRV in requirement 2.
Explanation:
a) Data and Calculations:
December 31, 2021 Inventory:
Product Quantity Unit Cost Unit Selling
Price
A 1,000 $ 25 $ 32
B 1,200 31 36
C 1,000 2 6
D 600 5 4
E 1,000 35 32
Product Quantity Unit Cost Unit Selling Net Realizable LCNRV Total
Price Value
A 1,000 $ 25 $ 32 $29 $25 $25,000
B 1,200 31 36 33 31 37,200
C 1,000 2 6 5.45 2 2,000
D 600 5 4 3.64 3.64 2,184
E 1,000 35 32 29 29 29,000
Carrying value of inventory $95,384
Total cost = (1,000 * $25) + (1,200 * $31) + (1,000 * $2) + (600 * $5) + (1,000 * $35)
= ($25,000) + ($37,200) + ($2,000) + ($3,000) + ($35,000)
= $102,200
Total selling price = (1,000 * $32) + (1,200 * $36) + (1,000 * $6) + (600 * $4) + (1,000 * $32)
= ($32,000) + ($43,200) + ($6,000) + ($2,400) + ($32,000)
= $115,600
= $105,091 ($115,600/1.1)
LCNRV = $102,200
1. The carrying value of inventory on December 31, 2021, is $95,384 for individual products.
2. The carrying value of inventory on December 31, 2021, is $102,200 for the entire inventory.
3. There would be no recording entry.
The carrying value of inventory would be computed as follows in the given table.
Hence, the total carrying value of inventory for the individual product from the table would be:
[tex]25000+37200+2000+2184+29000\\=95,384[/tex]
Now, computation of carrying value of inventory for the entire inventory would be:
[tex](1,000 * 25) + (1,200 * 31) + (1,000 * 2) + (600 * 5) + (1,000 * 35)\\=102,200[/tex]
Hence, the lower of cost and net realizable value or LCNRV is $102,200 for the entire product and $95,384 for individual inventory.
Learn more about the carrying value of inventory here:
https://brainly.com/question/17095716
Which of the following explains why people became more malnourished after society started relying on agriculture
rather than hunting and gathering?
Commodities were exchanged using money, which was not equally available.
Commodities were often difficult to grow in areas where conditions suited societies
Commodities were controlled by the social elite and the food was not divided evenly
Commodities were found to be too much work for too little money so few people grew crops
Answer:
the answer would be the second one :)
A consulting engineering firm wants to make a preliminary cost estimate for the design/construct of an e-commerce warehouse facility in the south of the country. The firm completed a similar project in 2012 that had a construction cost of $70 million, and it wants to use the ENR Construction Cost Index (CCI) to update the cost. If the index value in 2012 was 8802 and today it is 12,250, determine the estimated cost of the facility today. (Note: CCI values may be different on its website.)
Answer: $97,421,041
Explanation:
Cost for the facility in 2012 = $70 million
Construction Cost Index in 2012 = 8802
Construction Cost Index today = 12250
The estimated cost of the facility today will be:
= Cost of facility in 2012 × (CCI today / CCI in 2012)
= 70,000,000 × 12250/8802
= $97,421,041
The estimated cost of the facility today is $97,421,041.
Today is your birthday, and you decide to start saving for your college education. You will begin college on your 18th birthday and will need $4,000 per year at the end of each of the following 4 years. You will make a deposit 1 year from today in an account paying 12 percent annually and continue to make an identical deposit each year up to and including the year you begin college. If a deposit amount of $2,542.05 will allow you to reach your goal, what birthday are you celebrating today
Answer:
yes,a very simple celebration
Saturn Industries purchased and consumed 64,000 gallons of direct material that was used in the production of 17,000 finished units of product. According to engineering specifications, each finished unit had a manufacturing standard of four gallons. If a review of Saturn's accounting records at the end of the period disclosed a material price variance of $6,400U and a material quantity variance of $2,800F, what is the actual price paid for a gallon of direct material
Answer:
The actual price = $1.08
Explanation:
The standard material price can be worked out as follows:
Step 1: Work out the standard price of material using the material usage variance
Standard price = Material usage variance/(standard quantity of material - actual quantity)
Standard quantity of material = standard qty per unit × actual production
= 4 × 17,000 =68,000
Standard price = 2,800/(68,000-64,000)= $0.7
Step 2 : Work out the Actual material price using the material price variance
Material price variance = (Standard price - Actual price )× Actual quantity of material
6,400 = (y - 0.7) × 17,000
6400 = 17,000y - 11,900
17,000 y = 6,400 + 11,900
y = 18,300/17,000= 1.08
The actual price = $1.08
You are considering acquiring a common share of Sahali Shopping Center Corporation that you would like to hold for 1 year. You expect to receive both $1.65 in dividends and $25 from the sale of the share at the end of the year. The maximum price you would pay for a share today is __________ if you wanted to earn a 11% return.
