math question/help/please-

Math Question/help/please-

Answers

Answer 1
Answer: 4

25-2(4) =17

25-8 =17
Answer 2
You going to subtract 25-17 and then the results you get you going to divide it by -2x and your answer should be x=4

Related Questions

9(2x + 15) = 45
Can you help me?

Answers

Answer:

= -5

Step-by-step explanation:

First you would use distributive property and multiply the 9 and 2 (18x) then 9 and 15 (135)
Now you have 18x+135=45 so you need to get X alone by using inverse operations and subtract 135-45 (90)
18x=90 now you divide 18 and 90 and your answer is x=5

4y+3=3y+x in slope intercept form, explain please
<33

Answers

the answer is y = 1x - 3. hope this helps!

Answer:

y=x-3

Step-by-step explanation:

4y+3=3y+x

-3y         -3y

y+3=x

  -3   -3

y=x-3

Help only right awnsers i will possibly give more points

Answers

Answer:

62 and B

Step-by-step explanation:

for the smaller rectangles: 2×3=6

for the thinner rectangles: 2×5=10

for the thicker rectangles: 3×5=15

add all together

hope this helps :)

The answer is 62&B have a wonderful day

Oscar spent two thirds hour each night doing homework for five nights this week. How many hours of homework did Oscar complete this week?

Question 4 options:

seven and one half hours


three and one third hours


two and one third hours


one and one fifth hours

Answers

The answer is 3 1/3 hours
2/3 times 5 = 3 1/3

Find the equation of a line that is perpendicular to the line y=1/9x+4 and contains the point (-9,0).​

Answers

Answer:

When you are finding a line that is perpendicular, you need to look at the slope. In the format, y=mx+b, the m represents the slope. In this case, the slope (m) of the line is -1/9. A line with a perpendicular slope is the negative inverse. The negative inverse for -1/9 is 9/1. Once you know the slope, you can begin to plug in the new information in order to find the new b (y intercept).

New Line information:

m=9/1, (2,-5) --> this means that x = 2 and y = -5

y=mx+b

-5 = 9/1(2) + b

-5 = 18 + b

-23 = b

Once you find the b, you plug the b and m into the equation y = mx + b

y = 9/1x -23

Step-by-step explanation:

What type of association does the graph show between x and y? (4 points)

A scatter plot is shown. Data points are located at 1 and 1, 3 and 4, 2 and 2, 4 and 3, 2 and 6, 6 and 7, 7 and 4, 5 and 5, 6 and 2, 9 and 5.
a
Linear positive association

b
Nonlinear positive association

c
Nonlinear negative association

d
No association

Answers

C is the answer I think
I do think it C I hoped I helped

what is thissssss oneeeeeeeeee

Answers

Answer:

Pls it's too blear I can't see

the answers are:
1: a
2: c
3: b
hope this helps.

During a winter cold spell the temperature change was -1.2 f per hour for a period of 4.5 hours which expressions can be used to find the overall change in the temperature during that time period.

A.) 4.5 divided (-1.2) degrees Fahrenheit

B.) 4.5x (-1.2) degrees Fahrenheit

C.) 4.5 - (-1.2) degrees Fahrenheit

D.) (-1.2)+(-1.2)+(1.2)+(1.2) degrees Fahrenheit

E.) 4(-1.2)+(0.5)(-1.2) degrees Fahrenheit​

Answers

Answer:

B.) 4.5x (-1.2) degrees Fahrenheit

Which conversion requires multiplication?

Decimeter to meter

Meter to kilometer

Kilometer to meter


Millimeter to centimeter

Answers

Answer:

Kilometer to meter

Step-by-step explanation:

I hope this helps.

Answer:C) kilometer to meter

Step-by-step explanation:

Fill in the blanks to complete the equation that describes the diagram.

Answers

Answer:

4+ -6 = -2

Hope this helps! Have a nice day!

Step-by-step explanation:

A Farm stand sells two types of grapes the cost of green grapes can be represented by the equation y=1.5x, where y is the total cost for x pounds. the graph represent the cost of black grapes. what statement must be true?
answers
a) three pounds of green grapes cost 6.00
b) two pounds of black grapes cost 3.00
c)black grapes cost less per pound than green grapes
d)black grapes cost more per pound the green grapes

Answers

D because the cost of Black Grapes is 1.5x
D because Black grapes are 1.5

BRAINLIEST PLEASE HELP WICH ITEMS DO I DRAG INTO THE BOXES BE SPECIFIC ONLY ANSWER IF YOU'RE 100% CORRECT

Answers

Answer:

first box answer is 4 tens, 7 ones, and 6 tenths

second box answer is  4 ones, 7 hundredths, 6 thousandths

third box answer is 4 tenths, 7 hundredths, 6 thousandths

Answer:

4 tens 7 ones 6 tenths goes to 47.6..... 4 ones 7hundreths 6thousandths goes to 4.076.... 4 tenths 7 hundredths 6 thousandths goes to 0.476

Step-by-step explanation:

Hope this helps

WILL GIVE BRAINLYIST DUE IN 2 HOURS
Can someone write me a 5 paragraph essay of why we should get vaccinated.
Please do not write random answers i will report you

1- Introduction
2- Body/ reasoning
3- Body/ reasoning
4- Body/ reasoning
5- Conclusion

Answers

I did the work and it thinks it contains a link, please email me a v a o c h o a * at sign* g m a i l . c o m  i can to give you the answer from there, i want you to get the answer because i didnt do this for nothing (email has no spaces)

Step-by-step explanation:

please give this brainliest, this took an hour.

