Answer:
a statistical question is one that we can answer using data
example: How much do 5 gorillas weigh at the zoo called wilderness?
Answer:
"How much do the animals at Fancy Farm weigh?"
Step-by-step explanation:
Can someone help me with these questions
Answer: you got this try your best
Step-by-step explanation:
what is 21 divided by 3 + (8 -2 +2)
Answer:
15
Step-by-step explanation:
21/3+(8-2+2)
PEMDAS
In the parentheses, we can easily learn that the minus two plus two cancels each other out.
21/3+8
7+8
15
If anything is confusing, let me know and I'll explain it more.
Carla rode her bicycle 4 miles to the park and it took her 50 minutes. What is her speed in miles per hour?
Answer:
12.5 miles per hr. hope this helps
Name five values between -6 and -7. Order them from least to greatest
Answer:
-6.9, -6.7, -6.6, -6.3, -6.1
Step-by-step explanation:
3x+4=7 solve equation with work.
Answer:
X=1
Step-by-step explanation:
reverse multiplication -
7=4+3x
we know one value so we just isolate the 3x
7-4=3, meaning that 3x has to be equal to 3.
Then we just do 3/3=1 so therefore x=1
Also if you wanna check it then you can plug x=1 into the equation.
4+3*x or 1=4+3=7
Hopefully this helped out, have a great day
6.
7.
8.
9.
10.
11.
1 was able to get 6 in
Answer:
In this case the number of ways would be the number of events, in this case the events would be the total number of marbles since any of them can come out. so:
4 + 3 + 3 + 2 = 12
Therefore, the number of ways the event can occur is 12 ways.
Now, in the favorable outcomes of the event, it would come depending on what color the marble would be, whether it be red, blue, yellow or green.
In each color, the number of the favorable outcomes of the event would be the quantity of each marble, that is, 4 for red, 3 for blue, 3 for yellow and 2 for green.
____________________________________________________________
If you flip a penny, there are 2 possible outcomes.
____________________________________________________________
1/5
the 5 is the total number of times he tried
the 1 is how many times he rolled a 1
____________________________________________________________
The favorable outcome is What Can Happen
C
Step-by-step explanation:
I am sorry but the spinner questions I dont understand.
pppppppplllllllzzzzzz
Answer:
a. 12÷72= 0.16≈ 0.2
b. 0.2 × 18= 3.6≈ 4
How do you finish this math equation?
3≤7+g
g≥ ?
Answer:-4
Step-by-step explanation:
Answer:
3 ≤ 7 + g
7 + g ≥ 3
g ≥ 3 - 7
g ≥ -4
Make a number line and show all values of x. x≤2 and x< -5
Answer:
X<-5
Step-by-step explanation:
X has to be <-5 and <=2
If you draw a number line, you can see clearly that - 5 become first than 2.
If the condition is that it has x≤2 and x< -5, you don't take the values between - 5 and 2, cause the 2nd condition makes the result ]-infinity;-5[
If your teacher asked you to give an example of an event that was most likely to have a probability of 1 from the list below, which would be the best choice?
A. losing a game you played all your life
B. winning a game you played at least twice
C. tying a game you played at least five times
D. winning, losing or tying a game you played three times
Answer:
c\
Step-by-step explanation:
LAST ONE! PLEASE HELP ITS THE FINAL QUESTIONS FOR ME TO FINISH THIS DEATH TRAP
how do you use models to add and subtract fractions that have different denominators?
Answer:
the langth
Step-by-step explanation:
Pls help, must need help, its due, and that's the last question, I need helllppp.
Will give Brainliest
Answer:
range is 17
Step-by-step explanation:
Is 3 3/4 in its simplest form?
