I’m very confused please help!

Im Very Confused Please Help!

Answers

Answer 1

Answer:

x=2, y=-2

Step-by-step explanation:


Related Questions

Determine the common factors and HCF for each of the following terms.

b) 2b, 3b
e) 5bc, 2c2, 3cd
f) 4a2b, 8b2c, 6bcd

Help please and explanation..

Answers

Answer: Please see explanation column for answers

Step-by-step explanation:

When a number  divides into another number without a remainder, it s called a factor of that number.  Lets say we want to  find the common factors of two numbers, we get the  factors of each one and  compare them. The common factor is the one that is found in both lists

While The Highest common factor, is the highest factor number found in both lists.

b) 2b , 3b

Factors of 2b= 1, 2 and b

Factors of 3b=1, 3 and b

Common factors =1 and  b

HCF=1b

e) 5bc, 2c2, 3cd

Factors of 5bc=  1, 5, b, c

Factors of 2c2= 1,  2, c, c2

Factors of  3cd= 1, 3, c, d

Common factors = 1 and c

HCF= 1c

f) 4a2b, 8b2c, 6bcd

Factors of 4a2b=  1, 2, 4, a, a2, b

Factors of 8b2c= 1, 2, 4, 8, b, b2, c

Factors of  6bcd= 1, 2,3,6, b, c,d

Common factors = 1, 2 , b

HCF=  2b

The sales tax rate is 3% . If Aaron buys a golf club priced at $96, how much tax will he


pay?

Answers

Answer:

98.88

Step-by-step explanation:

98.88 bru :)                              hope this helps you out bro.

Eight bowls cost $160, but Adrien wants only 5 of them so how much does he have to pay?

Answers

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

you have eight bowls so you divide 160 by 8 and you get 20 so each bowl is 20 so 5x20=100

Answer:

100

Step-by-step explanation:

First, calulate the cost of each bowl, so, 160/8=20

Next, calculate how much total it costs, so 20x5, which the answer is $100

16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental?
A. 75.00 + 160.00x = 760 00
B. 75.00x - 160.00 = 760.00
C. 75.00 - 160.00x = 760.00
D. 75.00x + 160.00 = 760.00​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

D

Multiply (2x + y = 20) by 5 and you get

Answers

Answer:

10x +5y = 100

Step-by-step explanation:

Ig not sure

Which expression is equivalent to 10x+9+10x+1010x+9+10x+10?

Answers

: 10x + 10x +1010+ 10x= 1040x

9+9=18

Answer 1014x+ 18

Step-by-step explanation:

Answer:

ybcdafhuaydf

Step-by-step explanation:

i

dsf

ds

fds

f

dsf

Can you please help me with this question ASAP .I will give 20 points .please give with a explanation

Answers

Step-by-step explanation:

Number of choices for vegetable topping = 5

(Garlic/Avocado/Pickles/Asparagus/Onions)

Number of choices for meat topping = 6

(Anchovies/Sausage/Clam/Pepperoni/Tuna/Sardines)

Since they are independent events,

Total number of different pizzas = 5 * 6 = 30. (H)

Please help me

Solve the inequality.
8(x - 2) + 9<3(x - 1) + 5x

A. x <-7

B. X<-3

C. no solution

D. all real numbers

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

All real numbers are solution

Step 1: Simplify both sides of the inequality.

8x−7<8x−3

Step 2: Subtract 8x from both sides.

8x−7−8x<8x−3−8x

−7<−3

Step 3: Add 7 to both sides.

−7+7<−3+7

0<4

hope this help:)

Write down the value of the 6 in the number 2693

Answers

Answer:

600

Step-by-step explanation:

The value of the 6 in 2693 is 600 because it is in the hundreths place.

(The 3 is in the ones place, the 9 is in the tens place, the 6 is in the hundreds place, and the 2 is in the thousands place.)

URGENT PLEASEEEE HELPPPP

Answers

Answer:

they should get 8/3 each but because of your question the answer lies between 2 and 3

Step-by-step explanation:

if 3 cats and 8 once then 8 divided by 3 is 8/3 which is about 2/6667 then that is between 2 and 3. Done!

You simply divide the 8 ounces of cat food between the 3 cats, so we have 8\3 which is equal to 2.66 therefore our answer lies between the whole numbers 2 and 3.

(a) Reflect the point (5 3) across the x-axis:

(b) Reflect the point(5 3) across the y-axis:

Answers

Answer:

(5, -3)

(-5, 3)

Step-by-step explanation:

Reflecting across the x-axis makes the y coordinate change from a positive to a negative and reflecting across the y axis makes the x value negative.