HELLLP PLEASE I NEED THIS NOW

Answers

Step-by-step explanation:

(40×80) + 1/2×130×60

= 3,200 + 3,900

= 7,100 m²

7100 m2, hoped that helped

What are the steps to convert 6/15 into a decimal?


please say the steps and the answer if possible :)<3

Answers

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

you have to do division.

Answer: 2.5 all u really have to do is divide it equals .4

Step-by-step explanation:

5 7/8−(3 1/2+1 1/4)?
(9 1/2−3 7/8)+(4 4/5−1 1/2)
(12 1/3+5 1/3)−(7 4/8−7 1/6)


Simplest form.

Answers

Answer:

the first one is -89/8 in simplest form is −11.125

the second one is 1767/40 in simplest form is 44. 175

the third one is 719/12 in simplest form is 59.916

Step-by-step explanation:

hope this helps

Jasper plans to serve cheese and crackers as an appetizer at his next dinner party. He buys 0.8 pounds of cheddar cheese. If the cheese costs $5.35 per pound, how much does he spend?

Answers

Answer:

It might be 42.80

Step-by-step explanation:

5.35x0.8

The cost of 0.8 pounds of cheddar cheese is $4.28.

What is the unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Given that, Jasper buys 0.8 pounds of cheddar cheese.

The cheese costs $5.35 per pound

So, cost of 0.8 pounds of cheddar cheese is

0.8×5.35

= $4.28

Therefore, the cost of 0.8 pounds of cheddar cheese is $4.28.

To learn more about the unitary method visit:

brainly.com/question/22056199.

#SPJ2

Carlos recorded the weight of several bags of potatoes. He then counted the number of potatoes in each bag. The scatterplot below represents the relationship between the number of potatoes in a bag and the weight of the bag.

A.10 pounds
B.8 pounds
C.55 pounds
D.50 pounds

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Answer: let me know when you repost the question

Step-by-step explanation:

least to greatest

35%, 32/100, 1/3, .305, 3/10

Answers

Answer: 3/10 , 32/100 , 1/3 , 35% , 305

Step-by-step explanation:

1. Change 3/10 to a decimal

= 0.3

2. change 32/100 to a decimal

=0.32

3. Change 1/3 to a decimal

=0.3

4. Order and Done !

3/10, 32/100, 1/3, 35%, .305

HELPPPP WILL GIVE BRAINLIST

Answers

Answer:

$29.90 per hour

Step-by-step explanation:

if you divide the earnings by the hours you get your answer!

29.90
If you divide earnings with hours you’ll get the answer:) !

12 + 3 to the power of 2 + 50

(using PEMDAS)

Answers

First you do 3 to the 2nd power which is 9 then you just add 12+9+50= 71

Answer:

71

Step-by-step explanation:

brainliest brainliest brainliest help me for ut

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

sgryjtyjtyjtsyjtdj

Answer:

A

Step-by-step explanation:

please give me brainliest thanks :)

i rlly need this pls/ two questions

Answers

Answer:

73

Step-by-step explanation:

7^2 = 49

Order of operations, parenthesis first.

3*4 = 12

5*12 = 60

49+60 = 109

6^2 = 36

109-36 = 73

Answer:

1.) 73

2.) x+x+x+y+y = 2y + 3x

2(x+2y) = 2x + 4y

x+x+y+y = 2x + 2y

Step-by-step explanation:

Jorge's lunch cost $19. He left a 22% tip.

What was the total cost of the lunch with tip?

Enter your answer in the box

Answers

Answer:

$23.18

Step-by-step explanation:

Answer:

23.18

Step-by-step explanation:

first find 22% of $19.00= 4.18

19+4.18

HELP ASAP:
Write the ratio of twice a number and 5 as an expresssion.

Answers

I think the answer is 2n/5 but I could be wrong
i think This means: 2 times p (twice a number p; p being a variable for a currently unknown number) plus 5 (5 more).

PLEASE HEELLLLP WILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

312km

Step-by-step explanation:

1. Multiply. 4800 x 7% = 3744

2. Divide. 3744 / 12 = 312km sq.

So the area after 12 years is 312 km sq.

