Estimate V106 to the
nearest integer.

V means square root

Answers

Answer 1
√106 is equal to approximately 10.29563
Rounded of to 10.3

Related Questions

Somebody tell me the answer to this please

Answers

Answer:

its (0, 3) or (3, 0)

Step-by-step explanation:

its not A. or D.

Answer:

[tex](3,0)[/tex]

Step-by-step explanation:

The x-intercept(s) of a function is the point(s) where the function intersects the x-axis, or the horizontal axis. If we look at the graph, we see that the function intersects the x-axis when [tex]x=3[/tex] (we know this because [tex]3[/tex] is directly in between [tex]2[/tex] and [tex]4[/tex]) and [tex]y=0[/tex], so the answer is [tex](3,0)[/tex]. Hope this helps!

A group of friends were working on a student film. They spent all their budget on props and equipment. They spent $693 on props, and 37% of the total budget on equipment. What was the total budget for their student film?

Answers

Answer:

$1100

Step-by-step explanation:

Let the total budget = b

amount spent on props + amount spent on equipment = total budget

If 37% of the budget was spent on equipment

The percentage spent on props = 100% - 37% = 63%

63% of the total budget is $693

the above sentence presented as an equation gives :

63/100 x b = 693

to find b, divide both sides of the equation by 100/63

b = $1100

Answer:

1100

Step-by-step explanation:

The price of a 9-minute phone call is $1.35. What is the price of a 16-minute phone call?​

Answers

1.35/9=0.15 which is the amount for one minute so multiple it by 16 to get 16 minutes
0.15x16=2.4 dollars

A class has 30 students. 18 are boys. What is the ratio of boys to girls? (you must simplify)

Answers

Answer:

18:12

simplified 3:2

this is the answer to your problem

The ration between boys and girls are -  18:12

when simplified-  3:2

I posted another question :)

Answers

Answer:

the first one is correct

Step-by-step explanation:

Select the correct answer.
A machining company needs to manufacture more than 20 fixtures in a day. The company uses five identical machines to make the fixtures. If each machine produces x fixtures, which inequality represents this situation?
A.
5x > 20
B.
5x < 20
C.
5x > 20 + 5
D.
5x < 20 + 5

Answers

Answer:

I thinks its D.

Step-by-step explanation:

∠A and ∠B are vertical angles. If m∠A=(5x+5)∘and m∠B=(4x+29)∘, then find the measure of ∠A.

Answers

Answer:

∠A = 175∘

Step-by-step explanation:

∠A = ∠B

5x-5= 4x+29

x = 34

∠A= 34*5+5

∠A=170+5=175

5x+5= 4x + 29

-5        

5x=4x+24

-4x -4x

x=24

m∠A=5x+5

m∠A=5(24)+5

120+5

Answer=125

(m - 8) ÷ 2 in standard form (no links)

Answers

Answer:

1/2m - 4

Step-by-step explanation:

What is the domain of y=/x+7 +5?
x>=0
x>=7
X>=-7
all real numbers
DONE

Answers

Step-by-step explanation:

when x >0

y=/0+7 +5

y=8

(0,8)

when x>7

y= /7+7 +5

y= 9

(7,9)

when x >-7

y = /7-7 +5

y=5

(-7, 5)

Answer: c

Step-by-step explanation: the next one is b

need this one 3.97x62.4

Answers

Answer:

247.728

Step-by-step explanation:

(3.97)(62.4)

=247.728

How many 1/4-pound
hamburger patties can be made
from 10 ½ pounds of hamburger?

Answers

Answer:42

Step-by-step explanation:

10 1/2 = 21/2

21/2 divided by 1/4

=21/2 times 4 (keep the first number, change the sign, flip the fraction)

=84/2

=42(patties)

Answer:

42

Step-by-step explanation:

10.5÷0.25=42

42 hamburger patties can be made

The class size for 8 classrooms is shown.

14, 22, 24, 25, 25, 28, 32, 34

Which class size affects the range of all 8 classes the MOST?

Answers

Answer: The answer is 14

Step-by-step explanation:

The range of all [tex]8[/tex] classes is most affected by class size [tex]\boldsymbol{14}[/tex].

To understand the calculations, check below

Define range.

The range of a collection of numbers is the difference between the maximum and smallest values. Subtract the lowest as from highest number in the dispersion to discover it.

True upper limit minus true lower limit of a class interval is known as the class size.

The range of all [tex]8[/tex] classes is most affected by class size [tex]\boldsymbol{14}[/tex].

