Find the circumference of a circle that has a diameter of 5 inches. Use 22/7 for pi.
15 in.
22/35 in.
15 3/7 in.
15 5/7 in.

Answers

Answer 1

Answer:

step 1. The circumference (c) of a circle is equal to the diameter of a circle x pi. c = d(pi) = 5pi

step 2. c = 5pi = 5(22/7) = 110/7 = 15 5/7.


Related Questions

A soccer player has a limit of 700 calories in a sandwich and chips meal. The sandwich is 464 calories and each chip is 7 calories each. How many chips can he have? use c for to represent number of chips)

Answers

Answer:

33 chips

Step-by-step explanation:

c= (700 - 464) ÷ 7 = 33

She can use 33 chips or less. I less cause she shouldn't eat too much calories.  

Answer:

If you are asking for the equation, then 464+7c is less than or equal to 700 if you want the answer to the equation, then 33 chips

Step-by-step explanation:

464+7(33) is less than or equal to 700

464+231=695

695 is less than 700

50 POINTS + BRAINLIEST PLEASE ANSWER THIS IS THE 2ND TIME ASKING

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It is a square based pyramid so any horizontal slice will be a square.

The middle school is 3.43.4 blocks north of Marissa’s home. The grocery store is one block further north of her home, past the middle school. The firehouse is 3\frac{1}{2}3 2 1 ​ blocks south of Marissa’s home and the police station is one block further south than the fire station.

Answers

Step-by-step explanation:

jddjjdjfh the best answer voters do

A 90 kg astronaut is trawling through space a 4.5 m/s.

Answers

Answer:

I would help but i.d.k the question so i cant help

Step-by-step explanation:

thank you for the points tho and have a blessed day

Name the line of symmetry

Answers

Answer:

KM

Step-by-step explanation:

Answer:

K - M is a straight line so that is line of symmetry

Step-by-step explanation:

twice the difference of a number and 5 is 7​

Answers

Answer:

8.5

Step-by-step explanation:

The required value of the number is 8.5 which is twice the difference between a number and 5 is 7​.

How to solve this problem?

To solve this problem, we first need to express the given information in terms of a mathematical equation.

The statement "Twice the difference of a number and 5 is 7" can be represented as the equation 2 × (x - 5) = 7, where x is the number we're trying to find.

Next, we can solve this equation to find the value of x. To do this, we can first distribute the 2 on the left-hand side of the equation to get 2x - 10 = 7.

Then, we can add 10 to both sides of the equation to get 2x = 17.

Finally, we can divide both sides of the equation by 2 to get x = 17/2 = 8.5.

Therefore, the required value of the number is 8.5.

Learn more about the equation here:

brainly.com/question/13947055

#SPJ2

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

Chang made $144 for 8 hours of work at the same rate how many hours would he have to work to make 234

Answers

Answer:

ben daha küçük olduğum için özür dilerim yapamam 4. sınıfa gidiyorum

Step-by-step explanation:

VE puan kazanmam gerek

Choose all the numbers that could be common denominators for 2/3 and 3/4. 8, 12, 16, 36, 48

Answers

Answer: 12 36 and 48

Hello pls help meeee

Answers

Answer: 96

You add 12 every week, so you can multiply 12 by 8 (12 x 8) and you get 96!

Answer:

The plant will be 96 centimeters after 8 weeks.

Hope that helps!

If mVWY = 22°, what is mVZY?
A.
136°
B.
34°
C.
68°
D.
44°

Answers

Answer:2. Is the same number

3. 6/5x+2/5

4. -h+8

5. 5/8 b+ 4/5

Hope that helped

Step-by-step explanation:

thankyou

How does the graph of a linear function compare with an absolute value function?

Answers

Answer:

In contrast, linear equations can describe values that are negative, zero or positive. As a result, the range of an absolute value function is zero and all positive numbers, while the range of a linear equation is all numbers.

The function inside the absolute value is NOT linear, therefore the graph contains curves.

Six friends share 2 burritos equally.
Each person gets
of the burritos.

Answers

Answer:

1/3 of the burrito

Step-by-step explanation:

2 burritos. Cut each one in 3 pieces. And each friend gets one piece out of it.

I am not understanding this topic in math and I have a huge test tomorrow, I forgot about this assignment and I would really appreciate it if someone could help me out with this!!! ❤️

Answers

Think is A you can find a linear relationship by using the formula f(x)=mx+b hope it help

Good luck on the test btw

please help me ASAP!!

