Answer:
No image attached or problem
Step-by-step explanation:
The answer is A
You’re welcome
Answer:
so you answered your own question?
HELPPP MEE PLEASEEEE!!!!
Answer:
-4
-4
6
6
Step-by-step explanation:
37. What is the value of x?
(4x + 12)
A 12
C 18
B 19.5
D 60
if it takes Jake 5 minutes to do 1 3rd of a mile how much miles would he do in a hour
Answer:
4
Step-by-step explanation:
it takes 15 mins to do 1 mile (3 times 5) and 60 mins divided by 15 would be 4 . so 4 miles
I need help with this problem please if you can help I would really appreciate it and the problem is number 10
Answer:
g(-5) = -127
Step-by-step explanation:
Plug in -5 for x:
g(-5) = (-5)^3 - 2
= -125 - 2
= -127
Solve for X
4(2 – 7) = 24
X =
Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!
A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2
Show work, if possible. Thanks❤️
Answer:
its B
Step-by-step explanation:
What is 5% of 700
Need ASAP
Answer:
35
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 35
Step-by-step explanation:
all i did was multiply 5% by 700
The time spent watching television in hours on a daily basis of eight different people was used to create the box plot shown above. Which of the sets of times below matches the given box plot? A. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 4, 4, 5 B. Time Watching Television: 1, 2, 2, 3, 3, 3, 4, 5 C. Time Watching Television: 1, 2, 2, 2, 3, 3, 4, 5 D. Time Watching Television: 1, 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5
a time watching television d
Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?
Answer:
320 i think lol
Step-by-step explanation:
Answer:
3.56
Step-by-step explanation:
find the lateral surface area of the figure below
Answer:
242
First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.
90 + 32 + 80 + 40 = 242
Step-by-step explanation:
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?
14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12
what is the unit rate for the 14 roll option
Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)
Step-by-step explanation:
14/18 is 1.29 (Rounded)
10/12 is 1.20.
The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy
The half-life of a certain radioactive material is 83 hours. An initial amount of the material has a mass of 67 kg. Write an exponential function that models the decay of this material. Find how much radioactive material remains after 5 hours. Round the answer to the nearest thousandth.
Answer:
Initial amount of the material is 67 kgHal-life is 83 hoursThe required equation is:
m(x) = 67 * [tex](1/2)^{x/83}[/tex], where m- remaining amount of the radioactive material, x - number of hoursAfter 5 hours the material remains:
m(5) = 67 * [tex](1/2)^{5/83}[/tex] = 64.260 (rounded)What is the measure of the missing angles?
Answer:
[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]
T m = the number of minutes it will take Beck to finish his homework. Choose the equation that can be used to find the solution to the problem
Answer:
[tex]0.3 m = 12[/tex]
Step-by-step explanation:
See comment for complete question
Given
30% in 12 minutes
Required
Time to complete the homework
From the question: m represents the required minutes
This implies that:
[tex]30\% * m = 12[/tex]
Convert to decimal
[tex]0.30 * m = 12[/tex]
[tex]0.3 m = 12[/tex]
Hence:
The equation is: [tex]0.3 m = 12[/tex]
15x3 - 5x²y + 5xy, factorization
The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps
Answer:
I think it is 73
Step-by-step explanation:
Because i tryed all of the other numbers and they didnt work
HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)
Select the expression that has a value of 23.
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8
43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest
Answer:
$200
Step-by-step explanation:
Hey There!
So first we want to find the price of each pound of banana
To do this we divide the cost by amount of bananas bought
86/43=2
so each pound of bananas cost $2
now we just multiply 2 and 100
2x100=200
so 100 pounds of bananas would cost $200
hope this helps :)
Answer:
50
Step-by-step explanation:
Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.
x+3 x + 2
——— X ——————
4 2
x + 4x + 3
Multiply and simplify
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
Answer:
Next she should;
C. Add 6·x + 3·y = -24 to 6·x - 2·y = -4
Step-by-step explanation:
To show that given a a system of two equations in (having) two unknowns, when one of the equations is replaced by the sum the equation being replaced and the multiple of the other equation gives a system with the same solution as the previous system, we proceed as follows;
The given system of equations are;
6·x - 2·y = -4
2·x + y = -8
Gabriela multiplies the second equation by 3, to get;
3 × (2·x + y) = 3 ×-8 = -24
6·x + 3·y = -24
She should add the equation above to the first equation to get;
Add 6·x + 3·y = -24 to 6·x - 2·y = -4
(6·x + 3·y) + (6·x - 2·y) = -24 + -4
12·x + y = -24
The new system becomes;
12·x + y = -28
2·x + y = -8
Subtracting the second equation from the first equation in the new system gives;
12·x + y - (2·x + y) = -28 - (-8) = -28 + 8 = -20
10·x + y - y = 10·x + 0 = -20
x = -20/10 = -2
From the second equation, we get;
y = -8 - 2·x = -8 - 2×(-2) = -4
y = -4
We verify if the solution is the same as the first system as follows;
6·x - 2·y = -4
2·x + y = -8
Therefore
6·(-2) - 2·(-4) = -4 (Correct)
2·(-2) + (-4) = -8 (Correct)
Therefore, the next step is to add 6·x + 3·y = -24 to 6·x - 2·y = -4
Answer:
c
Step-by-step explanation:
I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this
Pleaseee needing helppp
Answer:
You were correct.
Step-by-step explanation:
If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then
y = 4 * 2 - 3
= 8 - 3
= 5
Hope it helps :)
Use the information provided to write the standard form equation of each hyperbola. (pls hurry!)
I NEED HELP ASAP I ONLY HAVE 10 MINUTES LEFT!!!!
The average newborn baby weighs 7.0 pounds, give or take 1 pound. The average newborn hippopotamus weighs 40 pounds, give or take 1 pound. Which statement is true about the percent error of each of the two newborns?
a. A newborn baby has a smaller percent error
b. A newborn hippopotamus has a smaller percent error
c. Both newborns have the same percent error
d. There is not enough information to decide
Answer:
B
Step-by-step explanation:
since the average newborn hippopotamus has a larger weight, if you give or take one pound, the percent error will not make as much of a difference as it would with the weight of an average newborn baby (7 pounds). therefore, a newborn hippopotamus has a smaller percent error.
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
I need help right now I’m in my class plz help
Answer:
1/3x + 1/2
Step-by-step explanation:
combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x
and 3/4-1/4 = 2/4.
Answer:
1/3x+1/2
Step-by-step explanation:
1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4 eliminated +2/3x-2/3x
1/3x+3/4-1/4
1/3x+2/4 simplify 2/4 to 1/2
1/3x+1/2
PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST
Answer:
∠A = 60°
∠B = 42°
∠C = 78°
Step-by-step explanation:
∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°
∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°
∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°
∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°
∴ (12x)° = 180°
∴ 12x = 180
∴ x = 180/12
∴ x = 15
∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°
∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°
∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°
Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.