Find the selling price for each item given the cost and
the percent of markup or discount.
36. tennis shoes: $85; 24% discount

Find The Selling Price For Each Item Given The Cost Andthe Percent Of Markup Or Discount.36. Tennis Shoes:

Answers

Answer 1

Answer:

$64.60

Step-by-step explanation: I believe this is right if not sorry. The first step is to multiply $85 by .24 and that is $20.40. Then take $20.40 from $85 (85-20.40) which is $64.60


Related Questions

can somebody please help me

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

10

the answer is 10 trust

which one of the following is a factor of a²+bc+ab+ac?​

Answers

a² + bc + ab + ac

a (a+b) + c (b + a)

(a+b) ( a+c)

HEEEELPPPPPPPpp!!!!!!!!!!!!!
0.00031 = ________ %

Answers

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

0.00031 x 100= 0.031%

Hope this Helps!

Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?

Answers

Answer: $8727- thsi should be the correct answer

I need help ASAP , State whether set of ordered pairs represent a function
{(-13,4) , (7,-15), (-13,9) (6,-12) (-18,0)

Answers

Answer:

No, the given set of pairs does not represent a function

Step-by-step explanation:

For a set of values to be a function, each input must have one and only one output value

Now, for the given set, we can note that:

The input -13 has two output values; 4 and 9

Therefore, this set is not a function

Hope this helps :)

100 POINTS 100 POINTS 100 POINTS 100 POINTS IF YOU ANSWER THIS PROBLEM
Which expression represents the area of the figure?

Answers

Answer:

Option A

The Area of the given figure is 5x²/2 + 3x/2 - 4

Step-by-step explanation:

For a given Trapezoid

side a = x + 7

side b = 4x + 1

height (h) = x - 1

Now, Area of Trapezoid

Formula:

A = ½ (a + b) × h

A = ½ (x + 7 + 4x + 1) × (x - 1)

A = ½ (5x + 8) × (x - 1)

A = ½ (5x² - 5x + 8x - 8)

A = ½ (5x² + 3x - 8)

A = 5x²/2 + 3x/2 - 8/2

A = 5x²/2 + 3x/2 - 4

Thus, The Area of the given figure is

5x²/2 + 3x/2 - 4

-TheUnknownScientist

Answer: the answer is a: 5/2x squared + 3/2x -4

Expand and simplify


(x+4)(2x-1)

Answers

Answer:

2x^2+7x−4

Step-by-step explanation:

View Picture

Mark me Brainliest?

Need help on this assignment

Answers

Answer:

(-1)^2+5= 1+5=6

(0)^2+5= 0+5= 5

(1)^2+5= 1+5= 6

6+5+6= 17

x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5  + (0)^2 + 5  +  (1)^2 + 5  = 6 + 5 + 6 = 17

#7: Find the surface area of the square pyramid shown below. * 10 IN. 6 IN. 6 IN. SURFACE AREA = IN2​

Answers

360 IN.2?

Step-by-step explanation:

i don't know if correct

nakalimutan kuna yan kung pano gawin sorry

The surface area would be 276in^2 because the bottom is a basic square (6x6=36in^2) and then adding the four sides which are each 60in^2 gives you 276in^2

Hey guys I need help; will mark brainliest

The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

207.2in

Step-by-step explanation:

Hey There!

So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made

C=2πr

where r = radius

Now we plug in the values

C=2(3.14)11

3.14*2=6.28

6.28*11=69.08

So one full rotation would have traveled 69.08 inches

Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations

3*69.08=207.24

Now we round to the nearest tenth

so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?

Answers

Answer:

yes it is exactly 39 ft long

Step-by-step explanation:

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

using the Pythagorean theorem:

36² + 15² = c²

1296 + 225 = c²

1521 = c²

c = 39 ft

Rachels company invest 2200 for her each year she works for the company. The investments earns 2.3% simple interest each year. Rachel has worked for this company for one year how much is her investment worth?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2250.6

Rachel's investment is worth $2251.60 after the first year.

