Answer:
i think it’s 12.7 feet
Step-by-step explanation:
plz like if i’m correct
If it could be explained, that would help alot
can someone please find the slope intercept equation and explain ill give brainliest
Answer:
y= -1/4 x -1
Step-by-step explanation:
slope intercept equation= y=mx+b
m= slope
b= y-int.
y-int= -1 (seen on graph)
b= -1
y=mx-1
slope is rise over run
-1/4
m= -1/4
y=-1/4x-1
Answer: what she said lol
Step-by-step explanation:
Question
A school is having a bake sale. The organizers estimate that it costs $104 for the supplies to make the baked goods. They
plan to sell each plate of baked goods for $5. Write a linear model in the form y = mx + b where y represents the amount
of profit from the bake sale for selling a number of plates of baked goods.
Provide your answer below:
Answer:
y=5x-104
Step-by-step explanation:
Mr Watkins needs to buy some oil for his central heating, Mr
Watkins can put up to 1200 litres of oil in his oil tank. There is
already 650 litres of oil in the tank. Mr Watkins is going to fill the
tank with oil. The price of oil is 70p per litre. Mr Watkins gets 5%
off the price of the oil. How much does Mr Watkins pay for the oil
he needs to buy?
Answer:
Step-by-step explanation:
1500 - 850 litres = 650 litres
Cost = 650litres * 67.2p/litre *0.95 = 41496p = £41.50 to the nearest p (assuming the p represents pence Sterling)
The 0.95 is because he pays 95% of the basic price (i.e. 5% off)
put these distances in order from least to greatest: 3/16, 1/8, 3/4 mile
Answer:
1/8, 3/16, 3,4
2/16 is equivalent to 1/8, therefore 3/16 would be greater than 1/8
Find the slope of the line.
16)
15 km
K
H
8 km
85
P
A) 43.5 km
C) 62.3 km
B) 58.4 km
D) 53.4 km
in town 35% of 15 000 voters did not cast vote in election How many people cast their votes?
Let p = number of people that cast their vote.
p = 0.35(15, 000)
p = 5,250
This graph represents a reflections over what axis? *
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Over the y axis (?)
George is planning to completely wrap a rectangular box with the following dimensions: 4 12 meters by 2 44 meters by 3 meters. He is planning to buy a roll of paper that covers 50 square meters. Does he have enough? Explain. (4 pts.) PLZ IM GIVING AWAY 30 PTS!!!!!
i need brainliest but the answer is 7 1/4
Fill in the blanks for the expression
Answer:
Step-by-step explanation:
80
What is the value of a?
Answer:
your answer will be option B
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{10}{12} =\frac{a}{38} \\\\a=\frac{(10) (38)}{12} \\\\=31.6[/tex]
Solve the inequality:
8+4x≥12
Select one:
x≤1
x≥5
x≥1
x≤5
Answer:
x≥1
Step-by-step explanation:
You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of 24 cents per
minute. The second plan charges a monthly fee of $39.95 plus 11 cents per minute. How many minutes
would you have to use in a month in order for the second plan to be preferable? Round up to the nearest
whole minute.
minutes
Check Answer
What is the volume of the following rectangular prism?
Answer:
v=0.8
Step-by-step explanation:
can i have brainliest
This is the image of the question
9514 1404 393
Answer:
all real numbers except x = 0
Step-by-step explanation:
The given equation has undefined terms when x=0, so the domain must exclude that value.
The domain of the terms of the equation is "all real numbers except 0."
__
The solution can be found by adding 1/(2x) to both sides and comparing the terms.
9/4 = 8/(2x) +1/(2x)
9/4 = 9/(2x)
4 = 2x . . . . match denominators of the same numerator
2 = x . . . . . the solution to the equation
...........................................................
Answer:
Top is A bottom is B. ........
There are 160 adults and 285 children at a zoo. The zoo makes a total of $5,875 from the entrance fees, and the cost of an adult and a child to attend is $25, how much does it cost each for a parent and a child? Let a represent an adult. Let c represent a child. Enter a system of equations to represent the situation, then solve the system. The system of equations is . The adult tickets cost $ and the child tickets cost $ .
Answer:
cbzxnphfgzhohdxhlkvcdtbcdil to m kl nhi aaugi
The temperature is -2c. If the temperature rises by 15c what is the new temperature?
Answer:
13c
Step-by-step explanation:
-2+15=13
13c
Answer:
13c
Step-by-step explanation:
To find the new temperature, add 15 to -2, since the temperature rose by 15c and was originally -2c.
-2 + 15
= 13
So, the new temperature will be 13c.
Suppose f(x) = x^2 - 4. Find the graph of f(1/4x)
A nap has a scale of 1cm to 16km on a map the distance between York and London is 23.1cm what is the real distance in km between York and London
Answer: 369.6km
Step-by-step explanation:
From the question, we are informed that a map has a scale of 1cm to 16km. We are further told that the distance between York and London is 23.1cm.
Therefore, the real distance in km between York and London will then be represented by x. Therefore,
1cm / 23.1cm = 16km / x
Cross multiply
1 × x = 23.1 × 16
x = 369.6km
The real distance in km between York and London is 369.6km
What is 10.4+500-10
I NEED YOUR HELP NOW !!!!!!!!
Answer:
500.4
Step-by-step explanation:
10.4+500=510.4
510.4-10=500.4
A triangle has vertices X(2, 1), Y(5, 4), and Z(5, 1). What is the area of the triangle?
Answer:
Step-by-step explanation:
They gave you an easy triangle. You can tell by the coordinates that X and Z are horizontally aligned, and Y and Z are vertically aligned, so Z is a right angle.
Area = 0.5(XZ)(YZ) = 0.5(3)(3) = 4.5 square units.
Find the mode(s), if any, of the following numbers: 22, 54, 22, 36, 17, 22, 17, 18
Which shows the inequality for numbers at least 70?
a
n>70
b
n≥70
c
n<70
d
n≤70
in a history class the girl to boy ratio is 9 to 5 if there are a total of 70 students, how many boys are there
Answer:
Girls: 45
Boys: 25
Step-by-step explanation:
[tex]9 + 5 = 14[/tex]
[tex]70 \div 14 = 5[/tex]
[tex]9 \times 5 = 45[/tex]
[tex]5 \times 5 = 25[/tex]
Awnser Check:
[tex]45 + 25 = 70[/tex]
13. Don is running a race. He knows he can run 60 feet in 4 seconds. If he maintains this rate, how many miles will he run in 1 hour?
Answer:
10.23 miles
Step-by-step explanation:
1 hour = 3600 seconds
[tex]\frac{60}{4} =\frac{x}{3600} \\\\4x=216000\\x=54000[/tex]
54000 ft = 10.23 miles
How many groups of 3/4 are in 6 1/2? Please put it in explanation.
Answer:
12 1/3
Step-by-step explanation:
Five friends are sharing 7 cups of lemonade. If they share the lemonade equally, how many cups will each friend get?
Answer:
1.4
Step-by-step explanation:
7 ÷ 5 = 1.4 or 7/5 as a fraction
A 9-pack of popsicles costs $4.23. What is the unit price?
Answer:
Unit price is $0.47
Step-by-step explanation:
4.23÷9= .47