I need help plz I don’t know how to do this

I Need Help Plz I Dont Know How To Do This

Answers

Answer 1

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

x = 4 is where the parabola can be cut in half and reflected


Related Questions

4. y = 94(0.75) *8 is an example of exponential growth
O True
O False

Answers

Answer:

false

Step-by-step explanation:

Solve the equation for x.
5x - ( 4x - 1) = 2
a.
StartFraction 1 Over 9 EndFraction
c.
Negative StartFraction 1 Over 9 EndFraction
b.
- 1
d.
1

Answers

Answer:

D. x=1

Step-by-step explanation:

Solve  :    x-1 = 0

Add  1  to both sides of the equation :

                     x = 1

x = 1 for equation 5x - ( 4x - 1) = 2.

An equation is a mathematical statement that shows that two mathematical expressions are equal. It may have one variable, two, three and so on.

For given equation,

5x - ( 4x - 1) = 2

This is a equation in one variable which can be solved by transposing the terms.

Firstly, Solving the parenthesis,

5x-4x+1=2

Then, Solving the like terms.

x+1=2

To calculate the value of x, subtract 1 from both the sides.

x+1-1=2-1

x=1

Thus, the value of x is 1. So, option d) is correct.

Learn more about the equation, here:

https://brainly.com/question/29113090

#SPJ6

The diagram shows a right angled triangle.
The length of the base of the triangle is 2 square root 3 cm. the length of the hypotenuse of the triangle is 6cm. The area of the triangle is A cm squared.
Show that A = k square root 2 giving the value of k.

Answers

Answer:

6 root 2

Step-by-step explanation:

Pythagous Therom

A^2 = B^2 + C^2

B^2 = C^2 - A^2

B^2 = 36 - (2 Root 3)^2

B^2 = 24

B = 2 root 6

Base x Height / 2 for area of Triangle

2 root 3 x root 24 = 12 root 2

12 root 2 / 2 = 6 root 2

The right triangle is the one where one of the angles is a right angle (90 degrees) or two of the sides are perpendicular.

Finding the value of k:

The right-angled triangle is one where one of the angles is equal to 90°. The sum of the other 2 aspects is 90°. The perpendicular and the base of the triangle are indeed the sides that include the right angle. The hypotenuse, which would be the longest of the three sides, is the third side.

In [tex]\Delta[/tex] ABC

h² = 6² -(2√3)²

h² = 36-2² × √3²

h² = 36- 4× 3

h² = 36- 12

h² = 24

h =√24

h = 2√6 cm

Area  = [tex]\frac{1}{2}[/tex]× BC × h

         = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 2√3 ×  2√6

        = 2√18

        = 6√2

compare it with A= K√2 So K= 6

Find out more about the right angled triangle here:

brainly.com/question/3770177

For the line above, is the slope positive or negative? *

Answers

The slope is positive
(2)

Answer:

positive

Step-by-step explanation:


Find the slope of the line that passes through the pair of points
(-13,7) and (1, -14)

Answers

Answer:

m= -3/2

Step-by-step explanation:

I hope this helps

Question 4
If f(x) = 12 - 3| + 7, then which of the following is the value of f(1)?
1)11
2) 13
3)9
4)17

Answers

Answer:

f(1)= 12-31+7

Step-by-step explanation:

f(1) = -12


Find the value of x. Round your answer to the nearest tenth.
Help please!

Answers

Use the formula c^2 = a^2 + b^2
9^2 = x^2 + 7^2
81 = x^2 + 49
x^2 = 32
x = 5.7 (rounded)

What is 1/2 times 3/4

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

18 decreased 12%
NEED HELP ASAP

Answers

Answer:

17.88

Step-by-step explanation:

18- 12/ 100=

447/24=

then simplify

Answer:

20.16

Step-by-step explanation:- 12% × 18 =

- 12 ÷ 100 × 18 =

- 12 × 18 ÷ 100 =

- 216 ÷ 100 =

- 2.16

(-2,0) lies on the graph of the equation y = |x-1| + 3.

Answers

Answer:

Yes true i tried it out

Which of the following are solutions to the equation below?
Check all that apply
x2 + 4x + 4 = 12

Answers

Answer:

         C.  2√3 - 2

Step-by-step explanation:

[tex]x^2 + 4x + 4 = 12\\\\x^2+2\cdot x\cdot2+2^2=12\\\\(x+2)^2=12\\\\x+2=-\sqrt{12}\quad\vee\quad x+2=\sqrt{12}\\\\x=-2\sqrt{3}-2\quad\vee\quad x=2\sqrt3-2[/tex]

can you find the area for this?