What is the simple interest?

Simple interest is defined as interest paid on the original principal and calculated with the following formula:

S.I. = P × R × T, where P = Principal, R = Rate of Interest in % per annum, and T = Time, usually calculated as the number of years. The rate of interest is in percentage r% and is to be written as r/100

The investments earn 2.3% simple interest each year.

The interest earned in the first year is calculated as follows:

Interest = (2.3/100) x $2200

Apply the multiplication operation, and we get

Interest  = $51.60

So, Rachel's investment is worth $2200 + $51.60 = $2251.60 after the first year.

Learn more about the simple interest here:

brainly.com/question/22621039

#SPJ6

If 7 books cost $490, what is the cost of one dozen books​

Answers

Answer:

$840 for a dozen

Step-by-step explanation:

Find out the cost for one book. Then multiply that number by 12 (dozen).

Answer:

840

Step-by-step explanation:

490 ÷ 7 = 70

70 x 12 = 840

I’ll mark YOU as brainlister please help ASAP

Answers

X=10.06438

But it’s not rounded to the nearest foot
We are just starting triangles here, so I went online to a triangle calculator. I’m sorry I can’t explain the calculations.

State if the triangles in each pair are similar. If so, complete the similarity statement.

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and see if it is true:

[tex]\frac{12}{8} =\frac{27}{18} \\\frac{3}{2} =\frac{3}{2}[/tex]

True, so they are similar.

The similarity statement would be QRS ~ QED

So B is the answer

The projected population of Tennessee in 2030 is
about 5x5.9^8. Predict the average number of people
per square mile in Tennessee in 2030. Land area: about 5.9^6

Answers

Answer:

Population  

Population estimates, July 1, 2019, (V2019) 6,829,174

Population estimates base, April 1, 2010, (V2019) 6,346,276

Population, percent change - April 1, 2010 (estimates base) to July 1, 2019, (V2019) 7.6%

Population, Census, April 1, 2010 6,346,105

Age and Sex  

Persons under 5 years, percent 6.0%

Persons under 18 years, percent 22.1%

Persons 65 years and over, percent 16.7%

Female persons, percent 51.2%

Race and Hispanic Origin  

White alone, percent 78.4%

Black or African American alone, percent(a) 17.1%

American Indian and Alaska Native alone, percent(a) 0.5%

Asian alone, percent(a) 2.0%

Native Hawaiian and Other Pacific Islander alone, percent(a) 0.1%

Two or More Races, percent 2.0%

Hispanic or Latino, percent(b) 5.7%

White alone, not Hispanic or Latino, percent 73.5%

Population Characteristics  

Veterans, 2015-2019 431,274

Foreign born persons, percent, 2015-2019 5.1%

Housing  

Housing units, July 1, 2019, (V2019) 3,028,213

Owner-occupied housing unit rate, 2015-2019 66.3%

Median value of owner-occupied housing units, 2015-2019 $167,200

Median selected monthly owner costs -with a mortgage, 2015-2019 $1,244

Median selected monthly owner costs -without a mortgage, 2015-2019 $388

Median gross rent, 2015-2019 $869

Building permits, 2019 41,361

Families & Living Arrangements  

Households, 2015-2019 2,597,292

Persons per household, 2015-2019 2.52

Living in same house 1 year ago, percent of persons age 1 year+, 2015-2019 85.5%

Language other than English spoken at home, percent of persons age 5 years+, 2015-2019 7.2%

Computer and Internet Use  

Households with a computer, percent, 2015-2019 87.1%

Households with a broadband Internet subscription, percent, 2015-2019 78.4%

Education  

High school graduate or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 87.5%

Bachelor's degree or higher, percent of persons age 25 years+, 2015-2019 27.3%

Health  

With a disability, under age 65 years, percent, 2015-2019 11.0%

Persons without health insurance, under age 65 years, percent 12.1%

Economy  

In civilian labor force, total, percent of population age 16 years+, 2015-2019 61.0%