Answer:
Present value = $24.009009 rounded off to $24.01
The maximum price that should be paid for a share today is $24.01
Explanation:
To calculate the price of the stock today that should be paid, we can use the discounted cash flow approach. It calculates the value of stock today based on the present value of future values of cash flows that are expected from the stock. Thus the present value of a stock that is expected to pay a dividend and sell for a given price in 1 year can be calculated as follows,
Present Value = [D1 + P1] / (1+r)
Where,
D1 is the next dividend expected from the stock P1 is the price of the stock in 1 yearr is the required rate of returnPresent value = [1.65 + 25] / (1+0.11)
Present value = $24.009009 rounded off to $24.01
Kayla is an accountant who donates her services to the Allegro Chorale, a nonprofit arts organization in Odessa, Texas. Kayla prepares monthly financial statements for Allegro for all of the following reasons EXCEPT _______. a. Kayla can identify underserved marketing segments and recruit them to join the Allegro Chorale b. Kayla can generate awareness of and long-term benefits for the Allegro Chorale c. donated services create goodwill d. donating her services helps Marci make personal contacts in the community
Answer: a. Kayla can identify underserved marketing segments and recruit them to join the Allegro Chorale
Explanation:
Some of the reasons why Kayla prepares the monthly financial statement will be to create goodwill, and help generate long term awareness for the organization.
We should note that the identification of underserved marketing segments and then recruiting them to join the Allegro Chorale isn't the role of Kayla, therefore this isn't one of the reason that she's preparing the financial statement.
M&M's Proposition II suggests that in a world of no taxes and no bankruptcy, ________. A. in simple terms, as the firm adds more debt to the financing mix, the shareholders require a higher and higher return on equity such that it exactly offsets the use of the cheaper debt B. no matter what the debtequity ratio is, the Ra or WACC of the firm increases with debt C. the value of the firm is sensitive to the funding choice between debt and equity D. Statements A, B, and C are all incorrect.
Answer:
A
Explanation:
A 25-year maturity mortgage-backed bond is issued. The bond has a par value of $10,000 and promises to pay an 8-percent annual coupon. At issue, bond market investors require a 12-percent interest rate on the bond. Assume that 20 years after the bond is issued, bond market investors require a 15-percent interest rate on the bond. What is the market price of the bond
Answer:
Bond Price after 20 years = $7653.4914 rounded off to $7653.49
Explanation:
To calculate the quote/price of the bond today, which is the present value of the bond, we will use the formula for the price of the bond. As the bond is an annual bond, the annual coupon payment, number of periods and annual YTM will be,
Coupon Payment (C) = 10000 * 0.08 = $800
Total periods remaining (n) = 5
r or YTM = 0.15 or 15%
The formula to calculate the price of the bonds today is attached.
Bond Price = 800 * [( 1 - (1+0.15)^-5) / 0.15] + 10000 / (1+0.15)^5
Bond Price after 20 years = $7653.4914 rounded off to $7653.49
Which of the following is a purpose for documentation of report data? Check all that apply. To include good data from reputable sources. To borrow ideas without giving credit. To keep you honest. To convince readers of your credibility and the logic or your reasoning.
Answer:
I. To include good data from reputable sources.
II. To convince readers of your credibility and the logic or your reasoning.
Explanation:
An information source can be defined as a system or medium through which informations, knowledge and ideas may be gotten and used by an individual. An information source can either be a primary or secondary source of information. The source options for informations are television, radio, web, newspapers, journals, magazines etc.
Furthermore, it is very important to document these informations.