Ralph’s annual income is about $32,000. Based on his expenses illustrated in the graph below, roughly how much should Ralph expect to pay in taxes this year?
A circle graph titled Ralph's Annual Expenses. Federal taxes, 29 percent; State/local taxes, 6 percent; Housing and household, 25 percent; Food, 8 percent; Medical care, 11 percent; Transportation, 7 percent; Recreation, 6 percent; Clothing, 5 percent; Other, 3 percent.
a.

$1,920
b.

$8,000
c.

$9,280
d.

$11,200




Please select the best answer from the choices provided

A
B
C
D

Answers

Answer:

$11200

Step-by-step explanation:

not that smart i hope u get i t right :)

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Connor is going to see a movie and is taking his 4 kids. Each movie ticket costs $13 and there are an assortment of snacks available to purchase for $5 each. How much total money would Connor have to pay for his family if he were to buy 5 snacks for everybody to share? How much would Connor have to pay if he bought xx snacks for everybody to share?

Answers

If Connor buys 3 snacks at 3 dollars each for himself and his 3 children, the net cost (including movie tickets) would be 88 dollars.

If he buys x amount of snacks, his cost will be determined by C=52+3x or C=52+3*x (both are equivalent, but not everyone knows every way to represent multiplication)

Step-by-step explanation:

To find the cost of the snacks:

Cost = Price*NumberOfSnacks, or C=p*n, or C=pn

To find the unit cost of the snack, find the price, the p value, which is 3 dollars.

Then, find the total number of snacks that will be bought. Since each person receives an equal number of snacks, 3 per person, and there are 4 people (himself and his 3 children), we can multiply 3*4 to find the n value, which is now known to be 12.

C=3*12=36. Add to the 13 dollar per person charge for tickets (52 dollars for 4 people), and you get 88 dollars.

To find the cost if he buys x amount of snacks for himself and his 3 children (assumed to be "everyone"), all costs but the n value are to be the same, creating this equation:

C=52+3x

In this context, 52 is the cost of movie tickets, 3 is the cost of the snacks, and x is the total number of snacks bought. C represents total cost.

The total cost for tickets and 5 snacks is $90.

The total cost for tickets and x snacks is $(65+5x).

Total cost:

Important information:

Number of kids = 4Cost of each ticket = $13Cost of each snacks = $5Number of snacks = x

The total number of people is 5. So, cost of 5 tickets is:

[tex]5\times 13=65[/tex]

Cost of 5 snacks is:

[tex]5\times 5=25[/tex]

Total cost is:

[tex]65+25=90[/tex]

The total cost for tickets and 5 snacks is $90.

Cost of x snacks is:

[tex]5\times x=5x[/tex]

Total cost is:

[tex]65+5x[/tex]

The total cost for tickets and x snacks is $(65+5x).

Find out more about 'Total cost' here:

https://brainly.com/question/26141748

Decide whether the two expressions are equivalent for each problem below.
If they ARE equivalent, explain why.
If they ARE NOT, provide the reason why the two expressions are not equivalent.
A) -8(x+7) and -8x-7
B) 6x and 4x+2
C) 15-4x and - 4x +15
D) 7(x+10) and 7x+70

Answers

c and d are equivalent

Y=91 if x is 4 what is y

Answers

Answer:

y=91

.........???????

This is an easy question for people who want points

Answers

Answer:

5.33 or 5[tex]\frac{1}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Assuming you don't want the answer in decimals, this is the process to find the answer in fractions:

1 [tex]\frac{2}{5}[/tex] + (3 [tex]\frac{1}{3}[/tex] + [tex]\frac{3}{5}[/tex])

= [tex]\frac{7}{5}[/tex] + [tex]\frac{10}{3}[/tex] + [tex]\frac{3}{5}[/tex]  → convert into mixed fractions

= [tex]\frac{21}{15}[/tex] + [tex]\frac{50}{15}[/tex] + [tex]\frac{9}{15}[/tex] → find the least common denominator to make them the same

= [tex]\frac{80}{15}[/tex] = 5[tex]\frac{5}{15}[/tex] = 5[tex]\frac{1}{3}[/tex] → = add and simplify

What is the solution to the equation x+7=−12?

is the question
hurry plss

Answers

Answer:

5+7=12

Step-by-step explanation:

simplify 5+7 to 12

12=12

x+7=12

3
8 If xty 10 and - y = 6. What is the value of x
-y² ?
(.520 d-520
a 604
b. 504​

Answers

Answer:

je sais pas miskine eu débrouille.toi demande à ton papa de t'aider ne pleure pas stp si pleure tu fera moins pipi au lit bisous

Show that the lines
y = 4x + 2 and 8x + 2y = -3 are parallel

help pls asap ty ! ! !

