Answer:
C) supply is perfectly inelastic.
Explanation:
In the case when the supply is perfectly non-elastic so the demand would measures the price entirely that means it calculated the overall price at the time when there is a perfectly non-elastic supply
So according to the given scenario the option c is correct
And, the rest of the options are incorrect
So the same is relevant
One of the most strategies in developing a strong sense of personal responsibility is to what
Answer:
Take responsibility for your thoughts, feelings, words, and actions.
Explanation:
There are various strategies to take in developing a strong sense of personal responsibility, one of the topmost strategies is to "Take responsibility for your thoughts, feelings, words, and actions."
This will surely help in determining how to react to situations, without being pushed by others or blame others for the outcome.
Also, it will not affect your perception and duty to yourself. But rather spur you to do what you believe in and what will benefit you.
If the Edwards production plan for the next period includes 1000 units of component 1 and 800 units of component 2, what purchases do you recommend
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
Particulars Supplier
1 2 3 Overall
Component 1 1000 1000
Component 2 650 50 100 800
From the above table the component 1 should be ordered to supplier 2 as the price is lesser in this case and also it is able to supply total production needed as per the component 1
In addition to this, the component 2 should be ordered to supplier 1 for 650 units as the price is lesser and the remaining balance could be ordered from supplier 2 or 3 as the prices are similar
When trade barriers began to fall, what was the motivation for much of the foreign direct investment by non-U.S. firms
Answer:
The motivations were all the advantages that the U.S. market offers.
These advantages are many, because the U.S. is a developed country, with a very large population, and a robust legal system that protects private property, including the property of non U.S. firms that invest in the country.
For these reasons, once trade barriers began to fall, many non U.S. firms took advantage of the new opportunities, and started to invest in the U.S. market.
The financial analysis component of a business plan is to describe
a. how your business will be organized and what type of management or department structure
your business will have
b. the ?big picture? behind your business, what your business has to offer the consumer, and
why your business will be successful
c. the size of the market, how your business will fit into the market, and how your business will
stand out from other businesses in the market
d. where the funds to start and operate your business will come from, when you expect to see
profit, and how much profit you expect to see
Answer:
Option D
Explanation:
Option D explains more in terms of financial aspects
Answer:
D.where the funds to start and operate your business will come from, when you expect to see profit, and how much profit you expect to see.
Explanation:
Did on edge 2021
A retail outlet for Boxo-witz Calculators sells 720 calculators per year. It costs $2 to store one calculator for a year. To reorder, there is a fixed cost of $5, plus $2.50 for each calculator. How many times per year should the store order calculators, and in
Answer:
The store should order 60 calculators, 12 times per year to minimize inventory cost.
Explanation:
Given that;
Annual demand = 720 calculators
Holding cost (Storage cost) (H) = $2 per calculator
Ordering cost (D) = $5
Economic order quantity (EOQ)
= √ 2 × A × D / H
= √ (2 × 720 × $5) / $2
= √ $7,200 / $2
= √ 3,600
= 60 calculators
Number of orders per year
= Annual demand ÷ EOQ
= 720 ÷ 60
= 12 times
Therefore, the store should order 60 calculators 12 times per year to minimize inventory cost.
On 1/1/27, Frankfort Company sold 100 components at $700 each. All sales were cash sales. Estimated total cost servicing the components was $1,300 each year of the three-year-warranty. Frankfort spent $1,400 servicing the components in 2027. This is considered an assurance-type warranty. Using the Expense Warranty approach, what is the 12/31/27 Warranty Liability
Answer:
the 12/31/27 Warranty Liability is $2,500
Explanation:
An assurance type warranty gives a customer assurance that the Good or Service will function or work as intended.
There is no option on the customer to take the warranty or not. Therefore, an assurance type warranty is not a separate performance obligation for revenue recognition.
Assurance type warranties are accounted for in terms of IAS 37 : Provisions.
Entries that Frankfort Company will have made Using the Expense Warranty approach will be :
Date : 1/1/27
Debit : Warranty Expense $1,300
Credit : Warranty Provision $1,300
Providing for amount it will cost the entity in 2027
Date : 12/31/27
1st increase the provision
Debit : Warranty Expense $100
Credit : Warranty Provision $100
then utilize the provision
Debit : Warranty Provision $1,400
Credit : Cash $1,400
When warranty claim is subsequently received
Conclusion :
Warranty liability remaining = $3,900 - ($1,300 + $100)
= $2,500
What will be the level of interest rate, i, if investment at 0 interest is $16 million and the coefficient of invest, I, equals 0.4.
Answer:
The right solution is "16 +0.4r". A further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Autonomous investment,
I = 16 million
Coefficient of investment,
g = 0.4
As we know,
Economy's investment function will be:
⇒ [tex]I(r) = I + gr[/tex]
On substituting the given values, we get
⇒ [tex]=16+0.4r[/tex]
Leasing a car for a short time is usually cheaper than buying the same car since __________.
a.
insurance premiums are lower for leased cars
b.
leasing generally comes with a lower interest rate
c.
people who lease cars are considered more responsible than those who buy
d.
in leasing a car you pay only for the depreciation of the car rather than the total value
Answer:
D
Explanation:
For a person to Lease a car for a short time is said to be cheaper than buying the same car since in leasing a car you pay only for the depreciation of the car rather than the total value.
