Answer:
$64.60
Step-by-step explanation: I believe this is right if not sorry. The first step is to multiply $85 by .24 and that is $20.40. Then take $20.40 from $85 (85-20.40) which is $64.60
can somebody please help me
Answer:
Step-by-step explanation:
10
which one of the following is a factor of a²+bc+ab+ac?
HEEEELPPPPPPPpp!!!!!!!!!!!!!
0.00031 = ________ %
Answer:
0.031%
Step-by-step explanation:
Answer:
0.031%
Step-by-step explanation:
0.00031 x 100= 0.031%
Hope this Helps!
Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?
Answer: $8727- thsi should be the correct answer
I need help ASAP , State whether set of ordered pairs represent a function
{(-13,4) , (7,-15), (-13,9) (6,-12) (-18,0)
Answer:
No, the given set of pairs does not represent a function
Step-by-step explanation:
For a set of values to be a function, each input must have one and only one output value
Now, for the given set, we can note that:
The input -13 has two output values; 4 and 9
Therefore, this set is not a function
Hope this helps :)
100 POINTS 100 POINTS 100 POINTS 100 POINTS IF YOU ANSWER THIS PROBLEM
Which expression represents the area of the figure?
Answer:
Option A
The Area of the given figure is 5x²/2 + 3x/2 - 4
Step-by-step explanation:
For a given Trapezoid
side a = x + 7
side b = 4x + 1
height (h) = x - 1
Now, Area of Trapezoid
Formula:A = ½ (a + b) × h
A = ½ (x + 7 + 4x + 1) × (x - 1)
A = ½ (5x + 8) × (x - 1)
A = ½ (5x² - 5x + 8x - 8)
A = ½ (5x² + 3x - 8)
A = 5x²/2 + 3x/2 - 8/2
A = 5x²/2 + 3x/2 - 4
Thus, The Area of the given figure is
5x²/2 + 3x/2 - 4
-TheUnknownScientist
Answer: the answer is a: 5/2x squared + 3/2x -4
Expand and simplify
(x+4)(2x-1)
Answer:
2x^2+7x−4
Step-by-step explanation:
View Picture
Mark me Brainliest?
Need help on this assignment
Answer:
(-1)^2+5= 1+5=6
(0)^2+5= 0+5= 5
(1)^2+5= 1+5= 6
6+5+6= 17
x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5 + (0)^2 + 5 + (1)^2 + 5 = 6 + 5 + 6 = 17
#7: Find the surface area of the square pyramid shown below. * 10 IN. 6 IN. 6 IN. SURFACE AREA = IN2
360 IN.2?
Step-by-step explanation:
i don't know if correct
nakalimutan kuna yan kung pano gawin sorry
Hey guys I need help; will mark brainliest
The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.
Answer:
207.2in
Step-by-step explanation:
Hey There!
So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made
C=2πr
where r = radius
Now we plug in the values
C=2(3.14)11
3.14*2=6.28
6.28*11=69.08
So one full rotation would have traveled 69.08 inches
Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations
3*69.08=207.24
Now we round to the nearest tenth
so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?
Answer:
yes it is exactly 39 ft long
Step-by-step explanation:
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
using the Pythagorean theorem:
36² + 15² = c²
1296 + 225 = c²
1521 = c²
c = 39 ft
Rachels company invest 2200 for her each year she works for the company. The investments earns 2.3% simple interest each year. Rachel has worked for this company for one year how much is her investment worth?
Answer:
Step-by-step explanation:
2250.6
Rachel's investment is worth $2251.60 after the first year.
What is the simple interest?Simple interest is defined as interest paid on the original principal and calculated with the following formula:
S.I. = P × R × T, where P = Principal, R = Rate of Interest in % per annum, and T = Time, usually calculated as the number of years. The rate of interest is in percentage r% and is to be written as r/100
The investments earn 2.3% simple interest each year.
The interest earned in the first year is calculated as follows:
Interest = (2.3/100) x $2200
Apply the multiplication operation, and we get
Interest = $51.60
So, Rachel's investment is worth $2200 + $51.60 = $2251.60 after the first year.