Answers

Answer:

b. is the right answer of your question

Answer:

106.5=0.01065

26.6=0.00266

60.35=0.00266

53.25=0.005325

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $14.40. How much would 40 pints of ice cream cost?

Answers

Answer:

$96

Step-by-step explanation:

14.40 / 6 = $2.40

$2.40 x 40 =

$96

Hope that helps!

The solution is $ 96

The cost of 40 pints of ice cream is given by the equation A = $ 96

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

Let the cost of 40 pints of ice cream be A

Now , the equation will be

The cost of 6 pints of ice cream = $ 14.40

So , the cost of 1 pint of ice cream = cost of 6 pints of ice cream / 6

Substituting the values in the equation , we get

The cost of 1 pint of ice cream = 14.40 / 6

The cost of 1 pint of ice cream = $ 2.40

Now ,

The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x cost of 1 pint of ice cream

Substituting the values in the equation , we get

The cost of 40 pints of ice cream A = 40 x 2.40

The cost of 40 pints of ice cream A = $ 96

Therefore , the value of A is $ 96

Hence , the cost is $ 96

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ2

PLS HELP ME ! IM GIVING BRAINLIEST

Answers

Answer: 15 feet

Step-by-step explanation:

I divided 20 by 12 on the calculator and I got a repeating decimal (1.6666) Then, not clearing the calculator, I multiplied that by 9 and if you followed the steps, you should get 15.

Clare used 30% less butter this month than last month when baking holiday treats. If she used 250 tablespoons of butter last month, how many tablespoons did she use this month?

Answers

Answer:

175 tablespoons.

Step-by-step explanation:

250 × 30% = 75

250 - 75 = 175

5. A cell phone company charges $50 connection fee plus $20 per line. Jake must spend under $140 on his
family's cell phone bill. How many cell phones can his family have? Write the linear inequality that models this
situation then solve the problem. Please show your math work
I WILL GIVE BRAINLIEST!!

Answers

Answer:

4 lines

Step-by-step explanation:

50+20*lines < 140

20*lines < 90

lines < 4.5

Use the vertex of the function (h, k) and the x-intercepts . g(x) = 2 * (x + 3) ^ 2 - 6

Answers

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

Reena bought a mobile phone for 16,240 that included a GST of 12%. Find the price of the mobile phone before the GST was added.​

Person who answers will be marked brainliest

Answers

Answer: 14500

Step-by-step explanation:

Let the price of the mobile phone before the GST was added be represented by x.

Therefore,

x + (12% × x) = 16240

x + 0.12x = 16240

1.12x = 16240

x = 16240/1.12

x = 14500

The price of the mobile phone before the GST was added was 14500

How do you write 133/50 as a percentage?

Answers

Answer:

266%

Step-by-step explanation:

133/50 =

2 33/50 =

266 %

Hope that helps!

Answer:

lol 266%

Step-by-step explanation:

hope this helps!

Pleas help I need help

Answers

Answer:

i think c just see what the other people say first to make sure

Step-by-step explanation:

I need help with Geometry

Answers

Answer:

Me too

Step-by-step explanation:

Answer: hello

your answer will be C

Step-by-step explanation:

Plsi I’ll give brainless

Answers

Answer:

It's below in the explanation

Explanation

1. x has to be greater than 2. So 3 and 4 both work

2. x has to be less than 22. So 21 and 20 both work

3. t has to be less than 5. So 3 and 4 both work

4. There isn't a number there. what is 5 less that?

5. j has to be less than 5 so 5 and 4 both work

6. y has to be less than 4. So 4 and 3 both work

7. B has to be greater than 26. so 26 27 and 28 all work

8.There isn't a number there

9.b can be 3 or greater than 3.

10.z can be 6 or greater than 6

Hope this Helps!

5. Alex invests $18,100 at 13.6% compounded quarterly for 10 years. How much it be worth in the end?

Answers

Answer:

It be worth in the end : ($18,100 x 13.6%) x 4 = $ 9,849.4

Step-by-step explanation:

1 quarter = 3 months => 1 year = 4 quarters

What is the image of (- 4, 3) after a dilation by a scale factor of 2 centered at the origin?

Answers

Answer: (-8,6)

Step-by-step explanation:

Question: What is the image of (-4,3)(−4,3) after a dilation by a scale factor of 22 centered at the origin?

Dilation: multiply each coordinate

(x,y)\rightarrow (2x,2y)

(x,y)→(2x,2y)

Dilations multiply by scale factor

(\color{red}{-4},\color{blue}{3}) \rightarrow (2\cdot \color{red}{-4},2\cdot \color{blue}{3})=\mathbf{(-8,6)}

(−4,3)→(2⋅−4,2⋅3)=(−8,6)

This was on my delta math so i hope this helps

The image of the point (- 4, 3) after dilation will be (-8,6).