Is Leasing a car cheaper then buying the same car?The purchasing of a vehicle after the lease can save you a lot of extra fees and penalties.
Leasing a car has its own benefits that do appeal to a lot of drivers. it is said to Lower monthly payments.
Learn more about Leasing from
https://brainly.com/question/24460932
Nebraska Inc. issues 4,100 shares of common stock for $131,200. The stock has a stated value of $15 per share. The journal entry to record the stock issuance would include a credit to Common Stock for
Answer:
$61,500
Explanation:
Based on the information given if the company
issues 4,100 shares of common stock for the amount of $131,200 in which the stock has a stated value of $15 per share which means that The journal entry to record the stock issuance would include a credit to Common Stock for $61,500 Calculated as:
Credit to Common Stock=4,100 shares*$15 per share
Credit to Common Stock=$61,500
g Which of the following are potential complications when performing financial statement analysis: Group of answer choices Differences fiscal reporting periods Too few close comparable companies (same market cap, same industry, etc.) Ratios calculated for single company at a single point in time offer the analyst little insight Reporting discrepancies in global accounting standards (i.e. GAAP vs IFRS) All of the above
Answer:
The potential complications when performing financial statement analysis:
All of the above.
Explanation:
Financial statement analysis is a process that breaks down a company's financial statements in order to ease decision making. The analyst can use any of these three or a combination of horizontal analysis, vertical analysis, and ratio analysis. Mostly, the analysis is useful to external stakeholders and investors who use it to understand the overall health of an organization. The analysis also evaluates the financial performance and business value of an entity.
The GDP price index is multiple choice 3 computed for each industry sector. a measure of the price of a specified collection of goods and services compared to the price of a highly similar collection of goods and services in a reference year. a measure of the price of a specified collection of goods and services compared to the average of the prices of a highly similar collection of goods and services for the last 10 years. a measure of nominal GDP adjusted for inflation. d. Which of the following statements is true
Answer:
a measure of the price of a specified collection of goods and services compared to the price of a highly similar collection of goods and services in a reference year.
Explanation:
The changes should be measured that made in the goods and services involved in GDP. The GDP price index would be treated as an indicator for inflation that has been determined by comparing the current GDP to the GDP made in the reference year
So it would be measured the particular collection of the goods & services that should be compared with that of the reference year
hence, first option is correct
I know that Stephen has a lot of money. His parents drive Mercedes. His dogs wear cashmere sweaters, and he paid cash for his Hummer. The conclusion of the argument is ____________
Answer: I know that Stephen has a lot of money.
Explanation:
The whole point of the reasoning behind this thought by the speaker was to prove that Stephen had a lot of money.
This is why the speaker explained why they believed that Stephen had a lot of money. They talked about the car his parents drove, the cashmere sweaters his dogs wear and his use of cash to pay for his Hummer all to come to the conclusion that Stephen has a lot of money.
All of the fixed manufacturing overhead costs would continue whether Part B89 is made internally or purchased from an outside supplier. Moon Appliance has no alternative use for its manufacturing facilities. Nadal Parts Company has offered to sell 9,000 units of Part B89 to Moon Appliance for $20.00 per unit. What should Moon Appliance do
Answer:
The correct option is a. Make the new product and buy the part to earn an extra $1.00 per unit contribution to profit.
Explanation:
Note: This question is not complete. The complete question is therefore provided before answering the question as follows:
Moon Appliance manufactures a variety of appliances which all use Part B89. Currently, Moon Appliance manufactures Part B89 itself. It has been producing 9,000 units of Part B89 annually. The annual costs of producing Part B89 at the level of 9,000 units include:
Direct materials = $3.00
Direct labor = $8.00
Variable manufacturing overhead = $4.00
Fixed manufacturing overhead = $3.00
Total cost = $18.00
All of the fixed manufacturing overhead costs would continue whether Part B89 is made internally or purchased from an outside supplier. Assume Moon Appliance can purchase 9,000 units of the part from the Nadal Parts Company for $20.00 each, and the facilities currently used to make the part could be used to manufacture 7,000 units of another product that would have a $6 per unit contribution margin. If no additional fixed costs would be incurred, what should Moon Appliance do?
Select one:
a. Make the new product and buy the part to earn an extra $1.00 per unit contribution to profit.
b. Make the new product and buy the part to earn an extra $4.00 per unit contribution to profit.
c. Continue to make the part to earn an extra $3.00 per unit contribution to profit.
d. Continue to make the part to earn an extra $8.00 per unit contribution to profit.
The explanation of the answer is now given as follows:
Since all of the fixed manufacturing overhead costs would continue whether Part B89 is made internally or purchased from an outside supplier, it implies that the fixed manufacturing overhead costs will not be considered in taking the decision.
We therefore proceed as follows:
Amount saved and generated per unit by outsourcing = Direct materials cost per unit + Direct labor cost per unit + Variable manufacturing overhead per unit + Per unit contribution margin from another product = $3 + $8 + $4 + $6 = $21
Price to buy from Supplier = $20
Extra per unit contribution to profit = Amount saved and generated per unit by outsourcing – Price to buy from Supplier = $21 - $20 = $1
Therefore, the correct option is a. Make the new product and buy the part to earn an extra $1.00 per unit contribution to profit.