In civilian labor force, female, percent of population age 16 years+, 2015-2019 56.6%

Total accommodation and food services sales, 2012 ($1,000)(c) 12,499,013

Total health care and social assistance receipts/revenue, 2012 ($1,000)(c) 42,383,683

Total manufacturers shipments, 2012 ($1,000)(c) 139,960,482

Total merchant wholesaler sales, 2012 ($1,000)(c) 111,718,421

Total retail sales, 2012 ($1,000)(c) 91,641,605

Total retail sales per capita, 2012(c) $14,194

Transportation  

Mean travel time to work (minutes), workers age 16 years+, 2015-2019 25.2

Income & Poverty  

Median household income (in 2019 dollars), 2015-2019 $53,320

Per capita income in past 12 months (in 2019 dollars), 2015-2019 $29,859

Persons in poverty, percent 13.9%

BUSINESSES

Businesses  

Total employer establishments, 2018 138,269

Total employment, 2018 2,683,214

Total annual payroll, 2018 ($1,000) 125,736,019

Total employment, percent change, 2017-2018 1.3%

Total nonemployer establishments, 2018 539,987

All firms, 2012 550,453

Men-owned firms, 2012 302,249

Women-owned firms, 2012 195,694

Minority-owned firms, 2012 105,234

Nonminority-owned firms, 2012 434,025

Veteran-owned firms, 2012 59,379

Nonveteran-owned firms, 2012 469,392

GEOGRAPHY

Geography  

Population per square mile, 2010 153.9

Land area in square miles, 2010 41,234.90

FIPS Code

Step-by-step explanation:

7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg

It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles

It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L

dont know shrimp

The unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg  peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

How to calculate unit value?

In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.

Unit price = total cost/ total number of quantity

here given

(a) $1.85 for 4 kg peaches

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $1.85/4 Kg

=$0.4625 per Kg

(b)  $16.99 for a 454 g package cooked shrimp

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $16.99/454g

=$0.037 per gram

=$37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $2.99/1.89L

=$1.58 per L

(d)  $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles

unit cost =  total cost/ total number of quantity

=$283.28/22.5m²

=$12.6 per m²

Therefore the final unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

Learn more about unit value

here: https://brainly.com/question/14125148

#SPJ2

Find the slope of the line write your answer in simplest form

Answers

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

(y2-y1)/(x2-x1)=Slope  ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or  3/-5

Find two integers whose sum is -14 and product is 33

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a+b=-14

a=-14-b

ab=33, using a from above makes this become

(-14-b)b=33

-14b-b^2=33

b^2+14b+33=0

(b+11)(b+3)=0

So the numbers are -3 and -11

Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?

Answers

Answer:

$600 after 8 weeks ($400) plus the $200

Answer:

600

Step-by-step explanation:

50x8=400

200+400=600

Xavier needs to bike a minimum of 80 miles this week for his training if he is already biked 14 miles this week and how many miles should he bike on each of the six remaining days this week?

Answers

Answer:

if he wants to bike the same amount of miles each day he should bike 11 miles each day .

Step-by-step explanation:

subtract 14 - 80 = 66. 66 in 6 days is 11 each day

In the diagram, QR=ST=480, CU=5x, and CV=9x-56. Find the radius of circle C

Answers

Answer:

your answer will be option C. 250

Step-by-step explanation:

hope it helps you

have a great day

If P the incenter of triangle JKL, find MP.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  MP = 38

Step-by-step explanation:

Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.

  3x +14 = 9x -34

  48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides

  24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)

  NP = 3x +14 = 24 +14 = 38

  NP = OP = MP = 38

I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)​

Answers

Answer:

-28.84

Step-by-step explanation:

-6π - 10

-6(3.14) - 10

-18.84 - 10

-28.84

Answer:

− 28.85

Step-by-step explanation:

The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.

