Eight people will equally share two pizzas. How much pizza will each person receive?​

Answers

Answer 1

Answer:

1/4 pizza each

Step-by-step explanation:

2 / 8 = 1/4

Hope that helps!

-Sabrina

Answer 2

Answer:

If 8 friends share 2 pizzas, we'll divide.

2 pizzas, divided by 8 friends:

(2 pizzas)/(8 friends) = (2/8) pizzas/friend = (1/4) pizzas per friend

Each friend gets to eat a quarter of a pizza.

Step-by-step explanation:


Related Questions

jeff ordered walnuts and almonds for his bakery. He ordered a total of twenty-five pounds of these ingridients. Walnuts cost $5 per pound, and almonds cost $10 per pound. He spent a total of $150. Write a system of equations that describe the situation. Let X represent punds of Walnuts and Y represent pounds of almonds jeff bought.

Answers

The first equation would be, x+y=25. The second equation would be 5x+10y=150. When dealing with money you need to attach the value of the money to the variables

find the sum or difference -2 + (-3) =

Answers

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

Hope it helps.......................................

The answer would be -5

Give the sum in simplest form: a/c + b/c = _____

Answers

Answer:

(a+b)/c

Step-by-step explanation:

a/c+b/c

since they have the same denominator you can add the numerator together

(a+b)/c

Delilah finds her answer is 90, but she copied the expression incorrectly from the board. If her reasoning and answer for the expression she copied are correct, what expression might she have written?

Answers

Question:

Three students were working on 630,000÷700 in math class.

a. Desiree finds the quotient is 9,000 and Micah finds the quotient is 900.

    Determine which student found the correct quotient.

b. Delilah finds her answer is 90, but she copied the expression incorrectly from the board. If her reasoning and answer for the expression she copied are correct, what expression might she have written?

Answer:

a. Micah is correct

b.

[tex]Expression = 63000 \div 700[/tex]

[tex]Expression = 630000 \div 7000[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Expression = 630000 \div 700[/tex]

[tex]Desiree = 9000[/tex]

[tex]Micah = 900[/tex]

Solving (a): Who is correct?

To do this, we first calculate the quotient of the expression.

[tex]Expression = 630000 \div 700[/tex]

Divide 630000 by 700

[tex]Quotient = 900[/tex]

Hence:

Micah is correct

Solving (b): What Delilah must have copied?

We have:

[tex]Delilah = 90[/tex]

There are no options to pick from. So, we just need to work out expressions that equals 0.

Possible expressions are:

[tex]Expression = 63000 \div 700[/tex]

[tex]Expression = 630000 \div 7000[/tex]

A research study concluded that 32% of people prefer comedies to drama. If a group of 550 people are asked the same question, which is the ratio of the actual number of people whole prefer dramas to the total number of people?
A. 32 : 100
B. 176 : 550
C. 374 : 550
D. 176 : 374

Answers

The answer would be B if you multiply 550 by .32 you get 176 to write as a ratio put 176:550

area of a trapizium is 84m².its pararrell sides are 12m and 9m. find its hiegh

Answers

Answer:

8m

Step-by-step explanation:

We can convert the trapezium into a rectangle to make finding the area easier.

Say that the top side is 9m, and that the bottom side is 12m.

12 - 9 = 3

3/2* = 1.5

*Note that we are dividing by two to get the "overhang" of the bottom side.

Now that we have our overhang, we can find the length of the "t-rect"**.

**"T-rect" refers to a rectangle that has been formed by changing a trapezium into a rectangle.

12 - 1.5 = 10.5

9 + 1.5 = 10.5

The length of the t-rect is 10.5.

84/10.5 = 8

The height of the t-rect is 8m.

Since the height of the original trapezium is equal to the height of the t-rect***,

***Since we have only adjusted the length

this also means that 8m would also be the height of the original trapezium.

Now, there is a second way of doing this.

Find the median of 12 and 9.

9, 10, 11, 12

10, 11

The median is 10.5.

84/10.5 = 8

You get the same answer. These methods could be used as a solve-then-check method to another problem like these.

Hope this helps. Have a nice day.

A castle has be to guarded 18 hours a day. Four knights are ordered to split each days guard duty equally how long will each knight spend on guard duty in one day?

Answers

Answer:

4.5 hours or 4 hours 30 minutes

Step-by-step explanation:

1 guard would work for = 18 hours / 4 = 4.5 hours

In hours 0.5 = 30 minutes = 4 hours 30 minutes

. Which expression is equivalent to (144k2r1432
for all positive values of k and r?

