Answer:
first you find out how much will 1/2 kg of carrot cost, that way you can multiply it by 3 to get what 3/2 cost.
So, 3÷ 5 = 0.6 per 1/2 kg. Then 0.6 × 3 = 1.8 dollars for 3/2 kg
omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. it’s in the picture
Answer:
Product for A = 046
Product for B = 0230
Sum for C = 0.0276
Step-by-step explanation:
We need to multiply the terms and find the answers
First we multiply 2 with 0.23, then we multiply 1 with 0.23
0.23
x 0.12
-------------
046
0230
--------------
.0276
Since there are 2 numbers after decimal in 0.23 and same for 0.12, so we place the decimal so that there are 4 decimal places.
Counting of decimal will start from the units place.
So, Product for A = 046
Product for B = 0230
Sum for C = 0.0276
Show 1 1/4 on a number line out of 4