What is dilation?

Dilation is the process of increasing the size of an object while maintaining its shape. Depending on the scale factor, the object's size can be increased or decreased.

The scale factor is defined as the proportion of the new image's size to that of the previous image. decision-making.

Given point is  (-4, 3). The dilation of the point will be calculated as below:-

Dilation:- multiply each coordinate.

(x,y)→(2x,2y)

Dilations multiply by a scale factor

(−4,3)→(2⋅−4,2⋅3)=(−8,6)

Therefore, the image of the point (- 4, 3) after dilation will be (-8,6).

To know more about dilation follow

https://brainly.com/question/3457976

#SPJ2

please help me ASAP this is very important explain for brainlist.

Answers

Answer:

68%

Step-by-step explanation:

17 divided by 25 = .68

how to make 9.37% into decimal​

Answers

Answer: divide by 100 is .0937

Step-by-step explanation:

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Answers

Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40

She need to buy 10 oranges of $6.40.

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value. Unitary method is a technique by which we find the value of a single unit from the value of multiple devices and the value of more than one unit from the value of a single unit.

We are given that grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, then

We have to do as $4.48 divide by 7

4.48 / 7 =  $0.46

Therefore, Each orange costs $0.64

For 10 oranges;

$0.46 x 10 = $6.40

Learn more about the unitary method, please visit the link given below;

https://brainly.com/question/23423168

#SPJ6

At Norman's Newsstand, 5 magazines cost $20.00. How many magazines could you buy with $44.00?

Answers

Answer: 11 magazines

Step-by-step explanation:

1)     20/5 = $4 per magazine

2)     44/4 = 11 magazines

Answer:

10 magazines

Step-by-step explanation:

5 magazines cost $20.00

You have $44.00

If 5 magazines cost $20.00

Then 10 magazines would cost $40.00

Since the maximum amount of money you can spend is $44.00, you can only buy 10 magazines for $40.00 and be left with $4.00.

solve y= 8x + 1 and 6= 6x + 3

Answers

7x+3 is your answer for your problem

Answer:

The first one is 5 the second one is 0.5

Step-by-step explanation:

Use desmos it makes your life easier

Hope this helps! :)

HELP ME PLEASEEE!!
8TH GRADE MATHH

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

Look at the line which says x and 135⁰

they add up to 180

SO,

x+135=180

×=180-135

x=45

Other Questions
What is the measure of ZJKL? 5x + 2 Which search phrase is the most effective to find out about the most popular pizza chains worldwide in 2019? A. popular pizza chains in the world B. most popular AND pizza chains AND worldwide AND 2019 C. the most popular pizzas in the world today AND 2019 AND chains D. 2019 worldwide pizza chains most popular in the worldIT WOULDNT LET ME COMMENT ON ANOTHER POST WHAT THE RIGHT ANSWER IS BUT IT IS B CHINESE QUESTION, I need help please, which one is correct?? ASAP PLEASE Explain the irregular topography which extends east-west. Also describe what it would be like to hike across this terrain. How do you think? A Read the statement and write the ratio in colon form.For a fruit cocktail, I need 35 fruits. I will cut the following fruitsinto small pieces: 10 apples, 5 papayas, 5 pineapples and the rest arecherries.1. The ratio of apples to papayas is Romeo and Juliet/What does the prince tell Lords Montague and Capulet he will do if the fighting doesn't stop? What is the length of a diagonal of rectangle EFGH? Does anyone know what this means? Why do you think it is important to have a healthy diet? Explain in at least two sentences. 3(x + y) (2x - 3y) + (x + y)2 factorize Which of the following is true about natural selection? Choose 1 answer: What is national debt?How is it important? How did Steve Jobs initially feel about school? The book is Steve Jobs! I need some help What is a reasonable estimate for 2,590 divided by 15? Please explain. The radius of a circle is 9 millimeters what is the circle area HELPPPPThe circle graph shows the percent of vegetables planted in a vegetable garden. There are 200 vegetable plants in all.How many of the vegetable plants are green beans?A. 12B. 24C. 76D. 36 Statement of why communism is good or bad Read and choose the correct option to complete the sentence with the preterite or the imperfect.Hace un ao Paula y yo ________ el metro todos los das. (1 point)tombamostomabantomamostomaron In AEFG, the measure of ZG=90, FG = 5.6 feet, and EF = 9.7 feet. Find the measure of ZE to the nearest tenth of a degree.