Find the area of a rectangular field , if the length of the field is 80m and breadth is 45m

Answers

Answer 1

Answer:

3600m^2

Step-by-step explanation:

Area = length x width

Area = 80m x 45m

Area = 3600m^2

Answer 2

Answer:

3600m^2

Step-by-step explanation:

Area= length x width

A=80m x 45m

Area = 3600m^2

hope this helps ^^ (i wasn't sure what you meant by breadth tho)


Related Questions

The game is used in a school to rasie money for charity. Each player pays 30p to play this game. To win a bag of crisps players have to sxore exactly 7. Each bag of crisps cost the school 20p. How much should the school expect to raise for charity if 60 peoples played the game​

Answers

Answer:

The answer is "1500p".

Step-by-step explanation:

The given probability is = 7. so, https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3%7D%7B12%7D%20%5C%20%3D%20%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D

It implies, that only if  https://tex.z-dn.net/?f=120 people enjoy the sport, its school will gather https://tex.z-dn.net/?f=%5C%20120%20%5Ctimes%20%5C%2020%5C%20p%20%3D%20%5C%202400%20%5C%20p

But,  https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B4%7D its side will survive = 30 people, as well as the school would have to invest https://tex.z-dn.net/?f=%5C%2030%20%5Ctimes%20%5C%2030p%20%5C%20%3D%20%5C%20900p

for lollipops  So, the school will collect = https://tex.z-dn.net/?f=2400%20-%20900%20%3D%201500p

IF RIGHT PLZ GIVE BRAINLIEST  

THANK U  

HAVE A GREAT DAY AND BE SAFE :)

XD

The school can expect to raise approximately £85.71 for charity if 60 people played the game.

If each player pays 30p to play the game, and 60 people played the game, the total amount raised by the school would be:

Total amount raised = Number of players * Cost per player

Total amount raised = 60 * 30p

Now, let's calculate the cost of the crisps won by the players:

Cost of crisps won = Number of crisps won * Cost per crisp

Since each bag of crisps costs 20p, and players have to score exactly 7 to win a bag of crisps, we need to determine the number of bags of crisps won.

To find the number of bags of crisps won, we divide the total number of players by the number of players required to win a bag of crisps:

Number of bags of crisps won = Number of players / Number of players required to win a bag of crisps

Number of bags of crisps won = 60 / 7

Now, we can calculate the cost of the crisps won:

Cost of crisps won = Number of bags of crisps won * Cost per crisp

Cost of crisps won = (60 / 7) * 20p

Finally, to determine the amount the school expects to raise for charity, we subtract the cost of the crisps won from the total amount raised:

Amount raised for charity = Total amount raised - Cost of crisps won

Amount raised for charity = 60 * 30p - (60 / 7) * 20p

To simplify the calculation, we can convert the pence to pounds by dividing by 100:

Amount raised for charity = (60 * 30) - (60 / 7) * 20 = £(1800 - (1714.2857))

Amount raised for charity ≈ £85.71 (rounded to two decimal places)

Therefore, the school can expect to raise approximately £85.71 for charity if 60 people played the game.

To know more about charity click here :

https://brainly.com/question/31888282

#SPJ2

Which of the following inequalities matches the graph? 100 point

Answers

Question:

Which of the following inequalities matches the graph?

Answer:

Looking at the graph the y values does not change, it stays at zero

The shaded area are the numbers under O

This means the answer is y ≤ 0

The answer is y ≤ 0

Hope it helps

-------☆゚.・。゚ᵴɒƙυᴚᴀ_ƨȶäᴎ❀

plzz help asap.......​

Answers

Answer:

29.78 feet

Step-by-step explanation:

Transformations,, I have no clue what to do :(

Answers

Answer: 17

Step-by-step explanation:56%

thrice a number added to 21 equals 300. what is the number?​

Answers

Step-by-step explanation:

21+3x=300

3x=300-21

3x=279

x=279/3

x=93

Answer is 93 , need an explanation?

which expression is equivalent to 3(y-6)? (A.3y-6) (B.2y-18+y) (C.5y+18-2y) (D.2y-18-5y​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3(y-6)=3y-18

which can be expressed as

2y-18+y

can somebody help me?