Learn more about the simple interest here:
brainly.com/question/22621039
#SPJ6
If 7 books cost $490, what is the cost of one dozen books
Answer:
$840 for a dozen
Step-by-step explanation:
Find out the cost for one book. Then multiply that number by 12 (dozen).
Answer:
840
Step-by-step explanation:
490 ÷ 7 = 70
70 x 12 = 840
I’ll mark YOU as brainlister please help ASAP
State if the triangles in each pair are similar. If so, complete the similarity statement.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Set up a proportion and see if it is true:
[tex]\frac{12}{8} =\frac{27}{18} \\\frac{3}{2} =\frac{3}{2}[/tex]
True, so they are similar.
The similarity statement would be QRS ~ QED
So B is the answer
The projected population of Tennessee in 2030 is
about 5x5.9^8. Predict the average number of people
per square mile in Tennessee in 2030. Land area: about 5.9^6
Answer:
Population
Population estimates, July 1, 2019, (V2019) 6,829,174
Population estimates base, April 1, 2010, (V2019) 6,346,276
Population, percent change - April 1, 2010 (estimates base) to July 1, 2019, (V2019) 7.6%
Population, Census, April 1, 2010 6,346,105
Age and Sex
Persons under 5 years, percent 6.0%
Persons under 18 years, percent 22.1%
Persons 65 years and over, percent 16.7%
Female persons, percent 51.2%
Race and Hispanic Origin
White alone, percent 78.4%
Black or African American alone, percent(a) 17.1%
American Indian and Alaska Native alone, percent(a) 0.5%
Asian alone, percent(a) 2.0%
Native Hawaiian and Other Pacific Islander alone, percent(a) 0.1%
Two or More Races, percent 2.0%
Hispanic or Latino, percent(b) 5.7%
White alone, not Hispanic or Latino, percent 73.5%
Population Characteristics
Veterans, 2015-2019 431,274
Foreign born persons, percent, 2015-2019 5.1%
Housing
Housing units, July 1, 2019, (V2019) 3,028,213
Owner-occupied housing unit rate, 2015-2019 66.3%
Median value of owner-occupied housing units, 2015-2019 $167,200
Median selected monthly owner costs -with a mortgage, 2015-2019 $1,244
Median selected monthly owner costs -without a mortgage, 2015-2019 $388
Median gross rent, 2015-2019 $869
Building permits, 2019 41,361
Families & Living Arrangements
Households, 2015-2019 2,597,292
Persons per household, 2015-2019 2.52
Living in same house 1 year ago, percent of persons age 1 year+, 2015-2019 85.5%
Language other than English spoken at home, percent of persons age 5 years+, 2015-2019 7.2%
Computer and Internet Use
Households with a computer, percent, 2015-2019 87.1%
Households with a broadband Internet subscription, percent, 2015-2019 78.4%
Education
High school graduate or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 87.5%
Bachelor's degree or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 27.3%
Health
With a disability, under age 65 years, percent, 2015-2019 11.0%
Persons without health insurance, under age 65 years, percent 12.1%
Economy
In civilian labor force, total, percent of population age 16 years+, 2015-2019 61.0%
In civilian labor force, female, percent of population age 16 years+, 2015-2019 56.6%
Total accommodation and food services sales, 2012 ($1,000)(c) 12,499,013
Total health care and social assistance receipts/revenue, 2012 ($1,000)(c) 42,383,683
Total manufacturers shipments, 2012 ($1,000)(c) 139,960,482
Total merchant wholesaler sales, 2012 ($1,000)(c) 111,718,421
Total retail sales, 2012 ($1,000)(c) 91,641,605
Total retail sales per capita, 2012(c) $14,194
Transportation
Mean travel time to work (minutes), workers age 16 years+, 2015-2019 25.2
Income & Poverty
Median household income (in 2019 dollars), 2015-2019 $53,320
Per capita income in past 12 months (in 2019 dollars), 2015-2019 $29,859
Persons in poverty, percent 13.9%
BUSINESSES
Businesses
Total employer establishments, 2018 138,269
Total employment, 2018 2,683,214
Total annual payroll, 2018 ($1,000) 125,736,019
Total employment, percent change, 2017-2018 1.3%
Total nonemployer establishments, 2018 539,987
All firms, 2012 550,453
Men-owned firms, 2012 302,249
Women-owned firms, 2012 195,694
Minority-owned firms, 2012 105,234
Nonminority-owned firms, 2012 434,025
Veteran-owned firms, 2012 59,379
Nonveteran-owned firms, 2012 469,392
GEOGRAPHY
Geography
Population per square mile, 2010 153.9
Land area in square miles, 2010 41,234.90
FIPS Code
Step-by-step explanation:
7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles
Answer:
Step-by-step explanation:
It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg
It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles
It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L
dont know shrimp
The unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
How to calculate unit value?In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.
