Help me out !! I’ll appreciate it !!

Help Me Out !! Ill Appreciate It !!

Answers

Answer 1
I would go with 1/2.

Related Questions

Carly went for a walk and jog
• She started walking.
• After a few minutes, Carly began jogging at a faster speed than she was walking
• Carly got tired then slowed down to a slower speed than she was jogging

which graph best represents the distance Carly went?

Answers

Answer:

I believe D

Step-by-step explanation:

The reason is she starts off slowly but then keeps on gaining up and up.

Andrew walks 3/4 mile in 10 minutes. Jill walked 4/5 in 15 minutes. What was the difference in their speeds, in miles per hour?

Answers

Answer:

1.3 mph I think

Step-by-step explanation:

Which inequality is equivalent to this one? y-85-2 y-8+82-2+8 oy- 8+8 ​

Answers

Answer:

The answer is the forth one , Y-8+2⩽-2+2

The equivalent inequality of y - 8 ≤  -2 is y - 8 + 8≤  -2 + 8

How to determine the equivalent inequality?

The inequality is given as:

y - 8 ≤  -2

Add 8 to both sides of the inequality

y - 8 + 8≤  -2 + 8

Hence, the equivalent inequality of y - 8 ≤  -2 is y - 8 + 8≤  -2 + 8

Read more about inequalities at:

https://brainly.com/question/11234618

Write the equation of a line with that passes through the
points (-3, -2) and (6,1)?

Answers

*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆**☆*――*☆*――*☆*――*☆

: Y = 1/3x - 1

:

M = y2 - y1/ x2-x1

M = 6 - (-3) / 1 - (-2)

Y = 1/3x + b

Then substitute one of the points into the equation

-2= 1/3(-3) + b

-2 + 2 + b = 1/3(-3) +b - b + 2

-b = 1/3(-3) + 2

-b = 1

b = -1

Y = 1/3x - 1

Then i plugged it into

!

<!> ! <!>

-

*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆*――*☆**☆*――*☆*――*☆*――*☆

A telephone company offers two different types of billing. The first option is to pay an initial $10 fee with an additional $0.09 per MB of data used. The second option is to pay an initial $16 fee plus an additional $0.07 per MB of data used.

Part A: Write a system of equations that will model the situation.

Part B: How many MB of data would you have to use in order for both plans to cost the same amount? Explain how you determined your answer.

Answers

Answer:

whattttt?

Step-by-step explanation:

Answer:

for the second one It would take 300 MB

Step-by-step explanation:

Find the measure of angle F

Answers

Answer:

∠ F = 80°

Step-by-step explanation:

The sum of the interior angles of a polygon is

sum = 180° (n - 2) ← n is the number of sides

Here n = 6 , then

sum = 180° × 4 = 720°

Sum the interior angles and equate to 720

7x + 7x + 4x + 7x + 7x + 4x = 720

36x = 720 ( divide both sides by 36 )

x = 20

Then

∠ F = 4x = 4 × 20° = 80°

Pls I need help ASAP

What is 2.5 - 1.4

Answers

Answer:

1.1

Step-by-step explanation:

Use the distributive property to expand (simplify): 13(9 + g)​

Answers

13g+117

Step-by-step explanation:

just distribute the 13 to each value in the parentheses

−8.3=d+4.7
Pls Help me

Answers

-d = 4.7 + 8.3
-d = 13
d = -13

Suppose the average driving speed on family trip is 48 mi/h. Which function rule models the distance traveled d(t) as a function of time t spent traveling. A. d(t) = t + 48 B. d(t) = 48 - t C. d(t) = 48t D. d(t) = t/48

Answers

I’m pretty sure it’s b sorry if wrong n

Help Me Plz 24=6a Plz

Answers

Answer:

a = 4

Step-by-step explanation:

just divide 24 by 6

a = 4

Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!! :D

-XxDeathshotxX

Answer:

If your solving for A, A=4

Step-by-step explanation:

Divide 6 on both sides

Write an equation of a line in slope intercept form that passes through (6,5) 1 poi
and is parallel to y =-X+4 *

Answers

Answer:

y = -x + 11

Step-by-step explanation:

The slope of the line y = -x + 4 is -1.

So the slope of our line is also -1 ( because they are parallel).

First use the point-slope form of the equation of a line:

y - y1 = m(x - x1) where m is the slope and (x1, y1) is a point on the line.

Here m = -1 and (x1, y1) = (6, 5).

So we have:

y - 5 = -1(x - 6)

y - 5 = -x + 6

y = -x + 11  <------ Slope intercept form.