Answers

Answer:

80+5x

please mark me brainliest

Step-by-step explanation:

Solve the system of equations:
4x - 3=-2x + 9


Answers

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

Step 1: Add 2x to both sides.

4x−3+2x=−2x+9+2x

6x−3=9

Step 2: Add 3 to both sides.

6x−3+3=9+3

6x=12

Step 3: Divide both sides by 6.

6x = 12

6 6

x=2

Answer:

42 as i dont know so ask jeff ma boy from da sewers

Step-by-step explanation:

Find the value of x. Round to the nearest tenth

Answers

Answer:

x=24.1

Step-by-step explanation:

soh cah toa

cos(24°)=22/x

cos(24)= 0.9135

0.9135=22/x

0.9135x=22

x=22/0.9135

x=24.1

Answer:

24.1

Step-by-step explanation:

By sine rule:

[tex] \frac{ x}{\sin 90 \degree} = \frac{22}{\sin (90 - 24)\degree} \\ \\ \frac{x}{1} = \frac{22}{ \sin 66 \degree} \\ \\ x =24.081998127 \\ \\ x \approx 24.1[/tex]

Find the area of the figure.
4 ft
8 ft
5 ft
8 ft
ft?

Answers

Answer: 320 ft

Step-by-step explanation:

is this graph a negative association or positive association

Answers

A positive association, because the graph is pointing upwards.

Answer:

This graph is positive

Step-by-step explanation:

The radius of a circle is 1 mile. what is the circle's area?

Answers

Step-by-step explanation:

A≈3.14mi²

Plz help it’s due today’s

Answers

Answer:

% increase

Step-by-step explanation:

80(1.15) = 92

Using the ratio 3 dogs to 2 cats if you had 15 dogs how many cats would there be

Answers

Answer: 10 cats

Step-by-step explanation:

3/2

15/x

3*5=15

2*5=10

3/2=15/10

Answer:

20

Step-by-step explanation:

20

Katie draws marbles from a bag. She drew 6 red marbles out of 20 marbles she picked. If she were to draw 10 more marbles, how many of those 10 can she predict to be red?

2


3
4

5

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

If red marbles are 10 then answer is 4

If 3 apple cost $4 , how much would one apple cost? Round to the nearest cent

Answers

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

If 3 apple cost $4. Then the cost of one apple will be $1.33 per apple.

What are ratio and proportion?

A ratio is a collection of ordered integers a and b represented as a/b, with b never equaling zero. A proportionate expression is one in which two items are equal.

If 3 apple cost $4.

Then the cost of the one apple will be given by the quotient of 4 and 3.

Then the price of one apple will be

⇒ $4/3

⇒$1.33 per apple

Thus, the cost of one apple will be $1.33 per apple.

More about the ratio and the proportion link is given below.

https://brainly.com/question/14335762

#SPJ2

The Dial and the Lewis families when to Taco Box for dinner. The Dials bought 3
burrito meals and 4 taco meals for $48. The Lewis' bought 6 burrito meals and 2
taco meals for $60. How much does a burrito meal cost? How much does a taco
meal cost?

Answers

Answer:

A burrito costs $8, while a taco costs $6.

Step-by-step explanation:

Given that the Dial and the Lewis families when to Taco Box for dinner, and the Dials bought 3 burrito meals and 4 taco meals for $ 48, while the Lewis' bought 6 burrito meals and 2 taco meals for $ 60, to determine how much does a burrito meal cost and how much does a taco meal cost make the following calculations:

3B + 4T = 48

3B = 48 - 4T

6B + 2T = 60

6B = 60 - 2T

3B = 30 - 1T

30 - 1T = 48 - 4T

30 = 48 - 4T + 1T

30 - 48 = -3T

-18 = -3T

-6 = -T

6 = T

3B + 4x6 = 48

3B + 24 = 48

3B = 24

B = 24/8

B = 8

6x8 + 2x6 = 60

48 + 12 = 60

60 = 60

Thus, a burrito costs $ 8, while a taco costs $ 6.

I need help, this is homework due in a few minutes​

Answers

The y-intercept is -6

It opens down.

Marc claims that V17 is greater than 71. Jenny claims that it is
impossible to compare the numbers without a caldulator. Is either
friend correct? Explain.

Answers

None of them are correct the square root of 17 will obviously be less than the square root of 71 to the 3rd power. As for Jenny it is definitely possible to calculate this without a calculator.

¿Qué representa 34?

Answers

Answer:

El número 34 en numerología simboliza optimismo, espiritualidad, análisis, autoexpresión, introspección, pragmatismo. Si el número 34 es el número de tu destino, lo más probable es que seas una persona muy espiritual, sabia e intuitiva.

Step-by-step explanation:

Two gears are connected and are rotating simultaneously. The smaller gear has a radius of 2 inches, and the larger gear has a radius of 7 inches.

Part 1: What is the angle measure, in degrees and rounded to the nearest tenth, through which the larger gear has rotated when the smaller gear has made one complete rotation?
Part 2: How many rotations will the smaller gear make during one complete rotation of the larger gear?
Show all work.

Answers

Answer:

Let r represent the radius of the smaller circle and R the radius of the larger circle.

Apply ratios: the radius of smaller circle to radius of larger circle, i.e.

r: R = 3 : 7.

I complete rotation = 360 degrees.

Part 1:

For one complete rotation of the smaller circle, the larger circle is rotated through: (3/7)*(360) = 154.3 degrees

Part 2:

For one complete rotation of the larger circle, the larger circle is rotated through: (7/3)*(360) = 840.0 degrees

This is equivalent to (840/360) = 2.3 rotations

Alternatively, use the ratios:

The number of rotations = R/r = 7/3 = 2.3 rotations  

BRAINLIEST PLEASE??

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

for smaller gear circumference=2π×2=4π inches

for larger gear

l=4π

θ=l/r

θ=(4 ×180)/7=720/7=102 .9°

for larger gear circumference=2π×7=14π

number of rotations=(14π)/4π=7/2=3.5 rotations or 3 1/2 rotations.

Radius of sphere js 6 centimeters what is volume

Answers

the equation for volume of sphere is 4/3 x π x r^3

so just put the numbers in

4/3 x π x 6^3

= 288 π cm^3

Answer:

The volume of a sphere is given as

4/3 πr^3

There is only one variable, the radius, which we are given in the problem.

since the radius is 6 cm, we can plug that in to the formula

4/3 π6^3

Put this into the calculator, and we see that the volume is 904.8cm rounded to the nearest tenth.

Step-by-step explanation:

Hope it is helpful....

can somebody plllllzzzzzzzzzzz help me with this-2 (x + 4 + 5y)

Answers

Answer:

-2x -8-10y

Step-by-step explanation:

-2 (x + 4 + 5y)

distribute

-2x -8-10y

Solve following problems

(2x + 5)/(5x + 2)

and

(4 - 3x) / ( 3x - 4)

Answers

Answer:

(4 - 3x) / ( 3x - 4) = -1

(2x + 5)/(5x + 2) = 0

Step-by-step explanation:

 

HELLLPP ANY HELPS PLEASE I NEED HELP I AM RUNNING OUT OF TIME !!

Answers

G/9 and it says I need at least 20 characters

Answer:

Option C

g/9

Step-by-step explanation:

g ÷ 9

[tex] = \frac{g}{9} [/tex]

A. 11
B125
C. 275
D 450

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

duh

Jim estimated that it would take him 45 minutes
to complete the homework. If ACTUALLY took
him 25 minutes. What was his percent error?