The purpose for documentation of report data include the following;
I. To include good data from reputable sources.
II. To convince readers of your credibility and the logic or your reasoning.
Documentation is the evidence supplied for information and ideas borrowed from others in a report or research paper. Options I and II or (a) and (b) are the correct answers for documentation of reporting data.
What is the purpose of documentation of report data?An information source is a system or medium via which an individual can obtain and use information, knowledge, and ideas.
A primary or secondary source of information can be referred to as an information source.
Television, radio, the internet, newspapers, journals, magazines, and other sources of information are available.
Furthermore, it is critical to keep track of these details.
The following are some of the reasons for documenting report data:
I. Use high-quality data from trusted sources.
II. To persuade readers of your credibility and the logic or reasoning behind your arguments.
For more information about documentation, refer below
https://brainly.com/question/6972296
Gundy Company expects to produce 1,304,400 units of Product XX in 2020. Monthly production is expected to range from 87,000 to 127,000 units. Budgeted variable manufacturing costs per unit are: direct materials $4, direct labor $7, and overhead $9. Budgeted fixed manufacturing costs per unit for depreciation are $4 and for supervision are $1.
In March 2020, the company incurs the following costs in producing 107,000 units: direct materials $455,000, direct labor $746,000, and variable overhead $971,000. Actual fixed costs were equal to budgeted fixed costs.
Prepare a flexible budget report for March. (List variable costs before fixed costs.)
Answer:
Gundy Company
Manufacturing Flexible Budget Report
For the Month Ended March 31, 2020
Budget Actual
Units produced 107,000 107,000
Variable Costs:
Direct Materials $428,000 $455,000 $27,000 U
($4 * 107,000)
Direct labor $749,000 $746,000 $3,000 F
($7 * 107,000)
Overhead $963,000 $971,000 $8,000 U
($9 ×* 107,000)
Total variable costs $2,140,000 $2,172,000 $32,000 U
Fixed Costs:
Depreciation $434,800 $434,800 $0
Supervision $108,700 $108,700 $0
Total fixed costs $543,500 $543,500 $0
Total costs $2,683,500 $2,715,500 $32,000 U
Workings:
Depreciation = (1,304,400 * $4) / 12 = $5,217,600 / 12 = $434,800
Supervision = (1,304,400 * $1) / 12 = $1,304,400 / 12 = $108,700
One of the departments at Yolo Industries has entered into a 9 year lease for a piece of equipment. The annual payment under the lease will be $3,800, with payments being made at the beginning of each year. If the discount rate is 12%, the present value of the lease payments is closest to (Ignore income taxes.): Click here to view Exhibit 14B-1 and Exhibit 14B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using the tables provided.
Answer:
PV= $22,677.03
Explanation:
Giving the following formula:
Number of periods (n)= 9 years
Annual payment (A)= $3,800
Discount rate (i)= 12%
First, we will calculate the future value of the payments using the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i + {[A*(1+i)^n]-A}
FV= {3,800*[(1.12^9) - 1]} / 0.12 + {[3,800*(1.12^9)] - 3,800}
FV= 56,147.49 + 6,737.7
FV= $62,885.19
Now, the present value:
PV= FV / (1 + i)^n
PV= 62,885.19 / (1.12^9)
PV= $22,677.03
Select the examples that best demonstrate likely tasks for Health, Safety, and Environmental Management workers. Check all that apply.
Donovan inspects facilities, and enforces laws and regulations.
April drives a train safely and carefully.
Chuck collects samples of materials for analysis.
Leif repairs broken equipment in a factory.
Elise takes orders, and sells products to customers.
Shayla teaches others how to use equipment safely
Answer:
It is Donovan, Chuck, and Shayla. Or 1, 3, and 6. Or A, C, and F.
Explanation:
I just did the instruction on edge. Good luck finishing this year up :)
Answer:
136 is correct!
Explanation:
credits to the other person
Merchandise that is priced significantly lower than what customers expect to pay is likely to remain unsold.
a) True
b) False
The Manchester Corporation manufactures wooden pictures frames. In order to better manage costs, the Manchester Corporation had previously developed the following standards for the manufacture of its product:
Each unit should have 3/4 of a pound of direct materials purchased at $12 per pound.
