estimate the product of 26.4×2.7​

Answers

Answer 1

Answer:..

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

Step-by-step explanation:

okay, 26.4*2.7 = 26*3 (when estimated)

26*3=78(or just somewhere around 70)


Related Questions

Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it?
btw i'm not in college im in middle school

Answers

Answer:

total space of an object is area.

it is used in for calculating area of rooms as measurements.

The angles of a triangle add up to 180 degrees.

The second angle is 20 degrees larger than the smallest angle.

The third angle is 3 times as big as the smallest angle.

Find the measure of the smallest angle (in degrees)

Answers

Answer: 32 degrees

Step-by-step explanation:

small angle : x

middle angle: x + 20

large angle: 3x

Form an equation: 5x + 20 = 180

5x = 180 - 20

5x = 160

x = 160/5

x = 32

Michael and his family
brought some logs of
firewood with them on
their camping trip. The
first night, they burned
2 logs in the fire. The
second night, they
burned 3 logs in the
fire.

Answers

What’s the question? I can’t answer if I don’t see the question

Two weeks ago price was $220 now it's $325. What is the percent increase? What is percent increase if there is an additional $50 baggage fee with the new ticket price?

Answers

Answer:

68.18%

Step-by-step explanation:

325+50=375

375-220=155

155÷220×100%

≈68.18%

In figure AB and CD bisect each other at O. State the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD. Is ∆AOC ≅ ∆BOD? Give reasons

Answers

Answer:

SEE EXPLANATION

Step-by-step explanation:

[tex] In\:\triangle AOC \:\&\:\triangle BOD[/tex]

[tex] AO \cong OB.... (given) [/tex]

[tex] \angle AOC \cong\angle BOD [/tex]

[tex] (vertical \: \angle s) [/tex]

[tex] CO \cong OD.... (given) [/tex]

[tex] \therefore \triangle AOC \:\cong\:\triangle BOD[/tex]

[tex] (SAS \: postulate) [/tex]

So, the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD are:

[tex] AC = BD[/tex]

[tex] m\angle OAC = m\angle OBD[/tex]

[tex] m\angle OCA = m\angle ODB[/tex]

22c + 33d?
Chose three answers

Answers

Answer:

55cd

Step-by-step explanation:

QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Solve (x - 3)2 = 5.
O A. x = 8 and x = -2
B. X=5115
C. x=3+ V5
O D. x=-31,5

Answers

Answer:

x = 3 ± √5

Step-by-step explanation:

Given:

(x - 3)² = 5

Find:

Value of x

Computation:

(x - 3)² = 5

x² - 6x + 9 = 5

x² - 6x + 4 = 0

x = [-b ± √b² -4ac] / 2a

x = 3 ± √5

The middle school is 3.43.4 blocks north of Marissa’s home. The grocery store is one block further north of her home, past the middle school. The firehouse is 3\frac{1}{2}3 2 1 ​ blocks south of Marissa’s home and the police station is one block further south than the fire station.

Answers

Step-by-step explanation:

jddjjdjfh the best answer voters do

Which line is the steepest:
A
B
C
D

Answers

A and C are the steepest

Kiran and Clare like to race each other home from school. They run at the same speed, but Kiran's house is slightly closer to school than Clare's house. On a graph, their distance from their homes in meters is a function of the time from when they begin the race in seconds.

As you read the graphs left to right, would the lines go up or down?
What is different about the lines representing Kiran's run and Clare's run?
What is the same about the lines representing Kiran's run and Clare's run?

Answers

Answer:

1. Down.

2. Clare's line would be higher because she begun further away from her house.

3. The lines would have the same slope since they are going the same speed.

Step-by-step explanation:

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

Kristin wants to buy a pair of jeans that cost $35 and are on sale
20% off. She is also buying two T-shirts at a full price of $9.99 each.
She must pay 6.5% sales tax. How much will she pay for the clothes

Answers

Answer:

$51.10

Step-by-step explanation:

First, find 20% of $35, then add the sale price of the jeans and the two t-shirts. Take the total and find the sales tax and add that onto the cost.

100 - 20 = 80 If you multiply the jeans by 80% it gives you the price for the jeans saving you from having to subtract the discount from the original price.

35 * 0.80 =  $28.00 jeans                     28.00                             47.98

                                                                  9.99                             + 3.12

                                                             +   9.99                            $51.10

                                                                47.98

                                                           X   0.065

                                                                 $3.12

describe a family member in 3-5 sentences (use nouns) make it easy and simple please!!

Answers

Ok! ———- is ———- because of ————. They have ———- hair color and ———— eye color. I think they are ———— because of ————. They like to —————- because —————.

Keisha found three pieces of cable in her tool drawer. Here are their lengths (in meters).
4.9, 10, 14.94
What is the total length of the three pieces?

Answers

Answer:

29.84

Step-by-step explanation:

4.9+10+14.94

4.9+10=14.9

14.9+14.94=29.84

9(2+2p) show distributive property

Answers

Answer:

9(2+2p)

9 x2 + 9 x 2p

18 +18p

ice cream is served for dessert if Gio serves himself and 3 friends half a cup of ice cream how many total pints did Gio and his friends eat?

Answers

Answer:

0.25 pints

Step-by-step explanation:

To find how many pints they ate, find the number of pints in half a cup.

In 1 cup, there are 0.5 pints.

This means in half a cup, there will be 0.25 pints.

So, Gio and his friends ate 0.25 pints

2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times as
many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times
the number of medium marbles.
a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, and
large marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.


What is arithmetic?

In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,

Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m


Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.