Answers

Answer:

z=(-3/2, -1/2) (Or z=(-1.5,-0.5) if they want decimals instead of fractions)

Step-by-step explanation:

7z²+8z+3-3z²=0

4z²+8z+3=0

(2z+3)(2z+1)=0

z=(-3/2, -1/2) (Or z=(-1.5,-0.5) if they want decimals instead of fractions)

Answer:

Step-by-step explanation:

7z^2 + 8z + 3 = 3z^2

4z^2 + 8z + 3 = 0

(2z + 3)(2z + 1) = 0

2z + 3 = 0

z = -3/2

2z + 1 = 0

z = -1/2

anyone know what 422,391÷28=

Answers

15085.3929
Explanation
Use a calculator
422,391 ÷ 28 = 15,085.39

HELP PLEASE!!!!! HIGH POINTS!!!!!
3. Set up the proportion and then solve for x.
Р
Q
6
9
S
X
R

Answers

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

[tex] In\: \triangle PQR, \: \angle PQR = 90\degree\: \&\: QS\perp PR [/tex]

Therefore, by geometric mean property:

[tex] QS^2 = PS \times SR[/tex]

[tex] 6^2 = 9 \times x[/tex]

[tex] 36 = 9 \times x[/tex]

[tex] \frac{36}{9}= x[/tex]

[tex] 4 = x[/tex]

Please Help With The Image Attached!!!!! will mark brainliest

Answers

Answer:

42.3

Step-by-step explanation:

3.6 × (3) + 4.5 × (7)

= 10.8 + 31.5

= 42.3

Answer:

351

Step-by-step explanation:

3.6 x 3 = 10.8                                3.6 x (3) + 4.5 x (7)

4.5 x 7 = 31.5                                       10.8 + 31.5

10.8 + 31.5 =  42.3                                  42.3

Hope this helps :)

Select the three statements that represent a unit rate.
6 plates per stack
4 cupcakes per box
20 minutes for ten songs
18 plants in three rows
5 orders per day

Answers

20, 18 and 4 is the answe

Answer:

I think it's 6 plates per stack, 4 cupcakes per box, and 5 orders per day. Not sure about 20 minutes for 10 songs.

QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Can someone help me with both of these? You can answer only one, however, If you answer both that is who gets brainliest. don't answer just to take my points or you will get reported.

Answers

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

Answer:

20x+80

10/21

Step-by-step explanation:

20*x+20*4

20x+80

[tex]\frac{5}{7}*\frac{2}{3}[/tex]

5*2=10

7*3=21

[tex]\frac{10}{21}[/tex]

What's the circumference of a
circle with a radius of 7 feet?
Use 3.14 for n.
C = [?] feet

Answers

Step-by-step explanation:

Radius (r) = 7 feet

circumference (c) = ?

We know

C =2 πr

= 2 * 3.14 * 7

= 43.96 feet

Hope it will help :)

Answer:  43.96

==================================================

Work Shown:

C = 2*pi*r

C = 2*pi*7

C = 2*7*pi

C = 14pi ............. exact circumference in terms of pi

C = 14*3.14

C = 43.96

This value is approximate because pi = 3.14 is approximate.

Note: the circumference is the same as the perimeter of the circle. It's the distance around the circle's edge.

need help asap!!!! need answers

Answers

Answer:

sorry

Step-by-step explanation:

wish I new

Which of the expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. 12. (16 + 4)
A. (16 + 4): 12
B. 12 • 16 + 12.4
c. 12 · (4 + 16)
D. (12.16) + 4​

Answers

Answer:

The answer is 240.

Step-by-step explanation:

The first equation (16 + 4) 12 And The equation 12 × ( 4 + 16) are the answer because these two equation has the same value as the question asked.

the answers are A. and C

Explain why √3x+2 = -16 has no solution.

Answers

The equation you wrote has no solutions since the left hand side is equal to 6x-10 and the right hand side is equal to 6x+8. Setting them equal we get -10=8 which is obviously wrong.

The second hand on Mr. Vidler's Alarm Clock is 6 cm long. Approximately how far does the tip travel in 5 minutes and 15 seconds? [Round your answer to the nearest tenth. Only type in the number, no units.]