Each unit should be produced in 48 minutes at a direct labor cost of $16 per hour. The company had the following detailed retails:
Actual production was 20,000 units using 14,600 pounds of direct materials at a total cost of $168,000 and required 11,000 direct labor hours at a total cost of $190,000.
Questions
The Manchester Corporation manufactures wooden pictures frames. In order to better manage costs, the Manchester Corporation had previously developed the following standards for the manufacture of its product:
Each unit should have 3/4 of a pound of direct materials purchased at $12 per pound.
Each unit should be produced in 48 minutes at a direct labor cost of $16 per hour. The company had the following detailed retails:
Actual production was 20,000 units using 14,600 pounds of direct materials at a total cost of $168,000 and required 11,000 direct labor hours at a total cost of $190,000.
What is the company cost variance related to direct labour
Answer:
Direct labour cost total Variance = $66,000 favorable
Explanation:
The direct labor cost total variance is the difference between standard labour cost of the actual production achieved and the actual labour cost.
The standard labour cost of labour per unit of output is not given. So, we work it out first
Standard labour cost per unit= 48/60× $16= 12.8 per unit
$
20,000 units should have cost (20,000× 12.8) 256,000
but did cost 190,000
Direct labour cost total Variance 66,000 favorable
Direct labour cost total Variance = $66,000 favorable
The Direct Labor cost variance is $66,000.
What is labor cost variance?It is the difference between the standard and actual labor cost required to produce goods or services.
Labor cost variance= Standard Cost of Labor – Actual Cost of Labor .
Given:
1 unit=3/4th pound of direct material at the rate $12/ pound
1 unit takes 48 minutes
Direct labor cost=$16/ hour
Actual production=20,000 units
Direct material required = 14,600 pounds
Total cost=$168,000
Required - direct labor hours=11,000 at total cost $190,000.
Standard labor cost per unit= time taken to complete 1 unit X hourly Rate of labor
= 48/60× $16= 12.8 per unit
Standard Cost of labor (20,000× 12.8) $256,000
Less-Actual Cost of labor (given) $190,000
Direct labor cost Variance $66,000
Therefore, the Labor cost variance is $66,000.
Learn more about Labor cost variance here:
https://brainly.com/question/15178583
Limitations of managerial economics
Bramble Corp. makes and sells umbrellas. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last half of the year. The following budget data are available: Variable Cost Per Unit Sold Monthly Fixed Cost Sales commissions $0.60 $ 6000 Shipping 1.20 Advertising 0.30 Executive salaries 39000 Depreciation on office equipment 7200 Other 0.35 24000 Expenses are paid in the month incurred. If the company has budgeted to sell 6000 umbrellas in October, how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October
Answer:
$93,840
Explanation:
Calculation to determine how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October
October Total budgeted variable selling and administrative expenses=
(0.6 + 1.2 + 0.3 + 0.35) x 7200 +6000 + 39,000 + 7,200 + 24,000
October Total budgeted variable selling and administrative expenses=2.45x 7200 +6000 + 39,000 + 7,200 + 24,000
October Total budgeted variable selling and administrative expenses=$17,640+6000 + 39,000 + 7,200 + 24,000
October Total budgeted variable selling and administrative expenses=$93,840
Therefore the total budgeted variable selling and administrative expenses for October is $93,840
You have been hired by KOKO MESSIAH GROUP to lead its local and international expansion efforts. Considering that KOKO MESSIAH GROUP already has products which its markets on a small scale locally, it has become imperative that it makes additions to its current product variants, as well as promote these new and existing products in markets other than its existing markets. Propose four relevant strategies and the key marketing mix decisions you have to make in achieving its expansion objectives.
Answer:
Explanation:
The marketing mix is the set of controllable, tactical marketing tools that a company uses to produce a desired response from its target market. It consists of everything that a company can do to influence demand for its product. It is also a tool to help marketing planning and execution.
The four Ps of marketing: product, price, place and promotion
The marketing mix can be divided into four groups of variables commonly known as the four Ps:
Product: The goods and/or services offered by a company to its customers.
Price: The amount of money paid by customers to purchase the product.
Place (or distribution): The activities that make the product available to consumers.
Promotion: The activities that communicate the product’s features and benefits and persuade customers to purchase the product.
