Name two-fluid technologies' that make
use of air.

Answers

Answer 1
Answer: Air compressor

Related Questions

How can air pollution affect plants?

Answers

Answer:

yes air pollution can affect a plants health

Explanation:

Other Questions
SOMEBODY PLEASE HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIESTIn parallelogram KLMN, KN = 10, MN = 7 and mK = 50Find the measures of the remaining angles of parallelogram KLMN. Justify each of the measures with a theorem.Find the measures of the remaining side lengths of parallelogram KLMN. Justify each of the measures with a theorem. In 1983, a hardcover dictionary cost $145.75. If the CPI is currently 209, what would a hardcover dictionary cost today? Round to the nearest cent.a. $354.75b. $304.62$254.75d. $209.00 (11x + 8) + (8x + 12) =27 HELP PLZ! does the distance between particles of a liquid increase as the liquid in a thermometer increases? Find the surface area of the 3D solid. Round to one decimal place. Write out what balance was used. HELP!!! Im tryna look simple todayeven tho i post this at 1 am tho 3x+1 = 27answer choices: a) -1/3b) -6C) -2/3d) -3/2 A 35-foot tall pole is leading towards a building. To stop the pole from leaning further, a 48-foot long cable is secured from the top of the pole to a stake in the ground opposite of the building. If the stake is 30 feet from the pole, what angle does the cable make with the pole?Round the answer to the nearest tenth. Who tried warning the town about the dangers of the Gestapo What is the slope of the line of the equation y = x + 4? The pancreas releases insulin when blood sugar level is Write the sentence as an inequality.Three times a number w is less than 18. Tina pet sits to earn extra money. She charges a flat service fee of $20, plus $15 per day. If one of her customers spent less than $110, which of the following inequalities could be used to solve for x, the number of days the customer paid for pet sitting? A. $15x - $20 < $110 B. $15x < $130 C. $15x < $110 D. $15x + $20 < $110 In pure metals, the atoms are arranged in orderly _______ and _______ 3x + 2=11 solve for x II- Evitez la rptition du nom en employant le pronom relatif qui convient: How did colonial voting change after the 1720s and who was allowed to vote? If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit Plzz Help! 20 points!!What are the possible effects of contaminated water on the health of an individual or community? Explain your answer in terms of what causes the contamination, the types of infectious agents involved in the related diseases, and how these diseases can spread.