Answers

Answer:

3.28 cm

Step-by-step explanation:

The calculation is given below:

we assume the following things

R denotes the radius of the circle

And, A denotes An arc  

Now , the length of the arc is  

L = (A ÷ 360°) × 2 × 3.14 × R

According to the question

R = 6 cm

Angle = 5 minutes and 15 seconds

The clock could complete its revolution in 60 minutes  

Therefore  

60 minutes = 360°

Also

1 min = 60 seconds

So  

1 seconds =  1min ÷ 60seconds  

Now for 15 seconds it is

= 15 seconds × (1 ÷ 60)

= (15 ÷ 60) min

= 0.25 min

 And for 5 minutes and 15 seconds, it is  

= 5 min + 0.25 min

= 5.25 min

Also

60 minutes = 360°

So,  

1 minute = 360° ÷ 60min

Now For  5.25min

= (5.25min) × (360° ÷ 60min)

= 31.5°

Finally the length would be    

L = (31.5° ÷ 360°) × 2 × 3.14 × 6cm

= 3.28 cm

Solve the equation: 12x + 9 * 2 + 5 * 3x = 15

Answers

Answer:

This is what i got. I'm not sure if im right tho

Help please I will give Brainly

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

hope this helps

PLEASE ANSWER CORRECTLY

Answers

Answer:

x=55

Step-by-step explanation:

0.15x=8.25

x=8.25/0.15

x=55

Hope I helped!

Answer:

The answer is $55. If you take 10% of 55, that is 5.50, so 15% would be 8.25.

Other Questions
I NEED HELP PLSS PLSSSS someone pl help meeeee Oddly shaped bones like your vertebrae and pelvis? a.irregular bones c. short bones b. flat bones d. long bones Help me with these questions please Can someone please help me outt Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it? btw i'm not in college im in middle school In a proportional relationship, y=2 when x=8. Which of the following equations woulddescribe this relationship? Which equation represents a nonlinear function?O A. 7x - 3y = 0O B. X = 12y - 4O C. 9xy = 19O D. X + 7 = 0 2 example of a trade-off Ill mark brainiest if your right need ASAP Simplify y + y + y to produce an equivalent expression: Can Somebody Tell Me What A Narrative Essay...I Need The Simple Version Like I Don't Get It??????? Un agricultor a adus la pia 18 saci cu cte 42 de kg de cartofi i 28 de saci cu cte 36 kg de vinete Ce cantitate de legume a adus ranul la piata PLS HELP 20 POINTS + BRAINLISTThe earliest white settlers in the Pacific Northwest moved there toA) become missionaries.B) participate in the fur trade.C) civilize American Indians.D) establish farms. The cost of a house is 13% in one year. The original price was 75,000. Find the cost of one year later Simon Companys year-end balance sheets follow. At December 31 Current Yr 1 Yr Ago 2 Yrs Ago Assets Cash $ 30,200 $ 35,250 $ 37,000 Accounts receivable, net 88,400 62,000 49,000 Merchandise inventory 111,000 81,200 53,500 Prepaid expenses 10,800 9,300 4,800 Plant assets, net 280,000 254,000 225,000 Total assets $ 520,400 $ 441,750 $ 369,300 Liabilities and Equity Accounts payable $ 129,200 $ 75,500 $ 51,200 Long-term notes payable secured by mortgages on plant assets 96,000 100,750 81,800 Common stock, $10 par value 163,000 163,000 163,000 Retained earnings 132,200 102,500 73,300 Total liabilities and equity $ 520,400 $ 441,750 $ 369,300 The companys income statements for the Current Year and 1 Year Ago, follow. For Year Ended December 31 Current Yr 1 Yr Ago Sales $ 725,000 $ 550,000 Cost of goods sold $ 449,500 $ 341,000 Other operating expenses 232,000 126,500 Interest expense 11,200 13,000 Income tax expense 9,350 8,525 Total costs and expenses 702,050 489,025 Net income $ 22,950 $ 60,975 Earnings per share $ 1.41 $ 3.74 For both the Current Year and 1 Year Ago, compute the following ratios: (3-a) Return on total assets. (3-b) Based on return on total assets, did Simon's operating efficiency improve or worsen in the Current Year versus 1 Year Ago? X ONLINE TEXTBOOK X Welcome to Conne2.5.6 - Quick Check: Transcendentalism: RalphIn "Self-Reliance," Emerson compares society to a publicly owned corporation. What negative quality results when members ofsociety collaborate to ensure liberty for all citizens?.A. conformityB. hungerC. solitudeD. unfairness H E L P M E P L E A S E A slave could be punished for _____. right awsence will get branily What is a joule?1 foot/lb 1 meter per second squared 1 meter 1 N-m