Answers

Answer:

i

Step-by-step explanation:

Hhgggghgtyggffgggfrfggggfdrtghh

PLEASEEE HELP 25 points

Answers

Answer:

slope= 1/10x and the slope represents the increase of the rental cost after x miles driven.

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

WIL GIVE BRAINLIEST PLEASE!!!

The average cost of producing a security system based on the total number of systems produced, x, is represented by the following function.
f(x)=400+20000/x
The mathematical range is all real numbers excluding 0, but the reasonable range is limited to y > __

Answers

Answer:

400

Step-by-step explanation:

just took the test lol

find the length of AB on the kite?

Answers

I don’t know thrhehajjahajahdjebwhahabwvdksjabab

please help, no need to show work :))

Answers

Answer:

incenter

Step-by-step explanation:

It is the center of the circle that can be inscribed in the triangle, making the incenter equidistant from the three sides of the triangle.

Answer:

it creates the point of concurrency called the incenter

B.) incenter

Each side of a square piece of sheet metal is 6 meters long. What is the sheet metal's area?

Answers

Answer:

36

Step-by-step explanation:

length(6) multiplied by width (6) finds the area of a square

Answer:

The answer is 36 jus multiply 6 by 6

Evaluate the expression for a=1.6​, ​a=4, and a=68.

Expression: 3a+2.8
Help please!!!

Answers

223.6
u add 1.6+4+68
=73.6
3x73.6=220.8
220.8+2.8=223.6

Nicole sold t-shirts at a festival and made a profit of $83. She made $5 for each t-shirt she sold. Her total expenses were $22. How many t-shirts did she sell?

Answers

Answer:

21

Step-by-step explanation:

83+22=105

105/5=21

Describe the relationship. Check all that apply.

Answers

Answer:

this is a negative association

Step-by-step explanation:

consider the sequence below:
5,8,13,20,29
what is the 10th term of the sequence?

Answers

answer: the 10th term is 102
its plus 2 on every answer so start at 3 and and add 2 until you get to 10

The volume of the cylinder is approximately 461.58 in3.
The diameter is ___ in.

Use 3.14 for π.

Answers

Answer:

7 in.

Step-by-step explanation:

Volume formula for a circular cylinder is

[tex]V = \pi r^{2} h[/tex]

[tex]461.58 = 3.14(12)r^{2}[/tex]

[tex]r^{2} = \frac{461.58}{12(3.14)}[/tex]

    = 12.25

[tex]r = \sqrt{12.25} = 3.5[/tex]

diameter = 2(3.5) = 7 in.

did i get this right lol

Answers

Answer:

pretty sure.

Step-by-step explanation:

i believe in you.

9 less than a number is -1.​

Answers

Answer:

-4

hope this helps

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

Mr.Klimek made his wife a rectangular vegetable garden. The width is 5 3/4 ft, and the length is 9 4/5 ft. What is the area?

Answers

Answer-

A=wl=5·9=45

Explanation-Area

The Irrational Club wants to build a tree house. They have a 9-foot ladder that must be propped diagonally against the tree. If the base of the ladder is 5 feet from the bottom of the tree, how high will the tree house be off the ground? Group of answer choices

Answers

Answer:

Is there a picture to match?

Answer:

Step-by-step explanation: its 15 so yeah

He directions for a calculation problem are to subtract 7 from 16 and then multiply by 4. Which expression shows this calculation?

Answers

Answer:

what??

Step-by-step explanation:

Given DC
is tangent to ON at point o, is each statement true for ON ? Drag "true" or "false" below each statement

Answers

Answer:

(a) m<DCN < m<BAN  - False

(b) BA is tangent to circle N at point A - True

(c) NB ≈ 6.4 - False

Step-by-step explanation:

Applying the properties of circle and tangent to the given diagram, we have;

(a) m<DCN < m<BAN  - False

From the diagram, m<DCN ≅ m<BAN = [tex]90^{o}[/tex] (NC⊥CD and NA⊥AB)

(b) BA is tangent to circle N at point A - True

A tangent is a point where a straight line touches the circumference of a circle either internally or externally.

(c) NB ≈ 6.4

ΔABN is a right angled triangle

AN = CN = 4 (radius of circle N)

Let the NB be represented by y, so that,

Sin θ = [tex]\frac{opposite}{hypotenuse}[/tex]

Sin 35 = [tex]\frac{4}{y}[/tex]

h = 4 ÷ Sin 35

  = 6.9738

h ≅ 7.0

Thus,

NB ≈ 6.4 is False.

Answer:

m<DCN < <mBAN is FALSE

BA is tangent to circle N at point A is TRUE

NB = 6.4 is TRUE

(I took the test so i know these are correct.)