Unit price = total cost/ total number of quantity
here given
(a) $1.85 for 4 kg peaches
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $1.85/4 Kg
=$0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $16.99/454g
=$0.037 per gram
=$37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $2.99/1.89L
=$1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles
unit cost = total cost/ total number of quantity
=$283.28/22.5m²
=$12.6 per m²
Therefore the final unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
Learn more about unit value
here: https://brainly.com/question/14125148
#SPJ2
Find the slope of the line write your answer in simplest form
Answer:
-3/5
Step-by-step explanation:
(y2-y1)/(x2-x1)=Slope ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or 3/-5
Find two integers whose sum is -14 and product is 33
Answer:
Step-by-step explanation:
a+b=-14
a=-14-b
ab=33, using a from above makes this become
(-14-b)b=33
-14b-b^2=33
b^2+14b+33=0
(b+11)(b+3)=0
So the numbers are -3 and -11
Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?
Answer:
$600 after 8 weeks ($400) plus the $200
Answer:
600
Step-by-step explanation:
50x8=400
200+400=600
Xavier needs to bike a minimum of 80 miles this week for his training if he is already biked 14 miles this week and how many miles should he bike on each of the six remaining days this week?
Answer:
if he wants to bike the same amount of miles each day he should bike 11 miles each day .
Step-by-step explanation:
subtract 14 - 80 = 66. 66 in 6 days is 11 each day
In the diagram, QR=ST=480, CU=5x, and CV=9x-56. Find the radius of circle C
Answer:
your answer will be option C. 250
Step-by-step explanation:
hope it helps you
have a great day
If P the incenter of triangle JKL, find MP.
9514 1404 393
Answer:
MP = 38
Step-by-step explanation:
Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.
3x +14 = 9x -34
48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides
24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)
NP = 3x +14 = 24 +14 = 38
NP = OP = MP = 38
I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)
Answer:
-28.84
Step-by-step explanation:
-6π - 10
-6(3.14) - 10
-18.84 - 10
-28.84
Answer:
− 28.85
Step-by-step explanation:
The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.
Answer:
rebecca increased the length by 3 and the width by 2
Step-by-step explanation:
First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;
A = 2w^2+7w+6
A = 2w^2+4w+3w+6
A = 2w(w+2)+3(w+2)
A = (2w+3)(w+2)
Since l = 2w
Length = 2w+3
width = w+2
This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2
6 more than the product of 22
The sum of − , − − is
plssssss help me plssss
Answer:
here is the answer
Step-by-step explanation:
1. p is the answer
What is the point-slope form of a line with slope 2 that contains the point
(1,3)?
O A. y+ 3 = -2(x-2)
B. Y-3 = 2(x-1)
O C. y+ 3 = 2(x+1)
O D. y-1 = 2(x-3)
SUBMIT
Answer:
y -3 = 2( x-1)
Step-by-step explanation:
Point slope form of a line is
y-y1 = m(x-x1) where m is the slope and ( x1,y1) is a point on the line
y -3 = 2( x-1)
Harold is on the diving team at school. The platform he uses is about 5 yards above the pool. On his best dive, he jumps an extra foot in the air before doing a flip. How many feet is he from the pool at the highest point of his jump?
Answer:
16 feet because 5 yards is equaled to 15 feet and then add the extra foot he uses to jump
Step-by-step explanation: