If two dice are rolled, what is the probability that their sum will be 10, given that both dice are odd?

a. 1/6
b. 1/7
c. 1/8
d. 1/9​

Answers

Answer 1

Answer:

I think it is either 1/6 or 1/8

Hope it helps :)

Answer 2

The probability that the sum of the numbers on two dice will be 10 is 1/12.

What is probability?

Probability is the chance of happening an event or incident. It is calculated as the ratio of the possible cases to the total number of cases.

When two dice are rolled, total possible outcome = (6²) = 36

Number of ways to get a sum of 10 is 3. That is {(6, 4), (5, 5), (4, 6)}.

Hence, the probability to get a sum of 10

= number of possible cases/ total number of cases

= 3/36

= 1/12

Learn more about probability here: https://brainly.com/question/21586810

#SPJ2


Related Questions

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. If the plane is 700 feet above sea level, how far does it have to fly to reach the carrier?

Answers

sohcahtoa, you can do sin52=700/x, multiply all by x, divide by sin52 so 700/sin52 = about 888.31 feet

The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Calculation of the distance;

Since

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. And, the plane is 700 feet above sea level

So here we assume the distance be x

So, the following equation should be applied

[tex]sin \ 52=700/x[/tex]

x = 888.31 feet

Hence, The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Learn more about distance here: https://brainly.com/question/16616666

Help can someone in Thai appp PLEASE help me with my last question This

Answers

Answer:

I think its D

Step-by-step explanation:

the angle degree is like, about 45 degrees?

Which is not a way to write the answer to this problem?

A 913 ÷ 29 = 31 r14
B 913 ÷ 29 = 3 ¹⁴⁄₂₉
C 913 ÷ 29 = 31.14
D 913 ÷ 29 ~ 31

Answers

Answer:

B is the wrong way, If it were correct it would be 31 14/29

The ratio of the energy of a photon of x-rays of wavelength 0.05 nm to that of a photon of visible light of wavelength 500 nm is

Answers

Answer:

1 : 10000

Step-by-step explanation:

Energy of a photon of x-rays of wavelength = 0.05 nm

Energy of a photon of visible light of wavelength = 500 nm

The ratio is given as;

0.05 : 500

1 : 10000

Therefore, ratio of the energy of a photon of x-rays of wavelength to that of a photon of visible light of wavelength is 1 : 10000

I need help can someone help please

Answers

What do you need help on? There isn’t a picture or anything.

una escalera de 65 decímetros de apoyo en una pared vertical de modo que el pie de la escalera está a 25 decímetros de la pared ¿qué altura en decímetros alcanza la escalera?

Answers

Answer:

Can you English translate this question please so i can help you?

Step-by-step explanation:

In the figure shown b= c The figure is a sphere if
A
C=a
B)
ca
The center moves down
D)
The center moves right

Plz help ASAP

Answers

No the answer is D is so no can go

Hey i really need help with this question im having trouble and it would be greatly appreciated if someone could help me

Answers

Answer:

m=s+0.50

3m+2s=23.95

Step-by-step explanation:

Answer:

m-s+0.50

3m+2s=23.95

Step-by-step explanation:

the first one is defining m in terms of S

the second is solving

I know they didn't ask but here is the solution:

so in this case you would replace 3m with 3(s+0.50)

So for people who did GT testing, what happened after all the test (if u passed them) PLS I REALLY NEED TO KNOWWWWWWWWWWW thx <3

Answers

Answer:

You basically go into GATE programs, and I don't know if this happens to everyone but I basically got extra homework, and the next time I took an online test it got harder. AGAIN, NOT EVERYONE WILL GET THE SAME THING I GOT. My friend from other class said she didn't get extra homework unlike I did.

Step-by-step explanation:


During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.
She ate 4 meals there.
Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.
How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.
meals
Submit
Work it out

Answers

Answer:

Step-by-step explanation: 30%

Please help me solve this

Answers

Answer:

gergvv  

Step-by-step explanation:

rvgfc erbvgcft ebh t

The correct answer is D

Charles lost 4 of the 10 dollar bills that his parents gave him for his birthday. What percentage of his dollar bills did he lose?

Answers

Answer:

40

Step-by-step explanation:

Answer:

40% because there are 10 all together which would make the percentage 100% and if you were to take 1 away it would go down to 90% and so on

Step-by-step explanation:

can i have brainliest?

Тc, d) - Ta, b)
Can it be described by a single translation rotation or reflection

Answers

Answer:

Reflection

Step-by-step explanation:

please answer!!

20 Brainly points

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:I believe it’s A sorry if I’m wrong.

On a treasure map, the route is 3 inches north, 2 inches
west, 1.5 inches north, and 0.25 inches east. The actual
distance of the entire route is 135 feet. What does each
inch on the map represent? Explain how you found the
answer.

HELP ASAP

Answers

each inch represents 20 feet because the route on map is 6.75 inches divided by 135 feet is 20 feet per inch, i hope that makes sense

Given the side lengths determine if the following triangles exist, if they do classify
them by angle measure.
12, 13,5
A.No
B.yes right
C.yes acute
D.yes obtuse

Answers

Answer:

no

Step-by-step explanation:

no

help!

What is the area of the figure Brianna created in square feet?

Answers

Answer:

24 3/4

Step-by-step explanation:

multiply 4 1/2 times 1/2 to get your answer..

The measure of central angle RST is tt radians.
What is the area of the shaded sector?
O 411 units?
O 8 units?
O 16 units
O 2011 units?

Answers

The area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

The area of a sector is calculated using:

[tex]A = \frac{\theta}{2}* r^2[/tex]

So, we have:

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 4^2[/tex]

Evaluate the exponent

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 16[/tex]

Evaluate the quotient

[tex]A = 8\pi[/tex]

Hence, the area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

Read more about sector areas at:

https://brainly.com/question/22972014

Use the Distributive Property to solve the equation.
- 4(x + 2) = 24
Apply the Distributive Property and simplify.
- 4(x + 2) = 24
- 4x + _ = 24
What goes in between -4x+ and =24

Answers

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

First multiple the x by -4 giving -4x then multiply the same -4 by 2 giving -8

graph the linear equation y = -2x + 3

Answers

Answer:

What I uploaded as a file

There is an online graphing calculator called “Desmos” that may be helpful for you.

Sam has already worked for 27.7 hours this week. He washes cars, and can wash a car in 2.5 hours. He wants to work over 60.2 hours this week.

Answers

The question is incomplete ; we could calculate the least number of cars he can still wash for the week expressed in inequality form.

Answer:

x > 13 ; 13

Step-by-step explanation:

Given that :

Anticipated work hour for entire week = 60.2 hours

Hours worked = 27.7 hours

Rate of car wash = 2.5 per hour

Hours left to work for the week :

60.2 - 27.7 = 32.5

Hours left / unit rate of car wash

32.5 / 2.5

= 13

Hours worked +( hours left * unit rate) > anticipated hours

27.7 + 2.5x < 60.2

2.5x > 60.2 - 27.7

2.5x > 32.5

x > 32.5 / 2.5

x > 13

Hence ; Sam could still wash over 13 cars this week

there are cups of oatmeal in a container strlla eats 1/3 cup of the oatmeal every day for breakfast in how many days will stella fish all the oatmeal in the container explain your answer

Answers

Answer:

She never will finish it, or she finishes it in 3 days.

Step-by-step explanation:

The 1/3 would get smaller every day and we of oatmeal in the cup there for shell never finish it due to lack of information. Hope this helps.

Find the 14th term of the geometric sequence 2, 6, 18,

Answers

The geometric sequence is starting with 2 and multiplying by 3 every time. We can get the rule of this sequence by...

If 2 is a_0, 6 is a_1, 18 is a_2, etc.

a_n=2*3^n

For the 14th term, which is a_13, the value is 2*3^13.

Using a calculator because I'm too lazy to calculate 3^13 sorry, we can get.

3188646

The required 14th term will be 3188646 in the given geometric sequence.

What is geometric series?

The geometric series defined as a series represents the sum of the terms in a finite or infinite geometric sequence. The successive terms in this series share a common ratio.

The nth term of a geometric progression is expressed as

Tₙ = arⁿ⁻¹

Where a is the first term, r is the common ratio

The geometric sequence is given in the question, as follows:

2, 6, 18,...

We have to determine the 14th term of the given geometric sequence.

As per the given geometric sequence,

The first term a = 2.

The common ratio r = 6/2 = 3

14th term = arⁿ⁻¹

Substitute the value of a = 10, r = -2, and n = 12 in the formula,

14th term = 2(3)¹⁴⁻¹

14th term = 2(3)¹³

14th term = 2(1594323)

14th term = 3188646

Thus, the required 14th term will be 3188646.

Learn more about geometric sequence here:

brainly.com/question/21087466

#SPJ2

Given the equation x+y=20 and x-y=8,which values of x and y satisfy both equations

Answers

Answer:

x=14 y=6

Step-by-step explanation:

Please help, due tomorrow. will give brainlist if correct

Given f(x)=3x^2-2x+k, and the remainder when f(x) is divided by x-3 is 35, then what is the value of k?

Answers

compare the divisor x-3 with x-a which will give a=3 and then use remainder theorem.

Plot the ordered pair in a coordinate plane. (-5,-2) on a graph

Answers

Answer:

i need a graph to point out at

Step-by-step explanation:

It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

Answers

Answer: $6.95 or $ 7.00

Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)

The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.

Unit price = 19.46/2.8 = 6.95

Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

For more references on unit rate, click;

https://brainly.com/question/13795269

#SPJ2

Decide whether the two expressions are equivalent for each problem below.
If they ARE equivalent, explain why.
If they ARE NOT, provide the reason why the two expressions are not equivalent.
A) -8(x+7) and -8x-7
B) 6x and 4x+2
C) 15-4x and - 4x +15
D) 7(x+10) and 7x+70

Answers

c and d are equivalent

Answer PPLZ i AM STUCK ON IT

Answers

Step-by-step explanation:

We can express the inequality in

- 9p = 40.5

p = 40.5 / - 9

p = -4.5

So Now

p > - 4. 5

please help me!!!!..

Answers

The answer is B. 20^2 - 12^2 = a^2, as you would use a^2 + b^2 = c^2 and use 20 for c and 12 for b. Then you would subtract b from each side to isolate a, ending up with 20^2 - 12^2 = a^2.
Other Questions
( 6 , -10 ) y (-15 , 15 ) Finding slope from two points :) why does pakistan import petroleum to other countries Question /State the quadrant in which the terminal side of the given angle lies.0 =774.IIB.IIVOoIII Which points are located in Quadrant IV Select all that applyA -5,-8B -3,0C 1,4D 2,-1E 6,-5F 15,-3 Which equation represents this graph? MiddlePuritan leaders punished any type of disagreement from colonists. True or False? 7. Core exercises are aerobic movements. They use a lot of oxygen and elevate the heart rate." Which evidence below would be considered statistical evidence that supports the idea that listening to books on tape can be educational?Ms. Smith, my third grade teacher said, It is difficult to determine whether or not listening to books on tape has been good or bad for Americans.Studies show that some books on tape are directed toward teaching children how to read by emphasizing words and helping them learn.Eighty-five percent of Newbury Award-winning childrens books are available as audio books on tape in school libraries all across the country and are used to supplement students language learning.Some books on tape provide listeners with a chance to experience adventure or mystery stories. what is the answerPlease please help me How is an objects position in the solar system affect its motion and temperature? Read the passage about Charlayne Hunter-Gaults experiences.In her book, In My Place, Charlayne Hunter-Gault described falling asleep to the ''Southern lullaby" that the white students shouted: "Two, four, six, eight! We don't want to integrate!" On the third night in the dorm, a brick flew through her window, and a riot began outside her dorm. She and Holmes were suspended.This passage reveals that integrating the University of Georgia wasdone peacefully.accompanied by violence.resisted by outsiders.done quickly. How do the values of the 1s in 14.937 and 6.1225 compare?The value of the 1 in 14.937 is ______times the value of the 1 in 6.1225.A) 10B)100C)1000 Combine the like terms to create an equivalent expression: 7n+4+(-2n) I WILL MARK BRAINLIEST write a description of a room using six words and the verbs ser and tener proverbs from taiwanesewater can help a boat float, but it can also sink it Renae drives a delivery can on the weekendsShe had a total of 12 3/4 gallons of fuel Renae knows that ever gallon fbfuel she can travel 21 miles of she uses all her Fuel how many miles will she travel Draw a quadrilateral with one pair of parallel sides and two right angles. Explain why this figure is a trapezoid. If the cost of electricity increases by 30% by what percentage one should reduce his spend in order that spends on electricity stays the same? You walk across a carpet and you end up negatively charged. Explain how this happens The sum of two consecutive integers is at least 36.What is the least possible pair of integers?Answer FAST for brainly