Rewrite in simplest terms: 8(-10r-9)+9r

Answers

Answer:

-71r-72

Step-by-step explanation:

8(-10r-9)+9r

Distribute the 8

-80r -72  +9r

Combine like terms

-80r+9r   -72

-71r-72

HELP ASAP!!!

Grocery wants to build a warehouse that is equidistant from its three stores L, M, and N. Which construction correctly finds the best location of the warehouse?

ONLY ANSWER WITH LOGIC REASONING AND NOT FOR POINTS please.

Answers

The answer selected is right. It is the circumcenter and is the most equidistantly positioned. I took the class. There’s not a fantastic way to explain it other than it just makes sense when looking at it. Try to explain your confusion in the comments and maybe I can help a little closer to your problem. Hope this helped? :)

PLEASE I NEED HELP WITH THIS ASAP..

Answers

Answer:

first question is:10.5    and question 2 is:20

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

The answer for the first one is 10.5 cm, The answer for the second is Area of 19.63 (1/2*radius)

What do you notice? What do you wonder?

Answers

You could respond with: I notice that the socks are 2 different colors and on the ends of a hanger. I wonder why one hanger is slanted when the other is straight.

Can someone find the area of the rhombus?

Answers

Answer:

A=270 in^2

Step-by-step explanation:

A=d1*d2/2 formula for A using the diagonals

A=45*12/2

A=540/2

A=270 in^2

help answer both plz!

Answers

Answer:

3.6666 (I didn't round)

Repeating decimal

Step-by-step explanation:

We know that

2/3

is the same as

2÷3

Therefore:

3 2/3 = 3+(2÷3) = 3 + 0.6666 =3.6666

A repeating decimal is one that keeps going and repeats a pattern. This is decimal keeps going and repeats a pattern so it is a repeating decimal.

A terminating decimal is one that terminates or ends. This decimal does not terminate or end. It keeps going.

Hope this helped.

50 elevens-1 elevens

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

50 elevens-1 elevens =    ( 50 -1 ) elevens  =    49 elevens

or  49 x eleven    =  49 x 11 =   _______      (use your calculator here)

Answer:

( 50 -1 ) elevens  =    49 elevens =  49 x 11 =   539

or

50 elevens - 1 elevens = (50 x 11) - (1 x 11)

550 - 11 = 539

Dexter’s aquarium holds 4.5 gallons of water. He needs to add some chemicals to balance the pH level in the aquarium. However, the chemicals are in liters. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon. Which measurement is closest to the number of liters of water in Dexter’s aquarium?
A 1.18 L

B 0.7 L

C 8.3 L

D 17.1 L

Answers

Answer:

the answer is d 17.1 L

Step-by-step explanation:

Can the following properties of figures change when transformed with a rigid motion? Move each letter a-h to the appropriate box.


A. Side Lengths
B. Slope of a Side
C. Orientation
D. Area
E. Interior Angles
F. Location in the plane
G. Parallel Lines in the pre-image
H. Perimeter


Yes, Can Change No, Can't Change

Answers

John has consumed 1,600 calories so far today. He has also burned off 400 calories at the gym. He would like to keep his daily calorie total to 1,800 calories per day. How many calories does he have left to consume for the day? Is 1,000 a viable solution to this problem?

Solve the system and determine whether it is consistent or inconsistent and dependent or independent.
2x – 4y = 10
-12x + 24y = -60

Answers

Answer is in a photo below.
It is consistent and independent.
x=25, y=10

There are _______ kilometers in 5,000 centimeters.

Answers

There are 0.05 kilometers in 5000 centimeters

Jonny has $50 in a savings account. Each week, he deposits $13 in the account. Jonny's brother has $90 in a saving account. Each week, he deposits $11 in the account. Write an algebraic expression to describe how much money Jonny and his brother will have in their accounts after m months.

Answers

Answer:

140 + 96 m

Step-by-step explanation:

There are 4 weeks in 1 month.

Therefore:

Jonny has $50 in a savings account. Each week, he deposits $13 in the account.

$50 + $13 × 4m

The algebraic expression is given as:

50 + 52m

Jonny's brother has $90 in a saving account.

Each week, he deposits $11 in the account.

The algebraic expression is given as:

$90 + $11 × 4m

90 + 44m

An algebraic expression to describe how much money Jonny and his brother will have in their accounts after m months is written as:

Amount Jonny has + Amount his brother has

50 + 52m + 90 + 44m

= 50 + 90 + 52m + 44m

= 140 + 96 m

WILL GIVE BRAINLIEST!
Solve. Use the discount equation
S = R − rR,
where S is the sale price, R is the regular price, and r is the discount rate.

An exercise bike is on sale for $330, having been marked down 25% off the regular price. Find the regular price.

