Answer:
$3.85 per gallon.
Step-by-step explanation:
48.51 / 12.6 = 3.85
Answer: The answer would be 1 gallon=$3.85
Step-by-step explanation:
What is the answer?!!!
Answer:
[tex]\displaystyle d = \sqrt{72}[/tex]
General Formulas and Concepts:
Pre-Algebra
Order of Operations: BPEMDAS
Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to RightAlgebra II
Distance Formula: [tex]\displaystyle d = \sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}[/tex]Step-by-step explanation:
Step 1: Define
Find points from graph.
Point (2, -3)
Point (8, -9)
Step 2: Find distance d
Simply plug in the 2 coordinates into the distance formula to find distance d
Substitute in points [DF]: [tex]\displaystyle d = \sqrt{(8-2)^2+(-9--3)^2}[/tex](Parenthesis) Simplify: [tex]\displaystyle d = \sqrt{(8-2)^2+(-9+3)^2}[/tex](Parenthesis) Subtract/Add: [tex]\displaystyle d = \sqrt{(6)^2+(-6)^2}[/tex][√Radical] Exponents: [tex]\displaystyle d = \sqrt{36+36}[/tex][√Radical] Add: [tex]\displaystyle d = \sqrt{72}[/tex]-4y^5 + 6y^3 + 8y^2 - 2y
What is [tex]12\sqrt1248[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex] \sqrt[12]{1248} = 1.811414676[/tex]
Find x and y HELP PLS ASAP
Step-by-step explanation:
A is the correct answer.
The linear scale factor of two similar solids is given. Then the surface area and volume of the smaller figure are also given. Find the surface area and volume of the large figure.
Scale factor: 4:5
Surface area: 160
volume: 704
Surface area: ?
volume: ?
Answer:
Surface area: 250
Volume: 1375
Step-by-step explanation:
Scale factor: 4:5
This means that the dimensions of the larger figure are 5/4 of those in the smaller figure.
Surface area:
The surface area is found multiplying the square of the change(5/4) by the original surface area(160). So
[tex]S = (\frac{5}{4})^2 \times 160 = \frac{25}{16} \times 160 = 25 \times 10 = 250[/tex]
Volume:
The volume is found multiplying the cube of the change(5/4) by the original volume(704). So
[tex]S = (\frac{5}{4})^3 \times 704 = \frac{125}{64} \times 704 = 125 \times 11 = 1375[/tex]
Solve for x
37 points for answer :)
Answer:
x=19
Step-by-step explanation:
x+35=54
54-35=19
x=19
Solve.
8d + 6 = 22
d =
Alan buys a book that is on sale.
He writes the expression 0.7b to show the percent of the original cost of the book, b, that he pays.
He rewrites the expression as b−0.3b.
Which statement explains why Alan rewrites the expression?
He receives another discount on the book.
He buys another book with a different discount.
He wants to show by what percent the book was discounted.
He wants to show what percent of the original price he paid.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer:
d
Step-by-step explanation:
please help me answer the questions
What would need to happen to create a ratio of 3:1?
Answer:
subtract 2
Step-by-step explanation:
Answer:
Divide an odd number by 3
Step-by-step explanation:
Mr. Herrera has 4 cups of raisins to serve to his students as a snack. How many 19 of a cup of servings can Mr. Herrera make?
Answer: The answer is 4 * 9 = 36, So Mr. Herrera can make 36 sevings.
In a collection of 40 coins, 45% of the coins are nickels? How many nickels are in the
collection?
F 20
G 15
H 18
J 24
xy+(z-x) x=3 y=2 z=4
i will give brainliest:)
Answer:
I believe it is A, B, and D.
Step-by-step explanation:
The perimeter of a flag is 474 inches. The flag is 100 inches tall. How long is it?
V is the midpoint of GH. G has coordinates (5, -3), and V has coordinates (-1, 3). Identify the coordinates of H.
