I need help finding the missing angles

I Need Help Finding The Missing Angles

Answers

Answer 1

Answer:

3) 61

4)60

Step-by-step explanation:

Answer 2
Explanation is that a triangle total degrees is 180 so you would take the two numbers you have and add them (80 + 39= 119) Then you subtract that number from the total degree from a triangle. (180-119 = 61) Then you get your answer :)

Related Questions

Help please me please :') math bad for meh

Answers

Answer:

first one : XAW = 50

second : z = 154

Step-by-step explanation:

Answer:

50

Step-by-step:

XAW angle measures are the same as YAU

YAU is supplementary to angles WAU and so is XAW

Answer correct and fast

Answers

C it’s correct jdjdjddhehdhdbdbxbsn
D is answer

:) have a nice weekend

How do astronauts prepare for space travel?
By taking public speaking classes
taking flights on the KC-KC-135 135 and by using the Neutral Buoyancy LaboratoryBy By learning different languages to help with communication
Astronauts prepare with all of the above.

Answers

Answer:

Astronauts prepare with all of the above.

Step-by-step explanation:

None Bye

can some one HELP!!!

Answers

Answer: x=14

Step-by-step explanation: take 10 and subtract it from 24

then you have your answer :)

X=14 and uhh yeah that’s the answer

A trapezoid was broken into a rectangle and a triangle.
What is the length, b, of the base of the triangle?
A. 2 cm
B. 4 cm
C. 6 cm
D. 8 cm

Answers

Answer:

A. 2 cm

Step-by-step explanation:

Because this is a trapezoid that means, the top and bottom side are parallels, meaning that all you have to do is subtract 8 from 10. Which will leave 2 cm over.

A . 2 cm is the answer

Help pls with #8 i did 7 alry

Answers

Answer:

Mean, because it is the average of all the points they scored in the last 6 games.

Step-by-step explanation:

Mean, it tells you the average score of all games :)

There are less than 200 apples in a box. It is known that 2,3,4,5, and 6 kids can share these apples evenly. How many apples can be in that box?

Answers

Answer:

60/120/180

Step-by-step explanation:

Either of these would work because it must be an even number divisible by 2.

It must end in a zero : divisible by 5 but even.

It must be a multiple of 30 as 3 only goes into 10s at 30. And that takes care of the 6 too.

But 4 doesn't go into 30, so 60?….

Yes, 60 is divisible between 2, 3, 4, 5 and 6

But the question does not limit your answer to one solution.

I hope this helps! :)

HELP PLEASE, I'LL GIVE BRAINLIEST (I think I spelled that wrong)

Answers

Answer:

the answer is 32

Step-by-step explanation:

the sum of angles in a triangle is 180° and if we subtract 116 from that we get 64. now since the sides of the triangle are the same we need to divide 64 with 2 and we get 32

Answer:

32 degrees

Step-by-step explanation:

So, based on the side lengths, the triangle is isosceles since two of the sides are of equal length. So, in isosceles triangles the two base angles are congruent. If there are 180 degrees in a triangle, then 180-116 would be the sum of the remaining base angles in the triangle.

180-116=64

So, divide 64 by 2 since the two angles are equal and have a sum of 64

So, x would be 32 degrees

Write a division expression for the fraction, 9/13

Answers

Answer:

9 divided by 13

Step-by-step explanation:

im not sure if this is right.

An art class is making a mural for their school which has a triangle drawn in the middle. The length of the bottom of the triangle is x. Another side is 9 more than three times the length of the bottom of the triangle. The last side is 7 more than the bottom of the triangle. Write and simplify an expression for the perimeter of the triangle.

Answers

i think that’s right uhm hope it helps!!

A 5-pound bag of dog food costs $8. What is the unit price of the dog food?

Answers

Answer:

1.6

Step-by-step explanation:

because if you do 8÷5=1.6 and you need to get each unit.

1.6 because you need to divide 8/5 which comes out to 1.6

pls answer cggjtzajyrzmkyrkr

Answers

Answer: D

Step-by-step explanation:

You save the most money with option D. Not in the long run though

option D is the right answer

I need help answer as quick as you can please

Answers

Answer:

Harper can buy 2 or less bags of fruit.

Step-by-step explanation:

3.50 + 4.75b ≤ 15

+(-3.50)        +(-3.50)

4.75b ≤ 11.5

/4.75    /4.75

b ≤ 2.42105263158

Please help me with my work please help me please help with the answers please

Answers

Step-by-step explanation:

a 4x + 4y

b. 8a + 24b

c. 6x + 33y

d. 63a + 54b

e. 3ca + cb

f. 2xy + 11zy

4x + 4y
8a + 24b
6x + 33y
63a + 54b
3ca + cb
y(13x)

What is the length of the hypotenuse of the triangle when x​ = 9?