Answers

Answer:

They intersect

Step-by-step explanation:

We can determine from their equations whether two lines are parallel by comparing their slopes. If the slopes are the same and the y-intercepts are different, the lines are parallel. If the slopes are different, the lines are not parallel.

Here we have two functions:

1) y = 4x + 2

2) 8x + 2y = - 3

   2y = - 8x - 3

   // divide both sides by 2

   y = - 4x - 1,5  

- 4 ≠ 4 , so these lines aren't parallel, maybe you wrote the assignment incorrect (e. g. if there would be " - " before 8 in the second function, those lines would be parallel), here they intersect.

Roy and two friends are at a game center. Each person buys hot dogs for $3, fries for $2.49, and a drink for $2.50. They also have a coupon for $1 off each drink. Write an expression to represent the total cost. Then find the total cost.

Answers

Answer:

$20.97

Step-by-step explanation:

3 people, meaning to multiply each one by 3.

Total price of Hot Dogs= 9.00

Total price of Fries=7.47

Total price of Drinks=7.50

7.50 - 3= $4.50

9.00+7.47+4.50= $20.97

A car travels 160 miles in 4 hours. At this rate, how far will the car travel in 7 hours?( find unit rate,
then multiply by 7)

Answers

Answer:

280

Step-by-step explanation:

160 divided by 4 is 40 then times that by 7 and u get 280

Answer:

280 miles

Step-by-step explanation:

First you have to find how many miles a car travels in 1 hour. (160 ÷ 4 = 40).

Then, once you find that, you multiply 40 by 7. (280)

Hope this helps!

Тc, d) - Ta, b)
Can it be described by a single translation rotation or reflection

Answers

Answer:

Reflection

Step-by-step explanation:

help me plzzzz asap Kendra is buying an outfit that is on sale for 20% off. The original price of the outfit is $109. What is the sale price?

$130.80

$87.20

$21.80

$78.20​

Answers

answer: 87.20
explanation: 20 percent is equal to 0.2 so then you multiply 0.2 by $109 which gives you $21.80 so you then subtract $21.80 from $109 and you get $87.20 as your final answer.

Answer:

The answer would be $87.20

Step-by-step explanation:

Because if it is 20 % off you would multiply it by 0.2 which would get you 21.8

Then, 109 - 21.8 is 87.20

lI'm pretty sure this is right but i am still sorry if i am wrong

BOBTHEBUILDER can do it

Answers

Answer:

YES HE CAN

Step-by-step explanation:

Answer:

when you have Bob anything is possible

Hxhdnchdhxhdhdd helppppppp

Answers

The last one is the right answer

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

Sam decided to go to the amusement with his sister. He paid $10 for parking and $12.50 per ticket. Determine the y-intercept. Write your answer as an ordered pair (x,y).

Answers

Answer:

[tex]y= 10+12.5x[/tex]

Step-by-step explanation:

Given data

He paid $10 for parking and

$12.50 per ticket.

let the number of tickets be x

and let the total cost be y

Hence the expression in terms of x and y is

[tex]y= 10+12.5x[/tex]


During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.
She ate 4 meals there.
Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.
How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.
meals
Submit
Work it out

Answers

Answer:

Step-by-step explanation: 30%

Part A
Using opposite operations, rewrite the equation so s2 is on one side of the equation by itself.


Part B
What is the opposite operation of squaring? Using this opposite operation, rewrite the equation from question 1 so s is by itself on one side of the equation.



Part C
The pyramid of Khufu, also known as the Great Pyramid of Giza, is one of the Seven Wonders of the World. Its volume is about 2,433,400 cubic meters, and its height is about 138 meters. Substitute these values into the equation from Part B, and solve the equation.



Part D
Search the Internet to find the length of each side of the base of Khufu’s pyramid. Does this length match your calculation?

Part E
Khafre was a son of Khufu. He also had a pyramid built, but it was not as big as his father’s. The volume of the Pyramid of Khafre is about 2,115,072 cubic meters, and its height is about 136 meters. Approximate the length of each side of the base?

Part F
Search the Internet to find the length of each side of the base of Khafre’s pyramid. Does this match your calculation?

Part G
About how much longer are the side lengths of the base of Khufu’s pyramid than Khafre’s?

Answers

Answer:

Part A: S^2= 3V/H

Part B: S =[tex]\sqrt{3\frac{v}{h} }[/tex]

Part C: s=√3* 2,433,400 /138=230 metres

Part D: This website says that the length of Khufu's Pyramid is about 230 meters. My calculation was correct.  