Find out more information about range here:

https://brainly.com/question/17553524?referrer=searchResults

Find the distance between -6 and 8.
What is an expression that represents the distance

Answers

Answer:

14

Step-by-step explanation:

8 - |-6| = 14

|| means absolute value, or the distance the number has from 0 on the number line. ex. |-92| = 92    |8| = 8

I am completely lost. I don’t know the answer.

Answers

Answer:

when in doubt the answer is always c

Step-by-step explanation:

Step-by-step explanation:

option b.

......................

What is the distance between...
-a and a?

Answers

Answer:

depends what the number is

Step-by-step explanation:

if its -7 and 7 then the distance would be 14

Hello, Earthlings! Martian here! Need help with math, I'm new to this subject! You'll get 50 (B) coins for answering!
100³ = ______
Thanks for your help! I award brainliest!!!

Answers

Answer:

answer is 10000

Step-by-step explanation:

THANK U AGAIN <33ewiudhuids

Jada walks up to a tank of water than can hold up to 10 gallons. When it is active, a drain empties water from the tank at a constant rate. When Jada first sees the tank, it contains 7 gallons of water. Three minutes later, the tank contains 5 gallons of water.



a. At what rate is the amount of water in the tank changing? Use a signed number, and include the unit of measurement in your answer.

b. How many more minutes will it take for the tank to drain completely? Explain or show your reasoning.

c. How many minutes before Jada arrived was the water tank completely full? Explain or show your reasoning.

Answers

Answer:

a.  rate to empty the tank = - 2/3 gal/min

b,  7.5 min to empty the tank

c.  4.5 min.

Step-by-step explanation:

I use the formula that the work done = rate of work times the time working = W = rt

The work in this problem is emptying the tank.  

a.  The rate to empty the tank is -2 gal/3 min or - 2/3 gal/min

b.   5/(2/3) = 15/2 = 7.5 min to empty the tank

c.    Since 3 gal. had already drained, 3/(2/3) = 9/2 = 4.5 min.

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2

Saul makes trail mix with peanuts, raisins, and pretzels. The ratio of cups of raisins to cup of peanut is 1 to 6. The ratio of cups of pretzels to cups of raisin is 3 to 1. Decide if the statement is true or false. "Saul uses 6 times as many cups of peanuts as cups of raisin." *
1 point
True
False

Answers

Answer:

true

Step-by-step explanation:

Answer:

true

Step-by-step explanation:

HELP ME ASAP !!!!!!!*

Answers

add her scores together and divide by 3
85+70+98=253
253 divide by 3 is 84.33

Answer:

d is correct i think

Step-by-step explanation:

My brain aint working

(13.04 LC)
What unit of measurement would you use to measure the capacity of a juice
box?
Yards
Liters
Milliliters
Meters

Answers

a juice box is pretty small? so maybe milliliters?
but if it’s big, then litres would be the best one

Determine the scale factor.
y
4
P Р
A.
4
-3
-2
P?
B.
1
2
Q
d'
4 5 6 7
0
9 x
1 2
R'
C. 2
-2
R
D. 4

Answers

Answer:

The scale factor from PQR to P'Q'R' is ½

A construction company is currently working on six projects. The table shows the progress of each of the projects represented as a decimal.

What is the range of the progress of these projects? ​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

can u give the answer to the quiz

The range of the project will be equal to 0.82.

What is the range in statistics?

When the sample maximum and minimum are subtracted, the range of a set of data is the difference between the largest and smallest values. It uses the same units as the data to express itself.

The given data of the project is,

u             0.87

v            0.31

w           0.08

x            0.05

y            0.19

z            0.5

The range will be calculated as the difference between the maximum value to the minimum value.

Range = 0.84 - 0.05

Range = 0.82

Therefore, the range of the project will be equal to 0.82.

To know more about the range in statistics follow

https://brainly.com/question/8486248

#SPJ2

I NEED THIS ANSWERED QUICKKKK

Answers

Answer:

2/4=4/8

Step-by-step explanation:

you do 2×2=4 and 4×2=8. You multiply both denominators by 2.

Triangle Congruency please help!!

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

the nice thing about triangle is that the smallest angle is always opposite the smallest side, etc. also, we can get the remaining angle because we have 2 angles already and there are always 180 degrees in a triangle.

50+ 63= 113

180-113 =67

so, 50 is the smallest angle and thus the side opposite of it is the smallest. next is side bc because 63 is the next biggest angle measure. lastly, side ac is the largest because it's opposite of the largest angle measure

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Sally bought 4 chocolate bars and 8 lollipops and paid $8.00. Josh bought 3 chocolate bars and 10 lollipops and paid $7.00.