Answers

Answer:

$440

Step-by-step explanation:

Determine the area of each triangle.

Answers

Answer:

33 cm27 m

6. 7mm

dont remember how to do the rest

Step-by-step explanation:

The formula shows that c, the total cost of buying pizzas at Al's restaurant depends on p, the number of pizzas ordered.



c=9p



What is the independent variable in the equation?

Answers

Answer:

p, the number of pizzas ordered

Step-by-step explanation:

The independent variable in the equation will be the variable that controls the cost.

Since the total cost will depend on the number of pizzas ordered, the number of pizzas ordered will be the independent variable.

The total cost is the dependent variable, since it depends on the number of pizzas.

So, the independent variable in the equation is p, the number of pizzas ordered.

What is the same as 7/3

Answers

Answer:

3.5/1.5 or 14/6

Step-by-step explanation:

equivalent

14/6 is also the same as 7/3

What are the distances from the point (x,y) to the focus of the parabola and the directrix, select two answers

Answers

Answer:

3,5

Step-by-step explanation:

axis

Find slope of line that passes through the points (2,-5) and (3,4).

Answers

Answer:

The slope is 9/1 or just 9.

Step-by-step explanation:

I used the y1-y2/x1-x2 slope formula.

Other Questions
For MathName One MLE Choppa Song One YNW Melly Song And One Lil Tjay Song If I Know All Three Songs Winner GetsCrown The default when you type in a search is to search all of PowerPoint, which includes Microsoft OfficeOnline. You can limit where your search is done by selecting it from the drop-down menu. To the right ofthe text box is a magnify glass icon and the word Search and a downwards arrow. Clicking on the arrow willmake the drop-down menu appear.Read the multimedia text above. How do you limit your search just to PowerPoint templates?A. Just type templates in the search boxb. Select "PowerPoint templates from the drop down menuC. Click on the magnify glass icond. None of the abovePlease select the best answer from the choices provided write the equation (3,5) in standard form -2(x+2)=1/4(-8x-4) how many solutions does this have I need help with this question How is the unbiasness of estimators defined? Use correct vocabulary. Don't answer if you don't know for gods sake you're just wasting my points given f(x) = 5x4- 3x2+ 6x+2. Find f(-2) the product of two consecutive integers is 120. write an equation to find the integers. Two angles are shown. K is 7 times as large as L. The angles are complementary. What is the measurement in degrees for K Two photos were taken of a car.photo 2 was taken 0.5 seconds after photo 1.the marks on the road are 0.8 metres apart. calculate the average speed of the car in m/s. please help meeee, I need help to complete my assignment Does an object of a higher mass absorb more thermal energy than an object of lower mass? What triangle is formed by the points (3,2 ) , 4, 7 and 5,6 ? cmon answer this please solve it and then list it to greatest to least What role did unrestricted submarine warfare play in WWI? reflect the figure over the line y=x+2 HELP FAST 100 PTSCalculate the amount of heat needed to convert 100.0 g of liquid water at 25 C to water at 100 C. Create an example of an simple verb sentence. US Apparel (USA) manufactures plain white and solid-colored T-shirts. Budgeted inputs include the following Price Quantity Cost per unit of outputfabric $8 per yard 0.75 yards per unit $6 per unitlabor $16 per DMLH 0.25 DMLH per unit $4 per unitdye $0.50 per ounce 4 ounces per unit $2 per unitFor colored T-shirts onlyBudgeted sales and selling price per unit is as follow:s: Budgeted Sales Selling Price per UnitWhite T-shirts 10,000 units $12 per T-shirtColored T-shirts 50,000 units $15 per T-shirtThe USA has the opportunity to switch from using the dye it currently uses to using an environmentally friendly dye that costs $1.25 per ounce. The company would still need 4 ounces of dye per shirt. The USA is reluctant to change because of the increase in costs (and decrease in profit), but the Environmental Protection Agency has threatened to fine the company $130,000 if it continues to use the harmful but less expensive dyea. Given the preceding information, would the USA be better off financially by switching to the environmentally friendly dye? (Assume all other costs would remain the same.)b. Assume the USA chooses to be environmentally responsible regardless of cost, and it switches to the new dye. The production manager suggests trying Kaizen costing. If the USA can reduce fabric and labor costs each by 1% per month on all the shirts it manufactures, by how much will overall costs decrease at the end of 12 months? (Round to the nearest dollar for calculating cost reductions.)c. Refer to requirement 2. How could the reduction in material and labor costs be accomplished? Are there any problems with this plan?. Write 0.14 as a percent. Which statement best evaluates how well this narrative establishes a clear focus?