Help me with this problem

Answers

ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ

Find the area of a triangle ABC when m

Answers

Answer: (

1

,

1

)

,

(

2

,

2

)

,

(

3

,

0

)

(

0

,

5

)

,

(

3

,

4

)

,

(

2

,

0

)

(

2

,

3

)

,

(

4

,

5

)

,

(

3

,

3

)

Step-by-step explanation:

I don’t know what the question is because you didn’t classify it

Please help me with this.
The figure below consists of a square and a right triangle. Find the missing length x.

Answers

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

pythagreom thereom, since the figure on the left is a square all of its sides are equal so that one side that shares a side with the triangle is 9cm

9^2+b^2=15^2

b^2=144 square it

b= 12

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Answers

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

3.Which of the following is not a plane figure?

A.cone
B.paper
C.pentagon
D.square

4.Which is not a solid figure?

A.cube
B.cylinder
C.prism
D. rectangle

5.These are the three dimensions a solid figure, except one.

A.beat
B.height
C.length
D.width​

Answers

Answer:

I'm not sure about the other ones but I'm pretty sure 4 is cube

tell me FUNEY and ill give RBALINES

Answers

Dog water has the properties of both dog and water

May I have the crown please?

Answer:

Who’s there?

Tank.

Tank who?

You’re welcome.

Who’s there?

Luke.

Luke who?

Luke through the peep hole and find out.

Who’s there?

Figs.

Figs who?

Figs the doorbell, it’s not working!

Who’s there?

Hal.

Hal who?

Hal will you know if you don’t open the door?

Who’s there?

Says.

Says who?

Says me!

Who’s there?

Euripides.

Euripides who?

Euripides clothes, you pay for them!

Step-by-step explanation:

Other Questions
Which type of art did many wealthy Romansdisplay in their homes as a way to show loyalty totheir ruler?reliefs of great battle victoriesmarble busts of the emperormosaics in the ruler's favorite colorslife-size paintings of the emperor Brennon has a summer job working for thepark district. After 18 hours of work, he earned$153. How much money will he make after 25hours of work? THis is for interior decorating 1. Sustainable design principles recommend _______ as a new textile of choice for the benefit of the environment.A. modacrylicB. rayonC. olefinD. cotton2.Which one of the following statements is true about nylon?A. Nylon has a high resistance to heat.B. Nylon has a high tolerance for light.C. Nylon has a waxy texture.D. Nylon garments must be dry cleaned.3. Stock dyeing is a method in which theA. coloring agent is added to the viscous liquid.B. skeins are dyed before they are woven into fabrics.C. dye is applied to the fibers before they are processed into yarns.D. dye is applied on a roller. Find the area of the shape. please help me i will give point and things? please help me i will give point and things? DOES ANYONE KNOW THIS? PLEASE HELP THANK YOU Can someone plz help me with this one problem Im marking brainliest!!! How is discipline related to punishment? Pls help ASAP im giving 25 point awayWhy do you think that crows and other urban species are sometimes seen as pests? Do you agree with Klein that we need to think of ways to live in mutually beneficial ways with these species? Why or why not? 2. What color de corbata does Joshua buy?O blancoO naranjaO verde PLEASE PLEASE PLEASE HELPIdentify the location of the New Indian Reservations. The sun provides energy for plants.Oceans are warmed by the sun.Impacting weather patterns is also a thing the sun does.Combine the sentences into one sentence that includes a list. You may changethe form of the action words and remove unnecessary words. "5 to the second power", what does the exponent 2 tell us to do with thebase 5? in a classroom of 1/6 of the students were wearing blue and 2/3 are wearing white there are thirty six students in the class how many students are wearing a shirt other than blue or white Please help I WILL OFFER 20 POINTS! - Keisha, Bob, and Tom sent a total of 132 text messages over their cell phones during the weekend. Bob sent 3 times as many messages as Tom. Tom sent 7 fewer messages than Keisha. How many messages did they each send? Which of the following is an example of codominance in genetic traits? O A tall pea plant and s short pea plant produce tall pea plants. O An orange cat and a black cat produce an orange-and-black cat. O A blue-eyed man and a brown-eyed woman produce a blue-eyed child. O A color-blind woman and a man with normal vision produce a color-blind sond. To what do the "shining eyes in line 4 refer in good hours by robert frost?a. the street lightsb. the narrator's eyesc. the windows of the cottagesd.the eyes of the villagers compare the symbolic messages of the candlestick symbol in les miserables as described in this lesson to the way it is used in fiddler on the roof Which expression defines function h? Please Help hannah got 23 out of 25 point on her math test what percent of the questions did she get correct