Answers

Answer:

rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Step-by-step explanation:

First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;

A = 2w^2+7w+6

A = 2w^2+4w+3w+6

A = 2w(w+2)+3(w+2)

A = (2w+3)(w+2)

Since l = 2w

Length = 2w+3

width = w+2

This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2

6 more than the product of 22

Answers

132 you supposed to multiply

The sum of − , − − is

Answers

What are the numbers?

plssssss help me plssss

Answers

Answer:

here is the answer

Step-by-step explanation:

1. p is the answer

What is the point-slope form of a line with slope 2 that contains the point
(1,3)?
O A. y+ 3 = -2(x-2)
B. Y-3 = 2(x-1)
O C. y+ 3 = 2(x+1)
O D. y-1 = 2(x-3)
SUBMIT

Answers

Answer:

y -3 = 2( x-1)

Step-by-step explanation:

Point slope form of a line is

y-y1 = m(x-x1)  where m is the slope and ( x1,y1) is a point on the line

y -3 = 2( x-1)

Harold is on the diving team at school. The platform he uses is about 5 yards above the pool. On his best dive, he jumps an extra foot in the air before doing a flip. How many feet is he from the pool at the highest point of his jump?

Answers

Answer:

16 feet because 5 yards is equaled to 15 feet and then add the extra foot he uses to jump

Step-by-step explanation:

Other Questions
somebody please answer only 11. and 13. ANSWER QUICKLY In Ancient Greece, pilgrims would flock to Athens in order to ________ the goddess Athena in her temple. my contributions to the community Which of the following applies to non-immigrant visa holders? Can live and work in the U.S. temporarilyCan participate in civic responsibilitiesHave to pay income taxesWere formerly called resident aliens Help plz helpppppppppppppp TRUE or FALSE?! Early humans lived in settled communities. Mi familia siempre _____ (querer) ir a comer a un restaurante MexicanoA. quicieronB. quierenC. queraD. queren Bailey, Inc., is considering buying a new gang punch that would allow them to produce circuit boards more efficiently. The punch has a first cost of $100,000 and a useful life of 15 years. At the end of its useful life, the punch has no salvage value. Labor costs would increase $2,000 per year using the gang punch, but raw material costs would decrease $12,000 per year. MARR is 5 %/year. A. What is the discounted payback period for this investment? Image for Bailey, Inc., is considering buying a new gang punch that would allow them to produce circuit boards more effi ______yearsB. If the maximum attractive DPBP is 3 years, what is the decision rule for judging the worth of this investment?C. Should Bailey buy the gang punch based on DPBP? Mark was watching a movie that was 124 minutes long. He fell asleep 75% of the way through. How many minutes of the movie did Mark actually watch? what is n if the equation is n - 2 divided by -3 = -6Please help me I am having a lot of trouble, thank you Jeremy buys 1,045 ceramic tiles. He can take 25 tiles to his truck at a time in his shopping cart. What is the minimum number of trips Jeremy must make to get all the tiles to his truck? How did monks contribute to the rise of Christianity in Ethiopia Write a personal essay in which you explore your sense of what a particular place means to you How did advancements in technology in the years following World War II impact the population of Georgia? Tony's Tires has shown growth over the last month that follows theequation Sales = 4(Day of the month) +16. On what day of the month willTony's Tires double its first day sales? The points M( 10,3) and P(-4,"8) are graphed on the coordinate plane. To the nearesttenth of a unit, what is the distance between points Mand P? Round to the nearesttenth. how to calculate the Triangle Proportionality Theorem Bryan owes his friend more than $1,610 from a loan. Bryan has already paid his friend back $206 and continues to pay him $156 each month. Which of the following inequalities could be used to solve for x, the number of months after making the $206 payment that Bryan needs to continue paying back his loan? Jason took 6 hours to travel 540 km. For the first 140 km, he took 2 hours. What was his average speed during the first two hours? ___ km/hHow much distance did he cover in the last four hours of his journey? ___ kmWhat was his average speed for the rest of the journey? ___ km/h Until the ____________________________, only one-celled organisms livedon land, but during this period, plants became abundant.