Answer: with multiplicity 5.
Step-by-step explanation:
What's your real rate of return if your savings account pays 2.5% interest and
inflation is at 1%?
A. 1.5%
B. 2.5%
C. 3.5%
D. Can't calculate.
Answer:
1.5%
Step-by-step explanation:
2.5% - 1% = 1.5%
Help me please!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
1
Step-by-step explanation:
0.9 + 0.1 = 1
When solving this system of equations, what is the first step and why?
2x + y = 15
x-y=3
Answer:
Step-by-step explanation:
Rearrange:
x-y=3
x=3+y
Substitute x as 3+y
so you can solve for y:
2(3+y)+y=15
6+3y=15
y=3
Use x=3+y to find x.
Explain how to solve the equation 3.5n = 10.5 , what is the value of n ?
Answer:
n=3
Step-by-step explanation:
Divide both sides by 3.5
n= 3.5 /10.5
Simplify 3.5 /10.5 to 3.
N=3
Answer:
n = 3
Step-by-step explanation:
Divide both sides by 3.5 to isolate n on one side.
[tex]3.5n=10.5\\\\\frac{3.5n=10.5}{3.5}\\\\\boxed{n=3}[/tex]
Hope this helps.
4581 divided 32 in Long division
Answer: 143.15625
Step-by-step explanation:
HELLPPPP!!!
The functions f(x)=−2x+2 and g(x)=(1/3)x+1 are shown in the graph. What are the solutions to −2x+2=(1/3)x+1? Select EACH correct answer.
−1
0
2
3
4
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
my bad if i get it wrong
Answer:
-1 , 0
Step-by-step explanation:
I took the Quiz, and using desmos graphing calculator helps a lot.
Jake went on a road trip with his family this summer. On Monday, they drove 629 miles. Tuesday, they drove 215 miles. On Wednesday, they only drove 111 miles. And, on Thursday, they drove 588 miles. What is the total number of miles that Jake's family traveled?
Answer:
1543 miles
Step-by-step explanation:
629 + 215 + 111 + 588 = 1543
HELPPPPPPP pleaseeeeee it's a test!!!
Answer:
-18, -12, 0, 25, 5
0, -12, 5, -18, 25
25, 0, -18, 5, -12
-12, 25, 5, 0, -18
5, -18, 25, -12, 0
Step-by-step explanation:
The only values you need to use here are 0, 5, 25, -12, and -18.
I started with the bottom right box because the far right column only had one empty box. From the set of values I stated above, that column already had each of those numbers except for 0, so 0 would go in the bottom right box.
Another way to think about it is each row or column must have a 5 and a 25 to make 30, and a -12 and a -18 to make -30. Those two numbers cancel each other out to make 0, and then each row/column will include a 0 value which obviously wouldn't effect that balance. So the whole row/column will come out to be 0.
After figuring out that first bottom right box, go to the next row/column with only one empty box left (this happened to be the very bottom row), and use the same strategy to fill in the missing value.
Continue finding the next row/column with only one empty box left and figure out its missing value until you've completed the whole box.
I used 9.8 pints of blue paint and white paint to paint my bedroom walls 4/5 of this amount is blue plate and the rest is wiping how many pints of white paint did you use to paint her bedroom walls
Answer:
searth it up duh
Answer:
Amount of white paint used to paint bedroom walls = [tex]1.96[/tex] pints
Step-by-step explanation:
Total amount of blue paint and white paint = 9.8 pints
Amount of blue paint used to paint bedroom walls = [tex]\frac{4}{5}[/tex]
Amount of white paint used to paint bedroom walls = [tex]1-\frac{4}{5}=\frac{1}{5}[/tex]
Therefore,
Amount of white paint used to paint bedroom walls = [tex]\frac{1}{5}(9.8)=1.96[/tex] pints
50 = 2n + 22 is ??
( it would help if you explain I’m having trouble lol ! )
Answer:
n=14
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,...
I need help. Please
Answer:
A=5 units squared
Step-by-step explanation:
A=1/2(l*w)
A=1/2(5*2)
A=1/2(10)
A=5
Which line segment is a radius of Circle F
AB
BE
BF
AC
Answer:
BE
Step-by-step explanation:
It's the only segment that directly cuts across the center and isn't a chord!
Hope that helps!
Which of the following CAN be represented by the expression 15 + n?
The number cookies remaining from a plate of 15 after Nick took n cookies.
The number of pages Matthew has read if he reads 15 pages per day for n days.
The total cost of n DVDs sold for 15 dollars each.
The total number of students on a bus if there are 15 females and n males.
GI
Answer:
the bus of students
Step-by-step explanation:
Answer:
the last one
Step-by-step explanation:hope it helps
What is the value of |1114|?
Find the value of X:
Answer:
Your answer is
31.17
Mark my answer as brainlist . I need that urgently . Folow me for more answer.
Step-by-step explanation:
Which set of coordinates does not represent a function?
Answer:
The third option because the x-value 1 has two different y-values.
Step-by-step explanation:
May someone help me solve these math problems?
Answer:
sorry i cant help with those im in elementrey school in 4th grade
Did I get my answer right???
which line has the greatest slope?
y=2/3 x -20
y= 1/3 x +100
y= 2/5 x +2
y= 4/12 x
Answer:
the first one
Step-by-step explanation:
mx where m is the slope
2/3 > all the others
Answer:
y = 2/3x - 20
Step-by-step explanation:
The fraction in front of the X determines the slope
y = 2/3x - 20 has a slope of 2/3
y = 1/3x + 100 has a slope of 1/3
y = 2/5x + 2 has a slope of 2/5
y = 4/12x has a slope of 4/12
Y = 2/3 -20 has the biggest slope
quick pleaseeeeeeeeeeeee!!!!
Answer:
plot points at (0,4),(3,1),(5,7),(8,5)
Step-by-step explanation:
hope this helps (:
Mike had 308 dollars to spend on 8 books. After buying them he had 12 dollars. How much did each book cost?
Answer:
37 dollars
Step-by-step explanation:
Subtract 12 from 308 to get the amount he spent on the books. Then divide by 8 to get the cost per book. 308-12 = 296 296/8=37
Divide:
r^2/r^12
A. r^10
B.1/r^6
C.1/r^10
D.r^8
E.r^6
Answer:
What de F a CK
Step-by-step explanation:
Please help me with this question im giving brainiest. 2 7/8 divided 2 3/5 mixed fractions
Answer:
(1 11/104) -Raymond :3
Step-by-step explanation:
please help this is important, if you could show work that would be amazing <33
Answer:
Step-by-step explanation:
Two lines intersect at 1 point
Use the distributive property to rewrite the algebraic expression below
7 (8p + 9)
56p+63
hope that helps:)
Answer:
56p+63
Step-by-step explanation:
Just mulitply 7 and 8
and 7 and 9. Dont forget to add the p when multiply 7 and 8
Hope this helps (:
A 9-pack of plastic cups costs $7.83. What is the unit price?
Answer:
0.87$ per unit ........
Solve the proportion. 8/c+2=24/36
Answer:
c = -6
Step-by-step explanation:
Answer: 8/c+2=24/36
Step-by-step explanation:
8
+
2
=
2
4
3
6
8
+
2
=
2
3
the square root of 50x^4 y^6 z^7
Answer:
Image attached with work shown.
In San Diego the weather was sunny 83 1/3 of the of the days this past June. How many days was it sunny. (There is 30 days in June)
Answer: 25 days were sunny
Step-by-step explanation:
Explanation:
A ribbon is m Long A ribbon measure 67 millimeters. Convert it’s length to meters
Answer:
.067meters from the claculator