I need help with Spanish conjugation. You have to determine whether to use imperfect or preterite first depending on the sentence.

I Need Help With Spanish Conjugation. You Have To Determine Whether To Use Imperfect Or Preterite First

Answers

Answer 1

Answer:

1.Se enfermaba,era

2.habló

3.se vistió,salió


Related Questions

Saber o Conocer?

Mi hermana y yo___a Pamplona.

Yo no__si vamos a la playa a las dos.


___tu el arte muy bien?

Answers

Answer:

mi hermana y yo vamos a Pamplona

Yo no se si vamos ala playa a las dos

te gusta el arte?

Explanation:

Which of the following is not in the Ring of Fire?
A.Nicaragua
B.Spain
C.Panama
D.Colombia

Answers

Answer:

The answer is A.

Explanation:

Nicaragua is your answer

9
Mi amigo y yo
(ver) la televisión.
10

(compartir) el postre.

Answers

9. Mi amigo y yo vimos la televisión
10. Tu compartiste el postre

Instant Check
Complete the sentences with the appropriate word or expression from the vocabulary in the chapter.
Me gusta hacer ejercicio y levantar pesas. Voy al ____

Answers

Where’s the picture of the vocabulary? I can’t see it. Please tell me the vocab words, so I can give you the answer.

Answer:

A D E

Explanation:

hope this helps

Other Questions
How can clothes impact someones performance?..i need three facts for an essay The linear scale factor of two similar solids is given. Then the surface area and volume of the smaller figure are also given. Find the surface area and volume of the large figure.Scale factor: 4:5Surface area: 160volume: 704Surface area: ?volume: ? How many chromosomes are found in the common strawberry found in the grocery stores? The doves wings whistled over the water Tell someone what it's like to ride a school bus. Use all five senses in your description Which figure of speech is used in this text?The past is a foreign country; they do things differently there.-L. P. Hartley, The Go-Betweenpun take off discount and find the sale price of 15%off of $60.00discount sale price 14 candy bars cost $5.20. How much would one cost? What is the unit rate? 3. Summarize the parable of the wise and the foolish builders. Religion question. All five must be right or no brainlyest ps there is 5 points to all right ones Through ethnographic fieldwork, anthropologists change not only the lives of those they are studying, but their own lives as well. Identify ways that fieldwork can affect anthropologists. A single atom of carbon is joined to a hydrogen atom. How many double bonds can thecarbon still form? Nebraska Inc. issues 4,100 shares of common stock for $131,200. The stock has a stated value of $15 per share. The journal entry to record the stock issuance would include a credit to Common Stock for The management of organizations in the food system is known as food service management. Which statement is true of recessive sex-linked traits such as color blindness ? Find the rate of change Can someone please help me on this? I WILL give brainliest how does heat transfer into conduction needs halp wit dis uuuuhhhhhhh question, hhhhhhhhhhh i hate math- A military leader who seized control of northern India