Please put its simplest form if it has a simplest form
Answer:
that is the simplist form 3 3/34
Step-by-step explanation:
Find the unit rate:
$1.32 for 12 ounces
plz help
Answer:
$0.11/per ounce
Step-by-step explanation:
x = how much it costs for 1 ounce
1.32/12 = x/1
Cross multiply
12x = 1.32
Divide 12 on both sides
x = 0.11
5z + 2 = 3z - 10
Show your work and I will give you brainlist
Answer:
z = -6
Step-by-step explanation:
5z + 2 = 3z - 10
Subtract 3z from both sides
2z + 2 = -10
Subtract 2 from both sides
2z = -12
Divide each side by 2
z = -6
So, the answer is z = -6
what is thissssssss????? pls help
Use the Distributive Property to simplify the expression 8(5x−9)
Answer:
Step-by-step explanation:
8(5x - 9)
= 8(5x) - 8(9)
= 40x - 72
Hope it helps :)
I would really appreciate some help!
The graph shows the distance, y, that a car traveled in x hours:
Select one:
a. fraction 1 over 50
b. fraction 1 over 25
c. 25
d. 50
Answer:
C.25
Step-by-step explanation:
In 1 Hour, The car will be able to travel 25 Miles. Hope it Helps!
Answer:
c) 25
Step-by-step explanation:
( 1, 25) and (2, 50)
m= (y2-y1)/(x2-x1)
m= (50-25)/(2-1)
m=(25)/(1)
m=25
Only answer this if you have an explanation and if you know what the answer is ( NO LINKS! )
dont answer if you dont know also no guessing
Answer:
A=300
Step-by-step explanation:
995-165=830
830+795=1625
1625-1200=425
425-125=300
There is two questions please help me
Step-by-step explanation:Answer:
As it is equilateral triangle, l₁ = l₂ = b = 6 cm
Total surface area of triangular prism= (l₁ +l₂ + b)* height
= ( 6 + 6 + 6) * 15
= 18 * 15
= 270 cm²
2) length = l = 8.2 in
Width = w = 3.4 in
height = h = 2
Total surface area of rectangular prism = 2*(lw + wh + hl)
= 2*(8.2*3.4 + 3.4*2 + 2*8.2)
=2 *( 27.88 + 6.8 + 16.4)
= 2 * 51.08
= 102.16
= 102 in²
Please work out all the problems on this page, no links, no i don't knows
please do not take advantage of me or my points please actually answer these questions
1) 2250
2)34
3) D
4)43
5) 5/6
6)12
This is worth 10 points if you show work you will get the Brainliest answer if your unable to show work type it for your explanation plz ( no links )
for each question i post the points will get higher
Answer:
2
Step-by-step explanation: you can then easily do the area and divide by 2 :)
If you bought 12 cookies (each cookie for 0.99) how much more would each cookie cost than if you bought them by the dozen? ( A dozen pack is for 6.55)
Mai started a new exercise program. On the second day, she walked 5 minutes more than on the first day. On the third day, she increased her walking time from day 2 by 20% and walked for 42 minutes. Mai drew a diagram to show her progress.
Answer:
d = 30 minutes.
day one is equal to 30 minutes
day two is equal to 35 minutes
day three is equal to 42 minutes
Explanation:
The first step is to figure out how much day 2 was worth in total.
Using the model, we can see that 5 of the boxes from day three is equal to day 2.
42/6=7.
One of the boxes equals 7 minutes.
Next we find what all 5 of them equal.
7*5=35.
Day two was worth 35 minutes in total.
The next step is to figure out what d equals. In order to do that, we need to solve the equation:
d + 5 = 35.
subtract 5 from both sides.
d = 30.
Now we know that day one/D is equal to 30 minutes.
Day one: 30 minutes
Day two: 35 minutes
Day three: 42 minutes.
Hope that this is what your looking for. Have a good day and good luck!
PLZZZ HELP this is due tmr
Find the function
2^16-2^12=?
pls help i need it for homework
Answer:
61440
Step-by-step explanation:
2^16 - 2^12
= 65 536 - 4096
61440
Write six and five hundredths in decimal form.
Answer:
5 hundredths: 0.05
6 hundredths: 0.06
Step-by-step explanation:
Help me with this please-
Answer:
19<x<25
Step-by-step explanation:
_______________________________________________________
| | | |
2 17 19 25
Bob's gift shop sold a record number of cards for Mother's Day. One salesman sold 38 cards, which was 5% of the cards sold for Mother's Day. How many cards were sold for Mother's Day?