Marketing tools
Each of the four Ps has its own tools to contribute to the marketing mix:
Product: variety, quality, design, features, brand name, packaging, services
Price: list price, discounts, allowance, payment period, credit terms
Place: channels, coverage, assortments, locations, inventory, transportation, logistics
Promotion: advertising, personal selling, sales promotion, public relations
Marketing strategy
An effective marketing strategy combines the 4 Ps of the marketing mix. It is designed to meet the company’s marketing objectives by providing its customers with value.
The 4 Ps of the marketing mix are related, and combine to establish the product’s position within its target markets.
The net income reported on the income statement is $97,309. However, adjusting entries have not been made at the end of the period for the
supplies expense of $2,135 and accrued salaries of $1,163. Net income, as corrected, is
a. $96,146
b. $97,309
c. $94,011
d. $95,174
How can our perceptions help us to choose the channel for our message?
a.
Sharing our perceptions will encourage our receivers to tell us what channel to use.
b.
Perceptions do not help us to choose the channel for our message.
c.
Perceptions about our receiver can help us to decide on the most appropriate channel.
d.
none of the above
Answer:
b was not correct on edge
Explanation:
The Gardner Company, a client of your firm, has come to you with the following problem. It has three clerical employees who must perform the following functions:
a. Maintain the general ledger
b. Maintain the accounts payable ledger
c. Maintain the accounts receivable ledger
d. Prepare checks for signature
e. Maintain the cash disbursements journal
f. Issue credits on returns and allowances
g. Reconcile the bank account
h. Handle and deposit cash receipts
Assuming equal abilities among the three employees, the company asks you to
assign the eight functions to them to maximize internal control. Assume that these employees will perform no accounting functions other than the ones listed.
Answer:
16
Explanation:
lol
DeShawn wants to fill out a financial application For post secondary education. What personal Information does DeShawn Most likely need to fill Out the application?
His income
His childhood address
His extracurricular activities
His grade point average in high school.
Answer:his income
Explanation:
His income should be need to fill out the application.
The following information should be considered:
Since the person wants to fill out the financial application. So here only his income needs to fill so that his earning capacity should be known. The address, extracurricular activities, and the grade point should not be relevant in the given situation.Therefore we can conclude that His income should be need to fill out the application.
Learn more: brainly.com/question/16115373
explain the following definition of marketing ethics
Answer:
Explanation:
The concept of ethical marketing refers to the way in which companies and / or enterprises market their goods and services: the focus does not only revolve around the benefits of their offer for customers, but also on how they impact on causes and / or responsible actions with society and / or the environment ..
8. What is an example of a situation in which a shortage is caused by a change in
supply?
Answer:
Temporary supply constraints, e.g. supply disruption due to weather or accident at a factory.
Fixed prices – and unexpected surge in demand, e.g. demand for fuel in cold winter.
Government price controls, such as maximum prices.
Monopoly which restricts supply to maximise profits.
After graduating from college, Joseph Tantillo decided to start a retail Web site that specializes in personalized Greek apparel. To fund his Web site, he borrowed money from his parents (who expect to be repaid with interest). In other words, he used _____ financing.
Answer:
Debt financing
Explanation:
Debt financing is defined as borrowing that a company undertakes to finance it's operations by selling of debt instruments to investors.
The debt instrument attracts interest payment.
Examples of debt financing includes bank loans, loans from friends and family, and government backed loans.
In the given scenario Joseph Tantillo decided to borrow money from his parents to start a retail Web site that specializes in personalized Greek apparel. This is debt financing
In contrast equity financing involves sale of shares to obtain capital
Rare earth metals are used in the production of many of the personal electronic devices you use every day. Suppose there is an unexpected decrease in the price of rare earth metals. a. The decrease in price of rare earth metals will lead to negative cost-push inflation. demand-pull inflation. an increase in expected inflation. negative demand-pull inflation. b. Illustrate the effect of the decrease in the price of rare earth metals by making the appropriate adjustments to the Phillips curve.
Answer:
a. negative cost-push inflation
b. Phillips Curve will shift right
Explanation:
a. Cost push inflation occurs when the costs of inputs such as wages and material costs increases. This leads to an increase in prices because producers will have to increase prices to make a profit.
