Answer:
Cream = 32 cups
Milk = 48 cups
Step-by-step explanation:
Here, we want to share the ratio
The ratio here is 2:3
cream: milk
For cream;
2/5 * 80 = 32 cups
For milk;
3/5 * 80 = 48 cups
HELP ME 7th grade math
What is the total amount of cardboard needed to manufacture this polyhedron? (Find the surface area)
Plz answer
Which statement describes the translation from the graph of y = |x| to the graph of y = |x - 1| - 5?
Answer: Shift 1 unit right and 5 units down
Step-by-step explanation:
how to solve b 2 + 5b -35 = 3b
Consider the sequence shown.
436, 218, 109, 54.5, 27.25,...
Select the correct explicit formula for the sequence.
a
g_n=436·0.5^{(n-1)}
b
g_n=0.5·436^{(n-1)}
c
g_n=436·2^{(n-1)}
d
g_n=2·436^{(n-1)}
Answer:
[tex](a) \to \: g_n=436·0.5^{(n-1)}[/tex]
i think the answer is
A.gn =436 . 0.5 (n-1)
8x-5 = 9+7x What is the solution please show work if you can
Step-by-step explanation:
8x-5=9+7x
8x-7x=9+5
x=14
Answer:
8x-5 = 9+7x
8x-7x =9+5
x = 14
ayudaaa plis
7-4=
6-2=
-3-2=
-8+9=
-9+5=
1+10=
Answer:
7-4=3
6-2=4
-3-2= -5
-8+9=1
-9+5= -4
1+10=11
Step-by-step explanation:
No es tan difícil, puedes g0oglearlo
Answer: 3, 4, -5, 1, -4, 11
Step-by-step explanation:
Write with a single exponent
b. 1/10•1/10•1/10•1/10•1/10•1/10•1/10=
Answer:
1 x 10^-7
Step-by-step explanation:
Answer:
l;komjni
Step-by-step explanation:
Write an equation (division) with fractions that equals 6/8
:)
Answer:
3/4 ÷ 1/2
RECHECK:
3/4 ÷ 1/2
3 / 8 x 2 / 1 = 6/8
hOPE ITS RIGHT!
Answer:
Step-by-step explanation:
HCF of 6 and 8 is 2
6÷2 / 8÷2 = 3/4
How do you find the experimental probability?
One of the legs of a right triangle measures 7 cm and the other leg measures 17 cm.
Find the measure of the hypotenuse. If necessary, round to the nearest tenth.
Answer:
18.4
Step-by-step explanation:
By using the pythagorean theorem (a^2 + b^2 = c^2)
sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese
Answer:
$0.09
Step-by-step explanation:
Unit price= total price/ total units
$3.24/ 36oz= $0.09
Answer:
$0.09
Step-by-step explanation:
i just used my homework for this so i don't really know how to explain it cause i just had my answer there.
( 3.24 / 36 = $0.09 )
Please help due in 10 minutes!!!!!!!
Answer:
23.42 ft is the perimeter of the hole that should be cut in the wall.
calculate x. (geometry)
im in need of help, its due in like 14 minutes
[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]
Actually Welcome to the Concept of the Isosceles triangles.
Since, the sides are equal, we can equate them, so we get as,
==> 16x + 13 = 24x -19
=> 24x -16x = 13+19
=> 8x = 32
x = 4
hence ==> x = 4.
PLEASE HURRY & HELP ME NOW. IN A RUSH
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Can someone smart at math help me cause a girl tried and can’t do this vodo thing my teacher gives me
Simplify (p^2)^5
Paper one maths gcse question higher
Answer:
the answer is p^10 I put the explanation up
Which of these graphs is the solution set for the equation y = -x?
174 x 206 x 532 x 174
Answer:
3318007392
Step-by-step explanation:
174 x 206 x 532 x 174 = 3318007392
sorry is if this answer wrong:)
Step-by-step explanation:
174×206×532×174=
= 3,138,007,392
☆I hope this helps☆ay you should help me with this tyty
Answer:
C. [tex]m=20[/tex], [tex]n=10[/tex]
Step-by-step explanation:
Since the triangle is a special 30°-60°-90° triangle, the hypotenuse is twice the size of the shortest leg. The long leg is [tex]\sqrt{3}[/tex] of the short leg.
David Smith and his 2 children are going to a zoo.The admission price is:
Adult: £60
Child: £45
David has a family discount card.
Family Discount Card gives
1/4
off adult price
40% off child price
Work out the total price David pays after using his discount card
Answer:
£101
Step-by-step explanation:
60 divided by 4 = 15
15 x 3 = 45
£45 = adult price
10% of £45 = £4.50
40% of £45 = £18
£45 - £18 = £27
£27 = 1 child ticket
£27 x 2 = £56
£56 = two child tickets
£56 + £45 = £101
Match the following expression 12(x-3)+18=4(2x-3) with the number of solutions below.
A.One solution?
B.No solution ?
Or
C.All solution?
Answer:
3/2, one solution.
Step-by-step explanation:
12(x-3)+18=4(2x-3)
12x-36+18=8x-12
12x-8x-18=-12
4x-18=-12
4x=-12+18
4x=6
x=6/4
simplify
x=3/2
An Atlanta football player averages 67 attempts for 518 yards. The team needs 39 yards to win the bowl game, Calculate how many attempts will be needed if the footbo player keeps the ball moving at the same rate.
A train is traveling at 30 miles per hour.
How long will it take the train to travel 180 miles?
FREE BRAINLIEST!!!
Answer:
Six hours
Step-by-step explanation:
Answer:
6 Hours
Step-by-step explanation:
If the train travels at 30mph for 6 hours it will have traveled 180 miles.
30 • 6 = 180
I hope this helps
The price of a gallon of gasoline is $3.15. The price when Ryan's mother started driving was of the current price. What was the price of gasoline when Ryan's mother started driving?
Answer:
2/7, $0.23
Step-by-step explanation:
Answer:
0.48
Step-by-step explanation:
i got it right
What is the distance between points A and E on the coordinate plane below? a : (4,3) e : (-5,3)
Evaluate the function h(t)= t2 - 8t+12 at t=0. Then plot the point on the graph.
Answer: boi
Step-by-step explanation:
PLEASEEEEEEEE HELPPPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIEST
These triangles are not similar. The triangles are not similar because the proportion 8/9 = 2/3 is false.
En una fabrica de cajas se producen 356 cajas por semana.¿Cuantas cajas se producen por mes?
Answer:
1.424
Step-by-step explanation:
solo multiplica 356x4
Will give, Branliest.
m=2
y=7
m=10
a=28
t=65
h=8
Answer:
m=2
y=7
m=10
a=28
t=65
h=8
Step-by-step explanation:
the slope is -3/2, the y intercept is 1. Write an equation for the linear function, f(x)
Answer:
f(x)=-3/2x+1
Step-by-step explanation:
y=mx+b
m=slope
b=y intercept
y=f(x)