Answer:

2,009.2

Step-by-step explanation:

4,800×(1−7%)^(12)

2,009.2

hope it helps

Help please! Will give brainliest to best CORRECT answer! The ratio is the number of boys to girls in the class is 1:6. Which statement MUST describe the class? (Please look at the image attached to solve this, and ignore what answer I chose.)

A. There are exactly 7 students in the class.

B. There is 1 boy for every 6 girls in the class.

C. There are 5 more girls than boys in the class.

D. There is 1 boy out of the 6 students in the class.

Thanks and have a great day! <)

Answers

Answer:

B. There is 1 boy for every 6 girls in the class.

Step-by-step explanation:

Since the ratio is 1 boy per 6 girls and we don't know how many students there are then B is the best answer

hope this helped :))

Answer:

B. There is one boy for every 6 girls in class.

Step-by-step explanation:

When you have a ratio, it compares two numbers. When you have a ratio 1:6 the colon  there can be read as "is to" or "for every".  

That means that ratio can be read as 1 is to 6 or "there is 1 for every 6."

In this case 1:6 represents the number of boys to the number of girls to class. This means that there is 1 boy for every 6 girls in class.

Hope

20% of a is 18. What is a?

Answers

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide it.

90 is the answer for your question

tell me the two correct answers ASAP.

Answers

I'm outside your house right now Mark. In Onsted Michigan

Your school is Onsted Community Schools.

[HELP! PLEASE]
How can you use the double number line diagram to find what percent 240 is of 300​?

Answers

Answer:

1.     second  

Step-by-step explanation:

is this like a test or sum

Second why does this look like a test you cant really use brainly for test answers
Other Questions
The function d =45t gives the distance d Juan traveled in miles after t hours.is this discrete or continuous data? Are the two triangles similar? How do you know? Is water wet? provide explanation. Where is the atmosphere?i) on the earthiii) inside the earthii) around the earthiv) nowhere 3a -6solve for a PLEASE Use the exchange rate 1 = 1.15 to convert 23 into . Convert the exponential to a logarithmic form: 104 = 10,000Question 13 options:A) log 4 = 10,000B) log 10 = 4C) log 10,000 = 4D) log 4 = 10pleasseeeeee A figure has an area of 64 square units. Which describes the area of the figure after a dilation with a scale factor of 3/2?A)96 square unitsB)144 square units C)112 square unitsD)32 square units How can you and your family members add positive health influences to your daily lives? For example, you might start walking together one evening a week, or you could establish a routine of sitting down to break fast together. Write notes about your idea here. Then discuss your idea with the rest of your family. Take 49 point Please Help me.Write one page about something that happened to you. Correct writing with interest Grammar Suppose you have a tablet with a capacity of gigabytes. For a plain text book, one byte typically corresponds to one character and an average page consists of 2000 characters. Assume all gigabytes are used for plain text books.a. How many pages of text can the tablet hold?b. How many 500 page books can the tablet hold? PLEASE HURRY I WILL MARK BRAINIEST The new wing of an artmuseum has 3 timesas many windows asthe old wing. Together,both wings have32 windows. How manywindows are inthe new wing? Find the equation of a line that is perpendicular to the line y=1/9x+4 and contains the point (-9,0). If f(x)=3x-1 find the following f(3) f(2) Solve for k.10132339CAN U HELP PLEASE Mutations happen at a steady rate.TrueFalse I will give brainliest!!! If X + 3Y = 5 and 2X - Y = 3, then X is equal to f(x)=4x^2 10x+2Find f(7) Transactions for Buyer and Seller Shore Co. sold merchandise to Blue Star Co. on account, $111,200, terms FOB shipping point, 2/10, n/30. The cost of the goods sold is $66,720. Shore paid freight of $1,800. Journalize Shore Co.'s entry for the sale, purchase, and payment of amount due, using the net method under a perpetual inventory system. If an amount box does not require an entry, leave it blank. Inventory fill in the blank 002d1202e07bfb8_2 fill in the blank 002d1202e07bfb8_3 Accounts Payable fill in the blank 002d1202e07bfb8_5 fill in the blank 002d1202e07bfb8_6 Accounts Payable fill in the blank 002d1202e07bfb8_8 fill in the blank 002d1202e07bfb8_9 fill in the blank 002d1202e07bfb8_11 fill in the blank 002d1202e07bfb8_12 fill in the blank 002d1202e07bfb8_14 fill in the blank 002d1202e07bfb8_15 fill in the blank 002d1202e07bfb8_17 fill in the blank 002d1202e07bfb8_18 fill in the blank 002d1202e07bfb8_20 fill in the blank 002d1202e07bfb8_21 fill in the blank 002d1202e07bfb8_23 fill in the blank 002d1202e07bfb8_24 Journalize Blue Star Co.'s entry for the sale, purchase, and payment of amount due. If an amount box does not require an entry, leave it blank. fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_2 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_3 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_5 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_6 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_8 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_9 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_11 fill in the blank 2aa3cd04cfa0046_12