Answers

80%.

Percent error = | Estimate - Actual | / Actual = |45-25| / 25 = 20/25 = 0.80

What is the range of the function shown on the graph above

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

there isnt an arrow saying it keeps going past 10

The total cost of a tablet device comprises the cost of material, labour and overheads in the ratio 3:4:1. The cost of material is $315. What is the total cost of the tablet?​

Answers

Answer:

$840

Step-by-step explanation:

Given data

The cost of material is $315

The ratio is

3:4:1

The total number of part is

3+4+1= 8

Let us apply the part to all method

let the total cost be x

hence

3/8=315/x

cross multiply

3x= 8*315

3x= 2520

divide both sides by 3

x= 2520/3

x= $840

Hence the total money is $840

what is 30% of $40 is ​

Answers

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

30/100 = X/40

X/40 = 30/100

X*40/40 = 30*40/100

X = 1200/100

X = 12

Other Questions
the segment joing C and D (-0.6, -0.8) is the tangent to the unit circle at D. what is the exact value of...1. sin(t - 2pi)2. tan(t + pi)3. tan(t - 2pi) A baseball team offers a promotion. Normally its $12 for bleacher seats, but every specially marked soda can takes $0.50 off the price.Make a table with the following information: Cans: 0, 2, 4, 6Cost:Equation: what 2 numbers can be added to make -40 as well as added to make -6? Colin was driving to a football field. The stadium lights at the field are large and very bright. When Colin was still far away from the field, he could see the stadium lights, but they appeared very small.How are the lights at the stadium similar to stars in the sky? A. Stars appear to be small because they are very far away. B. Stars actually grow bigger as you move closer to them. C. Stars appear large because they are very far away. D. Stars cannot be seen from far away. One of the smallest planes ever flown was the Bumble Bee II, which had a mass of 180 kg. If the pilots mass was 70 kg, what was the velocity of both plane and pilot if their momentum was 20,800 kgm/s to the west? 7. Quadrilateral MNPQ has vertices M(4,0), N(0,6), P(-4,0) and Q(0, -6). Determine whetherMNPQ is a parallelogram, a rhombus, a rectangle, a square, or a quadrilateral. Choose the mostspecific term. Show work. 1. How do I find slope on graphs?2.How does a change in slope affect the graph of a line? Who were the people that fought for Religious Freedom, and why was protecting it important? Can someone please help me write a thesis statement for this question?I give Brainliest! write an email to jane expressing my opinion about the time off policy. support my reasoning with examples and facts. Evaluate whether two places at the same altitude would have the same climate. name a village along the canal that the boom turn into dynamic cities las enfermedades ocasionadas por el sedentarismo A grocery store sells Swiss cheese for $5.90 per pound. What is the cost per ounce of Swiss cheese? Round your answer to the nearest cent.Enter the correct answer in the box. You do not need to type the dollar sign, but your answer should be in the form of dollars and cents. For example, 0.50 means fifty cents. $ _________Blank 1: ____________________ 4. Which of the following are used to draw action?A. cyclesB. stop motionC. arcsD. secondary actions Imagine you are in a dark and empty room with no walls or doors. How will you get out? Isaac filled up his 20 gallon gas tank he will that cost $3.54 per gallon the expression three and 5400 G represents the cost for a number of gallons of fuel what does the variable g represent The difference between voltaic and electrolytic cells is that: Pair of pantsList Price $24.95Rate of Discount 20%DISCOUNT = Which of the following sentences contains an error with the subject and the verb?We have hiked many times this summerYou has hiked many times this summer.I have hiked many times this summer.He has hiked many times this summer. please help!! will give brainliest if u tell me howWhy does heat transfer from object to object?Select one:a.Heat transfers because of the temperature differences between objectsb.Heat transfers because of the mass difference between objectsc.Heat does not transfer between objectsd.Heat is energy so it moves