In this scenario, material prices dropped instead of increasing. A negative cost-push inflation will therefore happen.
b. This will lead to a shift right in the Phillips curve to reflect that inflation has fallen. It will increase the output gap between Potential and Actual GDP because a lower inflation means more unemployment which means the economy is shrinking.
The black dot will shift right to (0, -2)
Kumar Inc. uses a perpetual inventory system. At January 1, 2020, inventory was $214,000,000 at both cost and realizable value. At December 31, 2020, the inventory was $286,000,000 at cost and $265,000,000 at realizable value. Prepare the necessary December 31 entry under (a) the cost-of-goods-sold method (b) Loss method. g
Answer:
A. Dr Cost of Goods Sold $21,000,000
Cr Allowance to Reduce Inventory to Market $21,000,000
B. Dr Loss Due to Market Decline of Inventory $21,000,000
Cr Allowance to Reduce Inventory to Market $21,000,000
Explanation:
A.Preparation of the necessary December 31 entry under the cost-of-goods-sold method
COST-OF-GOODS-SOLD METHOD
Dr Cost of Goods Sold $21,000,000
Cr Allowance to Reduce Inventory to Market $21,000,000
($286,000,000 - $265,000,000)
B.Preparation of the necessary December 31 entry under the Loss method
LOSS METHOD
Dr Loss Due to Market Decline of Inventory $21,000,000
Cr Allowance to Reduce Inventory to Market $21,000,000
($286,000,000 - $265,000,000)
Nie choice
Remedies available to a patent owner whose patent rights have been infringed include all of the following except
- an injunction
- attorney fees
- maximum monetary damages
- minimum monetary damages
Answer: maximum monetary damages
Explanation:
Answer: attorney fees
Explanation:
edge 2021
Cement Company, Inc. began the first quarter with 1,000 units of inventory costing $25 per unit. During the first quarter, 3,000 units were purchased at a cost of $40 per unit, and sales of 3,400 units at $65 per units were made. During the second quarter, the company expects to replace the units of beginning inventory sold at a cost of $45 per unit. Cement Company uses the LIFO method to account for inventory. What is the correct journal entry to record cost of goods sold at the end of the first quarter
Answer:
Calculation of Cost of Goods sold under LIFO:
For 3,000 units (3000*40) $120,000
For 400 units (400*25) $10,000
Add: Excess of replacement cost over historical $8,000
cost of LIFO liquidation (400*(45-25))
Cost of Goods sold under LIFO $138,000
Journal entry
Date Account Titles and Explanation Debit Credit
Cost of Goods sold $138,000
Inventory (120000+10000) $130,000
Excess of replacement cost over $8,000
historical cost of LIFO liquidation
Technoid Inc. sells computer systems. Technoid leases computers to Lone Star Company on January 1, 2018. The manufacturing cost of the computers was $130,000. This noncancelable lease had the following terms: Lease payments: $23,000 semiannually; first payment at January 1, 2018; remaining payments at June 30 and December 31 each year through June 30, 2022. Lease term: five years (10 semiannual payments). No residual value; no purchase option. Economic life of equipment: five years. Implicit interest rate and lessee's incremental borrowing rate: 5% semiannually. What is the outstanding balance of the lease liability in Lone Star's December 31, 2018, balance sheet
Answer:
$89,350
Explanation:
Calculation to determine the outstanding balance of the lease liability in Lone Star's December 31, 2018, balance sheet
First step is to calculate the Balance after first payment
Initial lease liability $130,000
Less: First payment $23,000
Balance after first payment $107,000
Second step is to calculate the Interest expense for June 30,2021
Interest expense for June 30,2021= $107,000*5%
Interest expense for June 30,2021=$5,350
Third step is to calculate the Principal payment for June 30,2021
Principal payment for June 30,2021=$23,000-$5,350
Principal payment for June 30,2021=$17,650
Now let calculate the Outstanding balance on June
Balance after first payment. $107,000
Less: Principal payment for June $17,650
Outstanding balance on June $89,350
Therefore the outstanding balance of the lease liability in Lone Star's December 31, 2018, balance sheet is $89,350
_____________ is when your company makes an effort to actively control and shape your brand image with your target market.
A.
Market penetration
B.
Market segmenting
C.
Data mining
D.
Market positioning
Answer:
D. (Market positioning)
Explanation:
The definition is pretty much in the question itself! hope this helps