Part E: S = √3*2,115,072/ 136 =216 metres

Part F: The length of Khafre's pyramid is about 215.5  My calculation was a little off, but not by much.

Part G: 14 meters longer

Step-by-step explanation:

Part A:

I am going to solve:

So,

V=1/3 [tex]HS^{2}[/tex]

Then, multiply both sides by 3:

V x 3= 1/3 [tex]HS^{2}[/tex] x 3

So,

3V=[tex]HS^{2}[/tex]

Then, we divide by H:

[tex]\frac{3V}{H}[/tex]=[tex]\frac{HSs^{2} }{H}[/tex]

So,

[tex]\frac{3V}{H}[/tex]= [tex]s^{2}[/tex]

Then switch sides:

[tex]s^{2}[/tex]= [tex]\frac{3V}{H}[/tex]

I hope this helps!

Figs come in 2.4 lb bags. Apples come in 7.2 lb bags. How many times as many pounds are the apple bags as the fig bags?

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

7.2 ÷ 2.4 = 3

There are 20 flowers in a bouquet, and 2 of them are roses. What percent of the flowers are roses?
Please help. don't need any work just the answer is fine.

Answers

Answer

.4 percent

Step-by-step explanation:

Answer:

.5%

Step-by-step explanation:

Other Questions
Isaiah's regular hourly rate is $12.50. When he works overtime he receives an hourly rate of 1times hisregular hourly rate. What is Isaiah's hourly overtime rate? Show instructionsQuestions 1-5 of 5 | Page 1 of 1Question 1 (1 point)A cab company charges $2 per cab ride, plus an additional $2 per mile driven. If a cab ride is 7 miles long, howmuch will it cost?COPYSHARESELECT ALLWEB SEARCHBlank 1:Question 2 (1 point)Rachel has already written 3 pages, and she expects to write 2 pages for every additional hour spent writing.Write an equation that shows the relationship between the hours spent writing h and the total pages written p. What should a reflection do in a narrative essay? Check all that apply.explain how the experience was significant to the writerpersuade the reader that the details of the experience are factualoffer an analysis of what made the experience memorableprovide additional details about the people included in the narrativeextend the experience to another area of the writers life Ralphs annual income is about $32,000. Based on his expenses illustrated in the graph below, roughly how much should Ralph expect to pay in taxes this year?A circle graph titled Ralph's Annual Expenses. Federal taxes, 29 percent; State/local taxes, 6 percent; Housing and household, 25 percent; Food, 8 percent; Medical care, 11 percent; Transportation, 7 percent; Recreation, 6 percent; Clothing, 5 percent; Other, 3 percent.a.$1,920b.$8,000c.$9,280d.$11,200Please select the best answer from the choices providedABCD Hxhdnchdhxhdhdd helppppppp Diante has $3.75 and Rachel has $3.15. They combine their money to buy as much ice cream as they can afford.If ice cream costs $3.68 per quart, which two numbers represent how much ice cream they can buy?A.178 quartsB.11516 quartsC.1.75 quartsD.1.875 quartsE.1.9375 quarts What kind of economy is controlled by the market The foot is labeled "the powers" what is meant by the powers? Decide whether the two expressions are equivalent for each problem below.If they ARE equivalent, explain why.If they ARE NOT, provide the reason why the two expressions are not equivalent.A) -8(x+7) and -8x-7B) 6x and 4x+2C) 15-4x and - 4x +15D) 7(x+10) and 7x+70 c, d) - Ta, b)Can it be described by a single translation rotation or reflection please help me with this for brainliest and a cookie Why was the Cleveland Massacre significant in the formation of Standard Oil?A. Standard Oil significantly improved its business practices after the Cleveland Massacre.B. Standard Oil was bought out by other Cleveland companies after the Massacre.C. Standard Oil closed down after the Cleveland Massacre.D. Standard Oil became a monopoly in the Cleveland oil market after the Massacre. pls help me:( I dont knowwwww oh help please here is attachment Who has the healthiest self-esteem? when a liquid is cooled the kinetic energy of the particles a)decrease b) increase c) stay the same During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.She ate 4 meals there.Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.mealsSubmitWork it out What year did the Maya calendar end? Use the Addition Property of Zero to rewrite the statement.12-(g+0) 16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental? A. 75.00 + 160.00x = 760 00 B. 75.00x - 160.00 = 760.00 C. 75.00 - 160.00x = 760.00 D. 75.00x + 160.00 = 760.00