What is the cost of a lollipop? Enter your answer as a decimal

Answers

Answer:

Lollipops cost $0.25

Step-by-step explanation:

4C + 8L = $8.00

3C + 10L = $7.00.                  We need to cancel out chocolate bars

-12C - 24L = $-24.00        Mulitply by -3

12 C + 40L = $28.00           Muliply by 4          Next simplify

16L = $4.00                   Divide both sides by 16

L = $0.25

WE CAN EVEN CHECK OUR WORK

4C + 8(0.25) = $8.00

4C = $6.00

C = 1.5

3(1.5) + 10(.25) = $7.00

4.5 + 2.5 = 7

Benny bought a laptop for work. The screen measures 9 inches in height and 12 inches in width.

Find the diagonal length of the screen.

A 4.5 in
В 10 in
C 15 in
D 225 in​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:


Write
9 3/5
as an improper fraction.

Answers

48/5

9x5+3 divide by 5

45+3 divide by 5

48/5

Answer:

48/5

Step-by-step explanation:

Step 1

Multiply the denominator by the whole number

5 × 9 = 45

Step 2

Add the answer from Step 1 to the numerator

45 + 3 = 48

Step 3

Write answer from Step 2 over the denominator

48/5

The sales tax in one town is 8%. So, the total cost of an item can be written as c+0.08c. What is the total cost of an item that sells for 12?

Answers

Answer:

12.96c

Step-by-step explanation:

Given the total cost of an item  written as c+0.08c. To get the total cost of an item that sells for 12, we will write;

1 item = c+0.08c

1 item = 1.08c

For 12items;

12 = x

Divide both expressions

1/12 = 1.08c/x

1 * x = 12 * 1.08c

x= 12.96c

Hence the total cost of 212 items is 12.96c

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better
Other Questions
Gazelles are adapted to run very quickly over large expanses of open land because they live in areas without manytrees. They also have wide, flat teeth that are adapted to chew grasses.Where are these organisms adapted to live?temperate rain foreststropical rain forestsO desertssavannas I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?14 rolls of paper towels for $18or 10 rolls of paper towels for $12what is the unit rate for the 14 roll option What are substances that cannot be broken down into simpler substances? a. elements b.compoundsc. molecules d.protons Identifying Variables in the Effect of Type of Material onAbsorption ExperimentAnswer the questions using the drop-down menus.Which is the independent variable in this experiment?Which is the dependent variable in this experiment?Which is a controlled variable in this experiment? What does NBT stand for pls answer me ASAP hey guys, i found this marble outside and covered in grease. so i took it in to wash it. can you please tell me what it is made of...plz Which of the following would mostlikely be said by an economist whobelieves in monetarism?A. "Taxes are the most important part of an economy."B. "The government does not need to interfere withthe market."C. "The supply of money is what impacts an economythe most."D. "Printing more money solves inflation." What value of x is in the solution set of 8x 6 > 12 + 2x? Water can be a solid ice a liquid or a gas calledA. Precipitation B. Water vapor Help please If 1.0 mole of C8H18 are available to completely reactwith enough O2, how many moles of H20 can be produced? solve the triangle a=? b=7m c=10m What organizational structure does Pausch use?O compare and contrastcentral idea and supporting detailsO problem and resolutionO chronological order define Based Assessment it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost? Help me pleaseeee right now please 4.) A store is having a sale in which all items are marked 30% off.4a.) Which equation represents the selling price, s, in dollars, of an item originallypriced p dollars after a markdown of 30%?a.) s=0.3pb.) s=0.7pc.) p=0.35d.) p=0.75 Which of the following inventions of the 1950s made other inventions possible?the automobilethe transistorthe televisionthe hearing aid PLSSS I NEED HELPPCompare and contrast and contrast the poems "the rainy day" and "we real cool"the rainy day:The day is cold, and dark, and drearyIt rains, and the wind is never weary;The vine still clings to the mouldering wall,But at every gust the dead leaves fall,And the day is dark and dreary.My life is cold, and dark, and dreary;It rains, and the wind is never weary;My thoughts still cling to the mouldering Past,But the hopes of youth fall thick in the blast,And the days are dark and dreary.Be still, sad heart! and cease repining;Behind the clouds is the sun still shining;Thy fate is the common fate of all,Into each life some rain must fall,Some days must be dark and drearywe real cool:We real cool. WeLeft school. WeLurk late. WeStrike straight. WeSing sin. WeThin gin. WeJazz June. WeDie soon.who answer this right will get the brainliest short song you wrote 2 or 3 sentences your choice Charles Fourier and Robert Owen helped develop what economic theory?