A right triangle has a horizontal leg labeled 4 x and a vertical leg labeled 5 x plus 4.
The length of the hypotenuse is about ___ (round to the nearest tenth as needed).

Answers

The length of the hypotenuse is 60.8
49’2and 36’2. 2491 and 1296. 2491 + 1296 = 3787. Square root 3787 is about 61.5. C = 61.5

PLSSSSSSSSS WILL GIVE 3 FREE BRAINLIEST

Answers

I am pretty sure it is c or b
Answer: C

You can immediately get rid of B, because it is not proportional to 8:6.
Now just check each one with a calculator.
8/14 = 6/10.5, so it is proportional.

PART 1: Identify the two equivalent forms for 3/5% below

Equivalent Fraction =

Equivalent Decimal =



PART 2: Select all the expressions that are equivalent to 20% of 150.

A. 1/4*120
B. 25
C. 1/25*120
D. 1/4 ÷ 120
E. 30


*I only made a duplicate of this because some people here don't know how to follow the directions.

Answers

Part 1: Equivalent fraction=3/500
Equivalent Decimal= .006
Part 2: A and E

Lazy Larry agreed to work on a job for his brother-in-law for thirty hours at eight dollars an hour, on the condition that he would forfeit ten dollars per hour for every hour that he idled. At the end of the thirty hours, Larry wasn't owed any money and didn't owe his brother-in-law any money either. How many hours did Larry work and how many hours did he idle?

Answers

Answer:

he didnt work at all

Step-by-step explanation:

He did no work so he got no money

he wasnt idle cause he wasnt working so he owed nothing

Which expression is equivalent to the expression below?
2(7v) + 9
A.16 + 2
B.23v
C.18v
D.14v + 7v^2

CAN SOMEONE PLEASE HELP!!!!

Answers

Answer: B and D

Step-by-step explanation:

b and d



step to step explain

Which property was used to simplify the expression?

3c+9+4c= 3c+4c+9
distributive property
commutative property
associative property
inverse property

Answers

It would be the commutative property because the commutative property means that we can swap the places of two numbers. The numbers 4c and 9 were swapped to make the problem easier.
commutative property would be used to simplify this expression

‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎​

Answers

Answer: you need to show the rest because i dont know. four times what?

Step-by-step explanation:

...

Hope this helps!
1. Gallons
2. G, gallons
3. 4
4. 4g

Andre is making paper cranes decorate for a party. He plans to make one large paper crane for a centerpiece and several smaller paper cranes to put around the table. It takes Andre 10 minutes to make the centerpiece and 3 minutes to make each small crane. He will only have 30 minutes to make the paper cranes once he gets home.



​Andre wrote the inequality 3x + 10 ≤ 30 to plan his time. Describe what x, 3x, 10, and 30 represent in this inequality.

Answers

Answer:

Andre can make 6 small paper cranes in 30 minutes.

Step-by-step explanation:

Given data-

Time taken by Andre to build small cranes- 3minutes

Time taken to build large crane- 10 minutes

Total time allotted to him= 30 min

His preferences- Building one large crane and several small cranes.

The Inequality equation is 3​c​ + 10 ≤ 30

Since his preference is to build atleast one large crane which takes 10 minutes, he is left with 30-10 = 20 minutes to build other small cranes.

For one crane he needs, 3 minutes

Hence, he can build 6 cranes in 18 minutes. Following this, he is left with  20-18= 2 minutes. Since he needs at least 3 min to build a small crane, he cannot build a small crane in the remaining 2 min.

he builds 6 small cranes in 30 minutes

Alternatively,

3​c​ + 10 ≤ 30

Subtracting 10 from both sides

3c ≤ 20

The maximum value of c for which this equation remains valid is 6.

Thus, he builds a total of 6 cranes (small) in 30 minutes.

I hope this helps.

Please help will give brainliest

Answers

I think A. but I am not really sure.
The answer is A! Click A! I hope this helps! The answer is A

What is the range of possible sizes for side x?

Answers

3.2 I think sry if wrong
The correct answer is 3.2

What are the coordinates for point I? Don't foget Parenthesis!

Answers

Answer:

(4,3)

Step-by-step explanation:

Because I just did it.

Answer:

(6,0)

Step-by-step explanation:

How can having a growth mindset help you in math class?

Answers

Answer:

people with growth mindset are the post willing people to put effort into something

Step-by-step explanation:

This is worth 16 points if you show work you will get the Brainliest answer if your unable to show work type it for your explanation plz ( no links )

Answers

Answer:

I think the answer is H Because on 2nd table the function is actaully X+2=Y

But on Table 1 It is X times 2=y

your welcome hope i helped have a good day.