Answer:
(-7,9)
Step-by-step explanation:
doar de la 1 pana la 9
Please help. Find the volume of the composite shape
Answer:
volume of entire shape = 80 + 32 = 112 cubic inches
Step-by-step explanation:
area of rectangle = 80 in³
area of square pyramid = 1/3 · b² · h (b = base)
A = 1/3 · 4² · 6 = 16 · 2 = 32 in³
(1) Colin wants to cut the pizza into 1/6 slices. Marco wants to cut the pizza into 1/4 slices. What is a common denominator of both fractions so that Marco and Colin can see both fourths and sixths in the pizza? What would the equivalent fractions be?
1/12
1/6 = 2/12
1/4 = 3/12
Step-by-step explanation:
Factorise:
4x^2+4xy+y^2-2^2
Answer:
Step-by-step explanation:
4x^2 + 4xy + y^2 = (2x + y)^2
and if we assume that 2x + y = A and because 4 = 2^2
A^2 - 2^2 = (A-2)*(A+2) .
HELP PLEASE The 30% discount on a $49 dollhouse
Answer:
$14.70
Step-by-step explanation:
$49 x .30 = $14.70
To solve 5/7 - 2/n = 1/21
Answer:
-2/n=1/21-5/7
-2/n= -2/3
cross multiple
-2×3=n×-2
-6/-2=-2n/-2
n=3
find the measure of
The slope of a line is 2, and the y-intercept is 0. What is the equation of the line written in slope-intercept form?
Answer:
y=2x+0
Step-by-step explanation:
y=mx+b
y=(slope)x+(y-intercept)
y=2x+0
Answer:
y = 2x
Step-by-step explanation:
y = mx + b
m = slope
b = y intercept
y = 2x + 0
Therefore, the equation is y = 2x.
Write the following equation symbolically.
The product of 7 and w is 8 times the sum of 2 and x.
Answer:
7w=8(2+x)
Step-by-step explanation:
a second truck arrives whose ladder, when extended,is 30 meters long. the base of this ladder is also 4 metres above the ground. for safety reasons, the max angle of elevation that the ladder can make is 70%
Answer: The maximum height of the wall that can be reached by the ladder on the second truck = 58.19 meters
Step-by-step explanation:
A diagram for the given situation is attached.
To find: AC
In right triangle ABF,
[tex]\dfrac{AB}{AE}=\sin 70^{\circ}\\\\\Rightarrow\ \dfrac{AB}{30}=0.9397\\\\\Rightarrow\ AB=30\times0.9397\approx 28.19[/tex]
Now AC = AB + BC = 28.19 + 30 meters = 58.19 meters
Therefore, the maximum height of the wall that can be reached by the ladder on the second truck = 58.19 meters
simple math! (i'll mark you)
Answer: 20% of 248.00 is the same as 10% + 10% of 248 and the answer is 49.6
f(x)=1/(6x+8)
Only value of x not in the domain?
Answer:The domain of the expression is all real numbers except where the expression is undefined. In this case, there is no real number that makes the expression undefined.
Interval Notation:
(
−
∞
,
∞
)
Set-Builder Notation:
{
x
|
x
∈
R
}
Step-by-step explanation:
The sum of three consecutive EVEN integers is is 138. Find the smallest integer.
Step-by-step explanation:
Let x be the smallest even integer.
Then (x + 2) and (x + 4) are the other even integers.
We have x + (x + 2) + (x + 4) = 138.
=> 3x + 6 = 138
=> 3x = 132
=> x = 44.
Hence the smallest integer is 44.
14 candy bars cost $5.20. How much would one cost? What is the unit rate?
Answer:
$0.37
Step-by-step explanation:
You can write this equation as, x=$5.20÷14.
This is because we know we are trying to find the x value for 1 candy bar. and 14 costs $5.20 in total. 14÷14=1. Therefore, we essentially divided the total sum among each individual candy bar. (example: if you wanted to find the value of 2 candy bars, you would take half of 14 and divide $5.20 by 7). $5.20÷14=$0.37 or 37 cents per candy bar.
Writing this as a rate is simple; it's $0.37/candy bar