Learn more about arithmetic here:

brainly.com/question/14753192

#SPJ2

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

Hey Can somone please help meeee

Answers

Answer:

7/6 or 1.16 repeating

Step-by-step explanation:

7/8//3/4

7/8 x 4/3

7 x 4/ 8 x 3

7 / 2 x 3=

7/6 or 1.16 repeating

Help me and pls explain how you got the answer

Answers

Answer:

The length of the missing side is 8.5 ft

Step-by-step explanation:

To find the length of the missing side, we can use the Pythagorean theorem which states [tex]a^2 + b^2 = c^2[/tex] where c is the length of the longest side of a right-angle triangle while a and b are the other two sides. Note that the Pythagorean theorem ONLY applies to right-angle triangles.

[tex]a^2+b^2=c^2\\(6)^2+(6)^2=36+36=72=c^2\\\\c=\sqrt{72}= 8.48[/tex]

Rounding to the first decimal place, we get c = 8.5ft

A student records his weight, in pounds, at the end of every week after joining a local gym. The table shows part of the data he recorded.
Weeks (n)
Weight (w), in pounds
1 24
133.5 132 128.5
7
125
If the equation for a line-of-best fit for the data is approximately w = 134.75 – 1.4n, which statement is true?
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 13.475 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 13.475 pounds each week.

Answers

Answer:

A

Because of the question it says

Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollers
cost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers and
paintbrushes combined and wants at least five of each.

Answers

4(15) + 3x = 72
60 + 3x = 72
3x = 12
x = 4
Answer: 4 paintbrushes

how to represent with an integer mary moves 3 steps backward as she dances

Answers

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

As she moves back, so it will be negative.

Since she moves back 3 steps, it will be -3.

Hope it helps :)

Please mark my answer as the berainliest

Answer:

-3

itwaseasy...............

is 3/12 less than or greater than or equal 3/4?​

Answers

Answer:

3/12 is less than 3/4

Step-by-step explanation:

3/12 is the same as 1/4, which is 0.25

3/4 is 0.75

Given that IG FT which of the following statements is true

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

A carpet salesman sold 5,000 yards of carpet in one month at an average of $3 per yard. His commission was 16%. How much money did he make that month?

Answers

Answer:

5000x3.00= total sales  15000 x 16% or.16

= 2400

Step-by-step explanation:

1.Find Gross Sales

2. Get retail sales  3.00 x 5000

3. Total Sales times commission  15000 x .16

Determine the center of the circle whose equation is (x – 5)2 + (y + 7) = 14

Answers

Answer:58 approximately c

Step-by-step explanation:

help me plis What is the exact measurement of the line segment? A. B. C. D.

Answers

Answer: where is the line segment

Step-by-step explanation:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Explain why √3x+2 = -16 has no solution.

Answers

The equation you wrote has no solutions since the left hand side is equal to 6x-10 and the right hand side is equal to 6x+8. Setting them equal we get -10=8 which is obviously wrong.
Other Questions
Which method of heat transfer is energy that is teansferred by electromagnetic waves? I think that Walton's main purpose in the novel is to let us see how bad the monster feels after Frankenstein dies.A. It is an effective thesis statement.B. It is not specific.C. It is not clear and concise.D. It is not interpretive. ice cream is served for dessert if Gio serves himself and 3 friends half a cup of ice cream how many total pints did Gio and his friends eat? what is the "Wal-Mart Effect"? A model showing two possible arrangements of chromosomes during meiosis is shown in Figure 1.Figure 1. Two possible arrangements of chromosomes during meiosisWhich of the following questions about genetic diversity could most appropriately be answered by an analysis of the model in Figure 1?A) Does crossing-over generate more genetic diversity than the fusion of gametes does?B) Does DNA methylation prevent independent assortment during metaphase II?C) How does the independent assortment of the two sets of homologous chromosomes increase genetic diversity?D) Do daughter cells that are not genetically identical to parent cells produce viable zygotes? Name 2 advantages to working at home during the industrial revolution? AgNO3 (aq) +Cu(s) Cu(NO3)2 (aq) +| Ag(s)What is the integer? Two weeks ago price was $220 now it's $325. What is the percent increase? What is percent increase if there is an additional $50 baggage fee with the new ticket price? The image shows a tectonic plate boundary between the North American and Pacific Plates known as the San Andreas Fault. The arrows show the direction that each plate is moving. Which type of boundary does the plate movement represent? Simplify expression below (7 + i)-(6-4) Write a summary (5-7 sentences) of Scrooge's experience with the Cratchit family, and explainChow that affects his perspective.Questions to consider while creating your summary:What does Scrooge have that the Cratchit's do not? Why?What do the Cratchits have that Scrooge does not? Why?What evidence from the text shows how the Cratchits feel about their situation? Determine the center of the circle whose equation is (x 5)2 + (y + 7) = 14 Which organism in the food chain isresponsible for transforming radiantenergy into chemical energy?Grass->Prairie Dog -> Coyote -> Soil Bacteria Kristin wants to buy a pair of jeans that cost $35 and are on sale20% off. She is also buying two T-shirts at a full price of $9.99 each.She must pay 6.5% sales tax. How much will she pay for the clothes Plz help due tomorrow what occurred in 1944 while Jackie Robinson was in the boot camp PLS HELP 9(2+2p) show distributive property Why was Gandhi assassinated?a) For being to outspoken against the British.b) For speaking negatively of Muslims.c) For being tolerant and kind to Muslims. 1-What is the biggest impact of European arrival in the Americas? 2-Why do most Europeans treated Native Americans so poorly? 20 POINTS QUESTION PLEASE HELP. THANKS :)Discuss how new technology and the use of propaganda changed how governments waged war during World War I.