Step-by-step explanation:

The answer is H
Only table 1 represents a multiplicative relationship (y=ax, a=2) because in the second table 3 times 2 does not equal to 5 but 6 so the answer is H

pls pls i need help help me

Answers

Answer:

looks like someone wasnt paying attention in class  -_-

the answer is c

thank me later

What is the Width, explain how you got your answer (8 points btw)

Answers

Answer:

Based off of my calculations, I got 126

Step-by-step explanation:

The formula for area would be: A = L * W

So, when finding the width (W), you would need to divide the area (A) by the length (L).

Equation: W = A / L

Now you know the equation, all you need to do is plug in the numbers:

[84 divided by 2/3]

W = 84  /  2/3

After solving this, you would get: 126

So, W = 126.

To check if we got the correct answer, we could just multiply the length times the width:

126 * 2/3

Since this equation gives us 84 as the answer, 126 is the correct width.

Please help I will reward brainliest

Answers

Answer:

6.2 cm

Step-by-step explanation: Each tick mark is considered 0.1 cm

Answer:

6.3 cm

Step-by-step explanation:

Other Questions
Meira hired a plumber to help her install a new sink in her bathroom. The plumber charges $65.75 for the first hour and $38.50 for each hour thereafter. Meira has a $200 budget for the installation. If the plumber takes 3 hours to complete the job. How much, in dollars, will Meira have left in her budget? Question 17 of 48intSection: MathQuestion:If a plane can climb at 2.400 feet per minute, how many minutes are needed to climb to 60,000 feet? It takes Jason 30 minutes to wash the dishes, but it takes 50 minutes for his younger brother. How many minutes will it take to wash the dishes if they work together? Round your answer to the nearest hundredth if necessary. How many kJ are 3,340J?options:3,340,000 kJ334,000 kJ3.340 kJ33.40 kJ What is the value of x in the equation 2.5(6x - 4) = 10 + 4(1.5 +0.5x)?13Submit Help please please this is a big grade !! whats the inverse of y=0.07x Sunland Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 550 units, the following information is available. Units Unit Cost Total Cost April 1 inventory 340 $23 $7,820 April 15 purchase 390 28 10,920 April 23 purchase 270 30 8,100 1,000 $26,840 Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the LIFO method. Ending inventory $enter a dollar amount Cost of goods sold $ Which of the following answers is true for the following statement?The conjugate acid of a strong base is:O aweak acidO an amphiprotic acidO a polyprotic acidO a lousy (or very weak) acidO a strong acid PlZ HELP ASAP WILL MARK YOU BRAINLYEST!! PLz dont answer if you don't know... THX PLSSSSSSSSS WILL GIVE 3 FREE BRAINLIEST Phosphorus is implanted into silicon. The implant parameters are a dose of 1015cm-2at an energy of 150keV.a)Find the depth of the peak of the implant profile and its value at that depth.b)If the wafer originally had 1016cm-3of boron uniformly distributed throughout, find the depth(s) at which the concentration of phosphorus is equal to the concentration of boron. Question 101 ptsBoth state and national levels of government have their own laws andtheir own courts. The principal in which state and national governmentsshare power is called?A. Rule of LawB.Representative DemocracyC.Checks and BalancesD. Federalism What is the function of a chromosomeA. To tightly package a single amino acidB. To tightly package a single protein C. To tightly package a single molecule of DNAD. To tightly package a single gene Help with this question picture below HELP ASAP!!!!The authors of "Conquistadors Rob the New World of Gold and Cultural Treasures" and "Conquistadors Settle the New World" disagree about the impact of conquistadors. Here are some statements from the texts. Select the statements that both authors agree with. Use the Hint button to read the texts again (A) Conquistadoris a Spanish word that means "conqueror." (B) Corts convinced Aztec natives and other local people to revolt against Montezuma. (C) Two of the most successful conquistadors in Spanish history were Hernn Corts and Francisco Pizarro. (D) Spanish rulers learned of a prosperous civilization on Mexico's mainland, and they wished to send explorers to the region in search of wealth and land acquisition (E) With the help of the local people, both Aztecs and other tribes, Corts seized the capital of Tenochtitln. Write a poem with 2 stanza with 4 lines each that follows an a,b,a,b rhyme scheme including a simile or methapor. On Friday, Matt earned $36 walking dogs for 3 hours after school. On Saturday, he walked dogs for 8 hours. How much money did Matt earn on Saturday? Solve using unit rates. A 5-pound bag of dog food costs $8. What is the unit price of the dog food? Lazy Larry agreed to work on a job for his brother-in-law for thirty hours at eight dollars an hour, on the condition that he would forfeit ten dollars per hour for every hour that he idled. At the end of the thirty hours, Larry wasn't owed any money and didn't owe his brother-in-law any money either. How many hours did Larry work and how many hours did he idle?